Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

inghetata de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
inghetata facuta acasa , nu este asa de buna ca cea din comert.
eu faceam inainte in congelator si nu era asa de pufoasa si cateodata iesea doar o bucata de gheata colorata.
acuma am un aparat luat de pe emag ,de inghetata , dar tot nu-s multumit.
vreau sa iasa pufoasa si cremoasa.
am dat search pe google , dar retetele de acolo consta in multa smantana si frisca.
am din belsug ingredientele ca oua si lapte , dar smantana dulce mai putin.
voi cum faceti si cum ma sfatuiti?

#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cu monoglutamat de sodiu obtii gustul dorit ! Sa nu faci asta !

#3
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Inghetata nu tre sa fie pufoasa, asta ca sa stii si tu. Ala e volum. Cand se topeste sa vezi cat mai ramane.

Cremoasa io fac asa: iau o smantana si bag in ea ce trebe..

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postredbotos, on 17 iunie 2016 - 14:40, said:

inghetata facuta acasa , nu este asa de buna ca cea din comert.
eu faceam inainte in congelator si nu era asa de pufoasa si cateodata iesea doar o bucata de gheata colorata.
acuma am un aparat luat de pe emag ,de inghetata , dar tot nu-s multumit.
vreau sa iasa pufoasa si cremoasa.
am dat search pe google , dar retetele de acolo consta in multa smantana si frisca.
am din belsug ingredientele ca oua si lapte , dar smantana dulce mai putin.
voi cum faceti si cum ma sfatuiti?

pe vremuri faceam inghetata de casa din lapte, oua, zahar, cacao si eventual esenta de rom.
nu stiu exact cantitatile si modul de preparare (ordinea amestecurilor), stiu doar ca tot amestecul trebuia bine mixat pe baie de abur, pana  isi dubla/tripla volumul, rezulta o spuma cremoasa, care isi pastra consistenta si la congelator.
poate gasesti reteta pe net sau intr-o carte de bucate din anii 60-70...

#5
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Rețetă simplă și delicioasă:

   1. 600ml frișcă lichidă min. 30% grăsime, chiar peste 30%, dacă găsești (exclus frișcă vegetală). Găsești în Lidl, la cutii de 200 ml.
   2. O cutie (conservă) lapte condensat - aprox 450 ml (găsești în Kaufland, Lidl)
   3. O fiolă aromă vanilie (tot în Lidl)

Bați frișca până devine tare, apoi adaugi laptele condensat, aroma de vanilie, după care poți amesteca cu biscuiți Oreo sfărâmați sau fructe congelate (în prealabil decongelate, evident). Se păstrează la congelator minim 12 ore înainte de servire. O rețetă rapidă și fără bătăi de cap, care dă rezultate excelente!

Iese o înghețată cremoasă care NU FORMEAZĂ PARTICULE DE GHEAȚĂ. Garantez că obții o înghețată exact așa cum era în vremea copilăriei!

Caută pe YouTube „Two ingredient Ice Cream”.

Edited by KurtKnispel, 17 June 2016 - 15:19.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postredbotos, on 17 iunie 2016 - 14:40, said:

inghetata facuta acasa , nu este asa de buna ca cea din comert.
...
vreau sa iasa pufoasa si cremoasa.

Pai schimba ingredientele. Nu mai folosi nimi natural si o sa iasa ca aia pufoasa si cremoasa si 100% artificiala, cu gust de cacao fara cacao si altele....

Cu ingrediente naturale iese doar asa cum iesea pe vremuri inainte sa para chimicalele - un fel de fulgi de gheata .

#7
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Înghețata cremoasă (nu pufoasă) adevărată, se face cu ingrediente naturale, fără nimic chimic. Secretul e frișca din lapte de vacă de minim 30% grăsime, care nu lasă să se formeze particule de gheață. Sigur, există și rețetele mai complexe, cu ouă, cum a explicat Corina, dar în cazul de față vorbim despre o rețetă simplă și pur și simplu delicioasă.

Problema e că mulți au început să facă înghețată nerespectând rețetele și folosind frișcă vegetală (aka bombă chimică), care e un mare eșec când vine vorba de înghețată.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0zxvxrd1PDA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KurtKnispel, 17 June 2016 - 15:39.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
bunica ne mai facea inghetata din iaurt simplu, in amestec cu dulceata de cirese, visine sau capsuni. daca faci iaurt de casa din lapte, cred ca ar fi si asta o varianta, dar ar trebui sa scurgi bine zerul.

#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ba mie imi iese foarte bine, si cremoasa (mai ales) si pufoasa, fara ace de gheata prin ea (daca nu este omogenizat bine continutul).
Ah, si facuta tot la masina (aparat) pentru uz casnic (nu profi). Are insa motor mare (puternic) si amesteca bine compozitia.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Inghetata veritabila e fara frisca. Doar lapte, zahar si oua la care adaugi diverse(vanilie, fructe, cacao, cafea ori caramel).

#11
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postredbotos, on 17 iunie 2016 - 14:40, said:


vreau sa iasa pufoasa si cremoasa.


guma guar, xanthan, carrageenan...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Inghetata veritabila e orice e inghetat.
Nu e o formula unica. Nu trebuei neaparat oua de ex.

Ex - lapte, zahar si suc de lamaie - ai inghetata si inca una foarte buna, desi un pic cu gheata in ea.

#13
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostFreddy12, on 17 iunie 2016 - 15:42, said:

Inghetata veritabila e fara frisca. Doar lapte, zahar si oua la care adaugi diverse(vanilie, fructe, cacao, cafea ori caramel).

Da, dar ce spui tu se face cu aparate speciale de înghețată, altfel obții un mare calup de gheață, care numai înghețată nu poate fi numit.

Eu am arătat o metodă pe care o poate face oricine, fără absolut niciun aparat de înghețată. Rapid, simplu, bun și relativ ieftin.

Edited by KurtKnispel, 17 June 2016 - 15:52.


#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
la fabricile de inghetata, inghetarea se face la temperaturi de  - 40~50 grade pt ca sa nu aiba timp sa se formeze cristale de gheata mari. posibil la unele sortimente de inghetata si compozitia e aerata.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ar mai fi varianta inghetata turceasca, in care ingredientele de baza sunt salepul si masticul.
greu de crezut ca se gasesc la noi aceste ingrediente, din articol inteleg ca nici la turci nu prea s-ar gasi pe toate drumurile aceste ingrediente ? ce-i drept, e buna inghetata, am avut ocazia sa gust, iar spectacolul care o insoteste face toti banii :-).

http://www.divahair....stat_vreodata!_

#16
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Stie cineva reteta, aceea de inghetata pe care o gaseam pe vremuri, pe la balciuri si targuri?

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Posttanaru_ady, on 17 iunie 2016 - 16:15, said:

Stie cineva reteta, aceea de inghetata pe care o gaseam pe vremuri, pe la balciuri si targuri?
In ce perioada? De exemplu, inainte de 1970 inca mai erau particulari care vindeau inghetata la cornet, inghetata fiind facuta ca la bunica cu aparatul acela de invartit in care se punea gheatza si sare. Veneau si la balci iar reteta era cea de care am scris mai sus: lapte, oua zahar si arome, Dupa anii '70, mai degraba prin '80 a aparut inghetata la aparat,  cam cum sunt si acum, trage de maneta si cade inghetata in cornet. Doar ca pe vremea aceea, din cauza penuriei de alimente si din cauza ca se fura la gramaj, inghetata era un fel de apa indulcita si aromata cu arome artificiale. Te racorea, e drept, dar  atat. Acuma sunt inghetate in care predomina frisca(praf ori vegetala ), mai rar cu frisca naturala din care daca mananci mai mult te apuca criza de bila.

#18
cumatrul007

cumatrul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.06.2016
Inghetata iese cremoasa daca are grasimi in compozitie, din lapte, smantana, frisca, margarina, ulei.

Inghetata iese pufoasa daca e aerata, cu ou batut spuma, zahar frecat.

Sau folositi chimicale care o vor face si gustoasa si cremoasa si pufoasa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate