Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1477
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Concediu prin august am bagat cateva zile, m-am intors ca fiul risipitor pe litoralul romanesc, unde nu mai fusesem de vreo 15 ani sau asa ceva. N-a fost rau deloc.

Acum sunt in standby, in asteptarea sapei. Nu zic prea multe sa nu cobesc, dar azi m-a asigurat omul ca vineri este la datorie. Am citit cateva pagini in urma despre temerile cum ca nu sta bine teava pe XPS. Sta bine, probabil or fi folosit oamenii mai multe cleme decat in mod normal, dar pare tapana treaba. Acum sa vedem cum se va comporta in momentul turnarii, atunci este decisiv. Acum m-am intors de la insirat cartoane pe peretii casei vecini cu terasa, am auzit ca ii bai mare cu sapa asta mecanizata, sare peste tot si nu as vrea sa stric bunatate de fatada chiar acum de la bun inceput. Am incercat sa lipesc folie, dar a naibii sa fie daca exista ceva sa stea lipit de oskar 3teck.

Edited by Bylly00, 03 October 2018 - 16:27.


#1478
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Azi e zi mare, am "luat in primire" sapa turnata ieri si oamenii cu acoperisul pun racordurile de perete si burlanele, mai ramane o mica portiune de atic de acoperit si o modificare la un burlan care trece prin dreptul termosistemului decorativ.

Pentru sapa am vrut sa lucrez cu sapeadriano.ro dar se pare ca nu mai raspunde la telefon, nu stiu ce e cu ei, asa ca am gasit pe altcineva. Pretul a fost 15lei/mp manopera si fulgii de armare sika aproximativ 30 de lei o punga si ei cica au intrat 12 pungi. Spun "cica" pentru ca desi la parter se vad urmele acelea specifice fulgilor la etaj nu e nici vorba de asa ceva. Oh well... cand nu poti sa stai tot timpul cu ei se intampla chestii de-astea, aviz amatorilor. Sapa arata foarte bine astazi, se poate calca fara probleme, dar trebuie atentie sa nu zgarii.

O alta supriza de la baietii astia a fost suprafata, am cel mult 180mp utili inauntru, terasa mare este 28-29 cu tot cu gratar si cu casa scarii beciului (care ocupa 5mp impreuna cel putin) si mai am terasa mica de la intrare maxim 4mp, deci maxim-maxim ~ 210 fara sa scadem acele goluri. Totusi, lui "boss" i-a dat suprafata totala 227mp. Satul pana in gat de alte discutii+certuri am cedat si am platit cei 3800 de lei manopera + fulgi, ducand distractia la un total de :

1550 (ciment - 80 de saci dar au ramas vreo 15);
1100 nisip cica 20mc - au fost maxim 12-13 de fapt;
3800 la oameni
6450 lei

Au lasat rosturi intre camere si pe zonele foarte intinse, in general imi place cum s-a lucrat, s-a insistat foarte mult pe nivelare si la elicopterizare nu au ramas acele mici "damburi" care raman uneori. Verdictul final il voi primi cand voi pune finisajele podelei, acolo se va vedea exact cat de plana e sapa, dar nu cred sa am surprize.

Aproximativ 5cm a fost grosimea medie, am ramas cu 2,56 cm inaltime libera la etaj (se mai scad aproximativ 2cm pentru finisaj) si la parter am acum 2,79cm. Am vrut inaltimi si mai mari, dar din cauza unor "miscalculations" s-a ajuns aici. E multumitor oricum, nu arata rau, nu ma plang, sunt sigur ca odata inalbiti peretii si tavanele senzatia de spatiu va spori.

Attached Files



#1479
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Ca tot vorbeam de buleli pe threadul lui kolf:

Attached File  jpg_2018-10-11_16-27-42_3.jpg   303.86K   168 downloads

Pe langa faptul ca nu stiu cum sa fac sa repar acum, nu stiu nici ce se putea face inainte devreme ce instalatorul a folosit curbura maxima admisa fara a risca gaturirea tevii si devreme ce adancimea cutiei este cea care este :).

Daca stie cineva cum se putea face - sa scrie - poate va fi de folos altora. Daca stiti ce pot face acum...

#1480
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Instalatorul trebuia sa foloseasca curbe conducatoare (piesele negre de plastic din poza atasata) si nu ar fi fost nici o problema.
Acum, nu stiu ce s-ar mai putea face mare lucru...

Attached Files

  • Attached File  CC.jpg   122.19K   153 downloads

Edited by kolfleading, 11 October 2018 - 20:17.


#1481
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Foooaaarte interesant. A pus curbele alea acolo unde urca traseul pentru calorifere dar aici nu l-a dus capul.

#1482
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostBylly00, on 11 octombrie 2018 - 18:30, said:

Daca stie cineva cum se putea face - sa scrie - poate va fi de folos altora.
De regula casetele au in partea de jos un prag si instalatorii trebuie sa-l foloseasca pe post de dreptar, pe dupa care sa fie trecute tevile.. Probabil instalatorul in cazul dat a fost un incepator...

View PostBylly00, on 11 octombrie 2018 - 18:30, said:

Daca stiti ce pot face acum...
Acum capetele circuitelor necesita inadire, se sparge ceva din sapa incat sa fie imbinarea pe portiune dreapta (asta daca este teava PEx), se face testul de presiune si se finiseaza sapa la loc..
Posted Image

#1483
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Mai este o varianta sa se remedieze situatia. Ca orice scarpinat oltenesc, cu mana stanga la urechea dreapta, necesita ceva efort...
Se decoperteaza local sapa, se deconecteaza toate circuitele, inclusiv coloanele, se coboara un pic ansamblul distribuitor/colector, apoi se reconecteaza circuitele/coloanele, ajustandu-le cat(daca si unde) este necesar, curbând la un unghi mai strans tevile pt circuitele IP. Se toarna sapa, unde a fost decopertata.
Voila!

Cauza pt care situatia este astfel, nu o constituie lipsa curbelor conducatoare, ci lipsa mintisoarei celor care au prestat.

#1484
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Prima eroare este nivelul cutiei. Trebuia montata "ceva" mai sus. Plinta trebuie sa treaca pe sub ea. Ai incercat sa pui capacul la cutie? Intra ok? Sa iei in calcul ca mai vine si finisaj pe sapa, deci se mai ridica cota de pardoseala cu minim 12-15mm. Eu personal, as scoate cutia, as duce-o mai sus cu 15 cm si as rezolva si problema cu tevile. Chiar daca faci inadiri, vor fi in cutie la vedere deci nu te-ar durea capul. Mama lor de instalatori! Asta sigur era si electrician...

Attached File  1.jpg   127.61K   121 downloadsAttached File  2.jpg   140.51K   127 downloadsAttached File  3.jpg   186.3K   141 downloadsAttached File  4.jpg   321.13K   132 downloads

Cu siguranta mutatul cutiei mai sus este varianta optima si nu este complicat deocamdata. Vad ca nu ai glet tras, deci nu strici nimic, doar maresti gaura in sus. Coloanele pot fi deasemenea prelungite... wtf, cheama un instalator si fa-o calumea, e treaba de cateva ore firar.

#1485
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
La sugestia lui Bylly00, voi înainta câteva întrebări colegilor după acest forum :

*Ce părere aveți despre termosistemul MULTIPOR de la Ytong

*Ce părere aveți de folosirea VENTILOCONVECTOARELOR pentru incalzire/racire/ventilare

-Incalzire în pardoseala nu vreau sub nicio forma iar varianta radiatoarelor nu ma încânta.

#1486
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
N-am fost atent ca am primit o noua vizita. Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, iata parerea (hic) mea:

- multipor este o izolatie interesanta pentru cazurile cand nu se poate interveni la exterior din diferite motive sau cand exista o ura proletara fata de rigips. Conductivitatea lui termica este cu 20% mai mare decat a expandatului grafitat de la austrotherm pe care l-am folosit eu la fatada, ceea ce nu e rau deloc. Uitandu-ma si la pret vad ca e mult mai scump, totusi. Nu recomand izolarea la interior pentru ca pot fi probleme cu situarea punctului de roua, pentru ca se pierde spatiu util si masa termica ce poate fi de mare ajutor in mentinerea unui comfort interior;

- ventiloconvectoarele ... sa imi amintesc din preistorie cand studiam eu optiuni pe partea asta - retin ca au avantajul ca pot face si cald si rece 2in1 dupa nevoi. Dezavantajul principal ar fi pretul - atat pretul lor cat si pretul unei pompe de caldura in ideea ca vrei sa le folosesti si pentru racire pe langa incalzire. Nu vrea sa ma pronunt foarte categoric pentru ca nu am investigat foarte mult aceste lucruri.

Pai bine, coane, vii la mine pe jurnal sa hulesti incalzirea in pardoseala!!!!?? Begone, evil spirit!! :))

Mie mi se pare la ora actuala cea mai ok alegere considerand comfortul raportat la pret si luand in calcul si costul de exploatare. Singurele dezavantaje reale sunt inertia mare si faptul ca are o putere limitata, deci cladirea trebuie sa aiba un necesar termic destul de scazut pentru a nu fi probleme. Ce te face sa fugi de aceasta solutie? Mi-e sa nu fie vorba de unul din zecile de mituri ce inconjoara acest tip de incalzire.

Edited by Bylly00, 23 November 2018 - 05:56.


#1487
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Salutare !
Pentru termosistem nu vreau polistiren de niciun fel, am avut un eveniment neplacut si nu mai vreau. Legat de MULTIPOR, acesta va fii aplicat în exterior și nu în interior. Știu ca sunt foarte puține persoane care cunosc acest material, cred ca și din pricina prețului, dar eu am văzut în Hamburg, o clădire izolata cu MULTIPOR de 18 ani și m a convins.

Referitor la ventiloconvectoare, voi folosi apa calda de la un cazan pe gaz iar apa rece de la un put de adâncime; cat despre încălzire în pardoseala, nu vreau sa intru în prea multe detalii, și nici nu mi am zidit în cap "MITUL" dar nu este nici măcar ultima alegere pentru mine. Am locuit în Danemarca și Norvegia, acum ceva ani, si spre deosebire de alte persoane care au afirmat ca de acolo a început curentul Încălzirii în pardoseala, pot spune ca nu am văzut la nimeni acest sistem pentru încălzire, ci doar pentru menținerea umidității. Majoritatea locuitorilor folosesc încălzire electrica, însă ce mi s a părut interesant, ei nu recomanda încălzire în pardoseala din multe motive. Nu vreau sa supăr pe nimeni, fiecare alege ce vrea, eu doar am dat un argument. Salutari!

#1488
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwhomightbe, on 23 noiembrie 2018 - 07:12, said:

Majoritatea locuitorilor folosesc încălzire electrica, însă ce mi s a părut interesant, ei nu recomanda încălzire în pardoseala din multe motive. Nu vreau sa supăr pe nimeni, fiecare alege ce vrea, eu doar am dat un argument. Salutari!
Pai zi-ne motivele, nu te mai superi asa usor dupa ce ai inceput sa construiesti casa, o sa vezi... Posted Image Noua pe aici ne plac argumentele, vrem sa intelegem chiar si postfactum.
Altfel inteleg ca aia merg pe electric dar tu vrei cazan pe gaz...pai de ce? In tarile nordice se foloseste mult curentul electric din mai multe motive: eco, investitii majore in exploatare resurse regenerabile (eoliene de ex.), dependenta fata de gazele rusesti, consum mai mic pentru ca acolo in casa ai 18-19 grade..etc. Doar in Norvegia treaba sta cu totul altfel, acolo au resurse petrol si gaze mult mai multe decat noi in Ro.

Despre termosistem: imi pare rau de evenimentul neplacut insa ai nevoie de un calcul termic pentru a stii cata putere e necesara pentru a ajunge la temperaturile dorite. Mai departe sunt necesare calcule financiare ca sa vezi ce si cum renteaza, etc. Daca iti e frica de incendiu mergi pe vata bazaltica, aia e ignifuga insa ai grija si acolo la mituri: acoperisul, mobila, instalatia electrica, etc. sunt riscuri mai mari decat termosistemul..focul pleaca din interior in 99% dintre situatii, statisticile sunt clare.

Edited by catalijns, 23 November 2018 - 07:58.


#1489
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sunt 2 puncte de vedere. Daca e forum - hai sa dezbatem una alta si chiar daca la sfarsit nu ajugenm la aceeasi concluzie, altii care citesc dupa ar putea beneficia de pe urma dezbaterii. Al doilea - nu te baga in treaba altuia, nu insist de obicei daca nu e cazul, dar fiind pe forum... intelegi tu. Alegerea mea e facuta, dar dupa cum am zis de mai multe ori pe jurnal, nu am pretentia ca am ales intotdeauna cele mai bune solutii si de multe ori am si recunoscut cand am gresit in ideea de a nu mai repeta si altii aceleasi greseli.

La multipor pentru exterior ma gandesc la pretul foarte mare in primul rand, iti dai seama ca te costa aproximativ 40 lei mp doar el in sine, fara alte materiale si fara manopera si asta la o grosime de doar 5cm. Cam atat m-a costat pe mine mp de polistiren expandat grafitat, avand o grosime de 20cm, deci diferenta de rezistenta termica e masiva.

Daca tot vrei sa aloci un buget superior izolatiei ai la dispozitie varianta cu vata, cum spune Catalin.

Deci nu vrei sa folosesti pompa de caldura, ci clasicul cazan + put de adancime. Cam cat este pretul partii de racie (put + ce dispozitive intra pe acolo) ?

#1490
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,533
  • Înscris: 16.03.2007
La polistiren o sa zica ca ia foc repede si ca face cancer de la el si la incalzirea in pardoseala ca se imbolnaveste si ca-i ridica praful. Era unu pe aici care zicea ca i-a spus lui nu stiu ce doctor in Germania ca nu stiu ce despre sistemul asta de incalzire :)

Hai ca-s curios sa vad daca le-am nimerit.

#1491
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Hai sa mai zic una alta daca tot am inceput, o sa fac un post mai mare mai tarziu si cu poze.

S-a cam terminat instalatia sanitara si de incalzire, am reusit cu chiu cu vai sa aducem si apa in casa. Eu am cateva echipamente in beci, printre care si dedurizatorul. Pentru ca vreau sa beau apa din retea am ales sa desfac traseul in 2 - apa nededurizata pentru baut si dedurizata pentru restul. Aveam o singura teava de apa care intra in casa, trasa pe sub fundatie, de 32mm, printr-o teava de canalizare de 75mm (sau 70mm) si folosind 2 coturi de 45.

Luati aminte, incepatori intr-ale constructiilor - daca puteti sa aduceti un instalator la faza fundatiei/placii - e cel mai bine - omul stie ce-are de facut si isi pregateste singur terenul. La mine s-a ocupat constructorul, a pus el niste foliie,pungi si alte "protectii" pe acolo dar asta nu a impiedicat pamantul sa intre masiv atat in teava de 32 cat si in trecerea de 70.

Pentru noua apa nededurizata a trebuit sa bagam inca o teava, cat mai mica (de 20) pe langa cea mare de 32. A fost extraordinar de greu sa o tragem, traseul era blocat de noroi pe o parte si de mortar, praf pe cealalta. Dupa 2,5 ore de chin am reusit sa tragem o sufa din aceea pentru cabluri electrice si cu ea am facut treaba.

A doua zi a conectat cele 2 tevi la instalatie si a dat drumul. Stupoare - nu venea apa prin cea de 32, care era pusa de la inceputul santierului. Se pare ca si aceea era plina de noroi - alt chin cu tot felul de improvizatii, rangi, fier beton, tevi si alte din astea. In ceel din urma am reusit.

Am dat lucrarile sanitare, incalzire si ventilatie unei firme care sa se ocupe de tot. Ca tot vorbeam de firme pe alt thread. M-am gandit ca e o idee buna, oamenii erau autorizati sa faca si PIF si alte alea. Dar inginerul care facea asta a iesit la pensie intre timp, asa ca iata-ma in situatia de a alerga dupa unul si dupa altul. Omul pe care l-am gasit mi-a facut un intreg taraboi cum ca instalatia e plina de aer si ca el nu face pif in conditiile astea. Adevarul este ca neavand nici un fel de pompa in instalatia de incalizre in afara de cea a centralei instalatorul a facut tot cea a putut, dar tot a ramas aer. S-a mai aerisit cat de cat, o sa mai aeriseasca el astazi, dar oricum peste vreo 3 saptamani cand voi face PIF la statia de dedurizare o voi goli si o voi umple cu apa dedurizata.

#1492
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,579
  • Înscris: 11.03.2006
Cum adica PIF la statia de dedurizare? E ceva oficial,sau doar o bagi in priza?

#1493
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
E ceva mega oficial, am sunat la unii care mi-au trimis un chestionar pe care l-am completat si trimis inapoi semnat. Mai costa si treaba asta 230 de lei. Tocmai am dat o raita pe la santier, incepe operatiunea gletul, azi se infoliaza tamplaria si se pun folii peste tot pe sapa. Am ajuns sa lucrez la glet tot cu constructorul care mi-a ridicat casa la rosu, 15 lei manopera (5 lei de "mana"). Ei cred ca va fi nevoie de 2 maini de incarcare si una de finisaj.

Am facut si zidul de la beci, zilele asta se monteaza si usa si fereastra si sper ca in felul asta nu va mai exista pericolul de inghet in beci.

#1494
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Citeva dezavantaje critice la multipor:
1. scump in draci, mai ieftina vata, care mie mi se părea scumpă.
2.este un material casant, a se citi îl fărâmițezi cu degetele.
3.Daca ajunge apa la el capilaritatea este la ea acasă, ai apa și sub streasina.

Chestii colaterale : bineînțeles ca este bun izolator pentru ca este poros, dar nu știu dacă se poate acoperi cu decorativa direct, sau trebuie sa dai o căruță de bani pe alt material special pentru Multipor care sa îl acopere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate