Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Tranzactionare trafic reclame

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Va salut!

Recent am aplicat la un job care presupune administrarea unei platforme de reclame pe mai multe site-uri ( nu mai stiu exact cum suna anuntul, era in engleza si continea multi termeni noi pentru mine). Parea altceva decat clasicele tepe "dai 1000 de click-uri si castigi 20 de centi", asa ca am aplicat.  Am fost selectat si mi s-a propus in cadrul unui interviu de pe Skype sa lucrez cu o companie din strainatate si eu sa ma ocup de cumpararea de trafic de la anumiti clienti ( site-uri ) si vanzarea acestuia catre altii, bineinteles la un pret mai mare.

Din ce am inteles eu ar fi fost asa: cumpar trafic de 10000 de click-uri de la o firma pe un spatiu de 360 X 120 pixeli de pe un site, cu pretul X, si il vand la alta firma cu pretul Y, unde Y > X. Eu nu am fost tentat de oferta asta, deoarece ar fi trebuit sa lucrez de acasa pentru o firma din strainatate si nu puteam sa fiu sigur ca dupa prima luna voi fi platit, desi ar fi fost un salariu aproape dublu decat castig acum. Totusi, m-a atras ideea asta, eu imi imaginez ca se fac afaceri cu traficul de pe site-uri, pe romaneste bisnita, firme care iau la un pret si dau la alt pret.

Am incercat sa il trag de limba pe individ, dar mi-a spus ca imi va da toate detaliile doar dupa ce semnez un contract cu ei. Nu am facut asta pentru ca am un job stabil, destul de bine platit, cu o activitate interesanta. Lucrez intr-o companie de servicii de telefonie VOIP, unde tranzactionez trafic de minute internationale. Ex: saptamana asta cumpar 200000 de minute din India in UK de la furnizorul X cu 1 cent si il vand catre Y cu 1.2 centi. Asta asa, pe scurt. Asa ca ma gandesc ca exista tranzactii asemanatoare si cu traficul de click-uri platite pe diverse site-uri.

Am cautat pe net despre vanzarea si cumpararea traficului si am gasit doar companii care se ofera sa imi posteze o reclama contracost pe o anumita perioada sau firme care vor sa isi vanda reclamele si cauta site-uri pe care sa le posteze. Inca nu am gasit genul ala de activitate cu tranzactii despre care am scris mai sus. Stie cineva cum pot cumpara si vinde trafic de X click-uri, intr-o activitate mai fluida, ca o bursa ? A mai lucrat cineva cu asa ceva ?

Va multumesc anticipat si va rog daca are cineva informatii, sa mi le explice intr-un limbaj mai usor, inca nu ma pricep la web advertising ori la programare, de profesie sunt inginer mecanic.

Edit: daca am postat unde nu trebuie, rog un moderator sa mute topicul la categoria corespunzatoare.

Edited by Bogdan199O, 20 June 2016 - 14:54.


#2
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Salut, probabil ideea era sa faci pe intermediarul si sa iti adaugi o cota parte suplimentar. Intreabarea e cine da 10000 de clickuri pe un banner intr-o luna? Sau nu a zis ce banner? Daca pui pe 18+ poate dar asa daca vinzi sosete nu cred ca da nimeni :))

#3
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
Cauti pe cineva care sa-ti dea mai mult tie decat daca ar plati celui care ii face efectiv treaba. Pentru asta trebuie sa stii de unde sa-i iei, pe amandoi, si pe vanzatorul de reclama si pe vanzatorul de trafic. Devii intermediarul lor doar daca nu iau legatura intre ei prin alti intermediari ca tine sau reusesc sa se intalneasca direct unul cu celalalt.

Alti intermediari ca tine vor baga si ei un comision pentru clientii pe care ii aduci tu lor. Asadar tu cauti spatiu de reclama pentru o agentie de publicitate.

Acea agentie de publicitate va lua legatura cu cel pe care i-l servesti pe tava si apoi tu vei lua teapa, neincasand nici un comision, daca nu gasesti o modalitate de a evita negocierea directa intre celor doua entitati, agentia si vanzatorul de trafic. Trebuie sa iti asiguri exclusivitate in contractul cu clientul adus.

#4
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Da, asta zic, sa fac pe intermediarul. Mi s-a spus ca ar fi si site-uri +18 in lista de parteneri. La unele bannere de pe pagini mari, probabil se inregistreaza peste 10k click-uri pe zi, la stirileprotv.ro sa zicem. Iar in afara exista site-uri mult mai vizitate si nu ma refer doar la cele de stiri sau de xxx. Ci la orice site pe care exista bannere, reclame pop-up, orice tip de spatiu publicitar.

Sa nu uitam ce face youtube: primeste bani de la o firma, sa zicem de la Gillete sa posteze un clip catre 100 k useri din Romania. Ei primesc sa zicem 10k euro, iar pentru a posta acel clip ii costa 8k. Profitul lor este 2k. Bine, la youtube e diferita situatia, pentru ca ei lucreaza cu propriul site, dar intelegeti ideea. Eu vreau sa stiu cum as putea lucra ca intermediar intre diverse companii care au spatiu si vor sa il vanda fie catre alte companii, fie catre clientii finali.

Ideea este ca eu as investi niste bani si timp (la inceput 2-3 ore pe zi) intr-o asemenea activitate.

@cumatrul007 La asta ma refer: din moment ce exista companii care fac activitatea asta de intermediere, ba mai mult, cauta angajati straini pentru a isi extinde activitatea, sigur exista o modalitate de a evita negocierea directa intre vanzatorul de trafic si cumparatorul/utilizatorul. Doar ca nu stiu cum sa fac asta, am tot cautat pe net si gasesc doar oferte de vanzare si cumparare. Pana acum nu am gasit o platforma sau altceva, un soft pe care sa invat sa il utilizez.

Edited by Bogdan199O, 20 June 2016 - 15:40.


#5
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

View PostBogdan199O, on 20 iunie 2016 - 15:36, said:

Da, asta zic, sa fac pe intermediarul. Mi s-a spus ca ar fi si site-uri +18 in lista de parteneri. La unele bannere de pe pagini mari, probabil se inregistreaza peste 10k click-uri pe zi, la stirileprotv.ro sa zicem. Iar in afara exista site-uri mult mai vizitate si nu ma refer doar la cele de stiri sau de xxx. Ci la orice site pe care exista bannere, reclame pop-up, orice tip de spatiu publicitar.

Sa nu uitam ce face youtube: primeste bani de la o firma, sa zicem de la Gillete sa posteze un clip catre 100 k useri din Romania. Ei primesc sa zicem 10k euro, iar pentru a posta acel clip ii costa 8k. Profitul lor este 2k. Bine, la youtube e diferita situatia, pentru ca ei lucreaza cu propriul site, dar intelegeti ideea. Eu vreau sa stiu cum as putea lucra ca intermediar intre diverse companii care au spatiu si vor sa il vanda fie catre alte companii, fie catre clientii finali.

Ideea este ca eu as investi niste bani si timp (la inceput 2-3 ore pe zi) intr-o asemenea activitate.

@cumatrul007 La asta ma refer: din moment ce exista companii care fac activitatea asta de intermediere, ba mai mult, cauta angajati straini pentru a isi extinde activitatea, sigur exista o modalitate de a evita negocierea directa intre vanzatorul de trafic si cumparatorul/utilizatorul. Doar ca nu stiu cum sa fac asta, am tot cautat pe net si gasesc doar oferte de vanzare si cumparare. Pana acum nu am gasit o platforma sau altceva, un soft pe care sa invat sa il utilizez.

Gillete si alte firme lucreaza cu agentii de publicitate la fel de mari, nu o sa semneze cu persoane fizice sau firme mici

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate