Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Citatie la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Buna ,

Am primit o citatie la parchet,sa ma prezint ca martor intr un dosar...doar ca habar nu am despre ce e vorba.

Citatia este de la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti. Pe citatie este mentionat un numar de dosar de forma 1234/X/2014

Am sunat sa incerc sa primesc mai multe informatii la numarul de telefon mentionat dar mi-au zis ca nu mi pot da informatii prin telefon si sa ma prezint cand am fost citata

Vreo varianta prin care sa pot afla despre ce e vorba in dosarul respectiv inainte sa ajung acolo?

Nici macar nu stiu daca este vorba de penal sau civil..

Edited by FireSky, 19 July 2016 - 09:57.


#2
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Nu ai intrebat la telefon ce se intampla daca nu te prezinti?

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Daca e parchet mergi pana acolo, poate la fata locului afli ceva.

Edited by caiuscorneliu, 19 July 2016 - 10:01.


#4
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Da , scrie si pe citatie: amenda sau in cel mai fericit caz ma prezint cu mandat de aducere.

Am incercat toata seara sa caut dupa numarul dosarului: nimic
Stau ca pe jar acum o saptamana pana ajung efectiv acolo.

Plus, citatia fiind de la "Parchetul de pe tribunalul bucuresti " , posibil sa nu fie vorba de un proces , ci de ancheta facuta de procurori?

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Da, nu a ajuns in instanta daca dosarul e încă la parchet. Se strang probe.

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 FireSky, on 19 iulie 2016 - 09:54, said:

Buna ,

Am primit o citatie la parchet,sa ma prezint ca martor intr un dosar...doar ca habar nu am despre ce e vorba.

Citatia este de la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti. Pe citatie este mentionat un numar de dosar de forma 1234/X/2014

Am sunat sa incerc sa primesc mai multe informatii la numarul de telefon mentionat dar mi-au zis ca nu mi pot da informatii prin telefon si sa ma prezint cand am fost citata

Vreo varianta prin care sa pot afla despre ce e vorba in dosarul respectiv inainte sa ajung acolo?

Nici macar nu stiu daca este vorba de penal sau civil..
Ia vezi aici
Penalele au litera P in compunerea denumirii

#7
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
@FireSky, daca ai fost chemata ca martor intr-un dosar, de ce iti e teama ?

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Normal ca e doar ancheta, daca te cheama la parchet, de asta nici nu gasesti dosarul pe net. De unde vrei sa stim noi mai bine ca tine, despre ce caz poate fi vorba, la ce ai fost martor acum 2 ani.

#9
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Pentru ca nu am avut niciodata macar de a face cu Politia, daramite sa fiu chemat ca martor la Parchet. Si da , mi-am stors creierii toata seara si toata dimineata ( si mai am 10 zile ) si nu reusesc sa mi dau seama despre ce ar putea sa fie vorba.
Ok , deci inteleg ca nu mi ramane decat sa am rabdare sau eventual sa reusesc sa mi amintesc despre ce ar putea fi vorba ( fiind totusi chemat ma astept ca cei de la Parchet sa creada ca am ceva informaiti care i-ar putea ajuta in ancheta

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sau poate cineva crede ca declaratiile tale l-ar putea ajuta in ancheta si te-a propus ca martor. Gandeste, care din apropiatii tai ar putea avea probleme cu justitia, sau sa fi fost parat de cineva ca i-a furat o gaina, cand defapt el era la o bere cu tine. Vezi si daca alte cunostinte au primit si ele citatii, poate-ti pica fisa despre ce poate fi vorba.

#11
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Poate ai norocul sau ghinionul sa te contacteze cineva implicat, sa incerce sa influenteze martorul! :)

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este clar un dosar de cercetare penală şi fiind vorba de parchetul de pe lângă tribunal, este o infracţiune ceva mai gravă. Atâta timp cât eşti citată ca martor, nu ai de ce să-ţi faci griji iar în ce priveşte fapta despre va trebui să-ţi dai cu părerea, poţi sta liniştită întrucât vor avea grijă procurorii să te întrebe ce şi cum.

Edited by MembruAnonim, 19 July 2016 - 11:20.


#13
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009

 MembruAnonim, on 19 iulie 2016 - 11:19, said:

Este clar un dosar de cercetare penală și fiind vorba de parchetul de pe lângă tribunal, este o infracțiune ceva mai gravă. Atâta timp cât ești citată ca martor, nu ai de ce să-ți faci griji iar în ce privește fapta despre va trebui să-ți dai cu părerea, poți sta liniștită întrucât vor avea grijă procurorii să te întrebe ce și cum.

Stii cate cazuri sunt in care esti citat ca martor si iesi invinuit/inculpat, eventual in catuse ?

#14
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Ceea ce ma enerveaza este ca in citatia aia nu au pus si eu macar ceva din care sa mi dau seama despre ce este vorba.Numarul ala de dosar este egal cu 0, daca nu pot sa fac o verificare in baza lui.

Si da,oricat de nevinovat ma stiu , nu pot sa nu am emotii la andul ca voi merge la parchet

#15
Inspiron

Inspiron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 23.09.2008
Este normal sa ai emotii si mai ales este stresanta asteptarea.
Din pacate nu ai ce face, trebuie sa privesti lucrurile asa cum sunt, dar fara prea multe griji inutile, ce ar putea sa existe doar in mintea ta.
Este inacceptabila situatia asta in care nu ai acces oricand la informatii ce te privesc in mod direct.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 FireSky, on 19 iulie 2016 - 10:10, said:

Pentru ca nu am avut niciodata macar de a face cu Politia, daramite sa fiu chemat ca martor la Parchet. Si da , mi-am stors creierii toata seara si toata dimineata ( si mai am 10 zile ) si nu reusesc sa mi dau seama despre ce ar putea sa fie vorba.
Ok , deci inteleg ca nu mi ramane decat sa am rabdare sau eventual sa reusesc sa mi amintesc despre ce ar putea fi vorba ( fiind totusi chemat ma astept ca cei de la Parchet sa creada ca am ceva informaiti care i-ar putea ajuta in ancheta

Cauta in lista de prieteni sau de prieteni ai prietenilor un avocat.Daca nu,intra la primul cabinet avocatial care iti convine,ia-l de mana pe avocat (te intelegi tu la pret in prealabil) si duceti-va la parchet sa vedeti dosarul.
Astfel elimini nervii asteptarii si comentariile inutile de pe forum..

Edited by althea, 19 July 2016 - 13:05.
editare citat+raspuns la un mesaj sters


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sceptic_schizo, on 19 iulie 2016 - 11:54, said:

Stii cate cazuri sunt in care esti citat ca martor si iesi invinuit/inculpat, eventual in catuse ?
Nu le-am numărat dar toate sunt de la DNA și sunt ”făcături politice”. Ești chemat ca martor și ieși învinuit/inculpat doar atunci când urmărirea penală s-a făcut ”in rem” dar și atunci, martorul, știe despre anchetă pentru că a fost audiat cel puțin o dată.

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
dosarul nu are cum sa il vada pentru ca e martor. exista procurori care nu lasa avocat sa asiste martorul in cursul declaratiei.exista o scapare in codul de procedura penala ce le permite acest lucru. trebuie sa mergi singur si iti va aduce la cunostinta inainte de a te audia obiectul declaratiei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate