Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Recomandare Marsupiu

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Imi puteti recomanda si mie un marsupiu intre 170-270 de lei...Fetita are 2 luni si peste 5kg.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu e cam mica pt marsupiu?

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Pai isi tine capul de cel putin 3 saptamani, e nascuta la 1 Aprilie, deci are mai mult de 2 luni...

#4
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Pai si ce recomandare vrei? cauta ceva de vara (subtire), vara de abia a inceput. La doua luni e inca e fragila. Cu siguranta va trebui sa o porti face-to-face ceva timp. Apoi, cand isi va putea tine capul ridicat stand pe burta, probabil ca o vei putea pune invers....oricum este ceva temporar.... la toamna va avea alte pretentii...Posted Image

Edited by Toxic00, 06 June 2016 - 22:04.


#5
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
eu folosesc unul MARSUPI și mi se pare foarte bun iar bebele chiar se simte bine în el

#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
iti trebuie wrapper d`asta.

#7
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostKevlar111, on 06 iunie 2016 - 22:34, said:

Marsupiu =)) doamne fereste.
Pune-o in colac si da-o pe scari cu trotineta.
Daca n-ai pe ce da lovelele, da-mi-le mie.
Cu siguranta Romania nu duce lipsa de inteligenti...

View PostToxic00, on 06 iunie 2016 - 22:03, said:

Pai si ce recomandare vrei? cauta ceva de vara (subtire), vara de abia a inceput. La doua luni e inca e fragila. Cu siguranta va trebui sa o porti face-to-face ceva timp. Apoi, cand isi va putea tine capul ridicat stand pe burta, probabil ca o vei putea pune invers....oricum este ceva temporar.... la toamna va avea alte pretentii...Posted Image
Il tine ridicat de ceva timp, nu e o problema din punctul asta de vedere...

#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
A mea a fost mult timp plimbata in asa ceva. A fost al doilea copil care l-a folosit si, dupa ce am terminat cu el, inca era intreg si tapan.

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostDaniJ90, on 06 iunie 2016 - 21:30, said:

Imi puteti recomanda si mie un marsupiu intre 170-270 de lei...Fetita are 2 luni si peste 5kg.
La 2 luni , te cam grabesti . Nu e bine .

#10
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postcobi1, on 06 iunie 2016 - 23:25, said:

La 2 luni , te cam grabesti . Nu e bine .
De ce?

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ma gandesc ca daca e copilul tau , ii vrei binele in dezvoltarea fizica , problema multora e ca nu se documenteaza inainte sa actioneze , io n-am indraznit sa-l pun in marsupiu pana dupa 5 luni . Putina cercetare nu strica dar , in fond , fiecare isi creste/educa/poarta progenitura in functie de cat ii este de drag !
P.S. Nu lectura pe SP , stii tu unde sa cauti .

Edited by cobi1, 06 June 2016 - 23:33.


#12
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Bumbo. Poti sa iei legatura cu d-na care le face. E din Timisoara. Noi am facut la ea, am ales, materialul, a masurat copilul, si a iesit perfect. Despre varsta nu ma pot pronunta, noi l-am folosit mult mai tarziu.

#13
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
eu zic sa renunti la idee, vezi poza din postul #6 cred ca realizezi cat de cocosata sta. de ce nu folosesti un carut cu landou?

#14
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostAlinE, on 07 iunie 2016 - 11:00, said:

eu zic sa renunti la idee, vezi poza din postul #6 cred ca realizezi cat de cocosata sta. de ce nu folosesti un carut cu landou?
Pentru ca statul pe spate in landou nu-i neaparat cea mai buna pozitie. Vad ca lipseste, asa ca o informatie pentru cultura generala, forma coloanei la bebelusi e curbata natural, spre sfarsitul primului an trece de la C la S.
http://atanatomy.wee...com/viii14.html

Iti trebuie un marsupiu ergonomic - ala de la Chicco nu e, si nu toate se potrivesc la copii mici - sau un wrap (care e super ok pentru bebelusi dar trebuie sa inveti sa il innozi). Marsupiul (SSC) sa fie din material subtire si pliabil (bumbac) nu din material tare (cum e Chicco). Si sa asigure pozitia de M a picioarelor (majoritatea astora "de fite" tin copiii cu picioarele atarnate, ceea ce e no-no)

SSC-uri sunt de la firme mari (gen Manduca, Boba) dar cam dublu la pret fata de ce ti-ai propus. Sunt unele facute in Romania (cauta poarta-ma sau ceva de genul pe google), par OK. Vad ca ai mai primit o recomandare de la Copilu, probabil tot OK.

Edited by Dev, 07 June 2016 - 12:30.


#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Marsupi Plus se poate folosi de la nastere. Si e produs in Cluj (daca contactezi producatorul poti sa iei unul mai ieftin de 200 de lei, dintre cele ce nu merg la export din cauza defectelor de cusatura; e foarte amabil domnul).

Eu l-am folosit de la inceput cu piticul nr2, doar ca l-am pus in pozitie broscuta (nu cu picioarele afara).

#16
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
pe bune acum, DEV consideri ca un copil nu sta suficient chircit, cu picioarele in gura si cocosat si ca este in regula sa-l chinui in continuare?
S-ul ala este periculos cand partea superioara este accentuata, rezultand o cocoasa de toata frumusetea, exact cand trebuie sa-si formeze coloana noi incercam sa I-o stricam ...
in fine fiecare cu copilul din dotare, al meu are spatele drept nezapacit in marsupiu, ci in landou. din fericire era prea greu pt marsupiu (care inca este nou nout prin casa).

#17
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostAlinE, on 07 iunie 2016 - 18:26, said:

pe bune acum, DEV consideri ca un copil nu sta suficient chircit, cu picioarele in gura si cocosat si ca este in regula sa-l chinui in continuare?
S-ul ala este periculos cand partea superioara este accentuata, rezultand o cocoasa de toata frumusetea, exact cand trebuie sa-si formeze coloana noi incercam sa I-o stricam ...
in fine fiecare cu copilul din dotare, al meu are spatele drept nezapacit in marsupiu, ci in landou. din fericire era prea greu pt marsupiu (care inca este nou nout prin casa).
Era o pagina dintr-o carte de anatomie acolo sus, poate n-ai deschis-o de-mi dai raspunsul asta?
Daca ai fi deschis-o ai fi vazut ca de fapt pozitia in landou pe spate nu e naturala pentru un nou nascut pentru ca ii forteaza C-ul. Ca sa nu mai zic de instrainarea de mama. Deci da consider ca "chircit" broscuta, aproape de mama, de mirosul ei si de bataile inimii este o pozitie ideala pentru un bebelus.

#18
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Ceea ce ma surprinde e ca de vreo luna vad prin tot orasul (mai ales prin centru) foarte multi bebelusi purtati in sisteme neergonomice ( cum sunt crle de la chico) ori cu fata ori cu spatele in special de catre tatici...( din proprie experienta acestea atarna cam.greu mai ales cand se mareste copilul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate