Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

solutii bio in legumicultura

- - - - -
  • Please log in to reply
1121 replies to this topic

#1027
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Apa + sapun + eventual ulei (bine amestecat) e un remediu bun impotriva lor (si a altor insecte mici care nu zboara). Undeva la un 3-5% nu mai mult.

#1028
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Na poftim. Dupa tratamente la greu cu oleorgan si prevam, cine m-a scapat de afide? Buburuzele...Dupa ce au distrus 80% din castraveti si au trecut pe ardei au aparut si ele :)

#1029
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Oleorgan e mai mult asa un repellent din cauza azadiractinei. Pe el scrie 40% extract de ulei saponificat. Ce inseamna extract de ulei nu sunt sigur. Apoi doza 0.3% (din 40%). Mult prea putin, asta e problema. La uleiul de neem simplu (saponificat cum ar zice astia, adica cu emulsifiant) trebuie macar un 3% in apa daca vrei sa ai rezultate de omorare activa, altfel e mai mult o imbaiere placuta pentru afidele batrane, testat de mine la diverse concentratii. Preferabil un 4-5%.

#1030
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
As vrea sa gasesc un produs eco/bio care sa combata gandacii aceia care miros urat - plosnita cerealelor.
Foloseste cineva un astfel de produs contra acestor daunatori?

#1031
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Hunter/cladus + boundary de 3 ori...tot la 2 zile.

#1032
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Am incercat sa citesc,dar sincer,discutiile sunt intre cei care au experienta, stiu despre ce vorbesc. Am trait la bloc o viata, dorindu-mi cu ardoare o gradina. Acum am o gradina pe care de vreo 2 ani incerc sa pun in ea tot felul de legume. Dar, in fiecare an incepe frumos si se termina cu toata cultura stricata de tot felul de boli. Am stropit cu cropmax, cu iod amestecat cu lapte, cu macerat de urzica, dar nici un efect. Cred ca pamantul este deja infestat si nu stiu ce pot sa fac. Oare se poate face ceva de pe acum?

#1033
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am inceput ca tine acum 4 ani, si merg asa in continuare.
Iti pot da cateva sfaturi daca vrei.
- ai grija cu apa, uda mult dar rar, apa multa boala curata, adica apa trebuie sa ajunga in profunzime si apoi mai uzi abia dupa ce pamantul pe suprafata e uscat beton; daca ploua mult aici n-ai ce-i face  dar te ajuta urmatoarea chestie
- plantezi pe straturi inaltate, in felul asta apa se dreneaza bine, si daca ploua mult balteste intre straturi nu la radacina
- plantele cat mai spatiate, si aerisite, cel putin 60cm intre tomate, 40 cm intre ardei etc
- plasa de umbrire din iunie pana in august
- tratament saptamanal sau bilunar cu tratamente acceptate in agricultura organica: scudo, red bloc si cuprice de contact gen champ 77wg

Nu iti garanteaza nimeni ca o sa ai o cultura sanatoasa pana la capat, dar ai sanse mari sa mananci din ea toata vara si sa produci mai mult decat iti trebuie

Cand incep goangele se schimba treaba, tratament saptamanal cu boundary si hunter, sau laser, sunt acceptate in agricultura organica
Sau lucru manual, gen cand ai plosnite foarte multe treaba e groasa, cel mai bine merge culegere manuala si strivire :)

Bafta !


#1034
JustMona

JustMona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 23.02.2015
Va multumesc mult pentru sfaturi. Imi puteti recomanda de unde pot lua aceste solutii la pretul cel mai bun ?

Edited by JustMona, 19 March 2019 - 11:17.


#1035
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
https://seminte-ingrasaminte-turba.ro

Scudo si red bloc pentru boli
Boundary si hunter pt insecte
Laser se gaseste si prin magazinele obisnuite cu fitosanitare

#1036
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
A utilizat cineva Gekka-Bio (bio condenzat pyrolitic)? https://www.carbuni....t-pirolitic.pdf
Am cumparat o sticluta din Carrefour dar nu stiu daca sa il folosesc sau nu.

#1037
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
M-am umplut de mucegai alb pe pamintul de la tura a doua de rasad. Pamint la sac, din supermarket, tu-i rasa si ambalatorul lui.
Acu, cu ce stirpesc albeata, ca rosiile si castravetii inca-s firave?

#1038
misuplisu

misuplisu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.02.2013

View PostTaxon, on 09 aprilie 2019 - 17:50, said:

M-am umplut de mucegai alb pe pamintul de la tura a doua de rasad. Pamint la sac, din supermarket, tu-i rasa si ambalatorul lui.
Acu, cu ce stirpesc albeata, ca rosiile si castravetii inca-s firave?
Previcur

#1039
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Multam de sfat, dar fosetilul asta parca nu pica in zona bio. Cit despre propamocarb ...ce sa mai zic. :(

Un amic de de forumul asta ma mai sfatuieste sa pulverizez fin apa oxigenata, de 2-3 ori pe zi.
Ii multumesc si aici, ca si tie, misuplisu.

#1040
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Presara niste scortisoara...

#1041
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View PostTaxon, on 09 aprilie 2019 - 17:50, said:

M-am umplut de mucegai alb pe pamintul de la tura a doua de rasad. Pamint la sac, din supermarket, tu-i rasa si ambalatorul lui.
Acu, cu ce stirpesc albeata, ca rosiile si castravetii inca-s firave?
Nu toate mucegaiurile iti ataca planta. Ala alb e foarte probabil inofensiv. Evident, apa oxigenata e un antifungic foarte puternic, deci ar trebui sa functioneze, cel putin la suprafata.

#1042
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Aerisire. Nu-i vina celor cu turba.
Asta alb din ce stiu nu iti ataca plantele....si nici ala verde. Sunt doar semne ca ceva nu e bine. Umiditate mare, caldura si aerisire slaba.

#1043
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
Salutare si La Multi Ani.....

Hopa iar pe ele, un nou an la inceput de drum, fara tratamente chimice.

Anul asta merg la fel, cuprice si chestii bio.
Champ, scudo, boundary, hunter, italpollina, dastea. Va fi anul 5 de cultura protejata,
nu am folosit niciodata alte chestii.
Cum n-a mai scris nimeni aici de un an, o sa mai scriu eu, pentru ca se poate si asa....., cu bune si cu rele, unele foarte rele....

Deci cum ar fi rasadurile sunt bine, stau binemersi in turba kekkilla fara alte interventii.
Panatul in sera are 10-15 grade la suprafata, si vreo 8 grade la -1m de unde ar trage tevile caldura.
Pe la 1 martie asa as planta....
Mai vedem.

Attached Files


Edited by danr, 16 February 2020 - 18:37.


#1044
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 07.09.2004
Arata bine rasadurile! Spor si rod bogat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate