Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Înștiințare pentru înmânare citație. Ce să fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cetatean_in_romioritza

cetatean_in_romioritza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2016
am gasit in posta o hartie (altfel nu pot s-o numesc) numita 'instiintare', cu numele si adresa mea, pt inmanarea unei citatii.
alte detalii nu mai apar (pt ce este citatia, unde sa ma prezint, in termen de cate zile: toate sunt rubrici necompletate).
sunt mentionate data si ora cand, spun ei, ar fi 'procedat la afisarea prezentei' si 'conditiile de inmanare a citatiei' nu ar fi fost indeplinite, adica inteleg ca nu m-au gasit acasa. culmea: chiar eram acasa la data si ora respective, dar nu a sunat nimeni la usa.
gasesc hartia asta duminica seara (e lasata in posta de joi) si nu stiu ce sa fac. unde sa ma prezint si ce se intampla daca nu ma prezint?
nu apare nici numele agentului insarcinat cu inmanarea, ci doar o semnatura indescifrabila, un fel de balon, nu stiu daca asta chiar e o semnatura.

multumesc!

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"citaţia este un act procedural ce ocupa un rol important in desfăşurarea normala a proceselor, iar lipsa unor elemente esenţiale din cuprinsul ei ori a unor condiţii procedurale, duc la nulitatea acesteia."
"Citatia cuprinde :
  • denumirea organului de urmărire penală sau a instanţei de judecată care emite    citaţia, sediul său, data emiterii şi numărul dosarului;
  • numele, prenumele celui citat, calitatea în care este citat si indicarea obiectului cauzei;
  • adresa celui citat cu indicarea tuturor elementelor de identificare ( judeţ, localitate, stradă, număr, apartament, comuna şi/sau satul unde acesta locuieşte);
  • ora, ziua, luna şi anul, locul de înfăţişare, precum şi invitarea celui citat să se prezinte la data şi locul indicate, şi arătarea consecinţelor legale în caz de neprezentare;
  • dreptul parţii citate la un apărător;
  • menţiunea că în situaţiile când apărarea este obligatorie dacă partea nu îşi alege un apărător, cu care să se prezinte la termenul fixat, i se va desemna un apărător din oficiu;
  • în cazul când citaţia este emisa de către instanţa de judecată aceasta cuprinde şi menţiunea că partea citată poate să consulte dosarul la arhiva instanţei;
  • semnătura emitentului."
Pastreaza citatia asa cheala cum e pentru dovada !

#3
cetatean_in_romioritza

cetatean_in_romioritza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2016
multumesc pt raspuns!
citisem si eu pe internet ca instiintarea se considera nula in lipsa tuturor datelor obligatorii. i-am facut deja si o fotografie ca dovada, in caz ca se rataceste sau mi-o retine cineva (ma gandesc sa trec pe la politia locala maine). totusi, daca nu ajung la ei sa intreb, sau daca trebuie sa ma prezint in alt loc (nementionat pe hartie, nici macar stampila nu se poate citi):  de pastrat o pastrez, dar nu stiu la ce ma pot astepta in continuare. pot veni direct cu mandat, sau ce se mai poate intampla?
o alta intrebare este: fiind o hartie asa incompleta si fara sens, se poate sa complic situatia prezentandu-ma la politie?

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate postasul nu a fot atent/profesionist si in loc de citatie, a lasat in cutia postala acea instiintare.
Daca chiar te intereseaza depre ce e vorba poti sa mergi la oficiul postal de care apartii si sa intrebi acolo, sau poate nu te intereseaza.

Poate pui aici o poza cu documentul primit.

Edited by pasilla, 19 June 2016 - 23:55.


#5
cetatean_in_romioritza

cetatean_in_romioritza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2016
atasez o poza. am acoperit datele personale. s-au acoperit si titlul, 'instiintare', si randul in car se specifica 'in conformitate cu prevederile art. 260 si art. 261 din Codul de procedura penala, va instiintam ca la data de...'
da, ma intereseaza despre ce e vorba, nu vreau sa ajung in vreo situatie absurda.

multumesc!

Attached Files


Edited by cetatean_in_romioritza, 20 June 2016 - 00:18.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ma doare gatul Posted Image

Pare asa cum am presupus, o greseala a postasului. Se vede acolo stampila postei si cred ar fi bine sa mergi la oficiul postal sa te interesezi..
Daca acea instiintare s-a facut la domiciliul tau, nu te scuza ca nu ai fost acasa, daca s-a facut in alta parte poti sa ignori.

Este putin suspect/ciudat ca acele 'campuri' (nr dosar, institutia, etc.) nu sunt completate .

Poti de asemenea sa cauti pe portalul judecatoriei de care apartii (http://portal.just.r...ages/acasa.aspx) cu numele tau si sa afli cam despre ce e vorba.

Edited by pasilla, 20 June 2016 - 00:28.


#7
cetatean_in_romioritza

cetatean_in_romioritza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2016
da, o rotisem, dar vad ca tot invers s-a atasat. acum, dupa ce ai scris tu, imi dau seama ca e vorba de posta.

nu apare nimic cu numele meu pe portalul judecatoriei..

multumesc Posted Image

Edited by cetatean_in_romioritza, 20 June 2016 - 00:32.


#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca nu ai semnat de primire te doare la bascheti , pune-o in sertar si uita . Nu merge nicaieri ca nu ai de ce .

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă nu te duci la poștă să-ți iei citația nu înseamnă că motivul pentru care ai fost citat va dispărea. Vei primi alta sau te vei trezi cu un polițist la ușă, deci doar vei amâna momentul.

#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Aia e o instiintare din partea postei ca ai o citatie pe care tre' s-o ridici personal, de la ei. Degeaba amani, citatia tot va ajunge la tine, intr-un fel sau altul. In functie de motivul pentru care esti citat, poti fi chiar ridicat cu mandat, daca e cazul. Io zic ca daca nu vrei sa-ti sparga mascatii usa, sa mergi sa ridici citatia. :)

#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 cetatean_in_romioritza, on 19 iunie 2016 - 23:50, said:

pot veni direct cu mandat, sau ce se mai poate intampla?
da' cat de mare-i musca de pe caciula, de te astepti sa te ridice cu mandat?

#12
cetatean_in_romioritza

cetatean_in_romioritza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2016
multumesc tuturor pt raspuns!
da, o sa merg sa ridic citatia. initial nu mi-a fost clar ca tb sa merg la posta pt asta.
intrebam de mandat, pt ca asta am citit pe internet ca urmeaza daca omul nu se prezinta unde e chemat prin citatie.
tocmai asta e prb, ca nu am nicio musca pe caciula.
singurul lucru la care ma pot gandi este de acum cateva luni, cand am chemat politia prin telefon pt agresiune verbala si fizica din partea unui paznic. politistul a venit si si-a batut joc de mine, l-a tratat pe paznic ca pe un amic, dupa care a plecat cu procesul verbal nesemnat de mine (pt ca nu era ok ce scrisese si nu puteam semna ceva fals), m-a si impins ca sa
inchida usa masinii.. dar a avut grija sa-mi ia datele si adresa in amanunt si sa le verifice prin statie. posibil ca dupa aceea sa le fi folosit.
din pacate eu nu am avut timp pana acum sa fac plangere impotriva lui, aceasta facandu-se undeva la o adresa destul de greu de accesat.

dar intai sa vad ce spune citatia cand o iau de la posta. azi e inchis.

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 cetatean_in_romioritza, on 20 iunie 2016 - 13:24, said:

dupa care a plecat cu procesul verbal nesemnat de mine (pt ca nu era ok ce scrisese si nu puteam semna ceva fals),
ca sa stii pe viitor, semnatura ta pe un proces verbal inseamna ca ai luat la cunostiinta, nu ca esti de acord cu ce scrie acolo. Exista rubrica speciala pentru comentariile tale si acolo poti sa scrii (sau sa-l rogi pe politist sa scrie) ca nu esti de acord, eventual si motivele (pe scurt, ca nu e foarte mult spatiu). Daca semnai primeai si copia dupa proces si acum nu mai stateai sa alergi pe la posta (sa vezi acolo distractie cu cozi). E utila treaba asta in special daca ai de gand sa faci contestatie, ca ai procesul in mana, nu mai trebuie sa astepti pana la comunicare.

Edited by Michidoo, 20 June 2016 - 18:48.


#14
cetatean_in_romioritza

cetatean_in_romioritza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.06.2016
politistul s-a purtat aiurea de la inceput pana la sfarsit. nici nu mi-a spus exact ce a scris in procesul verbal, m-a intrebat ce sa adauge dupa ce scrisese deja cateva fraze pe care nu a vrut sa mi le comunice, pe motiv ca trebuia sa le aud in timp ce le mormaia catre asistentul lui. dupa ce m-a intrebat, tot el a dictat si fraza urmatoare, cu care nu eram de acord si in acel moment i-am spus ca nu asa s-au petrecut lucrurile si ca daca nu scrie corect, nu pot semna un text cu care nu sunt de acord. in acel moment s-a ofuscat, m-a impins sa inchida usa masinii si a zis ca pleaca. nu mi-a spus nimic nici de comentarii si nici nu cred ca era omul pe care sa-l rog la fitzele de muschiu' puterii pe care le avea.
oricum, chiar daca aveam o copie a acelui text, nu cred ca asta vine acum prin posta. era vorba de problema pt care eu sunasem la 112 sa vina politia, paznicul agresiv adica. ar fi urmat un proces pt asta doar daca eu mergeam la sectie si depuneam plangere contra paznicului, ceea ce nu am facut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate