Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Problema imprimanta Dell 1720dn

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Salut,

Am o imprimanta laser Dell 1720dn. De un timp imi scoate paginile cu niste linii ciudate.
Nu mi-a dat mesaj de toner gol. Plus ca l-am mai scuturat un pic. Si am curatat si rotita cuptorului.

Nu stiu care e problema? Tonerul sau cuptorul? Daca e doar tonerul merita sa mai iau altul, daca e cuptorul, cere o imprimanta noua ca deja nu isi mai scoate banii.

Am aici o pagina de proba.


Are cineva idee?

#2
Minimalistul

Minimalistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 13.02.2016
Probabil exact aceea rotita este problema. Ea este incarcata static.

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Serie cu mari probleme , sfatul meu este sa treci pe un HP daca doresti calitate . De noua nu reuseste sa scoata 5-6 pagini consecutive cu aceeasi calitate a printului iar la grafice/poze e dezastru .

#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
cand am cumparat-o a mers bine, in prezent textul il scoate bine doar ca mai gri, la grafica ma enerveaza si e data pe cea mai mare calitate a printului
Deci pana la urma e cuptorul?

#5
Nobrain82

Nobrain82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.06.2016

View Postunpuisor, on 24 iunie 2016 - 20:38, said:

Salut,

Am o imprimanta laser Dell 1720dn. De un timp imi scoate paginile cu niste linii ciudate.
Nu mi-a dat mesaj de toner gol. Plus ca l-am mai scuturat un pic. Si am curatat si rotita cuptorului.

Nu stiu care e problema? Tonerul sau cuptorul? Daca e doar tonerul merita sa mai iau altul, daca e cuptorul, cere o imprimanta noua ca deja nu isi mai scoate banii.

Am aici o pagina de proba.


Are cineva idee?

Salut,
1. Mai pune o foaie sa se vada matrixa de dungi daca e identica. 90% e OPC-ul, dar.
2. Printeaza o pagina si deschide usa imprimantei, in asa fel sa prinzi foaia in imprimanta in momentul printarii. Daca pe OPC apare imaginea distorsionata este cartusul de vina.

Iti recomand un cartus nou ~200 RON
Daca te pricepi:
OPC e de Lexmark E230/E340
Refill de Lexmark Universal
Chip de dell 1720

#6
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Tot asa scoate, adica aceleasi dungi. Incercat pe 2 foi.
Nu am reusit sa vad in timp ce printeaza cuptorul ala. Poate nu ma pricep eu.
Deci cere o imprimanta noua. Un cuptor nou e vreo 300 si ceva de lei.
As vrea o imprimanta laser alb negru, cu duplex automat si cat mai mica posibil. Ma gandeam la modelul Kyocera FS-1030D.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
O imprimanta ok , duplex http://www.emag.ro/i...5Q&gclsrc=aw.ds
Kyocera sunt ok dar vezi viata developer-ului , merg la refil excelent si sunt robuste .

#8
Nobrain82

Nobrain82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.06.2016

View Postunpuisor, on 30 iunie 2016 - 15:25, said:

Tot asa scoate, adica aceleasi dungi. Incercat pe 2 foi.

Ma refeream sa postezi 2 foi. sa vad diferente/asemanari intre ele, daca sunt ina celeasi loc, cum sunt repetitive, etc. Poti afla multe din compararea a 2 foi :)
Ce cartus ai in imprimanta acum?

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View PostNobrain82, on 29 iunie 2016 - 09:20, said:

Salut,
2. Printeaza o pagina si deschide usa imprimantei, in asa fel sa prinzi foaia in imprimanta in momentul printarii. Daca pe OPC apare imaginea distorsionata este cartusul de vina.

Acesta se numeste "halfway test" si se foloseste pentru a determina cauza tiparirii defectuoase: cartusul sau cuptorul.
Pentru incepatori: cartusul depune pe hartie toner cu textul de tiparit. Daca in aceasta faza scoateti coala de hartie din imprimanta, tonerul/textul tiparit se poate indeparta cu mana prin (de ex.) stergere.
Coala de hartie cu tonerul depus sub forma de text trece apoi printr-un cuptor: in cuptor tonerul este topit si adera la coala de hartie. De aceea sunt calde foile de hartie scoase dintr-o imprimanta laser.

Daca aveti un alt cartus (care tipareste bine cand este introdus in imprimanta) nu este necesar halfway test.

Halfway test se face, de exemplu, ca aici  Alte info asemenea se gasesc pe tube.
De obicei este nevoie de cateva incercari pana se face un halfway test corect (o parte din coala de hartie sa aiba doar toner depus pe ea si o alta parte din coala sa aiba toner lipit pe coala dupa trecerea prin cuptor) - rezultatul testului depinde de momentul in care ridicati capacul de la imprimanta astfel incat tiparirirea sa fie oprita cand doar o parte din coala de hartie a ajuns in cuptor.

&Nobrain82: imaginea de mai sus cu cainele nu apare distorsionata pe hartie si presupun ca nici pe OPC nu este distorsionata.

Poate ma insel dar, privind la patratele albicioase/negre de pe imaginea cu cainele, cred ca este vorba de cuptor...

Edited by gabicen, 30 June 2016 - 22:28.


#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Am printat si facut testul, am scos jumate de pagina si hartia iese deja cu dungi cand o scot si intrerup ciclul.

#11
Nobrain82

Nobrain82

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.06.2016
@gabicen - eu cred ca nu are nimic imprimanta.

Este vorba de doctor bar sau wiper blade. De aceea am cerut brandul cartusului.
Eu cred ca este un cartus reincarcat pana nu mai stie de el (motiv pt care trebuiau schimbate DB si WB)
sau
Este incarcat cu un praf prost.

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Cartusul nu a mai fost incarcat demult, cred ca are 4-5 ani. Imprimanta o folosesc destul de rar. Cam 1 foaie pe saptamana, poate 2.

#13
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 28.04.2003
Am descoperit pana la urma de la ce a fost. Era tonerul. Am dus imprimanta intr-un service si mi-au facut refill la toner. Acum merge bine.

Mi-a aratat acolo un tehnician, ca sa vezi daca iti merge cuptorul sau nu la imprimanta, dai o foaie cu fond negru si dai cu degetul pe toata latimea ei. Daca se ia pe deget, inseamna ca nu mai incalzeste cuptorul. Daca nu se ia, e de la toner. S-a golit. Cel mai simplu test.

#14
DotHunter

DotHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.07.2004

 unpuisor, on 17 octombrie 2016 - 09:38, said:


Mi-a aratat acolo un tehnician, ca sa vezi daca iti merge cuptorul sau nu la imprimanta, dai o foaie cu fond negru si dai cu degetul pe toata latimea ei. Daca se ia pe deget, inseamna ca nu mai incalzeste cuptorul. Daca nu se ia, e de la toner. S-a golit. Cel mai simplu test.

Daca la o imprimanta HP 2430tn se sterge tonerul inseamna ca e dus cuptorul? Sau poate fi tonerul de calitate slaba?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate