Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Rog informatii despre o statie gen walkie-talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dacia 1300

Dacia 1300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.07.2007
Buna
Sunt un impatimit al aparaturaii radio civile,posed chiar o colectie de aparate de radio pentru uz civil. Desigur,ca orice impatimit de asa ceva ma deplasez uneori in targul de vechituri unde mai gaseasc aparate de radio vechi.

Posed cunostiinte de depanare la nivel de hobby de aceea rog pe cei care se pricep la statii de emisie-receptie sa ma lumeneze putin si sper sa nu fiu tratat cu ironie intrucat nu e domeniul meu!

Problema:
Am gasit de vanzare in targul de vechituri o statie despre care nu am alte informatii decat ceea ce scrie pe carcasa:
6CK-10001-86
D8P Nr. K/P-27-86
Asahi gmbh-Made in koreea.

-Eu am una singura identica cu cele din linkul urmator: http://olx.ro/oferta...ie-ID2odBT.html


Am alimentat statia,am lungit antena si intrucat nu ma pricep in acest domeniu am ascultat o vreme ne receptionand nimic decat zgomot de fond. Am apasat de vreo 2-3 ori accidental pe butonul pt morse iar la scurt timp am auzit in statie urmatoarele-citez exact cuvant cu cuvant : " Domnul  <MI S-A SPUS PE NUME !> sunteti cumva pe receptie ?

Rugaminte:
Intrucat nu posed cunostiinte in acest domeniu doresc sa stiu daca am facut ceva ilegal. Ma mira faptul ca mi s-a spus pe nume mai ales ca nu m-am ocupat niciodata cu astfel de 'experiemnte'. Ca o mentiune suplimentara stau aproape de sediul 'baietilor cu ochii albastrii' dar nu am avut vreodata preocupari de natura sa intre in atentia lor asadar va rog sa ma puneti ,fara ironii si misto-uri ( repet...nu am expertiza in asa ceva) in tema sa stiu si eu ce am gresit si eventual date suplimentare despe acest aparat si eventualeel conditii in care pote fi folosit sau nu

Multumesc pt intelegere!

Edited by Dacia 1300, 26 June 2016 - 19:49.


#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
http://www.radiomuse...ck_1001_88.html
Din descriere: Category: Citizen Band Equipment
Nu cred ca vei avea probleme

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
Nu ai facut nimic ilegal, stai linistit. Esti prea speriat, desi daca aveai acele cunostinte la care te referi la inceput de topic, nu ar fi trebuit sa fii asa panicat.

#4
HALLS

HALLS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 19.06.2016
Cum te numesti?

In loc sa pui link pune poza cu ce ai acasa.

Dupa ce ne prezinti achizitia te bagam in seama. Receptionat?

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Ar trebui sa intrebi baetii daca nu cumva interferezi cu frecventele lor...Posted Image

Edited by xmanyacs77, 26 June 2016 - 20:26.


#6
Dacia 1300

Dacia 1300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.07.2007
Cum am spus,aparatul este la fel ca cel din linkul postat,am doar unul,iat asi poza reala a jucariei: http://i66.tinypic.com/wqwjfb.jpg

View PostA10, on 26 iunie 2016 - 20:16, said:

Nu ai facut nimic ilegal, stai linistit. Esti prea speriat, desi daca aveai acele cunostinte la care te referi la inceput de topic, nu ar fi trebuit sa fii asa panicat.
Nu as fi fost dar..daca ati citit mi s-a spus pe nume..repet " Domnul <...> sunteti cumva pe receptie" ? Nu este domeniul meu,nu sunt specilist in astfel de metode de comunicatie.Conteaza daca am alimentat statia respectiva la o tensiune mai mare decat cea de 8 V? Am incercat-o cu o sursa Didactica de laborator la care voltmetrul se pare ca indica mai putin decat tensiunea furnizata efectiv

Edited by Dacia 1300, 26 June 2016 - 21:01.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDacia 1300, on 26 iunie 2016 - 19:46, said:

6CK-10001-86
D8P Nr. K/P-27-86
Asahi gmbh-Made in koreea.

-Eu am una singura identica cu cele din linkul urmator: http://olx.ro/oferta...ie-ID2odBT.html
Nu ne spune nimic ce scrie pe carcasa din moment ce nu este un model si o marca...
Iar alea de pe olx sunt slabe, uita de ele. Sunt mai mutl epntru copii, pentru joaca.

Daca vrei totusi statii portabile cat de cat bune si in banda libera, sunt asa: http://radioworld.co...IVER_400-470MHZ

[ http://static.kodajo.com/images/user/fileUp/radioworld2/cronus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se programneaza in banda PMR (8 canale) si merg beton. 2-6km in camp deschis, folosind 2w putere.

Daca vrei ceva cu care sa intri in corespondenta si cu alti pasionati, exista intotdeauna CB 27MHz. Mergew si in PMR 446 (adica cum e statia data ca exemplu mai sus) insa acolo sunt mai multi profesionisti decat amatori si aia n-au chef de vorba pe cand in CB gasesti de toate.

Edited by Adm, 26 June 2016 - 21:51.


#8
Dacia 1300

Dacia 1300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.07.2007
Nu ma intereseaza domeniul,nici nu doresc sa achizitionez asa ceva.
In afara de ceea ce scrie pe carcasa nu am de unde sa stiu alte detalii,de aceea am si facut topicul. Este identica cu cele de pe Olx,eu am luat-o la ocazie..din piata (initial pt antena telescopica) si cand am probato am auzit ce am scris mai sus si am ramas afis (in conditiile in care sunt cetatean linitit,nu am aavut nici macar vreo minima problema cu legea atat fizic cat si online ca sa ma stie ata doar ca stau la distanta mica de ei,la bloc inca) ...alte lamuriri astept de la cei care se pricep mai bine la asa ceva....

Nu imi inchipuiam ca asa ceva poate deranja,de aceea am intrebat aici. Nu am avut curaj sa raspund nimic acelui domn,am inchis dupa 10 secunde si gata.

Edited by Dacia 1300, 26 June 2016 - 22:39.


#9
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Nu vinzi statia?

#10
Dacia 1300

Dacia 1300

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.07.2007
Nu...in cel mai bun caz o sa ma duc la sediul lor sa ma informez si daca e ceva in neregula o predau.
O sa ma documentez pe viitor cum sta treaba,nu am avut tangenta cu altceva in afara de radiourile clasice (si asta doar la nivel de hobby..am alta specialitate)

Pana atunci astept pareri avizate de la cei care cunosc referitor la patania prin care am trecut. Nu m-a lamurit nimeni daca alimentarea la o tensiune mai mare decat cea specificata poate duce la eventuale probleme datorate cresterii puterii statiei si de aici sa se traga? Am constatat ulterior ca voltmetrul sursei de laborator de la care am alimentat-o indica gresit fata de realitate....

Edited by Dacia 1300, 26 June 2016 - 23:14.


#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ei te stiu pentru ca produsele aflate in vanzare prin piete sunt cu scopul de a descoperi amatorii de radioemisie . De acolo stiu cine esti , insa stiu si ca esti o persoana linistita .
E bine daca iei legatura cu ei si le spui ca ai un hobby/pasiune si ca nu vrei sa creezi probleme nimanui de aceea vrei sa cunosti legislatia in domeniu si sa o aplici corect .

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDacia 1300, on 26 iunie 2016 - 22:32, said:

Nu ma intereseaza domeniul,nici nu doresc sa achizitionez asa ceva.
In afara de ceea ce scrie pe carcasa nu am de unde sa stiu alte detalii,de aceea am si facut topicul. Este identica cu cele de pe Olx,eu am luat-o la ocazie..din piata (initial pt antena telescopica) si cand am probato am auzit ce am scris mai sus si am ramas afis
Face misto un vecin de bloc care pesemne vorbea cu unu care-l cheama la fel ca pe tine Posted Image De unde sa stie cineva cine esti decat daca te-ar cunoaste...

View PostDacia 1300, on 26 iunie 2016 - 23:07, said:

Nu...in cel mai bun caz o sa ma duc la sediul lor sa ma informez si daca e ceva in neregula o predau.
Glumesti nu ? Posted Image Muhahahaha....

Edited by andreic, 27 June 2016 - 08:43.


#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Incredibil.... Posted Image
Dupa cum zice si colegul de mai sus @andreic...vecinii converseaza intre ei.... Nu te poate "vedea" nimeni prin statie. Posted Image  Stai linistit!
Emiti in banda CB (daca nu cumva e modificata), care este o banda libera. Daca ramai sub acei 4 Watti legali, nu are nimeni treaba cu tine.
Romania e tara "colegilor" asa ca, bucura-te de achizitie.

Numa bine!

Edited by chris_dvb, 28 June 2016 - 14:03.


#14
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

View PostDacia 1300, on 26 iunie 2016 - 23:07, said:

Nu...in cel mai bun caz o sa ma duc la sediul lor sa ma informez si daca e ceva in neregula o predau.
O sa ma documentez pe viitor cum sta treaba,nu am avut tangenta cu altceva in afara de radiourile clasice (si asta doar la nivel de hobby..am alta specialitate)

Pana atunci astept pareri avizate de la cei care cunosc referitor la patania prin care am trecut. Nu m-a lamurit nimeni daca alimentarea la o tensiune mai mare decat cea specificata poate duce la eventuale probleme datorate cresterii puterii statiei si de aici sa se traga? Am constatat ulterior ca voltmetrul sursei de laborator de la care am alimentat-o indica gresit fata de realitate....

...referitor la alimentare. Puterea de eimisie nu creste odata cu marirea tensiunii de alimentare. Singurele "probleme" care ar rezulta din asa ceva ar fi eventual... un miros de "prajeala", fum si stingatoare Posted Image  Ar fi pacat.
Deci, atentie.

Edited by chris_dvb, 28 June 2016 - 14:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate