Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ciocan rotopercutor/demolator cu acumulator

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
am o petarda (panzer) cu care pot sa fac gauri de 20 - 30 mm. A costat 200 de lei.
As vreau sa-mi iau unul cu acumulator ca sa scap de incovenienta cablului chiar daca e mult mai scumpa achizitia. Dar nu stiu daca exista in gama asta ceva la fel de puternic ca si astea electrice. Vreau ceva ce poate face gauri de pana in 30 mm si care se poate folosi cu dalta la indepartat tencuiala, placi si chestii din astea. Aveti niste recomandari?

Edited by alx42, 15 June 2016 - 16:42.


#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Cu acumulatori?
NO WAY!
Indiferent de ce ar spune chinezul, dupa 1-2-3 minute orice scula de genul asta MOARE!
Daca ai cunostinte minime de fizica(SPER), iti dai seama de ce afirm asta!

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am un Bosch GBH 18-V LI. Este foarte bun, pana la 10 mm diametru in beton. Mai mult nu prea poate.

Exista si un Bosch GBH 36-V LI. Nu stiu ce poate face.

Cel mai apropiat de cerintele tale cred ca este KRESS- 360 BPS BiPower, costa cam 1000 EUR.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ODrmuHFDYfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YyieZwncbTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
de Makita BHR261TRDE ce parere aveti?
https://www.amazon.c...r/dp/B002T9VRYI

zice ca poate face gauri in beton de 26 mm
si ca are 2.5 J energie de impact.
cam atat cred ca poate si panzerul meu.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cea mai mare problema pe care o vad la ele e greutatea.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 alx42, on 15 iunie 2016 - 16:40, said:

am o petarda (panzer) cu care pot sa fac gauri de 20 - 30 mm. A costat 200 de lei.
As vreau sa-mi iau unul cu acumulator ca sa scap de incovenienta cablului chiar daca e mult mai scumpa achizitia. Dar nu stiu daca exista in gama asta ceva la fel de puternic ca si astea electrice. Vreau ceva ce poate face gauri de pana in 30 mm si care se poate folosi cu dalta la indepartat tencuiala, placi si chestii din astea. Aveti niste recomandari?

E interesant la acel Kress ca este bi-power, si merge si la priza si cu acumulatori.
E de 2,9J, 4,9Kg, si da gauri pana la 26mm.

Eu personal nu folosesc decat modele industriale de maxim 2,4 Kg, care sunt arhisuficient de puternice pt. gauri uzuale de la 5 la 12 mm, si care dau relativ lejer si de 26mm daca am nevoie.

In general folosesc scule Makita, dar am si Hilti, Festool, Bosch albastru, Atlas Copco si multe altele.

La Makita sunt foarte multe modele cu acumulator, de la modele compacte si usoare si pana la modele grele de 36V.
Fabrica de foarte multi ani astfel de scule, nu stiu exact de cati, insa si acum 12 ani aveau pe NiCd modele de la rotopercutante compacte de 12V ( 1,7 J ) si pana la modele grele.

In prezent au mai multe cu acumulatori cu litiu de 18V si cateva pe 36V.

MAKITA - DHR241 este de 2 J, 18V, 3,5 Kg, si arata ca o rotopecutanta normala + acumulator de 18V.
Acumulatori sa nu pui de 1,5Ah, de la 2Ah e OK daca ai de dat cateva gauri, insa normal vine cu acumulatori de 3 Ah, 4Ah, 5Ah si 6 Ah., cate 2 bucati minim ca sa poti sa lucrezi non-stop.
Da gauri in beton pana la 20mm ( 26 in lemn)
Are si functie de daltuire ( 3 functii).

MAKITA - DHR243 este de 2,5 J, si da gauri pana la 24mm in beton ( 27 in lemn)
Are 3,4 Kg, 18 V in general de 5 Ah, la alegere intre 3, 4, 5, 6 Ah, si la nevoie si de 2Ah.

MAKITA - DHR263 este tot de 2,5J, si da gauri pana la 26mm in beton ( 32 in lemn)
Are 4,7 Kg, si merge la 36V, inclusiv cu 2 x 18V.

MAKITA - DHR264 este tot de 2,5 J, 3,5 Kg, 36V ( 2 x 18).

MAKITA - BHR262 este de 3J, 36V, 4,8 Kg, si da gauri tot pana la 25-26mm in beton si 32 in lemn.
Exista si in versiune separata T cu mandrina interschimbabila, posibil sa fie de 2,5J, sau gasesc specificatii gresite...
Mai multe magazine dau 262 ca avand 2,5J pt 26mm in beton, trebuie atentie...

Makita BHR-261 iar apare de 3J , insa tot pt 26mm.

Bosch - GBH 36 V-LI PLUS PROFESSIONAL este de 3,2J, si da gauri pana la 28mm in beton.
36V, 4,5Kg.

BOSCH - GBH 36 VF-LI PLUS PROFESSIONAL, tot de 3,2J, si gauri de 28mm in beton, 36V, 4,6Kg.

Modelul fara plus in denumire ( GBH) are doar 2,8J, 26mm.

De anul trecut au aparut acumulatori de 2Ah si la Bosch si la Makita.
Sunt usori pt ca au doar 5 celule, un singur rand in serie, si sunt mult mai fiabili decat cei de 1,3-1,4-1,5 Ah.
Sunt recomandabili pt. motoare de pana la maxim 370W de ex. DDF/DHP480 care deja trage cam multi amperi 20,555..., avand avantajul ca la 350g pastreaza scula in 1,5-1,54 Kg, in loc de 1,7-1,8+ ca cei de 3-4-5-6 Ah care au 650-680 g cu 10 celule in doua straturi.

Pe de alta parte, la o scula deja foarte grea, avantajul de 350g devine mai putin semnificativ - chiar daca se simte, insa un acumulator cu 10 celule suporta mai usor stresul unor motoare care trag 30-40 A...

Pt rotopercutanta si pendular ia de minim 18V @ minim 4Ah, preferabil chiar 5 sau 6 Ah.
Nu lua nici macar de 3Ah, pt ca cei de 3Ah au celule de 1,5Ah care se fac praf repede la solicitare in sarcina asa de mare 30-40-50 A...
Cei de 4Ah au deja celule de 2Ah, 2 starturi in paralel de cate 5 in serie, si sunt mult mai fiabili.

Edited by loock, 15 June 2016 - 18:34.


#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mda.. e o trecere cam mare de la o scula gen Panzer de 2 lei,la una de peste 1000 de euro. Sper ca ai lucrari unde chiar iti trebuie fara fir(desi nu cred ca exista ceva in constructie si fara curent tras),ca altfel e doar un moft scump.

#8
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu prea am nevoie de el decat vara asta, si cel mai mult pt daltuit.
1000 de euro nu as da pe unul dar am vazut ca acel dhr243 se vinde cu 1000 de lei fara acumulatori. eu pot folosi acumulatorii de la masina de gaurit ca tot de 18v is.
oricum dupa cate vad cam slabute variantele pe acumulator, si scumpe. credeam ca tehnologiile astea cu acumulatorii au evoluat mai mult :)

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pt dat gauri chiar nesimtit de mari sunt foarte OK, si chiar si ceva daltuire.

Daca vrei autonomie care sa permita daltuire de ore intregi, ai nevoie doar de multi acumulatori.

Pt. gauri in beton acumulatorii existenti sunt super-ultra-mega-giga-arhi-suficienti.

La 2,5 - 3 J ca sa dai o gaura de 8/10 x 60 in beton ai nevoie de cateva secunde, in f de cum e betonul, de la 2 secunde la 10 secunde.
Daca scula trage 700-780 W si acumulatorul de 4Ahx18V are 72W, inseamna ca te tine 5,54 minute de mers la putere maxima.
Dupa care pui al doilea acumulator din kit, si mai ai inca 5,54 minute de mers la putere maxima.
La 10 sec. pe gaura, ai 66 de gauri la o singura incarcare cu 2 acumulatori de 4Ah.
Si exista si de 5Ah si de 6 Ah, plus ca poti sa iei si mai multi de doi, plus ca se incarca foarte repede in 20-40 min cu incarcatorul RC de 9 A, si pana consumi unul singur ai timp sa incarci mai multi, ca nu dai gauri la foc continuu...

La un montaj de mobilier ai de dat mult mai putine gauri.
Chiar si la o bucatarie foarte mare de 7m, daca ai 8 corpuri suspendate ai de dat 16 gauri, jumate dintr-un singur acumulator.
Daca ai 11 corpuri ai de dat 22 de gauri, 60% dintr-un singur acumulator, si ai minim doi.

Si am dat un ex. pesimist.
In medie dureaza mai putin de 10sec. / gaura cu o scula industriala.
4 - 5 sec. e o valore mai aproape de medie, si deja se dubleaza performantele amintite mai sus.

Edited by loock, 15 June 2016 - 20:28.


#10
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
acel dhr243 se poate folosi si pe post de amestecator?

#11
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Generatorul benzinar ? ce are ?
o vara nu va consuma benzina de 1.000 de euro

#12
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.12.2009
Draga Kolfleading, ne vedem si pe aici.
Eu am un GBH 36V-li plus. Este o super scula, usor de folosit si foarte puternică.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate