Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Smartphone mic, compatibil digi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 27.11.2007
Pt mine 5,2 inch este dimensiunea ideală cu toate că acum folosesc 5,5 inch. Te vei obișnui cu el în câteva zile.

#20
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007

 loock, on 01 iunie 2016 - 00:20, said:

Full HD are de 4X numarul de pixeli si subpixeli de la HD normal, deci GPU-ul o sa fie de 4X mai solicitat, motiv pt. care in ciuda dorintei normale de a avea rezolutie mare - eu vreau chiar 12K rezolutie, ~ 100 MP, pt. nivelul actual este ultima chestie care ar conta, ba chiar ar fi de evitat daca smartphonul nu este dotat cu un CPU si GPU ridicol de performant, care in 1200 lei intra doar la super-oferta de lichidare de stoc sau la SH.
Pt. text 720p este arhisuficient, se vad serifele 99++ % la text marime normala full page fara zoom.

Daca vrei sa vezi fotografii, oricum si full HD este o rezolutie ridicol de mica, 2 MP daca e pe format ca altfel nu ai nici 1,5 MP.
O fotografie fine art poate avea lejer 100 MP, deci 1,5 este ridicol de putin, asa ca nu are rost sa te agiti, tot slaba este, mai bine iei HD 720 si merge mai repede daca ai un GPU decent.

Am scris asta pt ca vad ca vrei smartphone mic - deci pot considera ca esti un om rezonabil.
Intradevar, smartphonul pleasca este o imbecilitate.
Daca sunt doua criterii legate de marime:
1. ergonomie pt tinut in mana, buzunar, toc, baleiat ecranul cu policele pe diagonala, ne-scapat din mana, etc.
2. marimea ecranului.
Logic este sa limitezi in primul rand marimea carcasei, si apoi sa vezi care e cel mai mare ecran disponibil pt ea.
Rationament:
1.Se accepta citeriile de mai sus pt alegere.
2. Un ecran daca este mai mic de 17" ( saptesprezece inch) este mic - constatare obiectiva.
3. Smartphoneul se poate intoarce pe orizntala pt a avea taste virtuale mai mari.
4. Daca nu sunt destul de mari nici asa, se ia alt soft de tastatura cu taste pe mai multe randuri.
5. 115-117mm inaltime carcasa + 2-3 mm supracarcasa de silicon este maximul de marime pt ergonomie de purtat in toc/buzinar.
6. 4,5" si tras de par 4,6" este maximul de marime ecran pe care sa-l baleiezi pe diagonala cu un police normal, de ne-pianist, fara sa-l plimbi prin mana cu riscul de a da cu el pe jos.
7. daca este mic orice ecran mai mic de 17" (saptesprezece inch), nu are rost sa strici ergonomia de purtat si utilizat a unui smartphone, pt. ca nu mai bifezi nici unul din cele doua criterii; macar unul din ele sa fie OK.

Cred ca doar asta te mai poate multumi ☺ :
https://m.youtube.co...h?v=JioP782IBRA

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 sorin83, on 02 iunie 2016 - 14:19, said:

Cred ca doar asta te mai poate multumi ☺ :
https://m.youtube.co...h?v=JioP782IBRA

Nu e nevoie sa fie de 90 mm.

Am precizat maxim 117 mm ca sa ramana cu tot cu o supracarcasa de silicon in 120mm - deja este foarte mare, dar este acceptabil.

Pe 117mm poti sa pui ecran de 4,3" relativ lejer, si chiar 4,5" - 4,6" daca-l faci in stilul Sharp fara rama sus.

Am precizat de asemenea si specificatii decente:
- quad core 1,7 Ghz
- Adreno 418
- 4,3" - 4,6" HD 720p
- 16 GB memorie interna
- suport de micro SD ultra-rapid.
- 2 GB RAM minim.
- 2,4 Ah minim.
- camera cu senzor cat mai mare posibil si rezolutie de 8-12 MP.
- buton dedicat de shutter cu dual stage AF.
- spate din plastic texturat, nu sticla.

#22
danyelut

danyelut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.10.2006

 159, on 01 iunie 2016 - 18:12, said:

Xiaomi Redmi 3 - 4G B38, 5 inch, 4100mAh https://www.price.ro...44702&asc=1

http://www.minideal....ttery-gray.html
este EU delivery ajunge 680 ron fara alte taxe si mi se pare cel mai bun raport pret calitate pt digi mobil

Edited by danyelut, 03 June 2016 - 09:52.


#23
VladyDrx

VladyDrx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 28.11.2015

 loock, on 02 iunie 2016 - 18:56, said:



Nu e nevoie sa fie de 90 mm.

Am precizat maxim 117 mm ca sa ramana cu tot cu o supracarcasa de silicon in 120mm - deja este foarte mare, dar este acceptabil.

Pe 117mm poti sa pui ecran de 4,3" relativ lejer, si chiar 4,5" - 4,6" daca-l faci in stilul Sharp fara rama sus.

Am precizat de asemenea si specificatii decente:
- quad core 1,7 Ghz
- Adreno 418
- 4,3" - 4,6" HD 720p
- 16 GB memorie interna
- suport de micro SD ultra-rapid.
- 2 GB RAM minim.
- 2,4 Ah minim.
- camera cu senzor cat mai mare posibil si rezolutie de 8-12 MP.
- buton dedicat de shutter cu dual stage AF.
- spate din plastic texturat, nu sticla.
Sony Z5c rămâne singura oportunitate. O fi el mai mărișor cu 10 mm, dar merita. Telefoane prea mai mici de 117 mm în zona asta de diagonala sunt mai multe entry level...

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Z5C pe langa spate din sticla pe care il exclud din optiuni, are CPU 8 core ( 4 la 2 GHz si 4 la 1,5 Ghz ), are Adreno 430 care este wey overkill pt HD 720, are 32 GB RAM, are fingerprint sensor.
Z Z3 C era wey overkill cu quad la 2,5 Ghz Krait, Adreno 330, spate din sticla mata.
Si desigur au 10,3 mm in plus peste cat consider eu maxim pt. compact.

Si sunt si ingenunchiate de bloatware-ul cu care sunt pline.

Adreno 418 are performante comparabile cu Adreno 330, dar ar fi de mainstream, mai accesibil, si arhisuficient pt HD 720.

Edited by loock, 03 June 2016 - 10:34.


#25
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 VladyDrx, on 03 iunie 2016 - 10:04, said:

Sony Z5c rămâne singura oportunitate. O fi el mai mărișor cu 10 mm, dar merita. Telefoane prea mai mici de 117 mm în zona asta de diagonala sunt mai multe entry level...
Si...te-ai obosit sa citesti si primul mesaj (cel al initiatorului)? Ai fi vazut ca bugetul e mai putin de jumatate din pretul unui Z5c.

 loock, on 03 iunie 2016 - 10:31, said:

Z5C pe langa spate din sticla pe care il exclud din optiuni, are CPU 8 core ( 4 la 2 GHz si 4 la 1,5 Ghz ), are Adreno 430 care este wey overkill pt HD 720, are 32 GB RAM, are fingerprint sensor.
Z Z3 C era wey overkill cu quad la 2,5 Ghz Krait, Adreno 330, spate din sticla mata.
Si desigur au 10,3 mm in plus peste cat consider eu maxim pt. compact.
Si sunt si ingenunchiate de bloatware-ul cu care sunt pline.

1) Rezolutia nu e totul la un telefon, si nu ea dicteaza specificatiile.
2) Dual, quad, hexa, octo-core nu spune nimic. Conteaza extrem de mult si frecventa si optimizarile aduse procesorului, plus procesorul video.
3) Plin de bloatware? Ai folosit vreodata un Sony, ca sa poti afirma asta, sau vorbesti doar din auzite? Daca despre Sony ai impresia asta (unde apropo, pana si un Xperia Z "plin de bloatware" ruleaza mai bine decat un LG G3 sau Galaxy S6 daca nu iei in considerare aplicatii care solicita la maxim hardware-ul), nu stiu ce ai spune despre modelele Samsung.

Edited by Hider141, 03 June 2016 - 10:38.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai da, evident conteaza si bugetul, de asta si consider ca Adreno 418 era arhisuficient.
Probabil ca si Adreno 405 e suficient pt HD 720...

Unii oameni chiar daca nu au limita la buget, considera ca este o cretinitate sa arunce bani pe lucruri inutile - ca de ex. 8 core si Adreno 430 pt ecran HD 720p - mai ales cand aceste performante cvasiinutile vin la un pret de 4X mai mare.

Samsung tocmai a lansat un SSD BGA de numai un gram, 20 × 16 × 1,5 mm,  MLC de 512 GB capacitate, buffer de 512 MB inclus, interfata PCie 3 x 2, transfer de 1500 MB/s si scris de 900 MB/s, 190 K IOPS.

Edited by loock, 03 June 2016 - 10:45.


#27
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@loock: si care este telefonul care sa iti indeplineasca cerintele? Ca vad ca pana acum ai tot scris specificatii, dimensiuni. Ce telefon indeplineste cerintele tale?

#28
alwaysfresh

alwaysfresh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 23.12.2009
Am pus astazi mana pe un LG G3 si mi s-a parut acceptabil de manevrabil, in schimb telefoane ca ASUS Zenfone Selfie, vorbind de aceeasi diagonala, mi se par foarte mari.

Cerinta mea ar fi sa nu fie telefonul mai mare decat un G3 ca dimensiune, displayul poate fi oricat. Restul cerintelor raman valabile.

Imi place si Nexus 5X, dar e piperat la pret. Super mult mi-a placut cum arata si mi-ar placea un telefon ca si OnePlusX, dar e destul de scump pentru ce ofera (cam slab pe aplicatii, mai slab ca Nexus), deci la aprox aceeasi bani mai bine Nexus...
Nu prea ma lasa inima desi am zis ca 1200 lei e pragul. Nexus pare cel mai ok la banii astia, ca dezavantaje nu-mi place ca are butoane pe display, nu-mi place ca mufa de incarcare e diferita de majoritatea telefoanelor, in rest numai de bine cred. Nu stiu cat merita pentru mine un telefon ca Nexus, eu nu-s prea pretentios: stau pe facebook, messenger, whatsup, waze, imi place sa fac o poza de calitate cat mai buna si daca m-ar tine 2 zile bateria ar fi bonus.

M-am uitat si spre un Xiaomi Redmi 3 PRO, avantajul mare ar fi pretul (care daca va contine si TVA de la stat nu ar mai fi asa mic). Mi-ar comveni sa fie din tara sa am si garantie la un pret mare. Stiti vreun site in tara unde as gasi redmi 3 pro? dar o modalitate prin care sa cumpar la cel mai ieftin pret din china si de pe ce site?

#29
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Din Romania cred ca il gasesti doar pe OLX de la user-ul Alexandru. Au cumpărat de la el cativa colegi de forum si au fost foarte multumiti.

Din China l-as cumpara de pe Aliexepress de la vânzătorul Top One. Cu tot cu Nilikin Hard Case te ajunge la 780-790 pret total. Iti ajunge la usa prin DHL in maxim 2 săptămâni. Nu exista costuri suplimentare .

OnePlus X e o opțiune de luat in seama la pretul bun pe care il are pe site-ul oficial.

#30
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cel mai ok telefon "mic" sub 140mm si sub 5.5" e Mi4c:

http://www.aliexpres..._504197327.html

Trebuie doar sa te hotarasti daca te descurci cu 16GB sau iti trebuie 32GB.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate