Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

solutii bio in legumicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1120 replies to this topic

#1099
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,523
  • Înscris: 27.01.2012
Eu nu as recomanda Basamid, e mult prea toxic pentru sol, doar daca ai niste daunatori de care nu poti scapa in alt fel.

#1100
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Acestea fiind spuse, as cam baga un basamid.
Am băgat vreo 3 remorci de pământ de pe câmp și deci ar fi rezerva de buruieni dar mai ales boli fungice specifice la cultura mare (fusarium șamd) și probabil daunatori.
Problema cea mai mare e tuta, nu e dezastru însa nivi nesemnificativa nu a fost și chiar nu am chef sa mai fiu nevoit sa stropesc aiurea prin solar, nu mai spun ca încercarea de a controla dauantorul cu stropiri e o lupta pe cât de intensa pe atat de lipsita de sorti de izbândă.





#1101
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

View Postsubway_guru, on 28 martie 2023 - 12:52, said:

Eu nu as recomanda Basamid, e mult prea toxic pentru sol, doar daca ai niste daunatori de care nu poti scapa in alt fel.
basamid-ul se descompune foarte repede si nu ramane nimic toxic. e adevarat ca distruge tot dar asta e. bagam micorize.

Edited by bilti, 28 March 2023 - 16:49.


#1102
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,523
  • Înscris: 27.01.2012
Chestia ca nu lasa nimic nu e credibila, poti doar spune ca nu mai omoara mare lucru dupa ce se evapora.

#1103
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
mi-e greu sa cred. am citit pe net si erau si formulele chimice. se elibera gaz iar in sol ramanea ceva fertilizant. eu am dat odata si am scapat de musculita alba. acum am tuta.

#1104
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Ma gandesc sa las folia peste Basamid vreo saptamana si apoi sa pun capcane pentru tuta, sa vad daca mai este.
Nu e suficient daca dupa aceea se amesteca pamantul cu mranita?

#1105
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu asa am facut anul trecut, am incorporat mranita dupa ce  a trecut suficient timp si basamidul nu mai era activ in sol. Si a fost ok. Eu am lasat 3 saptamani ca sa fiu sigura, ca asa scria parca in proscpect.

Edited by claudia313, 28 March 2023 - 20:00.


#1106
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Timpul activ și timpul de aerisire depind de temperaturi.
Cu cât e mai cald cu atât evaporarea, implicit și timpul de acțiune, sunt mai scurte.
Începe de la 6 zile și poate după peste 30 de zile, asta referitor la timpul în care gazul acționează, după descoperire și frezare evaporarea este mult mai rapidaprobabil ca în maxim o săptămână se poate planta.



#1107
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006
Am folosit Cavaler anul trecut și n-a ajutat deloc.

#1108
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View Postcumparator, on 28 martie 2023 - 19:24, said:

Ma gandesc sa las folia peste Basamid vreo saptamana si apoi sa pun capcane pentru tuta, sa vad daca mai este.
Nu e suficient daca dupa aceea se amesteca pamantul cu mranita?

Tu ești sigur ca moliile pe care le vezi tu acolo sunt tute?
Întreb pentru.a eu sunt atent la subiectul asta, am și avut, am și prieteni apropiați cu Solarii și discuți și cu o groaza de cunoscuți care cu asta se ocupa în bazinul legumicol vidra care, la fel ca mulți alții, se confrunta serios cu povestea asta.

Molii am văzut dar la o examinare atenta am constatat ca nu sunt tute, de discutat am discutat săptămânal cu oameni care știu sigur ca au probleme serioase, grave rău, cu acest daunator...mult peste ce poate avea unul ca mine sau ca tine....
Nimeni nu are tuta deocamdată, nici măcar prin zonele de 4asadnita încălzită..

Nu știu în ce Ona ai tu solarul și nu îți contest observațiile, întreb doar dsca ești absolut sigur ca fluturii pe care ii vezi tu sunt tute.

Cat despre capcanele alea... Poți pune dar dacă ar fi sa îmi dau cu părerea as spune ca e absolut inutil demersul...



#1109
Ami7777

Ami7777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.12.2013
Va rog sa ma ajutați cu un sfat: Am săpat pământul in gradina in Noiembrie, acum aștept sa se încălzească ca sa pot aplica Basamid. Basamidul îl incorporez cu freza și acopăr pământul cu folie neagră? Și peste 30 zile iarăși frezez, înainte de plantare?

#1110
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Imi cer scuze ca intervin dar tot incerc sa inteleg ce cauta Basamidul la solutii bio Posted Image

#1111
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Nu-ți mai cere scuze și ajută dacă poți. Sunt mulți colegi care au mari probleme cu bolile sau dăunătorii din cultura de legume și în disperare de cauză întreabă peste tot.
Puțină înțelegere, că e gratis. Bine faci, bine găsești. Mulțumesc.

#1112
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Poate nu m-am facut inteles, spuneam doar ca aria e gresita
Evident ca fiecare are probleme lui si le abordeaza cum crede de cuviinta

#1113
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006

View Postparintele, on 29 martie 2023 - 01:29, said:

Tu ești sigur ca moliile pe care le vezi tu acolo sunt tute?
Întreb pentru.a eu sunt atent la subiectul asta, am și avut, am și prieteni apropiați cu Solarii și discuți și cu o groaza de cunoscuți care cu asta se ocupa în bazinul legumicol vidra care, la fel ca mulți alții, se confrunta serios cu povestea asta.

Molii am văzut dar la o examinare atenta am constatat ca nu sunt tute, de discutat am discutat săptămânal cu oameni care știu sigur ca au probleme serioase, grave rău, cu acest daunator...mult peste ce poate avea unul ca mine sau ca tine....
Nimeni nu are tuta deocamdată, nici măcar prin zonele de 4asadnita încălzită..

Nu știu în ce Ona ai tu solarul și nu îți contest observațiile, întreb doar dsca ești absolut sigur ca fluturii pe care ii vezi tu sunt tute.

Cat despre capcanele alea... Poți pune dar dacă ar fi sa îmi dau cu părerea as spune ca e absolut inutil demersul...

Sunt sigur tute, nu e nici o indoiala. Momentan, nu mai zboara nimic.
Ma gandeam sa pun capcane sa vad daca mai am tute, dupa Basamid.

Edited by cumparator, 29 March 2023 - 22:33.


#1114
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
Ziceam sa resuscitez topicul asta si sa mai schimbam pareri.

Cu ce v-ati mai pregatit anul asta, sau ce v-ati propus sa mai folositi pe partea bio, organic ?

Eu in sera as vrea sa merf pe schema:
- fertilizare: pelete orgevit, apoi foliar ce mai am pe acasa deja: biohumussol, trainer, myr bor, myr calciu, myr potassium. Biohumussol am folosit anul trecut si chiar am fost placut impresionat. Trainer am dat mereu dar nu stiu daca folosezte la ceva. Si furia radicular.

- fungicide. O sa am doua-trei intrari maxim cu champ pana la gogonele.
Dupa gogonele o sa merg pe bicarbonat. Am folosit anul trecut si m-au tinut plantele putin mai mult ca de obicei.
O sa alternez bicarbonatul cu lapte + iod. Poate si scudo ca mai am.

- insecticid. Anul asta o sa montez plasa de insecte. Apoi o sa merg pe ulei de neem cu sapun vegetal symbiolift.

Pastrez principiul ca orice ar fi dupa ce cresc gogonelele nu intra in sera nimic chimic.

Cochetam cu ideea sa pun folie de mulcire si in sera, dar am renuntat.
Mi-e teama de ce o sa se faca pe sub ea, mai ales acum in perioada rece si umeda.
Mai bine ud bine si apoi las sa se zvante bine pamantul, si tot asa.


Deocamdata rasadurile au 45 de zile si le-am mutat la pahare de 11cm.

Attached Files


Edited by danr, 17 March 2024 - 14:58.


#1115
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am folie de mulcire din aia textila, pun de ani de zile si nu se face absolut nimic sub ea. Cred ca din contra, pentru ca se incinge la soare, nu sunt ganganii dedesupt.

O sa pun ceva peleti din gainat, o sa dau la greu cu bactospeine, cu niste cupru. Am luat ulei de neem sa incerc anul asta.

Edited by cumparator, 22 March 2024 - 14:30.


#1116
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu mi-am cumparat Rhizoactive(cu Trichoderma harzianum si alte ciupercute) si am luat din nou un produs cu Bacilus subtilis, acelasi produs, de la aceeasi firma de unde am luat anul trecut.  Am observat ca in week end au discount, si anul trecut si anul acesta am facut comanda in week-end si am luata mai ieftin.

Am fost multumita de produs, anul trecut am folosit  doar Trichoderma la tratamentul solului si produsul pentru tratamente foliare, nici un pesticid chimic si, desi a fost o vara mult mai umeda decat de obicei nu am avut probleme. E drept ca si dadeam cu el la 2 zile la tomate intr-o perioada cand tot dadea cate o ploicica aproape zilnic. Dar toamna e foarte mare presiunea manei la mine si dupa jumatatea lui septembrie au luat-o la vale.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate