Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Care specificatie e mai buna la pasta termo conductoare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Am terminat procedura de inlocuire a pastei termo conductoare si pot spune, ca vechea pasta origina pusa de INTEL pe coolerul original al unui i5 4460 dupa 1 an si 10 luni s-a intarit ca betonu.
Cum am spus si intr-un post anterior "Nici temperaturile nu sareau asa, la inceputul achizitiei jucam CRYSIS 3 cu procesorul la 54C maxim, iar in idle procesorul statea in 32 / 34 C. Acum sta in 38 / 41 C. Deci pasta aia s-a uscat."
Si acum poze cu vechea pasta si cu temperaturile din procesor.

P.S.
Imi pare rau ca am miscat coolerul cand i-am facut poza, dar pot spune ca pastia aia de cupru nu mai avea deloc urma de pasta, toata era intarita pe procesor.

Attached Files



#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pasta termoconductoare trebuie sa aiba conductivitatea termica cat mai mare.
Dar mai sunt si alte aspecte foarte importante. Fluiditatea e importanta sa stii cum o aplici.
Si poate cel mai important e cum se comporta in timp. Ca nu sta nimeni sa inlocuiasca pasta termoconductoare la fiecare luna.
Multi recomanda Arctic Cooler Silver 5, MX3, MX4.
Eu am folosit pana acum Silver 5 dar cand s-a terminat mi-am luat MX4.
Am avut si alte porcarii dar in cateva saptamani trebuia sa le schimb.

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostTibJon, on 20 iulie 2016 - 18:17, said:

vechea pasta origina pusa de INTEL pe coolerul original al unui i5 4460 dupa 1 an si 10 luni s-a intarit ca  betonu.

ori faci misto de noi, ori ai montat prost cooleru de la inceput. pasta aia nu are voie sa se intareasca intr-un an.

cat despre pasta de la pretenu tau, vezi ca cerintele si specificatiile sunt cu totul altele. daca un amarat de tranzistor cere o amarata de pasta ca sa transfere ceva mai bine spre radiatorul de AL, pt procesor e altceva... o sa-ti mearga ceva vreme, dar nu la parametrii optimi.

#22
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016

View Postshmu, on 20 iulie 2016 - 23:54, said:

ori faci misto de noi, ori ai montat prost cooleru de la inceput. pasta aia nu are voie sa se intareasca intr-un an.
Nu face nimeni misto.
Coolerul a fost montat bine.
1 an si 10 luni inseamna doi ani deja.
Se vede in poza cum e pasta aia, numai moale nu mai e....

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Chiar daca se intareste, la desktop nu e problema.
La leptop il mai lovesti si daca crapa pasta ajungi sa faci oua pe el. In plus va merge procesorul foarte prost.
Eu am vazut multi insi care-si cumpara cooler paduri din alea odioase la leptop, de fapt au nevoie de schimbarea pastei termoconductoare. Se incingeau si in idle.
E important ca pasta sa tina mai mult timp, mai ales la leptop deoarece e mai greu de desfacut.

#24
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ok.. sa zicem ca era beton, desi meh... nu prea are cum asa repede daca era montat ok.

acum temperaturile cum sunt?

#25
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Pai ti-ma pus in pozele alea de mai sus.
Acum sunt la 33 de grade in idle, pe cand cu pasta intarita erau de 38 C.
Iar cand a venit nou procesorul cu pasta de la Intel statea in 32C in IDLE deci e totul bine acum.

#26
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Teferitor la pasta termo, am vazut undeva niste review-uri. Eu mi-am luat nano diamond cristals, cica este ultimul trend in materie...

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si cam cat ai dat, asa de curiozitate...

#28
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
56 de lei de la emag. http://pasta-termoco...15m-p348871876/

Edited by sorinhe, 29 November 2016 - 07:14.


#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
:)) aia e doar nano, nu prea scrie nicaieri de diamond crystals :))))

asa ca idee nu e prea scumpa, si daca isi face treaba e ok. credeam ca ai dat 100+ lei

#30
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
scrie pe cutie si in specificatiile producatorului :) Ultra-high CPU/GPU conductivity (11 W/m.k)
NanoDiamond particles maintains through a wide range of temperatures
​Excellent viscosity makes it easy to spread or remove without cracking or drying out

#31
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Tipul de pasta termala folosit are foarte mica importanta intrucat diferenele sunt minime:
http://www.tomshardw...ssure,3363.html
Mult mai importante sunt modul de aplicare, calitatea heatsink-ului si modul in care este instalat, ventilatoarele.
Un site axat pe testarea heatsink-utilor - aici:
http://www.frostytec...p5heatsinks.cfm
Eficienta este direct proportionala cu suprafata de contact si invers proportionala cu grosimea stratului.
O pasta nu prea se "usuca" in 1.5 ani. Cele comerciale uzuale ca AS 5, MX4 tin cel putin 3-4 ani

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate