Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Am nevoie de viteza!

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010
Problema cu greutatea este ca sunt blocat la aceasta greutate. Oricat de intens ar fi antrenamentul, corpul efectiv nu mai vrea sa mai arda nici macar 1kg in plus. Credeti ca nu as dori sa mai pierd inca 5kg? Nici cu mancatul nu prea ma omor. Am redus considerabil consumul de calorii si nu ma infometez, in caz ca va intrebati. Doar ca ma cam preseaza timpul si nu mai am luxul de a face schimbari in dieta si nu mai are rost sa ma concentrez pe alergari lungi cand tinta mea este o alergare scurta intr-un timp scurt .Admiterea are loc pe 25 iunie. Mai am inca o simulare pe 15 iulie.

Vin acasa fleasca de transpiratie, deabea mai ma tin pe picioare. Cand ma urc pe cantar, daca am pierdut 200-300g si a doua zi tot aceeasi greutate am.

#20
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Mananca si mai putin. Din ce in ce mai putin pana obtii ce vrei.

#21
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.06.2008

View Posteduard94, on 22 iunie 2016 - 10:25, said:

... Admiterea are loc pe 25 iunie. Mai am inca o simulare pe 15 iulie.

Vin acasa fleasca de transpiratie, deabea mai ma tin pe picioare. Cand ma urc pe cantar, daca am pierdut 200-300g si a doua zi tot aceeasi greutate am.

Ce rost are simularea de pe 15, daca admiterea a fost deja?

Greu de crezut ca nu mai pot sa scazi, poate mananci "destul de bine" si se recuperezi in acelasi timp. Oricum eu zic ca mai important e sa cresti musculatura (genoflexiuni etc) decat sa scapi in greutate.

#22
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
De curiozitate, fara sa te superi pe mine... cum ai ajuns sa ai 1.75 si 105kg la 21 de ani daca nu prea te omori cu mancatul si esti si vegetarian? Indicele de masă corporală la valorilea astea indica obezitate de gradul I.

#23
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010

View Postlogosu, on 22 iunie 2016 - 11:03, said:


Ce rost are simularea de pe 15, daca admiterea a fost deja?

Greu de crezut ca nu mai pot sa scazi, poate mananci "destul de bine" si se recuperezi in acelasi timp. Oricum eu zic ca mai important e sa cresti musculatura (genoflexiuni etc) decat sa scapi in greutate.

Am gresit eu, imi pare rau, este pe 15 iulie. Mai intai este o simulare dupa vine admitere. Imi cer scuze

View PostoMariusRO, on 22 iunie 2016 - 11:36, said:

De curiozitate, fara sa te superi pe mine... cum ai ajuns sa ai 1.75 si 105kg la 21 de ani daca nu prea te omori cu mancatul si esti si vegetarian? Indicele de masă corporală la valorilea astea indica obezitate de gradul I.

Dulciuri, cartofi prajiti, mancatul noaptea, sucuri carbogazoase, sedentarism, pierdut noptile. De la 14 ani am tot inceput sa depun grasime. Incet dar sigur, pana cand am ajus la 105. Si nu am avut 105 la 21 de ani. Am scazut treptat de la 105. la 18 ani am avut aceasta greutate. Si in decurs de 3 ani am reusit sa le ard. Eu alergam doar vara. Scadeam cateva kg bune dupa se cam asezau iarna. Un fel de "un pas inainte, doi inapoi". Acum, la 21 de ani, am reusit sa ating 81 de kg.

Sunt obijnuit cu intrebarea asta. Se cam mira lumea ca un vegetarian poate sa se ingrase asa. Orice mancare contine calorii. Daca nu le folosesti astea se depun, indiferent ca esti vegetarian sau nu.

#24
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Se cam mira lumea ca un vegetarian poate sa se ingrase asa.

Se mira degeaba :). Probabil ca partea cu "nu ma mor cu mancatul" este mai recenta, ca la 105kg nu ajungeai de la o cola si o prajitura.

"Junk food" nu contine exclusive produse pe baza de carne. Degeaba esti vegetarian daca bagi in tine (ma refer in general, nu la persoana ta) o tona de cartofi prajiti, maioneza, dulciuri, cola si asa mai departe. Excesele dauneaza, inclusiv cel de apa.

Referitor la problema ta, in mod sigur mai poti slabi, dar nu in timp scurt si nu fara a suferi si la capitolul "energie".

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,114
  • Înscris: 29.06.2005
Ok, eu o sa incerc sa-ti dau niste sfaturi mai...tehnice.
Legat de alimentatie:
- mananca cu cel putin 2-3 ore inainte de proba. De preferat ceva usor, ti-as recomanda cateva banane - iti dau energie cu eliberare treptata
- hidrateaza-te, dar nu exagerat

Legat de antrenament - invata sa respiri, sa aduci un aport cat mai mare de oxigen. Pentru chestii sustinute(ce ai tu nevoie) imparte un ciclu inspiratie /expiratie in 4. inspiri jumatate din capacitate, inspiri maxim, expiri jumatate, expiri maxim.
Mai simplu: piciorul stang pe pamant/inspir jumate - piciorul drept pe pamant/inspir maxim; piciorul stang/expir jumate, picior drept expir restul.
Daca inveti tehnica asta nu o sa-ti mai dai plamanii afara, o sa ai oxigen mai mult.

Inspira pe nas si expira pe gura.

La proba propriu-zisa, nu alerga toata proba in acelasi ritm. La plecare, cat esti inca odihnit si cu energia la maxim - alearga intr-un ritm mai alert, cat sa castigi ceva timp. Cand simti ca nu mai poti, treci pe avarie, redu putin ritmul, concentreaza-te bine pe respiratie. Daca simti ca aproape lesini, nu te panica - ala e momentul in care organismul trece in alta etapa de alimentare cu energie - mentine ritmul si vei observa ca iti revii treptat.

#26
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Intr-o dieta, cheia unui slabit sanatos si eficient  nu o reprezinta doar cantitatea de calorii, ci si raportul si calitatea macronutrientilor Posted Image .

Edited by andy1992, 23 June 2016 - 00:06.


#27
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
De unde stii?

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Cred ca nu e momentul acum sa pui accentul pe slabire. Cand esti in deficit caloric te simti slabit, iar asta iti poate afecta performanta. Nici nu cred ca e momentul sa te apuci de sala, nu prea ai timp.

Pe langa alergatul pe care il practici deja poti adauga un exercitiu simplu de conditionare - flotari urmate de genuflexiuni fara pauza. Mai concret: Faci  20 genuflexiuni si 10 flotari apoi fara pauza 18 genu si 9 flotari, 16 genu si 8 flotari ... pana ajungi la 2 genuflexiuni si o flotare. Iti iei o pauza de 45s - 1 minut, in dependenta de nivelul la care te afli, apoi mai repeti odata.

Executi in fiecare zi cu conditia ca la fiecare antrenament scazi timpul de odihna cu o secunda.

Orice program de antrenament vei urma, fa-ti un plan de progresie, fie ca maresti timpul de lucru, fie ca scazi timpul de odihna, fie ca maresti gradul de dificultate sau o combinatie intre acestea.



View PostEXIT, on 23 iunie 2016 - 09:21, said:

De unde stii?

Este evident. Consideri ca e sanatos sa slabesti doar cu cola? Respectand necesarul de calorii probabil vei slabi.

Edited by vinciun, 23 June 2016 - 22:56.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Am reusit sa ard de la 105kg la 81kg, am 21 de ani, 1.75m

Quote

Am 21 de ani si nu am avut nici macar odata vre-o problema de sanatate din aceasta cauza.

Serios? Obezitatea nu e problema de sanatate?
La 21 de ani mincam 3 piini pe zi. Aveam 187 si 70 de kile. Cred ca nu stiu pe nimeni intre cunoscutii mei care sa fi avut 100 de kile la virsta aia.

#30
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 24 iunie 2016 - 03:29, said:

Serios? Obezitatea nu e problema de sanatate?
La 21 de ani mincam 3 piini pe zi. Aveam 187 si 70 de kile. Cred ca nu stiu pe nimeni intre cunoscutii mei care sa fi avut 100 de kile la virsta aia.

Obezitatea a fost rezultatul stilului de viata neglijent pe care l-am avut. Nopti pierdute, cate o sticla de cola pe zi (2.5l) cartofi prajiti cate o tigaie, foarte foarte multa paine (am ajuns sa consum o paine intreaga la masa, stiti voi, prostie d-aia la 0.8lei de la chiosc), noaptea mancam fara retinere, ma culcam la 6-7 dimineata dormeam pana la 4 dupa-amiaza, desigur pana ma culcam serveam vre-o 3-4 "gustari nocturne" . Eu m-am referit la probleme gen: lipsa de calciu, magneziu, vitamine, malnutritie si alte chestii ce provin din lipsa anumitor alimente.

#31
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Tinand cont ca mai ai 3 saptamani, nu vei reusi sa slabesti suficient cat sa faca o diferenta la alergarea de viteza. Cel putin nu fara sa te golesti de vlaga.
Concentreaza-te sa ai un foarte mic excedent caloric in zilele de antrenament si lucreaza pentru forta. La targetul tau nici masa nu e cazul sa urmaresti ca scop, desi vei acumula putina chiar si fara s-o cauti. Asta inseamna sa mergi la sala ca sa scoti maxim din timpul ce ti-a ramas. Probabil ar fi util un ciclu de 3 zile, alergare, sala, pauza. In ziua de alergare faci o data sprinturi sau intervale, o data distanta. Pentru diversitate, ziua de alergare merge s-o mai si inlocuiesti cu inot cand si cand, ca tot e sezonul.
La sala concentreaza-te pentru moment pe gambe, gluteus si flexorii si extensorii coapselor, ai timp destul sa aduci la uniformitate restul. Ramai in zona 4-8 repetari si nu mergi pana la epuizare cu fiecare exercitiu, altfel nu-ti vor mai ajunge zilele de pauza. Neaparat fa-ti rost de 2 mingi de tenis prinse impreuna in leucoplast si cred ca vei gasi pe net destule tehnici de automasaj.
Daca nu esti vegetarian din motive religioase, ai timp la fix si de o faza de incarcare cu creatina.

Ar trebui sa dezvolti ceva forta care sa te ajute la sprint, iar diferenta de eficienta pe care ti-o da adaptarea sistemului nervos te scoate si cu secundele de care ai nevoie la rezistenta.

Edited by sebulbus, 26 June 2016 - 09:42.


#32
eduard94

eduard94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 10.09.2010
Cred ca o sa cam sariti cu gura pe mine aici, dar deja a devenit o problema. Vechea si celebra culcare dupa ora 12, mai exact 2-3. Am observat o scadere enorma a nivelului de energie si motivatie, devin iritat extrem de usor, sunt stresat toata ziua, si obosit tot timpul. Prima data am crezut ca este overtraining. Am zis sa iau 2 zile libere dar nu ma ajutat prea mult. Imi este greu sa dorm noaptea insa ziua daca ma pun in pat "am tras pe dreapta" in 5 minute. Am sa incerc sa rezolv problema asta cat se poate de repede deoarece somnul ziua nu il compenseaza deloc pe cel de noapte. Sariti cu critici si certuri, nu am sa zic nimic, aici eu sunt de vina.

Edited by eduard94, 28 June 2016 - 07:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate