Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Precizare pt detinatorii de laptopuri 2-in-1 !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

pt toti cei care au laptop 2-in-1 (cum e asus vivo flipbook TP301UJ), sa stiti ca distributiile de linux suportate corect in acest moment sunt:
- linux CentOS 6.8  64bit
- Linux Mint rosa 17.3 64bit

Centos 7 si Linux Mint 18 au mari probleme - primul nici macar nu poate incarca modulul de instalare corect, iar al doilea, desi se instaleaza, are mari probleme la bootare apoi (sau nu booteaza pur si simplu!)

De asemenea, cel mai usor este sa dezactivati Secure Boot, fast Boot si sa activati CSM (Compatibility Support Mode).

Am scris asta sa va scutesc de eventuali timpi morti cautand distributii suportate.

O zi buna

Edited by pinguinul666, 11 July 2016 - 07:18.


#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Arch Linux ai incercat?

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postxxvirusxx, on 11 iulie 2016 - 07:44, said:

Arch Linux ai incercat?


nu. Sunt genul ce prefer abordarile main-steam :)

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am facut si eu cateva experimente cu un netbook hibrid ("2 in 1"): http://forum.softped...u-pe-tablet-pc/
Reusisem sa fac sa imi functioneze inclusiv ecranul tactil, dar nu prea l-am utilizat in acest mod. Inca mai am Ubuntu 12.04 pe acest netbook instalat cu mai mult de 2 ani in urma.

Nu prea sunt persoane interesate sa instaleze Linux pe notebook-uri hibride sau tablete...

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpinguinul666, on 11 iulie 2016 - 07:49, said:

nu. Sunt genul ce prefer abordarile main-steam Posted Image
Tine-o tot asa. Si cu CentOS (pt. servere) pe desktop si ai sa tot postezi pe aici.

#6
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postneagu_laurentiu, on 11 iulie 2016 - 08:44, said:

Tine-o tot asa. Si cu CentOS (pt. servere) pe desktop si ai sa tot postezi pe aici.


te dai rational si priceput - pe cale de ratiune, daca distributiile cele mai bine cunoscute, cu librariile cele mai vaste, suportul cel mai extins au uneori probleme in a fi rulate pe un hardware (nitel) diferit...ce sansa au ciudateniile extraterestre alde Arch Linux sau Gentoo ...?

de aia se cheama experimentare - uneori functioneaza, alteori nu.

deci, evident, pt a imi maximiza sansa reusitei, logic este sa merg tot pe mana unei distributii cunoscute, main-stream.

daca domnia dvoastra doreste ca totul sa mearga mereu perfect din prima, fara probleme, va recomand calduros, sa ramaneti pe windows.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Asta cu main-stream nu e chiar cum ti se pare. Crezi ca o aplicatie veche de acum cativa ani stie sa vada un hardware nou ? Din experienta mea, mai repede au dat gres distributii cu pretentii in raport cu Arch.
Iar Arch nu inseamna extraterestru, ci softul cel mai actual (si culmea cel mai putin predispus la erori in raport cu altele rolling), inseamna studiu pentru ca vad din mesajele tale ca vrei sa intri in zona pro si nu ar strica aprofundarea, inseamna sa nu te bazezi doar pe niste automatisme oferite de alte distributii iar cand nu merge, in multe cazuri, userii dau vina pe tot ecosistemul GNU/Linux, si da, aici experimentezi ca instalezi tu una-alta si nu un script ce poate avea probleme in a detecta o componenta.

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2016 - 11:18.


#8
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View Postpinguinul666, on 11 iulie 2016 - 10:44, said:



ce sansa au ciudateniile extraterestre alde Arch Linux sau Gentoo ...?


Cu Arch-ul nu prea ai nimerit-o la încadrare. Gentoo, da, s-ar putea spune, ținând cont de faptul că trebuie compilat cam tot (deși procesul e oarecum automatizat) și de faptul că are o structură mai aparte.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
...

View Postpinguinul666, on 11 iulie 2016 - 10:44, said:

...ce sansa au ciudateniile extraterestre alde Arch Linux sau Gentoo ...?


Posted Image
Informativ iti spun ca merge fara probleme Arch Linux pe un Fujitsu lifebook t731 Tablet PC, merge out of box

Daca tot mergi pe mana la distributii cunoscute? De Debian ai uitat? Opensuse?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate