Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

merita sa investesti intr-un apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016

 mariovrs, on 14 iulie 2016 - 06:02, said:

Daca ai vecini deasupra, pune cel mai ieftin parchet. La bloc nu se baga bani in mobila scumpa si alte fite... Doar daca faci asigurare.

Bai m-ati inebunit cu parchetul care tine cald si gresia care tine frig. N-aveti centrala si aer conditionat acasa? Daca ai parchet sau dusumea de lemn,iti vine pe minus factura la gaz?
Plecand de la citatul de mai sus a unui user. merita investit intr-un apartament si aici nu ma refer la centrala, termopan. De ce nu ti-ai face un apartament de lux?

Edited by bekir, 16 July 2016 - 14:43.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca sunt tot felul de oameni pe lumea asta.
Fiecare cum crede de cuvinta. Nu trebuie sa judeci pe nimeni. Posted Image

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
Daca iti pui parchet de lemn de tec sau cine stie ce esenta rara, aia insemna lux si nu ai cum sa vorbesti de investitie.

Daca iti cumperi parchet chinezesc, care consume mai mult plastic, destul de gros ca sa nu fie "gheata" pe jos, la pret f mic, atunci asta e doar o afacere buna.

#4
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Depinde despre ce apartament vorbim. Stiu pe cineva cu apartament in Herastrau 120 mp cu 2 terase care face 300k cu mobila  de super lux. Bate orice casa apartamentul ala. Dar sa bagi bani intr-un apartament de 2 camere din punctul meu de vedere nu merita.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015
De ce sa nu merite ? Si o casa mica o poti face luxoasa. Marimea nu conteaza in acest caz.
Insa daca vrei sa investesti ca sa scoti profit din vanzarea lui, atunci cumparatorii vor fi destul de putini.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006

 ElsaAn, on 16 iulie 2016 - 15:01, said:

Depinde despre ce apartament vorbim. Stiu pe cineva cu apartament in Herastrau 120 mp cu 2 terase care face 300k cu mobila  de super lux. Bate orice casa apartamentul ala. Dar sa bagi bani intr-un apartament de 2 camere din punctul meu de vedere nu merita.

Depinde ce intelegi prin a baga bani in el, daca stai cu linoleum pe jos si huma pe pereti, atunci mai bine stai la cort....un apartament curat, ingrijit si cu mobila care iti place, nu conteaza cate camere, balcoane, terase are si nici cati bani costa, atata timp cat TU stai in el si iti place sa stai confortabil in curatenie.

#7
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Cand vrei sa bagi bani multi intr-un apartament de 2 camere, pentru mine ar trb sa stai pe putin 10 ani. Asa ne-am apuca toti sa bagam bani si sa ne mutam dupa cariva ani dar nimeni nu face asta. Totul se rezuma la prioritati si ce vrei tu sa obtii din acea investitie. Eu una investesc pt confort, nu pt bani. Am un apartament de 2 camere dar nu consider ca merita sa il renovez intrucat nu ma vad in urmatorii ani stand acolo cu familia. Prefer sa imi iau o casuta mai mare si sa investesc in ea pt ca acolo as ramane cu siguranta pt urmatorii 20 ani. Deci totul se rezuma la ce vrei tu. Iar daca imi zici tu mie ca daca bagi bani anul acesta iar peste 5 ani iti scoti profit n-ai nici o sansa decat daca esti super smecher pe design interior. Gandeste-te ca totul se schimba de la un an la altul. Casele care s-au mobilat acum 5 ani sunt trecute demult...

#8
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Merita sa investesti intr-un apartament doar daca economia din localitatea de unde vrei sa il cumperi este in crestere si are perspective bune pe termen lung.

 ElsaAn, on 16 iulie 2016 - 15:16, said:

daca imi zici tu mie ca daca bagi bani anul acesta iar peste 5 ani iti scoti profit n-ai nici o sansa decat daca esti super smecher pe design interior.
pentru romanul de rand... cumpararea unui al doilea apartament(pe langa cel in care locuieste) nu are rolul de a face profit..

la 50.000 sau 60.000 de euro investitie si o chirie de 300-400 de euro ar dura mai mult de 10 ani ca investitia sa se amortizeze indiferent de talentul decorativ al proprietarului...

rolul apartamentului dat in chirie este de a mai produce niste banuti pe langa salar

Edited by DraculescuDraculescu, 16 July 2016 - 15:19.


#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
ElsaAn, tu ai citit intrebarea? omul intreaba ceva si tu raspunzi altceva, scrie undeva de vandut in 5 ani? sau de facut bani cu el?
De ce nu ti-ai face un apartament de lux? asta e intrebarea...

#10
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

De ce nu ti-ai face un apartament de lux?

Ca nu ai bani. Daca ai, si nu ai altceva mai bun de facut cu ei, poti sa iti faci si apartament de lux.

Problema este unde il faci, pentru cazul in care, vreodata, vrei sa il vinzi. Daca il faci intr-o zona buna/decenta, poti spera sa il vinzi la un pret bun cand/daca va fi cazul. Daca stai in Ferentari si vrei sa iti faci un apartament de lux, nu spera ca o sa il poti vinde la un pret mare (mult mai mare decat alte apartamente din Ferentari) doar pentru ca arata mai bine.

Quote

rolul apartamentului dat in chirie este de a mai produce niste banuti pe langa salar

Sau pensie :)

Edited by oMariusRO, 16 July 2016 - 15:53.


#11
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Am citit intrebarea dar nu sunt date mai multe detalii. In ce context sa merite? Daca o iei de la ce am spus eu nu merita. Daca ai un apartament mare,intr-o zona dupa bunul plac al tau logic ca merita. Nu merita sa iti faci un apartament de lux de 60 mp. Ori ai bani si iti iei unul mare frumos ori nu mai folosesti cuvantul lux si folosesti mobilat normal/pe buget.

Xcit nu mai fii atat de acid. Citeste ce am scris si apoi da-ti cu parerea. Am spus si mai sus ca am vazut apartamente wow, ca de filme unde s-au bagat 300k si atunci, da merita dar sa vii sa-mi spui ca bagi 100k in 60 mp mi se pare de mai mare rasul. Am dat un exemplu cu 100k dar pt mine aia ar insemna cuv lux.

#12
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 xcit, on 16 iulie 2016 - 15:09, said:


Depinde ce intelegi prin a baga bani in el, daca stai cu linoleum pe jos si huma pe pereti, atunci mai bine stai la cort....un apartament curat, ingrijit si cu mobila care iti place, nu conteaza cate camere, balcoane, terase are si nici cati bani costa, atata timp cat TU stai in el si iti place sa stai confortabil in curatenie.

Investitie inseamna sa bagi bani intr-o chestie ca sa-ti aduca profit.

Daca tu dai 30 000 de euro pe finisaje de lux. slabe sanse sa reusesti sa recuperezi acei bani, daramite sa mai faci si profit

A, ca asta iti aduce tie un confort psihic, daca locuiesti acolo, asta e cu totul altceva

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,891
  • Înscris: 13.07.2011
intrebarea se pune altfel, doresti sa investeti intr-un apartament ca un gen investitie sau doresti sa investiti intr-un apartament pentru tine si sa il locuiesti si cand vrei sa il vinzi sa speri ca primesti mai multi bani.

Daca investesti intr-un apartament ca o investitie, atunci sunt multi factori importanti cum ar fi locatia, camere, infrastructura, etc. Daca totul este avantajos si favorabil atunci merita o investitie cu siguranta pentru ca banii ti scoti in proportie de 95%.

Daca stai in Ferentari in Bucuresti la 2 camere atunci nu prea merita si nu faci afacere.

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mai bine bagi bani intr-o casa pe pamant nu intr-un bloc . Avantaje :  stai departe de vecini idioti si de muzica lor , de tropaituri in orele de liniste ,si cate si mai cate inconveniente pe care doar la bloc le intalnesti ...

#15
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

stai departe de vecini idioti si de muzica lor

Eu nu as pune pariu pe asta. Poti sa ai si la casa parte de vecini idioti care "fac ce vreau in curtea mea", asta incluzand manele la maxim pana dimineata. E de ajuns unu si se aude la 3 strazi, aia din imediata vecinatate fiind cei mai "fericiti".

Tropaitul este inlocuit cu succes de zgomote de drujbe, motoare, animale (daca stai intr-un sat/comuna), samd...

Edited by oMariusRO, 16 July 2016 - 18:26.


#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 16.03.2007

 SHIV, on 18 iulie 2016 - 19:20, said:

eu tot ii vad pe unii cum isi pun nu stiu ce incalzire in pardoseala, centrala pe lemne la 100-150 si ceva e meleoane, mobila de lux pe comanda din nu stiu ce lemn dar stau la 2,3 camere. Asta o faci pe la casa daca e asa daca stai la 2,3 camere pui o centrala pe gaz simpla, dai cu un var, termopan, parchet din carton presat si aia e. Insa multi o dau in figuri desi stau in 50m2.

Iar tu esti trist ca stai la 50m2 fara figuri?

Edited by laffin, 19 July 2016 - 16:54.


#17
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
Nu prea merita!
Daca investesti sa stai in el e una,daca il faci "boboc" pentru inchiriat ei bine 11 luni iei chirie bani si 1 luna de chirie bagi in reparatii,poate chiar mai mult.

#18
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Cand "tunezi" o masina merita? Tine de buzunarul fiecaruia, in ce conditii vrea sa traiasca.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate