Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#2107
alexsec

alexsec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.08.2015
mateus13 da am uitat sa specific, se conecteaza prin linie telefonica si am system account in 310.
Am sa incerc si exemplu pentru 377 cu valorile respective + celelalte de mai jos
Multumesc.

#2108
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,483
  • Înscris: 26.01.2014

View Postmateus13, on 01 februarie 2019 - 12:46, said:

Pentru sistemele All in One, cea mai buna optiune ar fi telecomenzi ptr. armare/dezarmare sau aplicatii de pe mobil, adica sa dezarmezi sistemul
din exteriorul locatiei. Altfel parerea mea este ca nu-si au rostul in cazul unei spargeri.
de acord, dar... in locatie au acces persoane care nu s-ar descurca nici macar cu o telecomanda, nu mai vorbim de aplicatie pe mobil...
nu mai zic ca sunt necesare cateva zone
am scarmanat netul in sus si-n jos... nimeni nu trateaza acest aspect...
mie personal mi se par foarte vulnerabile aceste sisteme de alarmare... practic niste jucarii scumpe

#2109
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018
Va salut
Oare ma puteti ajuta cu o informatie ; am achizitionat o alarma Vonino precum cea din poza , care nu prevede si o sirena de interior , desi la baza acesteia am o mufa dreptunghiulara  , oare cu un adaptor specific as putea adauga acolo o mica sirena cu mufa jack ?

Attached Files

  • Attached File  2019.jpg   53.17K   15 downloads


#2110
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
In specificatii nu zice nimic de sirena, dar la descriere se specifica " Alarma sonora pentru confirmarea programarii sau detectare de miscare"
Pune o poza cu mufa ai dreptunghiulara sa vedem despre ce este vorba, eventual si una cu manualul Axess Tel AG50 (asa se numeste sistemul)

#2111
manutrs

manutrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.10.2016
Vă salut,
Dețin un 1616 cu seka vs.9.1. In pachetul cu care a venit seka am un releu. Am inteles din discutiile de mai sus si instructiuni ca acesta se foloseste doar daca vreau sa folosesc un port ca iesire, caz in care nu m-am prins cum trebuie legat (schema).  Dupa instalarea seka si introducerea unor numere mai trebuie intrat in vre o sectiune a centralei? sau centrala i l vede automat. Mulțumesc.

#2112
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018

View Postmateus13, on 13 februarie 2019 - 14:56, said:

In specificatii nu zice nimic de sirena, dar la descriere se specifica " Alarma sonora pentru confirmarea programarii sau detectare de miscare"
Pune o poza cu mufa ai dreptunghiulara sa vedem despre ce este vorba, eventual si una cu manualul Axess Tel AG50 (asa se numeste sistemul)

Mateus ... Manualul nu l am mai găsit, dar ma mai uit. Din cate am cautat in el nu era specificat nimic de mufa aia

Attached Files



#2113
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Mufa aia pare a fi un mini/micro usb si cred ca este pentru conectare la PC si configurari de soft, nu cred ca te ajuta pentru o sirena.

#2114
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018
Multumesc  de promptitidine Mateus , poate intre timp dau si de manual , daca am vreo informatie noua  o postez aici poate ajuta pe viitor .

#2115
manutrs

manutrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.10.2016
Am instalat un Fibaro Lite cu 5 senzori dar fara sirena exterioara. Ma poate ajuta cineva cu o idee  in acest sens. Ce fel de sirena merge si cum o conectez.Multumesc.

#2116
manutrs

manutrs

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.10.2016
Vă salut,
Am instalat un seka pe un 1616. L-am configurat fara releu si functioneaza ,dar,  vreau sa pot arma /dez de pe mai multe telefoane și sunt  nesigur.
Am schema releului si-l conectez pe o zona cu un rezistor in serie.
Ce nu stiu
1- setarea zonei  [22-momentary keyswitch arm ??];
2- activez portul 1 ca iesire < conf.1.<timp>.activare.dezactivare  > unde la timp trebuie sa pun 255;
3- Ca sa fie portul  deschis tot timpul  < on.1 >;
4- la definirea userilor ce pot arm/dez, forma este  < add.02.0798765432.u1acdf > unde f este atributul pentru operatiune;
Am inteles ca pot arm/dez prin apel respins sau sms. dar nu stiu forma sms de arm/dez;
Schema releu : rosu +  la FVD cu strap la +12                            
                            alb -  la  P1
                            NC si C la o zona in centrala
E prima data cand instalez un seka si vreau sa-l invat bine.
Multumesc lui mateus13 pentru sfaturi.  

#2117
Curiosu0807

Curiosu0807

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.07.2018
Bună, am o alarma Paradox sp5500 cu 3 zone programate(intrare cu cm, camera zi cu Pir și cutie centrala cu tamper) și i am dat recent reset. Am reprogramat singur zonele, temporizare, comunicația cu tel personal, dar imi apare mereu pe tastatura LCD mesajul ca toate 3 zonele sunt deschise.Nu am alocat încă tastatura nici unei zone, dar o sa o aloc zonei întrare. Ce sa fac sa dispară mesajul cu zonele desc hise? Are importanta ca am decuplat fizic sirena pana programez centrala?

Edited by Curiosu0807, 18 February 2019 - 10:12.


#2118
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
Bună. Cum ați legat în centrala cu sau fără rezistenta?

#2119
Curiosu0807

Curiosu0807

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.07.2018
Nu eu am legat fizic dar am văzut ca au pus băieții ceva rezistente

#2120
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
Trebuie sa fi mai concret pt.ca altfel nu te pot ajuta. Dacă sunt legate zonele cu rezistente trebuie sa programezi  centrala sa știe ca ai rezistente legate este posibil ca acesta sa fie motivul sa rămână zonele deschise. Dacă ai legata o zona de tastatura și ea trebuie programata

#2121
alexsec

alexsec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.08.2015
Salut
manutrs pentru postarea #2111: practic nu mai trebuie programat nimic in centrala.
Releul se poate configura astfel incat, daca definesti o zona ca "momentary keyswitch arm" sa o poti arma si dezarma din telefon cu userii care au acest drept.
pentru #2116:
-Daca vrei sa functioneze releu, da setezi o zona libera ca "momentary keyswitch arm"
-apoi din modulul seka sms de la borna + duci si la releu la +
-din modul de la P1 duci un fir la firul alb GND la releu
-firul verde C de la releu il legi la un COM din centrala
-firul portocaliu NO ii legi o rezistenta in Zona definita ca "momentary keyswitch arm"
Modulul seka trebuie definit
conf.1.2.On.Off sau
in care 1 reprezintaul portul 1
2=cate secunde sa stea deschis releul gsm
on,Off= mesaje ce por fi inlocuite cu Activarea, Dezactivare de exemplu.
apoi
ModConf.C
Se fac apeluri catre modul seka in care primesti 4 mesaje:
1.On
2.Off
3.Partitie armata prin apel, Part.1
4.Special closing
la dezarmare, la fel, apel catre modul
1.On
2.Off
3.Partitie dezarmata prin apel, Part.1
4.Special opening

#2122
Curiosu0807

Curiosu0807

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.07.2018
Cum programez ss știe centrala de rezistente?tastatura se afla fizic în zona 1 dar nu are Pir pe ea, doar cm. Trebuie sa o programez? Nu știu cum a fost programata inițial, sunt începător și vreau sa invat

#2123
silviu198225

silviu198225

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.09.2013
Dacă ai doar 3 zone legate în centrala cu rezistenta care întra în z1 z2 z3 intri în programare la secțiunea 706 și aprinzi tasta 2.referitor la zona 1 dacă ești sigur ca este legata  tastatura o zona faci în felul următor apeși enter -codul de instalator după care trebuie sa ți apăsat butonul de power în stânga sus a tastaturi 3 secunde trebuie sa rămână aprins arm și stay și tastezi 01 și apeși enter

#2124
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018

View Postmateus13, on 14 februarie 2019 - 08:26, said:

Mufa aia pare a fi un mini/micro usb si cred ca este pentru conectare la PC si configurari de soft, nu cred ca te ajuta pentru o sirena.
Va salut , am contactat furnizorul , alarma nu este prevazuta cu sirena de interior , aceasta are in interior unitatii un BUZZER ce emite un sunet inalt si lung la sesizarea miscarii . Mufa de sub care am pus-o in poza de mai sus , e doar o cale de comunicare intre unitate si PC

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate