Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

instalare freesat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tavi555

tavi555

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2016
Buna ziua. Am următoarea problemă.
Saptamana trecuta am cumpărat un sistem satelit format din: Reciver amiko impuls sat, lnb inverto black ultra high-gain(a fost cel mai scump), cartela freesat 1 an si antena cu diametrul de 85 din aluminiu. Problema este următoarea: Nu pot sa prind calitate mai mare de 78% pe eutelsat 16 E. Daca misc antena(destul de fin) stanga-dreapta/sus-jos, pierd din calitate. CU 78% am dad scanare(si manula si blid scan), dar nu prind nimic romanesc. Am învârtit de lnb, dar degeaba.
Dupa o ora de incarcari am încercat sa mai schimb azimut-ul mai în stanga si am observat ca prind semnal pe acelas satelit(tot pe Eutelsat), dar cu calitate 70%, însă prindeam tvr-international. Am introdus frecventa 11512V29950, am prins-o invartind de lnb invers, dar nu aveam decât canale străine.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
vezi ca TVR international emite si pe Eutelsat 16°E si pe HOTBIRD 13° E
poate antena ta este pe HOTBIRD 13° E
baga 12573 V 8670 si ar trebui sa iti intre Taraf TV; muti antena spre putin spre stanga (sub ea pe directia LNB-lui) si cateva grade mai in sus

Edited by STARTREK1, 12 June 2016 - 08:02.


#3
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,032
  • Înscris: 20.12.2007
Răsucești putin antena spre est si testezi o frecventa de pe 16 est .
Daca ai fi precizat ce canale straine receptionezi, stiam exact pe ce satelit este antena, asa doar presupunem ca te afli pe 13 est,
desi semnal de 75% este cam mic pentru Hotbird.

#4
tavi555

tavi555

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2016
Rotita mai înspre est prind Rai 1, Boomerang, BBC, rotita mai înspre vest nu prind aceste canale

#5
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014

 tavi555, on 12 iunie 2016 - 07:22, said:

Buna ziua. Am următoarea problemă.
Saptamana trecuta am cumpărat un sistem satelit format din: Reciver amiko impuls sat, lnb inverto black ultra high-gain(a fost cel mai scump), cartela freesat 1 an si antena cu diametrul de 85 din aluminiu. Problema este următoarea: Nu pot sa prind calitate mai mare de 78% pe eutelsat 16 E. Daca misc antena(destul de fin) stanga-dreapta/sus-jos, pierd din calitate. CU 78% am dad scanare(si manula si blid scan), dar nu prind nimic romanesc. Am învârtit de lnb, dar degeaba.
Dupa o ora de incarcari am încercat sa mai schimb azimut-ul mai în stanga si am observat ca prind semnal pe acelas satelit(tot pe Eutelsat), dar cu calitate 70%, însă prindeam tvr-international. Am introdus frecventa 11512V29950, am prins-o invartind de lnb invers, dar nu aveam decât canale străine.
Foloseste acest site!Posted Image
http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html
Succes!

#6
tasedoru78

tasedoru78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2011

 mediasettv, on 12 iunie 2016 - 12:36, said:

Foloseste acest site!Posted Image
http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html
Succes!
Salutare ma puteti ajuta un pic am un Amiko mini combo am o cartela TVR am platit seviciul freesat si dupa 4 ore tot nu merge am verificat seria si imi spune ca mai am valabilitate un an am semnal am frecventele salvate vad posturile la liber mai trebe facut ceva?

#7
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014

 tasedoru78, on 09 mai 2017 - 18:45, said:


Salutare ma puteti ajuta un pic am un Amiko mini combo am o cartela TVR am platit seviciul freesat si dupa 4 ore tot nu merge am verificat seria si imi spune ca mai am valabilitate un an am semnal am frecventele salvate vad posturile la liber mai trebe facut ceva?
https://forum.softpe...6#entry21115568
Suna la nr.de telefon Freesat mentionat in topicul de mai sus!Le dai seria cartelei si o vor activa din centrala!Succes!
P.S.Este important sa ai instalata aplicatia Conax Contego!

Edited by mediasettv, 09 May 2017 - 18:57.


#8
tasedoru78

tasedoru78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2011

 mediasettv, on 09 mai 2017 - 18:50, said:

https://forum.softpe...6#entry21115568
Suna la nr.de telefon Freesat mentionat in topicul de mai sus!Le dai seria cartelei si o vor activa din centrala!Succes!
P.S.Este important sa ai instalata aplicatia Conax Contego!
Nu stiu daca am instalata dar aparatul este nou trebuie bagata cumva aplicatia sau trebuie cautata in meniu.De sunat am sunat dar nici la freesat nu raspunde si nici la Elstar de unde am cumparat cartela de stiam sunam imediat

Edited by tasedoru78, 09 May 2017 - 19:12.


#9
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Mie mi-a fost instalata  de catre Elstar Oradea: 0736/369596 ( in momentul achizitionarii echipamentului Freesat). Suna la Freesat si iti vor explica ce trebuie sa faci!

Edited by mediasettv, 09 May 2017 - 19:16.


#10
tasedoru78

tasedoru78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.01.2011

 mediasettv, on 09 mai 2017 - 19:13, said:

Mie mi-a fost instalata  de catre Elstar Oradea ( in momentul achizitionarii echipamentului Freesat). Suna la Freesat si iti vor explica ce trebuie sa faci!
Au terminat programul, asta este

#11
angypetrut

angypetrut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2013
Buna Ziua!  Am incercat sa prind programe romanesti gratis pe eutelsat 16A cu o Antena de 80 cm.  Am cumparat satfinder, pus antena Cu Polobocul, am reusit sa prind doar programe straine pe eutelsat 16a,  nimic romanesc. Unde e problema, emit romanii cu semnal foarte slab? Trebuie antena de peste 80cm? (Zona Dragasani).




#12
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,876
  • Înscris: 09.10.2009
Unele frecvente emit într-adevăr cu semnal mai slab, dar totusi merg cu antena de 80cm.Incearca cu frecventa la TVR(11512 V 29950), are semnal ceva mai bun între posturile românești, apoi poți sa reglezi fin cu frecventa pe care este Neptun TV(12643 V 12500).

Edited by gestt, 23 September 2019 - 07:48.


#13
GeorgeHasMail

GeorgeHasMail

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.07.2007

View Postgestt, on 23 septembrie 2019 - 07:46, said:

Unele frecvente emit într-adevăr cu semnal mai slab, dar totusi merg cu antena de 80cm.Incearca cu frecventa la TVR(11512 V 29950), are semnal ceva mai bun între posturile românești, apoi poți sa reglezi fin cu frecventa pe care este Neptun TV(12643 V 12500).
salutare. multumesc mult pentru sfaturi. ii receptionam de foarte foarte departe, in afara footprint cu antene de 1.65m. am doua receivere bune si nu a mers in nici un mod sa prind freesat-ul (chiar am sters toate canalele si am dat blind seach). TVR-ul merge bine si ma rog ca saptamana viitoare, cand trec la HD, sa mearga la fel. sper sa nu se transfere si ei pe 12643

NB Neptun TV a trecut si el pe 12643, impreuna cu celelalte

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate