Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

tehnologii inexplicabile

  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#127
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcaiuscorneliu, on 15 iunie 2016 - 14:53, said:

Acum inmulteste forta aia de munca cu 500 sau 1000, cu putin bici pe spatele lor si vezi ce obtii. Deci se poate.
Înțelege cã nu mutarea pietrelor a fost problema....ci exactitatea construcției! La ora actualã nici una n-a ajuns la aceastâ perfecțiune!!! Existã o eroare normalã în orice cinstrucție de mari dimensiuni, nu caut acum calculul...dar performanța piramidei mari n-a fost atinsã de tehnologiile actuale. O spun specialiștii. Ce spun eu...par indestructibile! Fiecare bolovan este exact unde trebuie de parcã erau ingineri toți cãrãușii!
Ce-mi pare mie dubios...nimeni nu discutã de canalele subterane....dar mai ales de fundație!!!! În tot acest timp n-a pierdut un micron....(o fi de la biciurile împãrțite democratic pe spinãrile trãgãtorilor liberi de sfori)..cum îl cheamã p'ãla de-o tot arde cu evoluția...? Cã aici clar discutãm de involuție...

Edited by sarac.lipit, 15 June 2016 - 21:28.


#128
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostQuantum, on 15 iunie 2016 - 17:18, said:

OK, de acord cu tine ca au venit OZNistii, dar ce scule au folosit ca sa taie pietroaiele: arma laser, sau le-au turnat cu imprimanta 3D cum fac chinezii casele, sau au adus pietroaiele gata cioplite pe alte planete si aici doar le-au asamblat dupa schita?


S-ai chinuit cu laserele alea ca sa le ramine urme de dalta.. smecheri da-i dracu.
Auzi la ei, vin extraterestrii si fac gramezi de pietroaie. Asta e ca Isus care a dat de haleala la niste oameni in loc sa le spuna sa se spele naibii pe miini sau sau sa le dea antibiotice in loc.
Ca doar asta fac extraterestrii si zeii, indelplinesc visele primitive ale unor populatii primitive (o vila mare si haleala si macheala), un fel de pestisori de aur.

#129
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,889
  • Înscris: 27.06.2006

View PostLORELYAN, on 07 iunie 2016 - 19:06, said:

mai urc odata pozele de la #43 si #47
daca sunt simple tehnic, pot fi explicate , pot fi reproduse ?

evident ca ma mir, n-am gasit nimic in ziua de azi care sa explice ori care sa reproduca !

Explicatia este simpla: au ales niste bolovani pentru construit ceva (de exemplu perete). Apoi au taiat bolovanii cu o scula diamantata (lantz) astfel incat bolovanii sa fie imbinati perfect. Cand au taiat bolovanii au ales anumite forme geometrice (inspirate de zei). Dupa ce au construit peretele din bolovani imbinati perfect, au folosit niste unelte de slefuit ( de exemplu pile sau smirghel de panza sau hartie) pentru a aduce toti bolovanii la aceiasi fata si peretele sa fie plan.
===

Constructorii de la Puma Punku au dus arta prelucrarii pietrei mai departe (acum vreo 12000 ani): faceau gauri si canale perfecte in pietre, prelucrau pietrele la unghiuri drepte fara un motiv anume.

Presupun ca in trecut lumea era mai relaxata la servici si isi permitea sa prelucreze piatra (incet si perfect) cu scule tip piatra din cremene, ciocan din bronz sau dalta din fier.

Sau nu?

Attached Files

  • Attached File  pt1.jpg   49.48K   39 downloads
  • Attached File  pt2.jpg   167.11K   40 downloads
  • Attached File  pt3.jpg   2.48MB   38 downloads
  • Attached File  pt4.jpg   49.24K   39 downloads
  • Attached File  pt5.jpg   184.01K   37 downloads

Edited by gabicen, 15 June 2016 - 23:04.


#130
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postwizardofoz, on 15 iunie 2016 - 21:41, said:



S-ai chinuit cu laserele alea ca sa le ramine urme ...

se pare ca s-au cam jucat, nu ca s-au chinuit
numim noi laser, pentru ca nu ne putem imagina alta tehnologie
alaturi de fiecare sculptor in piatra "era" cate un inginer
alaturi de fiecare inginer "era" cate un arhitect
daca murea vreunul, avea testamentul pregatit, cu instructiuni si un "PDF" cu schita
daca a durat 20 de ani, cum sustin astia, ce varsta aveau sculptorii in piatra ?
-20-30...prea tineri ca sa aiba experienta necesara
-40-50...prea batrani pentru a duce la bun sfarsit lucrarea inceputa
-30-40...bai, da toti ? numa unul si unul, numa" meseriasi capabili sa scoata 2 milionane de pietre numa" bune de asezat intr-un imens puzzle ?

cine i-a ajutat sa intoarca bolovanii aia pe toate fetele ?
cine a coordonat executia,transportul, infrastructura, manipularea bolovanilor etc...etc...etc

View Postgabicen, on 15 iunie 2016 - 23:00, said:

Explicatia este simpla: ..

Presupun ca in trecut lumea era ...

Sau nu?

sau ?

#131
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postgabicen, on 15 iunie 2016 - 23:00, said:

Explicatia este simpla: au ales niste bolovani pentru construit ceva (de exemplu perete). Apoi au taiat bolovanii cu o scula diamantata (lantz) astfel incat bolovanii sa fie imbinati perfect. Cand au taiat bolovanii au ales anumite forme geometrice (inspirate de zei). Dupa ce au construit peretele din bolovani imbinati perfect, au folosit niste unelte de slefuit ( de exemplu pile sau smirghel de panza sau hartie) pentru a aduce toti bolovanii la aceiasi fata si peretele sa fie plan.
===

Constructorii de la Puma Punku au dus arta prelucrarii pietrei mai departe (acum vreo 12000 ani): faceau gauri si canale perfecte in pietre, prelucrau pietrele la unghiuri drepte fara un motiv anume.

Presupun ca in trecut lumea era mai relaxata la servici si isi permitea sa prelucreze piatra (incet si perfect) cu scule tip piatra din cremene, ciocan din bronz sau dalta din fier.

Sau nu?


Blogul ala e pentru prosti.. nu., nu iti trebuie diamant ca sa tai pietre. Eu iti arat pot sa tai sticla cu niste vata, nu imi trebuie diamant ca sa fie mai dur ca sticla. Se poate taia piatra cu fel de de fel de metode, incepind cu foc si apa.

#132
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,889
  • Înscris: 27.06.2006

View Postwizardofoz, on 15 iunie 2016 - 23:37, said:

Blogul ala e pentru prosti.. nu., nu iti trebuie diamant ca sa tai pietre. Eu iti arat pot sa tai sticla cu niste vata, nu imi trebuie diamant ca sa fie mai dur ca sticla. Se poate taia piatra cu fel de de fel de metode, incepind cu foc si apa.

Stiu, se pot face multe demonstratii spectaculoase intr-un laborator.

Problema este ca, in trecut, multe civilizatii de pe diverse continente aveau "pasiunea" sa ridice constructii care se pot reproduce greu chiar cu tehnologiile actuale.
---
Blogul ala poate este pentru "prosti" dar ruinele/pietrele de la Puma Punku exista, au fost prezentate in filme documentare si nu pot fi ignorate nici de "destepti".

Edited by gabicen, 16 June 2016 - 08:25.


#133
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005

View Postunucelalalt, on 15 iunie 2016 - 15:54, said:

   Nici nu cauta nimeni raspunsuri fii linistit . Toate institutele se numesc " de cercetare " . Ce imi spune mie asta ?
Mie comentariul tău care s-a vrut, probabil, sarcastic, îmi spune că habar n-ai ce e aia cercetare și ce scop are ea.

View Postunucelalalt, on 15 iunie 2016 - 17:01, said:

   Ce demonstreaza castelul asta azi daca nu trece testul timpului ?
De unde știi că nu va trece acest test?

View Postsarac.lipit, on 15 iunie 2016 - 21:14, said:

Înțelege cã nu mutarea pietrelor a fost problema....ci exactitatea construcției! La ora actualã nici una n-a ajuns la aceastâ perfecțiune!!! Existã o eroare normalã în orice cinstrucție de mari dimensiuni, nu caut acum calculul...dar performanța piramidei mari n-a fost atinsã de tehnologiile actuale. O spun specialiștii. Ce spun eu...par indestructibile! Fiecare bolovan este exact unde trebuie de parcã erau ingineri toți cãrãușii!
Ai tras chiulul la ora de geometrie, așa-i? Ia spune tu aici ce fel de triunghi e ăla cu laturile de 3, 4 respectiv 5 unități? După aia îți spun cît de greu e să produci un astfel de triunghi și la ce e el folositor...

#134
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,463
  • Înscris: 06.01.2007
Cand nu stii cum se fac anumite lucruri, ele pot parea inexplicabile.
Spre exemplu, eu nu-mi pot explica nici miniaturile alea artizanale din lemn din sticlele de horinca de le fac aia din Vadul Izei.

#135
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostLORELYAN, on 15 iunie 2016 - 23:07, said:

cine i-a ajutat sa intoarca bolovanii aia pe toate fetele ?
cine a coordonat executia,transportul, infrastructura, manipularea bolovanilor etc...etc...etc
Eu zic ca OZNistii, aduceau pietroaiele pe pamant si le asezau cu schepsis de ramaneau pamantenii paf-paf... dupa jde mii de ani, inca privesc si se minuneaza!

Tolomacii din prezent nu pot vindeca o partzaita de gripa... cum sa ciopleasca ei pietroaie atat de grele si de nanotehnologice ?!

#136
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,490
  • Înscris: 05.08.2002

View Postgabicen, on 16 iunie 2016 - 08:22, said:

Stiu, se pot face multe demonstratii spectaculoase intr-un laborator.

Problema este ca, in trecut, multe civilizatii de pe diverse continente aveau "pasiunea" sa ridice constructii care se pot reproduce greu chiar cu tehnologiile actuale.
---
....


as zice ca e prea mult spus "se pot reproduce greu chiar cu tehnologiile actuale"
faraonii nu aveau nici o greata sa puna la munca silnica 100.000 de oameni cu zecile de ani
mureau cu zecile de mii... nu aveau nici o problema, aduceau altii
100.000 de insi, fiecare doar cu un cutit si o pila, pot taia destui bolovani

incearca asta cu "tehnologiile actuale", aduna suta de mii de sclavi acum si inca pe atat ca "rezerva" si pune-i la treaba Posted Image

#137
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,478
  • Înscris: 06.02.2008
Da, omul este mai atras de conspiratii, inexplicabil. De obicei, raspunsul simplu e si cel real la o problema. E greu de conceput ca muncitorii aia, care de multe ori erau sclavi, trageau ca "berilă" in numar imens la realizarea monumentelor?
Tehnologie? Ce tehnologie deosebita iti trebuie pentru prelucrarea pietrei? Pentru ca toate monumentele sunt din piatra. Geometrie si imbinari? Geometrie stim ca stiau invatatii vremurilor. Ce lipseste atunci? Timp aveau berechet.

#138
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,757
  • Înscris: 05.11.2008
Piramida lui Keops a fost facuta dupa voi in 20 de ani, adica 7300 de zile. Cele 2.000.000 de blocuri de piatra au fost executate in acest timp. Nu numai ca au fost taiate dar si puse pe pozitie.
Asta inseamna ca in fiecare zi, au fost taiate 274 de blocuri de piatra si puse pe pozitie.
Bai, eu inteleg ca nu erau sindicate pe vremea aia, dar acum intelegeti voi de ce a facut initiatorul topic?

#139
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
...adică aprox la fiecare 5 minute, un bloc de piatra era gata șlefuit si așezat la locul sau in imensitatea construcției, ca sa continui ideea ...

#140
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostQuantum, on 15 iunie 2016 - 17:18, said:

OK, de acord cu tine ca au venit OZNistii, dar ce scule au folosit ca sa taie pietroaiele: arma laser, sau le-au turnat cu imprimanta 3D cum fac chinezii casele, sau au adus pietroaiele gata cioplite pe alte planete si aici doar le-au asamblat dupa schita?
Nu am sustinut raspicat nici o varianta mi-ar parea rau sa inteleaga cineva ceva ce nu am spus , repet - nu stim precis = putem lua in calcul orice varianta . Daca aia de sunt scoliti , platiti , dotati cu instrumente de cercetare , nu dau de cap si nu se pun de acord ce putem spune noi care ne uitam la niste poze exact ca ala la poarta ?

#141
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View Postradunic, on 16 iunie 2016 - 09:47, said:

Mie comentariul tău care s-a vrut, probabil, sarcastic, îmi spune că habar n-ai ce e aia cercetare și ce scop are ea.


De unde știi că nu va trece acest test?




Imi pare rau , nu am nici o intentie sa fiu sarcastic , poate un pic ironic asta da , pt cine pricepe . Si sa ma explic de ce - Oare nu suntem noi civilizatia sec. 21 prea aroganti cand nu vrem sa recunoastem ca au existat civilizatii predecesoare care au stapanit tehnologii despre care nu stim nimic ? Ne-am dat jos de pe magari de putin peste 100 de ani , am evoluat spunem noi " fantastic " , ne jucam de-a Dumnezeu cu clone etc ., dar nu stim cum au taiat , carat , imbinat , " salbaticii aia " niste pietre . Ni se pare ca suntem cei mai dezvoltati tehnologic si ca cultura , mentalitatea  noastra e cea mai buna pt ca e a noastra si atat nimic mai mult . Zeci poate chiar sute de ani am sustinut ca noi am inventat roaba , cand s-au dezvelit niste situri in China a fost gasita acolo folosita curent cu 5000 de ani inainte . Zi de zi se descopera lucruri noi care le demoleaza pe cele de ieri .

Egiptul a lasat marturii scrise destul de bogate si nu tot nu stim mare lucru cu certitudine , despre cei care nu aveau scris nici atat . Spunem ca aia erau niste primitivi ca nu aveau scris dar noi desteptii care stim a scrie nu dam de cap la niste bolovani . Trebuie sa recunoastem cu ochii in pamant ca ne depasesc problemele , sau se stie si nu se spune , sau se freaca menta ca sa treaca ziua sa vina leafa . Asta e cercetarea in domeniul de care vorbim .

Nu , castelul de care vorbim nu poate trece testul pe care l-au trecut cele cum sunt cele de la Machiu Picchiu . Nu spun eu , inginerii din documentar au adus probe clare din practica / istorie - constructiile facute din piese de granit imbinate fara mortar sunt net superioare celor din acelasi material imbinat cu mortar . Conchistadorii spanioli au folosit pietre furate din constructii incase , au construit cu mortar si sunt la pamant ca si castelele si altele mai moderne . Nu pot pune surse pt ca a fost pe Discovery , nu am de unde sa iau filmul .

#142
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postcaiuscorneliu, on 16 iunie 2016 - 10:34, said:

...
Tehnologie? Ce tehnologie deosebita iti trebuie pentru prelucrarea pietrei? Pentru ca toate monumentele sunt din piatra. Geometrie si imbinari? Geometrie stim ca stiau invatatii vremurilor. Ce lipseste atunci? Timp aveau berechet.

timpul berechet nu reuseste cineva sa explice geometria si imbinarea pietrelor din imaginile urmatoare !
pentru multi, notiunea de piatra este confundata cu "epoca de piatra", adica ceva foarte primitiv
d-aia raman insensibili la "creatiile" acestea :

Attached Files

  • Attached File  PP1.jpg   715.58K   35 downloads
  • Attached File  PP2.jpg   82.84K   38 downloads
  • Attached File  PP3.jpg   45.65K   36 downloads
  • Attached File  pp4.jpg   192.17K   37 downloads
  • Attached File  pp5.jpg   214.21K   36 downloads


#143
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Credeti ca vom putea trece vreodata peste asamblarea pietrelor?
Pe mine deja ma uda in permanenta cand vad, e peste firea omeneasca!

#144
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,478
  • Înscris: 06.02.2008
Na. Vad aceeasi tehnologie inexplicabila si la constructii mai noi :)

https://www.google.r...CwBx98gXoGQThM:

Eu cred ca pre-incasii astia au frecat piatra de piatra cu ceva abraziv intre ele si de aia se imbina perfect. Cu atat mai mult cu cat nu e tocmai o roca dintre cele mai dure.

Attached Files


Edited by caiuscorneliu, 17 June 2016 - 09:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate