Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Jocul Ielelor - odioasa mostenire a internetului lasata noii generatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Am intalnit curand o figura cunoscuta, dupa 10 ani de liniste, in asteptarea termenului de prescriptie... impingand copiii cu caruciorul...
un caz de adulter, o crima, un santaj, si multe rauri de cerneala ce-au curs innecate-n sange... raman in proza, ca nu doresc dezbaterea faptelor, ci a consecintelor

«Saint‑Just» […] Abia Nici nu trecuse de douăzeci de ani și era frumos ca un înger, tăios ca un paloș, pur ca zăpada… Deoarece văzuse «Jocul Ielelor» ...”,

„Nu se publică scrisorile de dragoste primite de la o femeie sau adresate ei sub nici un motiv...”, insa comunistii de la gazeta au publicat tot, jurnale intime, mesaje, declaratii, dedicatii, au batut in furie masina de scris si-au scuipat otrava-n microfon "N‑o să ne împiedicăm acum de asemenea prejudecăți...”

"Când te‑am întâlnit… după acest demon… am întâlnit un stâlp de lumină … O față de arhanghel … El era în viața mea o noapte grea, tu erai un răsărit nou de soare…”

„Sunt uneori pe lume bărbați care nu rabdă să fie pălmuiți fără să plătească pe loc, chiar dacă i‑ar costa viața. Un astfel de bărbat ai dumneata și un astfel de bărbat nu se părăsește.”).

"E o frumusețe tulbure, și tocmai prin asta tulburătoare, pe bază de nostalgie, profil suav și nervozitate. [...] Hiperemotiva cu imaginație dezordonată, are spaimele și bucuriile deopotrivă de copilăroase. [...] Acum e în ea o teroare de vietate încolțită și istovirea câtorva nopți de insomnie.”.

„Tu ai făcut din căsnicia asta o lupta întoarsă, crâncena. Am îndurat ani de zile îngenuncherea mândriei mele de bărbat... Te‑am iubit cu o voință smintită și iubirea mea a fost arma cu care m‑ai lovit. A trebuit să învăț că nimic nu întrece în cruzime hotărârea unei femei, care se știe aprig dorită, de a se refuza... cu dinții strânși a silă. Ascultă, cum să uit că ani de zile, ca să fii a mea, eram nevoit să te amețesc mai întâi cu alcool?”).
„Nu e frumusețe pe lume… Nu e nici un sprijin… Simți că ai rămas deasupra unui gol… Nu e nici un sprijin…”.

„Dacă ai făcut tot ce spui… și așa cum spui, și acum înțeleg că ai fost în stare să faci așa… nu ai fost decât ceea ce te‑am știut, ceea ce te‑am descoperit într‑o bună zi: un monstru… Asta ești, un monstru… Tu ești de vină pentru toate rătăcirile mele…”

------------------------


Cum poti explica copilului "Jocul Ielelor" de pe Facebook, Youtube, Softpedia, etc? ipadurile vor arata comentarii si analize live, ale vremii, date la cald in studioul de televiziune, articole "revoltate" de ziare, si comentariile celor atinsi de cantul si jocul ielelor din poienita?

"Trece flăcăul prin pădure, aude o muzică nepă­mân­tească și vede în luminiș, în lumina lunii, ielele goale și despletite, jucând hora. Rămâne înmărmurit, pironit pământului, cu ochii la ele. Ele dispar și el rămâne neom. Ori cu fața strâmbă, ori cu piciorul paralizat, ori cu mintea aiurea. Sau, mai rar, cu nostalgia absolutului.”

Imi inchipui un DJL cautand prin arhivele internetul, cu setea cu care se cauta acum in "arhivele securitatii", aducand la viata momente vii ale timpului trecut, cu riscul de a ramane neom pe veci de-atunci in colo!

Timpul nu uita si nu iarta, acest aprig judecator al celor trecute!
Inchei cu proroocirea ca se anunta un genocid al tinerei generatii, deocamdata nebanuit "Îi omoară pe toți plumbul și cerneala asta.”

Edited by Hedonist, 04 July 2016 - 03:04.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Mengele strikes again :) ...elucubratii pe banda

#3
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
Ce o fi avand ielele Rusalkăi cu viața hedonistului de Mengele ? Posted Image Posted Image Posted Image

#4
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
E un fel de fifi?

#5
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015
@ 'HALLS' ,  nu neaparat, e un spirit liber, ii place sa creeze "editoriale" pe baza anumitor lucruri care il impresioneaza, de data asta a ales
"Jocul ielelor", o lucrare care este prima piesă de teatru a scriitorului român Camil Petrescu. A apărut în 1916, iar acțiunea are loc în 1913.
Sursa: Posted Image https://ro.wikipedia...i/Jocul_ielelor

P.S. Probabil vrea sa faca si legatura intre faptul ca Sain Just (revolutionarul francez Iacobin, ajutor al lui Mamimilian Robespierre) si Gelu Roscanu, ziaristul din "Jocul Ieleleor", s-au autodistrus incercand sa fie justitiari nemilosi si verosi incercand sa distruga viata altora! https://en.wikipedia...e_de_Saint-Just

Edited by TheStarkestTruthMatters, 04 July 2016 - 07:19.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostHALLS, on 04 iulie 2016 - 06:55, said:

E un fel de fifi?

Nu chiar.
Are comentarii si teme chiar destepte.Dar de multe ori o ia pe aratura.
Cam asa cum o facem cu totii pe acest forum.

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostHedonist, on 04 iulie 2016 - 02:55, said:



Timpul nu uita si nu iarta, acest aprig judecator al celor trecute!
Inchei cu proroocirea ca se anunta un genocid al tinerei generatii, deocamdata nebanuit "Îi omoară pe toţi plumbul şi cerneala asta.”
Se numeste hrana din pomul cunostintei BINELUI SI RAULUI . Scapa cine poate din aceasta cernere satanica .

View PostOctavian_SK, on 04 iulie 2016 - 04:36, said:

Mengele strikes again Posted Image ...elucubratii pe banda

Multi nu observa subtilitatile acestei lumi , doar incearca sa se replieze pe mersul ei nereusind sa accepte ca pot sta departe de aceasta hrana toxica .

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,531
  • Înscris: 30.10.2003
Eu n-am inteles nimic. Si nici Jocul ielelor nu l-am citit. Posted Image

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2016 - 08:13, said:

Multi nu observa subtilitatile acestei lumi
Mda, doar cei alesi; doctorii ce zic?

#10
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015

View PostBursul, on 04 iulie 2016 - 08:33, said:

Eu n-am inteles nimic. Si nici Jocul ielelor nu l-am citit. Posted Image
Nu ai pierdut nimic! E o chestie filozofico-ezoterica specifica lui Mengele/Hedonist!
Mai primeste si el un covrig și o bragă ( https://dexonline.ro... ) de la 'soft news'
https://ro.wikipedia...

Edited by TheStarkestTruthMatters, 04 July 2016 - 10:07.


#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Mie imi place cum scrie si l-a pomenit si pe DJL deci este inca ancorat in meandrele concretului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate