Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Prolaps hemoroidal

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ritzi-pitzi

ritzi-pitzi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.07.2005
Prolaps hemoroidal-hemoroizi de gradu 4.

Acu 2 an am avut prima aparitie a unui hemoroid.N-am dat importanta.
Dupa aprox 2 luni,in timp ce eram pe tron,m-au apucat durerile,imi venea sa musc din ghiuveta,plangeam si strangeam din dinti.Am mers la doctor,am primit tratament medicamentos si a trecut.
Anu asta,prin mai au reaparut,prima data am crezut ca-s limbrici la felu cum ii simteam la fund.Iar mers la doctor,iar creme si pastile,dar de data asta nu au mai fost de folos.Acu 2 saptamaini am avut o diaree cronica,m-am scremut asa tare incat au iesit toti hemoroizii afara,360 grade.Fiind week-end ,a trebuit sa astept ziua de luni sa merg la un consult.2 Zile de chin,nu puteam sa dorm,sa merg,nu stiam cum sa mai stau si de frica de a ma c#c# nu am mai mancat nimic,doar apa.
Luni am mers la consult,m-a asezat capra,s-a uitat si verdict,hemoroizi grad 4.Vestea buna ca ma poate opera,vestea rea era ca e in concediu si sa astept inca 4 zile...
Canci,am plecat la Iasi,clinica Arcadia.Acolo alt consult,analize.Marti m-au internat,miercuri dimineata m-au operat(anestezie RA-durerea apare la vre-o 5 ore dupa interventie treptat).Durerea dupa operatie e crancena rau,nu stiu cu ce sa o asociez,dar zeama de lamaie pe rana deschisa e minciuna.La 6 ore dupa op eram in pat,plangeam pur si simplu de durere,la un momendat am facut pisu pe mine de durere.Mi-au facut tot felu de calmante,intr-un tarziu am adormit.Serviciile lor sunnt foarte bune,au grija de u non stop,total cost 2400 Ron(cazare,mancare,medicamente,operatie).

Recuperarea e grea si dureroasa,m-am saturat sa dorm pe burta si pe parti(10 zile),pap din picioare,nu pot sa ma aplec,am 2 viteze de mers-incet si foarte incet.Fiind operat si intern si extern,remedierea completa e cam in 21 zile.Am slabit 8 kg in 7 zile.
Meniu:
1. dimineata ora 8-9,un iaurtel 140g de la zuzu,o felie de paine rotunda cu tot felu de seminte prin ea si 2 oua #un iaurtel ,o felie de paine unsa cu gem/crema branzica#sandwich(o frunza de salata,o felie de sunca de pui,o felie de cascaval,o felie de rosie.Iaurtul sa nu lipseasca.Un pahar de suc de mere,pere,rodii,orice contine fibre.
2.dupa amiaza ,ora 1-2,ceva usor,supa de pui cu multe legume/peste  sau pui la gratar/o salata de cruditati.etc.Incercati sa excludeti carnea de porc si prajelile.
3.seara,ora 8-9,orice,in cantitati mici,sa aiva fibre,sa nu fie uscat.
Intre mese,puteti bea activia,danone de baut,sa papati fructe,biscuiti cu cereale(au fibre).
In fiecare dimi ma duc la wc,cu dureri ,mai mult de 5 min nu stau.Spalare cu apa calduta dupa.Dusuri de 3-4 ori pe zi,inca am scurgeri de sange (folosesc pansamente sterile).De 2 ori pe zi stau in balie cu fundul in ceai de pelin.

Care v-ati mai operat,IN CAT TIMP SE RESORB/CAD  FIRELE?

Edited by ritzi-pitzi, 09 July 2016 - 11:50.


#2
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016

Sa fii sanatos. Care e intrebarea?



#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Doar ne-a anuntat.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa-ti faci cont in 2005 si prima postare sa o ai peste 11 ani, despre o problema medicala, ce tare :D

Sanatate multa iti doresc!

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Macar acum stim preturile si conditiile de la clinica Arcadia.

#6
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016

 ritzi-pitzi, on 09 iulie 2016 - 11:37, said:

De 2 ori pe zi stau in balie cu fundul in ceai de pelin.



Cada dinaia de tabla zicata?

#7
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Publicitate gratis ,garantat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate