Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Apa in urechi

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 petre69, on 30 mai 2016 - 13:46, said:

Nu ajung astea in 2 zile

sunt reutilizabile, din cate stiam.
http://www.pcfarm.ro...-adulti---Quies

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
petrica , asculta un om care a stat pe sub apa mai mult decat au facut unii politiceni romani scoala . Problema ta nu este rezolvabila , in sensul ca nu exista . Cand intri in apa ....te uzi. Apa , intra peste tot , chiar si in ochelarii de scafandru . Tu trebuie sa incepi treptat sa te obisnuiesti cu apa in urechi . Nu exista scafandru sa nu ii intre apa in urechi , doar ca tu , ai vreo sensibilitate mai mare sau ai o fobie de mic copil ...insa asta nu este o problema tehnica . La fel vei simti si cu ochelari. Vei avea impresia ca iau apa , pentu ca picaturile inerente care se scurg de pe fata se aduna la baza nasului , adca in partea de jos a ochelarului si asta face ca tu sa ai impresia ( doar la inceput ) ca iei apa . In realitate ...nu iei. Cand cobori peste 3-4 metri , presiunea apei este destul de mare incat sa faci efort sa iti dezlipesti ochelarii de fata . Nu dispera , intra in apa in medii controlate ( piscine , bazine de inot ) si incearca sa iti pastrezi pozitia orizontala a capului . Este o chestie de obisnuinta  . Se poate sa te supere putin presiunea la timpane , dar este ceva trecator si in cateva sesiuni de piscina problema dispare.
Unde mergi la scufundari ?

Edited by JurasikMan, 30 May 2016 - 14:20.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 JurasikMan, on 30 mai 2016 - 14:16, said:

petrica , asculta un om care a stat pe sub apa mai mult decat au facut unii politiceni romani scoala . Problema ta nu este rezolvabila , in sensul ca nu exista . Cand intri in apa ....te uzi. Apa , intra peste tot , chiar si in ochelarii de scafandru . Tu trebuie sa incepi treptat sa te obisnuiesti cu apa in urechi . Nu exista scafandru sa nu ii intre apa in urechi , doar ca tu , ai vreo sensibilitate mai mare sau ai o fobie de mic copil ...insa asta nu este o problema tehnica . La fel vei simti si cu ochelari. Vei avea impresia ca iau apa , pentu ca picaturile inerente care se scurg de pe fata se aduna la baza nasului , adca in partea de jos a ochelarului si asta face ca tu sa ai impresia ( doar la inceput ) ca iei apa . In realitate ...nu iei. Cand cobori peste 3-4 metri , presiunea apei este destul de mare incat sa faci efort sa iti dezlipesti ochelarii de fata . Nu dispera , intra in apa in medii controlate ( piscine , bazine de inot ) si incearca sa iti pastrezi pozitia orizontala a capului . Este o chestie de obisnuinta  . Se poate sa te supere putin presiunea la timpane , dar este ceva trecator si in cateva sesiuni de piscina problema dispare.
Unde mergi la scufundari ?
Fobii nu am si nici probleme cu balta , doar saracia asta cu urechile de cativa ani
Am sa incerc sa fac asa cum mi-ai zis dar drequ sa o ia de apa ca si cand fac dus si imi intra in urechi sar de ma ia drequ prin casa si tot nu iese ...de zici ca am sifoane dealea de chiuveta in urechi
Acum plec in thailanda dar eu intodeauna cand plec la balta ma orientez spre apa calda asa ca ma apropii de ecuador . Ca nici apa rece nu imi place

C

Sunt ciufut ce sa fac

Dar acum te intreb
De ce in trecut nu am acut probleme si acum am
In copilarie stateam toata vara in balta de venea bunica cu jorda sa ma duca acasa la mancare si nu aveam nimic cu urechile astea de ma enerveaza
Ma tot gandesc la faza aia cu apa din spatele dopurilor
Acum o las asa cum a cazut si o sa merg la decatlon sa iau ceva dopuri mai performante , dar cand vin bag o spalatura ca sa elimin jegul iar in iulie cand plec corfu intru sa fac probe adevarate la urechelnite
Chiar ma enerveaza problema asta , mai ales ca acum ca mam scapat de hepatita am de gand sa recuperez cu ce nu am avut chef sa fac cand aveam virusul in sange

Asa mai nene , daca nu scuba macar snorkeling , ok probabil o sa am probleme cu presiunea la scuba ....ies afara si la revedere , dar sa ma plimb ca prostu in varful apei trebuie sa  fac

#22
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ai dopuri de ceara, maestre, si n-are legatura cu igiena sau cu partea pe care dormi etc. pur si simplu unii oameni fac mai multa decat se elimina in mod natural. In 10 minute ti le scoate un ORL-ist (cu jet de apa calda dintr-o seringa de veterinar si le prinde intr-o tavita renala, in caz ca te intrebi cum), o sa ai o vreme senzatia ca toate zgomotele se aud muuuult mai tare iar apa o sa ti se scurga imediat din ureche in loc sa bulbuceasca intre ceara si timpan, ca acum.
NU incerca sa le scoti singur, si in niciun caz cu betisoare cu vata. Alea NU sunt pentru urechi, indiferent ce scrie pe cutie, ci pentru buric. In urechi, in afara de medic, nimeni nu are voie sa introduca in ureche nimic mai mic decat degetul mic, altfel mai mult face rau decat bine.

Edited by Razvan_N, 30 May 2016 - 15:04.


#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Am luat dealea de se modeleaza de la decatlon

 Razvan_N, on 30 mai 2016 - 14:56, said:

Ai dopuri de ceara, maestre, si n-are legatura cu igiena sau cu partea pe care dormi etc. pur si simplu unii oameni fac mai multa decat se elimina in mod natural. In 10 minute ti le scoate un ORL-ist (cu jet de apa calda dintr-o seringa de veterinar si le prinde intr-o tavita renala, in caz ca te intrebi cum), o sa ai o vreme senzatia ca toate zgomotele se aud muuuult mai tare iar apa o sa ti se scurga imediat din ureche in loc sa bulbuceasca intre ceara si timpan, ca acum.
O sa ma suc sa-mi vitanjeze urechile, ca din ce spui nu pare deloc un chin

Si daca tot ma duc o sa-mi fac si un control complect in tot ce tine de urechi
Timpane, ciocanele si ce o mai fi prin gaurile alea

#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
gata , am venit de la doctor
urechile sunt bune
dopuri nu am
dar problema e din cauza deviatiei de sept
pt deviatia de sept a zis ca 3 zile internat , anestezie generala , bla bla
deviatia asta o am de cand eram flacau si mi-am furat un pumn in nas , cred ca pana la urma va trebui sa ma duc sa o rezolv

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate