Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Adeverinta "apt pentru munca" pentru neasigurati

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014
Salut,

Am o ruda care s-a intors din Spania dupa 7 ani de locuit acolo. Pentru angajare ii este necesara o adeverinta de la medic, cum ca este apt pentru munca, doar ca acesta nu este asigurat, bineinteles, deci nu are medic de familie. Locuieste intr-o comuna din Constanta si a fost la un centru medical de acolo, care ofera servicii medicale de familie, si teoretic ar trebui sa obtina acea adeverinta contra cost, nu?

I s-a refuzat acest serviciu, spunand ca nu are cum sa obtina asa ceva de acolo, pentru ca nu este medicul sau de familie.

Stie cineva daca se procedeaza in alt mod?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Din cate stiu, mai intai trebuie sa-l ia in evidenta un medic de familie.
Neasigurat fiind plateste adeverinta si aia e.

Edited by Serafim606, 11 July 2016 - 15:02.


#3
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014
Da, dar pentru ca acest proces dureaza, angajatorul i-a spus ca exista posibilitatea de eliberare a acestui tip de adeverinta si pentru neasigurati, contra cost beinteineles. Plus ca, nefiind salariat, nu poate fi luat in evidenta ca si contribuitor din cate stiu eu.

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai de curand am facut si eu o testare medicala + psihologica pt munca, am apelat la un cabinet particular din Buc (eu avand doctorul de familie in Baia Mare)  unde am achitat 100 ron pt viza medicala + viza psihologica, testare urechi/ochi/test ekg si eventual test glicemie (asta e bonus) astea tineau de medical, deci cum sa nu se poata.

Probabil a apelat la un cabinet de medic de familie iar el nefiind asigurat pe o perioada de 7 ani (nu a contribuit cu nimic la asigurarea de sanatate RO) medicul ala cine stie ce-a inteles, sa caute un medic pt medicina muncii si poate obtine adeverinta. Ce e drept medicul de la medicina muncii m-a intrebat daca am medic de familie (nu stiu de ce).

Edited by Deenman, 11 July 2016 - 15:05.


#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Sa mearga la un alt medic.

#6
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Ar putea merge la un cabinet de medicina muncii.

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
https://www.medicove.../specialitate/4  ....Eliberare adeverinta (clinic sanatos, apt de munca) - medic de familie 30.00lei

Suna, vezi ce si cum, la vreuna din clinicile din Constanta daca au si asa ceva.

Edited by superm, 11 July 2016 - 15:17.


#8
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014
Thank you guys.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai e varianta sa fie luat pe asigurarea unei rude si se poate inscrie unde vrea (similar copiilor minori).

#10
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

 Deenman, on 11 iulie 2016 - 15:04, said:

Pai de curand am facut si eu o testare medicala + psihologica pt munca, am apelat la un cabinet particular din Buc (eu avand doctorul de familie in Baia Mare)  unde am achitat 100 ron pt viza medicala + viza psihologica, testare urechi/ochi/test ekg si eventual test glicemie (asta e bonus) astea tineau de medical, deci cum sa nu se poata.

Probabil a apelat la un cabinet de medic de familie iar el nefiind asigurat pe o perioada de 7 ani (nu a contribuit cu nimic la asigurarea de sanatate RO) medicul ala cine stie ce-a inteles, sa caute un medic pt medicina muncii si poate obtine adeverinta. Ce e drept medicul de la medicina muncii m-a intrebat daca am medic de familie (nu stiu de ce).
are dreptate  100%
@nitucoco urmeaza  exemplu de mai sus  ca sa te poti angaja
sant unele firme care te trimit ei  la--- doctorul ----Posted Image agreat de ei (afaceri de familie)  si vei face examinarea medicala contra cost chiar daca ai medic de familie si ai card
te duci la casa de asigurari in constanta  si intrebi  de cardul tau de sanatate  ca sa poti intra in posesie
acum nu stiu cum este prin alte parti  (constanta)
la noi in baia-mare se elibereaza si fara sa fii angajat mai nou
sau dupa vreo  cateva  3-6 luni   de la angajare  mai faci o vizita la casa de asigurari  si atunci cand te vor cauta prin baza lor de date te vor gasi cum ca esti angajat si atunci obligat  intri in posesia cardului de sanatate


 superm, on 11 iulie 2016 - 15:11, said:

https://www.medicove.../specialitate/4  ....Eliberare adeverinta (clinic sanatos, apt de munca) - medic de familie 30.00lei

Suna, vezi ce si cum, la vreuna din clinicile din Constanta daca au si asa ceva.
chiar si acel medic la care a fost  poate sa-l ia in evidenta lui si sa   elibereze  o adeverinta  ca este apt de munca contra cost 30.00lei  -- ura si la gara ---

suerte
succes

Edited by bonou2, 11 July 2016 - 17:30.


#11
raluca_shaki83

raluca_shaki83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2012

 Deenman, on 11 iulie 2016 - 15:04, said:

Pai de curand am facut si eu o testare medicala + psihologica pt munca, am apelat la un cabinet particular din Buc (eu avand doctorul de familie in Baia Mare)  unde am achitat 100 ron pt viza medicala + viza psihologica, testare urechi/ochi/test ekg si eventual test glicemie (asta e bonus) astea tineau de medical, deci cum sa nu se poata.

Probabil a apelat la un cabinet de medic de familie iar el nefiind asigurat pe o perioada de 7 ani (nu a contribuit cu nimic la asigurarea de sanatate RO) medicul ala cine stie ce-a inteles, sa caute un medic pt medicina muncii si poate obtine adeverinta. Ce e drept medicul de la medicina muncii m-a intrebat daca am medic de familie (nu stiu de ce).


#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 nitucoco, on 11 iulie 2016 - 14:58, said:

Salut,

Am o ruda care s-a intors din Spania dupa 7 ani de locuit acolo. Pentru angajare ii este necesara o adeverinta de la medic, cum ca este apt pentru munca, doar ca acesta nu este asigurat, bineinteles, deci nu are medic de familie. Locuieste intr-o comuna din Constanta si a fost la un centru medical de acolo, care ofera servicii medicale de familie, si teoretic ar trebui sa obtina acea adeverinta contra cost, nu?

I s-a refuzat acest serviciu, spunand ca nu are cum sa obtina asa ceva de acolo, pentru ca nu este medicul sau de familie.

Stie cineva daca se procedeaza in alt mod?
Se duce la o policlinica privata....ex: Medicover, Regina Maria, etc....Aia pentru bani fac orice.....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate