Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1675
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
intotdeauna sub tamplarie si sa intre putin sub ea

Edited by conu71, 24 May 2019 - 11:31.


#1676
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Foarte interesant jurnal cat si casa in sine. Mai exact in ce zona ai construit? Daca nu poti spune oficial, macar pe privat. Ca deal in jurul Ploiestiului ar fi in zona Paulesti sau Boldesti :D Noteaza intr-un carnetel contactele de la constructori, firme care te-au aprovizionat, etc, pentru ca in 1-2 ani voi avea si eu nevoie de ele :D Ma bazez pe experienta ta si spor la finisat in continuare

#1677
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Multam pentru aprecieri. Pentru partea la rosu pot sa recomand constructorul pe mai departe, dar la cum merg treburile, in 2 ani va mai ramane el singur sa lucreze ca oameni din echipa ii tot pleaca la munca in strainataturi. Deal, vorba vine, e o zona deluroasa la modul general, unde e casa chiar nu e deal.

Mare lucru nu s-a mai intamplat, azi am bagat un gratarel acolo si am testat mai bine gratarul, nici urma de fum in terasa, nici macar eu, "grataragiul-sef" nu m-am afumat, ce sa mai vorbesc despre distinsa audienta. Multumiri atat proiectantului de cos - andreilesan, cat si executantului (un sobar din comarnic, om serios, pe care il pot recomanda). Trage foarte bine fumul, ba chiar cam prea bine, tirajul atata focul bine de tot, noroc ca al doilea nivel de inaltime e destul de departe fata de jar si lucrurile pot fi tinute sub control destul de usor. Asa incap bine-merci si cartofii in staniol pusi la jar (metoda invatata de la catalijns).

Ma ameninta cel cu mobila ca vine sa imi monteze bucataria saptamana urmatoare, saptamana nr.6 de cand am dat avansul.

#1678
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View PostBylly00, on 08 iunie 2019 - 19:07, said:

(un sobar din comarnic, om serios, pe care il pot recomanda).
Dulama Constantin? :))

#1679
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Leo nu-stiu-cum. A lucrat foarte ordonat si a fost serios si parca nici la bani nu m-a ars chiar asa de rau.

#1680
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBylly00, on 08 iunie 2019 - 19:07, said:

...
Mare lucru nu s-a mai intamplat, azi am bagat un gratarel acolo si am testat mai bine gratarul, nici urma de fum in terasa, nici macar eu, "grataragiul-sef" nu m-am afumat, ce sa mai vorbesc despre distinsa audienta. Multumiri atat proiectantului de cos - andreilesan, cat si executantului (un sobar din comarnic, om serios, pe care il pot recomanda). Trage foarte bine fumul, ba chiar cam prea bine, tirajul atata focul bine de tot, noroc ca al doilea nivel de inaltime e destul de departe fata de jar si lucrurile pot fi tinute sub control destul de usor. Asa incap bine-merci si cartofii in staniol pusi la jar (metoda invatata de la catalijns).
Sa-nteleg ca ai făcut grătar zidit, adică barbeque ? Și nu ai pus poze !?

#1681
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Oho, sunt poze destule, in trecut. Gratarul a existat inaintea terasei si a fost cuprins in proiectul pentru autorizarea locuintei, lucru serios :)). Ieri am facut un "gratar", de-ala de pune conu71 la el pe jurnal.

Are 1m latime si imi incape orice oricat, mare satisfactie sa stii ca mananci totul cald, nu faci pe etape sa se raceasca friptura pana faci micii sau viceversa.

#1682
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004
in ultima vreme eu si consoarta mancam doar piept de oaie la gratar. pui, porc, mici, vita sunt de antrenament si mai mult pentru vecini:)))

fac pe gratarul ala mic ca sa pierd timpul prin curte. daca aveam gratar construit cum aveam pe vremuri in gand, in 30 minute era masa gata si ma bagam la somn:)))

când fac vinete, cartofi/ciuperci, carne la gratar dureaza cel putin 2 ore. mai vezi o frunza cum cade, mai ascuti o musca cum bazaie...

#1683
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, domnule, cunosc pasiunea dvs. de a pazi gratarul si foarte bine faceti, trebuie sa ne luam timp sa mai mirosim si florile, vorba-aia.

Intre timp se livreaza mobila, o sa pun si poze cand o fi mai spre final, momentan e cam haos, oricat am facut schite si am discutat toate lucrurile, tot mai iese cate ceva neasteptat, nedorit. Trebuie nervi de fier si o scoatem noi la capat, numai ca si fortele mentale se apropie de capat.

Ieri seara am observat ditamai zonele pe coltul livingului unde s-a umezit, exfoliat vopsea si glet. De la ce o fi nu stiu dar pot sa pun pariu ca este de la proasta montare a sortului de perete (o zona cu atic).

Ventilatia functioneaza non-stop, in casa e bine, am lasat si rulourile pe jumatate. Termostatul centralei arata 25. Problema este ca temperatura aerului din intake (putul canadian) este 19-20-21 de grade, mult mai mult decat cele 12 grade preconizate. O posibila cauza ar fi ca o parte din tevi sunt neizolate in pod (unde este foarte cald) plus unitatea in sine care este si ea neizolata.

Acum ne pregatim sa atacam segmentul glafuri interioare - scara - blat si ne-am orientat catre dippanels, am luat cateva mostre si am facut un glaf de proba si se pare ca oamenii lucreaza foarte bine, fara repros.

Dupa calculele mele vom iesi din buget cu finisarea scarii (buget 11.000 lei). Treptele ajung in jur de 7200 lei (16 trepte plus podest 2mp) stejar natural 27mm, lacuit, trepte L-shaped. Sticla pentru balustrada costa in jur de 700-800 E si mai avem si structura de lemn a balustradei in care va veni montata sticla. Cred ca nu mai materialele ajung pe la 12.000 -13.000 lei...

Dupa ani in care am fost setat pe blat compozit am inceput sa mergem sa vedem, sa testam, sa intrebam si am descoperit ca nu e chiar pe gustul nostru plus ca preturile sunt fenomenale, nejustificate, in opinia mea. Asa ca am schimbat total abordarea si vom merge pe un blat tot de la dippanels. Ca idee, blaturile pentru bucatarie (ca avem 3 zone de blat) ar costa in jur de 13.000 lei, pe varianta dippanels ar costa o gluma de 3500 lei :). Advarat ca la varianta compozit era cuprinsa si o chiuveta turnata.

#1684
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View PostBylly00, on 23 iunie 2019 - 11:20, said:

Ieri seara am observat ditamai zonele pe coltul livingului unde s-a umezit, exfoliat vopsea si glet. De la ce o fi nu stiu dar pot sa pun pariu ca este de la proasta montare a sortului de perete (o zona cu atic).

Noi peste sortul de tabla am mai lipit banda bituminoasa de la Sika( peste tabla si perete).

#1685
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
La mine pentru aticul ăla a venit cineva de la Lindab sa se uite apoi s-a întâlnit cu arhitectul. Soluția propusa pare ca a mers, până acum n-am avut probleme. Dar înainte de a pune tabla am pus polistien extrudat apoi membrana bituminoasa.

#1686
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La mine s-a pus fix pix, m-am mai uitat ieri seara si nici masticul ala nu se observa. Am dat mai bine de 30.000 de lei pe toata lucrarea, cea mai buna echipa recomandata de producator... te doare capul.

#1687
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Daca lucrarea s-a facut "cu acte" - ceea ce este de recomandat la acoperis, si cu atat mai mult la cel de tabla sau cel cu multe strapungeri/aticuri/calcane - garantia de buna executie trebuie sa fie echivalenta cu garantia invelitorii in sine. La vecinii mei, Lindab a schimbat toata invelitoarea (pe gratis), dupa 10 ani de exploatare, pt simplul fapt ca a inceput sa se matuiasca si sa se decoloreze. Din pacate, echipa de muncitori Lindab, parea sa fie adusa de la "mica publicitate" din ziarul local. Asta este! Nu se gasesc oameni competenti in niciun domeniu.

In alta ordine de idei, orice probleme de genul "infiltratii" trebuie sa il priveasca si pe arhitect/proiectant. Vezi ce solutie tehnica au dat in proiect! Vezi daca s-a respectat! Daca nu s-a dat nicio solutie tehnica, intreaba-i de ce nu!? Daca s-a dat si nu s-a tinut cont - suna-l pe executant. Nu cred ca firma care a facut acoperisul, nu a stat cu proiectul in mana la fel cum nu cred ca arhitectul nu a mentionat nimic de izolatii hidro - acolo unde ar fi fost cazul...

#1688
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Proiectantul nu a dat nimic pe partea asta. Acte am cu invelitorul sef dar cu ce ma ajuta pe mine acum? De reparat tot eu trebuie sa repar peretele, nu se pune problema sa nu vina sa rezolve, il stiu personal pe bossul cel mare (proprietarul) de la final distribution (novatik/gerard), ca suntem "consateni".

Proiectantul e missing in action, a trebuit sa fac receptia si nu am mai putut sa dau de el in niciun fel. Norocul meu ca nu lucra pe stampila lui, ci pe a unei arhitecte care avea firma, birouri fizice tot si am fost la ea sa termin hartogaraia.

Le trecem la "stiute" si pe-astea. Legat de acoperis, sageac mai exact vine ieri un colaborator de la lucru ce isi faca casa si ma intreaba cum vopseste sageacul.

- Pai te urci cu scara sau pui schela.
- Aoleu!
- Trebuia sa il vopsesti de jos, inainte sa il montezi.
- Nu mi-a zis nimeni.
- Welcome to the club, esti la inceput inca, stai sa vezi mai incolo Posted Image)

Edited by Bylly00, 25 June 2019 - 12:26.


#1689
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Am vazut ca ai scris de scara...eu am primit oferta de 8300 ron pentru scara din stejar (treapta + contratreapta) si balustrada, executie + montaj. Partea mai nasoala la mine e ca am doua scari de facut.Cel care a executat scara a lucrat si la casa unui amic si a iesit bine, tipul pretentios de fel, nu s-a plans de nimic.

#1690
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Attached File  Untitled.jpg   141.83K   106 downloads

Cam la asa ceva ne-am orientat noi. Am discutat ieri despre structura balustradei, se pare ca niste balustri 10x5cm sustin fara probleme sticla (are cam 20kg/mp si fiecare foaie masoara cam 2.65 x 0.9m). Nu voi avea nevoie de balustru intermediar pana la urma urmei.

Stiu ca sunt si variante mai ieftine, dar mi-a placut ce iese de la dippanels plus ca am vorbit sa faca montajul cel care ne-a pus si piatra. Ne-a placut cum a lucrat, bibileste pana iese bine, sincer la momentul asta nu imi mai trebuie sa ma mai incurc si sa mai caut in ideea ca mai economisesc 10%

Deci pret ar fi in jur de 7000 treptele, 3000 sticla, balustrada sper sa o scot in 1000 (cu tot cu manopera) si sa vedem ce manopera ne-o cere montatorul de trepte.

#1691
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Piatra cine ti-a pus? Eu vreau sa iau de la PiatraOnline, au si montaj, dar m-as uita si la alte variante pentru montaj. Ai pus piatra cu plasa de sustinere?

#1692
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBylly00, on 09 iunie 2019 - 11:04, said:

Oho, sunt poze destule.

Ieri am facut un "gratar", de-ala de pune conu71 la el pe jurnal.
Vrajeala. Ori am dat in orbul gainilor.
Unde frate îs pozele alea cu gratarul, ca nu vad.

View PostBylly00, on 25 iunie 2019 - 12:23, said:

Le trecem la "stiute" si pe-astea. Legat de acoperis, sageac mai exact vine ieri un colaborator de la lucru ce isi faca casa si ma intreaba cum vopseste sageacul.

- Pai te urci cu scara sau pui schela.
- Aoleu!
- Trebuia sa il vopsesti de jos, inainte sa il montezi.
- Nu mi-a zis nimeni.
- Welcome to the club, esti la inceput inca, stai sa vezi mai incolo Posted Image)

Pisici, ajutati un om batrân....cum se da like de pe tel?
Like, si zi-i colaboratorului sa-si faca jurnal aici.... :D !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate