Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce spital e mai bun dintre Institutul Clinic Fundeni si Spitalul Militar Central ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Salut !

Am si eu o intrebare pentru cei care cunosc mai bine spitalele Institutul Clinic Fundeni si Spitalul Militar Central din Bucuresti.
Ma intereseaza sectia cardio-vasculara.
Vreau sa stiu la care din spitalele astea pacientii nu sunt nevoiti sa ofere o atentie, un ciubiuc la asistente si doctori atunci cand se duc cu bilete de trimitere de la medicul de familie ?
Am intrebat in stanga sin in dreapta unde stau si majoritatea miau spus ca doctorii de la Spitalul Militar Central nu sunt asa ciubucari ca ei ajuta pacientii.
Iar la spitalu Institutul Clinic Fundeni doctorii sunt ciubucari rau, am vazut ce au spus oamenii pe facebook despre Institutul Clinic Fundeni si de asta va intreb pe voi care stiti mai bine care din ele este mai bun dintre Institutul Clinic Fundeni si Spitalul Militar Central ?
multumesc

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Pana la urma te intereseaza platile informale sau performanta profesionala?
Ca la SUUMC au avut un chirurg foarte bun, dr. Mocanu, dar care a fost condamnat pentru luare de mita. Treburile astea sunt cu dus si intors. Mocanu, de exemplu, l-a operat pe un prieten de-al meu, si nu i-a cerut nimic. Ca omul s-a simtit obligat moral sa il recompenseze pe doctor pentru faptul ca l-a deschis si l-a operat pe cord deschis, si astfel l-a salvat de la moarte (traieste inca de vreo 12 ani), este altceva.
Altfel, la fel am auzit si eu la fel (de la soacra-mea, internata acolo de 2 ori in ultimii 5 ani) ca la Fundeni nu poti sa stranuti fara sa dai ceva.

Btw, nimeni nu-ti va scrie aici ce si cat a dat, mai ales daca actul medical este conditionat - se autoincrimineaza, este dare si primire de foloase necuvenite. Asta in conditiile in care prin Decizia nr. 26/2014 ÎCCJ a stabilit ca medicii sunt asimilati funcționarilor publici. Deci medicii se pot incadra la luare de mita, art. 289, alin. (1) din NCP - Fapta funcţionarului public care, direct ori indirect, pentru sine sau pentru altul, pretinde ori primeşte bani sau alte foloase care nu i se cuvin ori acceptă promisiunea unor astfel de foloase, în legătură cu îndeplinirea, neîndeplinirea, urgentarea ori întârzierea îndeplinirii unui act ce intră în îndatoririle sale de serviciu sau în legătură cu îndeplinirea unui act contrar acestor îndatoriri, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică ori de a exercita profesia sau activitatea în executarea căreia a săvârşit fapta, iar pacientii in culpa se pot incadra la dare de mita, art. 290, alin. (1) - Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în condiţiile arătate în art. 289, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
Asa ca vezi ce faci Posted Image

Edited by claudiu1, 30 June 2016 - 16:13.


#3
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Mutumesc claudiu1 de raspuns.
Asta e problema ca eu nu am bani sa le dau ciubuc numai ca sa se uite la trimiterea de la doctorul de familie.
Ca daca aveam bani ma duceam direct la spital privat nu mai stateam cu frica ca doctorii tipa la mine sa ii las in pace ca au treaba si nu au timp de mine pana lui le dau ceva.
Eu vroiam sa stiu la care spital am sanse mai mici ca doctorii sa nu fie asa rai incat sa nu se uite la pacientii cu trimitere pana nu le da o atentie ceva.
Si zici ca "la Fundeni nu poti sa stranuti fara sa dai ceva." ?
Deci mai bine sa ma duc la Spitalul Militar Central ?
E cam departe de mine dar ce sa fac ?

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Mergi la sigur: Spitalul Militar Central....Posted Image

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Intre cele 2 mai accesibil este SUUMC. La Fundeni se cam merge pe recomandari, cazul soacrei.

Acuma nu zici si pentru ce vrei la spital, daca este doar pentru consultatie in ambulatoriu, in regim de policlinica, sau pentru internare si ceva interventie.
Nu sunt chiar asa de sigur daca ar trebui sa o scriu, dar o fac totusi. Sacait de ceva probleme de sanatate, am cerut bilet de trimitere de la medicul de familie si dupa o prospectare a pietei am hotarat sa ma duc la SUUMC pentru consultatie. Am intrebat de seful de sectie, mi s-a spus sa astept la rand, erau vreo 5-6 persoane. Dupa ce si-a rezolvat problemele curente de spital (raport garda si tur de saloane) a inceput sa ia pacienti de la usa. Dupa un timp, nu are importanta cat, am intrat si eu. M-a consultat destul de in fuga (la usa mai erau peste alti 10 pacienti care asteptau), mi-a prescris un tratament (nu pe reteta compensata) si m-a chemat dupa 2 saptamani sa ma vada. Nu mi-a cerut card, nu trimitere, iar eu nu am indraznit sa ii dau ceva ca atentie. Apoi iar rechemare dupa 2 saptamani, la fel consultatie, schimbat tratamentul si m-a chemat dupa alte 4 saptamani. I-am zis ca imi expira trimiterea, daca sa vin cu alta si mi-a zis ca nu este nevoie. La revenire era plin holul de pacienti, apreciez ca peste vreo 30, asa ca am revenit a doua zi, dar era zi si de operatii. Asa ca am asteptat de m-a primit printre picaturi. Starea se ameliorase, mi-a dat indicatii pentru viitor si daca imi revin problemele sa-l vizitez. Iar nu a vrut trimiterea iar eu tot nu am indraznit sa ii dau ceva.
Din motive lesne de inteles nu scriu specialitatea sau numele. Am inteles ca este destul de cautat, la usa asteptand pentru consultatii inclusiv pacienti din provincie, veniti doar pentru asa ceva.

In concluzie experienta mea cu SUUMC a fost pozitiva, dar ma feresc de a generaliza. La sectia unde am fost eu in afara de buna ziua si multumesc nu am dat nimic nimanui. Prima reteta am cumparat-o necompensata (sub 100 lei), cu a doua am fost la medicul de familie si mi-a transcris-o.

PS - Asta apropo si de stirea de azi cum ca un medic militar de la SUUMC a cerut bani de la pacienti pentru operatii de rinoplastie, cate 500 euro si a fost saltat de DNA...

Edited by claudiu1, 30 June 2016 - 18:41.


#6
curiosu_91

curiosu_91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.10.2012
Am nevoie la sectia cardio-vasculara chirurgie ambulatoriu si un certificat medical.
Da vad ca si oamenii de iam intrebat au zis ca la Spitalu Fundeni e cam naspa si mai bine e la Spitalu Militari.
Si vad ca si voi aici tot Spitalu Militar spuneti ca e mai bun.
Deci cred ca am sa merg la Spitalu Militar chiar daca e mai departe de mine.
multumesc tuturor pentru sfaturi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate