Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Bloc nou Obregia Cultural

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,367
  • Înscris: 13.01.2011
Posibil sa aiba parcare subterana, nu mai retin, stiu ca am vazut panoul cu proiectul, dar nu mai retin.
Varul meu sta in zona, de zeci de ani, de asta zic, este o zona ca toate zonele de bloace din București, intre blocuri este mai bine, este vegetatie.
Curatenia, nu este chiar ca in S1 dar merge.
Smecheria la blocul ala nou, sa cumperi apartament cu vedere in spate  :OK: cit se mai poate.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 crisstonne, on 08 iulie 2016 - 11:08, said:


Smecheria la blocul ala nou, sa cumperi apartament cu vedere in spate  Posted Image cit se mai poate.
de ce?

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,367
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am zis ca stiu zona ?!  :)
Este greu ?  :D
Este un pont.

Edited by crisstonne, 08 July 2016 - 11:11.


#22
Tagan

Tagan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.07.2016

 crisstonne, on 08 iulie 2016 - 11:08, said:

Smecheria la blocul ala nou, sa cumperi apartament cu vedere in spate  Posted Image cit se mai poate.
Asa este.
Din cel putin doua motive.
1)Zgomotul bulevardului este atenuat.
2)Spatele blocului este pe rasaritul soarelui.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,367
  • Înscris: 13.01.2011
Are si vegetatie in spate, mai ales dupa ce este terminat si se aseaza lucrurile, se curata zona, se scot schele/materiale de pe acolo.

#24
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016

 Groh, on 08 iulie 2016 - 10:54, said:

Si una din explicatiile pt care este orasul asa aglomerat:ce imi trebuie loc de parcare?parchez pe bulevard.

Domnule, n am zis ca nu mi trebuie, daca as avea la subteran normal ca as fi bucuroasa dar avand in vedere ce sume cer "dezvoltatorii" mai bine parchez unde gasesc. Daca erau preturi de bun simt gen 3mii maxim imi luam si eu dar nu am de unde sa dau 10 mii pe un loc la subsol. Eu s mai modesta nu mi permit cotroceni cu 18mii locul, ca am vazut si scoruri din astea.

#25
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 Marius19891989, on 08 iulie 2016 - 10:43, said:

Nu înțeleg cum le da la ăștia autorizație sa construiască bloc fără locuri de parcare...

Nu se dau atutorizatii de construire pentru blocuri fara sa prevada n locuri de parcare (subterane sau supraterane) unde n = nr de apartamente. Legea nu permite si este stricta iar la receptia blocului chiar se numara aceste locuri. Dar unii dezvoltatori mai fac unele manareli, cum ar fi ca le promit cumparatorilor de apartamente ca scot locurile de parcare la vanzare dupa receptie sau mai mult le spun ca nu sunt de vanzare ci doar se inchiriaza ca apoi dupa receptie sa schimbe destinatia spatiului respectiv (depozit/magazin/spatii pentru firme la demisol) dar acestia nu sunt multi. Legea nu obliga in schimb cumparatorul sa cumpere si loc de parcare iar unii cumparatori gandesc ca mai sus. Nu dau atatia bani pe un loc de parcare, parchez la bulevard. Nu se gandeste la trafic, la aspect urban, la faptul ca valoarea viitoarei lui proprietati scade considerabil cu acesta decizie pentru ca din ce in ce mai multi oameni nu mai concep un apartament/casa fara loc de parcare. Legea ar trebui sa oblige dezvoltatorii sa vanda la pachet apartamentul cu locul de parcare. Am auzit pe multi argumentand: "Pai si daca nu am masina". Nu ai tu, dar fiul tau poate o sa aiba sau cel care va cumpara de la tine.

#26
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
@daxpop-ma indoiesc ca in Berceni ar costa 10000 un loc de parcare.De obicei aceste preturi pt locul de parcare apar la apartamentele de 80-100000 euro.Nu cred ca exista dezvoltator sa vanda apartament de 50000 si loc de parcare de 10000.

#27
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Un loc de parcare in noile blocuri construite in sectorul 4 (spre exemplu in Metalurgiei Park) costa aproximativ 8500 de lei.

#28
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016

 Groh, on 08 iulie 2016 - 12:16, said:

@daxpop-ma indoiesc ca in Berceni ar costa 10000 un loc de parcare.De obicei aceste preturi pt locul de parcare apar la apartamentele de 80-100000 euro.Nu cred ca exista dezvoltator sa vanda apartament de 50000 si loc de parcare de 10000.

Am scris 6-10mii! metropolitan-aparatori vinde cu 4-5mii la subteran, rotar-6500 la pacii la porumb. Sunt curioasa voi astia care i blamati pe astia care nu si cumpara loc de parcare voi unde parcati? aveti toti la subteran?
Nu mai comparati metalurgiei cu locatiile din oras. Blocul asta e la 2 statii de piata sudului, e normal sa aiba alte preturi. Au subsol dar au zis ca fac restaurant nu parcari.
in fine, e putin pe dos povestea blocului astuia. Cred ca au schimbat proiectul.
Iar la metalurgiei nu m as muta nici moarta.

iti recomand sa cauti un bloc in planul 2 la budapesta aproape de intersectia cu tineretului unde au garsoniere incepand de la 50mii iar locul la subteran e 18mii.  Iti vand pontul ca sa iei 2 si sa mi dai si mie unu ca s amarata si sa nu mai imi las masina n bulevard.Multumesc

Edited by daxpop, 08 July 2016 - 17:23.


#29
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum spuneai mai devreme..nu te intereseaza ca nu sunt locuri de parcare deoarece oricum parchezi pe bulevard.
Pai la fel gandesc alte mii de oameni care au masini,uni intradevar nu au bani,altii au dar prefera sa se invarta seara pe bulevarde decat sa achizitioneze un loc de parcare.
Eu am la Metropolitan,la IMGB si am dat 2000 euro pe el.Nu mi-a convenit dar asta e.
Am vecini care au zis ca decat sa dea 2000 pe o bucata de teren,mai bine parcheaza pe strada.
Era o treaba la inceput cand inca nu era multa lume.
Acuma,nu mai sunt locuri de parcare de vanzare,desi ar plati pt ele si cativa au gasit si masinile zgariate/lovite fiind parcate pe bulevard/strada.
Inca o data,ma indoiesc ca la acel bloc va fi parcarea subterana,daca va exista mai mult de 3000-3500.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da' care sunt preturile in blocul acesta?

#31
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

 daxpop, on 08 iulie 2016 - 17:21, said:

Nu mai comparati metalurgiei cu locatiile din oras. Blocul asta e la 2 statii de piata sudului, e normal sa aiba alte preturi. Au subsol dar au zis ca fac restaurant nu parcari.
in fine, e putin pe dos povestea blocului astuia. Cred ca au schimbat proiectul.
Iar la metalurgiei nu m as muta nici moarta.
Stai ca nu te inteleg, spui ca nu te-ai muta pe bld. Metalurgiei nici moarta, in schimb esti constienta ca distanta intre cele doua bulevarde este de aproximativ 1-1.5 km, nu?
Din punctul meu de vedere, bld. Alexandru Obregia (zona Cultural) mi se pare chiar ok dar pe cuvantul meu daca inteleg unde vezi tu aceasta discrepanta fata de bld. Metalurgiei (Grand Arena), avand in vedere ca ai acces la  statia de metrou Aparatorii Patriei/Dimitrie Leonida cam in aceeasi masura sa spunem.

Edited by Dau, 08 July 2016 - 18:11.


#32
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
Daca ai un "telefon inteligent" poti sa bagi pe harta punctele de interes si afli distanta care este de cam 3km ce spui despre asta? iar eu iau ca punct se reper piata sudului nu ce este 3km in spate!!!
iar tu daca stai la metropolitan poti intreba colegii de pe ciocanesti cat cer pe subteran. Daca nu va cautati la ora actuala o locuinta nu va mai contraziceti pt ca preturile au crescut!! Nu mai e ce stiti voi.

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 16.10.2007
hmm, zona nu e rea, chiar daca nu mai e ceea ce a fost.
De vreo 8 ani ne blestemam zilele cu traficul, prima data cu pasajul de la Splai acum cu pasajul de la BIG. Circul numai pe stradute, printre blocuri, e jale.
Cine spune ca parcheaza pe bulevard, nu stie ce spune. Cand ninge masina iti e ingropata. Multe duduite lasa masinile ingropate pana primavara....
Cand ploua, trebuie sa ai o sticla cu apa sa stergi geamurile, ca nu mai vezi pe unde mergi. Toti circula ca nebunii.

Daca iti cumperi acolo (pretul era rezonabil, am vazut pe un site) ia cu vedere pe spate. Orientarea e pe sud si zgomotul e mai scazut (cu toate ca un bloc mai incolo sunt 2 motociclisti, carora le cam place sa circule la ceas de seara si cam suna toate alarmele masinilor cand trec ei -  se pare ca au zile, ca de cativa ani ne-au zapacit). La bulevard e jale, nu se poate dormi cu geamul deschis, sunt uni care fac curse, se pare ca nu au tobe la masini, sau pot fi chiar motociclisti, habar nu am.

Blocul a fost lucrat ingrijit am vazut, pare ok, nu stiu cum sunt apartamentele.

Referitor la zona e mult peste Metalurgiei si IMGB. In 2 ani se va rezolva si cu pasajul si cu traficul. Sunt 2 Mall-uri la 1km, scoli, gradinite bune, zona e curata.

#34
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,367
  • Înscris: 13.01.2011
@initiator
Ce ai mai făcut, ai cumpărat, nu ai cumpărat, cum se prezinta problema ?!

#35
daxpop

daxpop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 27.05.2016
nu am cumparat. Dezvoltatorii vor un curs preferential care dupa calculele mele ar fi insemnat 2 mii de euro in plus fata de pretul apartamentului. Pacat, zona era ok!

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 FAP, on 07 iulie 2016 - 22:18, said:

Reclama de......................? Zona e oribila....la fel si blocul !
Zona oribila?
Daca asta e zona oribila, atunci Militar/Ghencea ce e ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate