Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Emigrare în Australia/Noua Zeelanda

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
opreatudor

opreatudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2016
Bună ziua!  Îmi doresc sa emigrez în Australia sau Noua Zeelanda împreună cu prietena mea. Amândoi suntem studenți în anii terminali la facultatea de medicina veterinara. Am încercat sa găsesc informații specifice pe internet, inclusiv pe acest forum, însă nu am reușit sa îmi formez o idee. As dori sa va rog dacă se poate sa ma îndrumați, cu un link, o părere, orice. Mulțumesc anticipat!

#2
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Pentru Australia este calculatorul online din link, in functie de mai multe criterii primesti un punctaj.

Trebuie sa ai peste un anumit punctaj sa te incadrezi, parca 120 daca tin minte bine.

http://www.workpermi..._calculator.htm

LE: Totusi, sunt 65 de puncte. "Please note that the current pass mark as of July 1st, 2011 is 65 points."

Edited by Bucifon, 24 May 2016 - 10:31.


#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
mergeti sa tratati diavolii tasmanieni? Posted Image

#4
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Acolo o sa va descurcati, au multe oi, vite, cai, caini, pisici, marsupiale si tot felul de alte jivine, unele domestice, altele de-a dreptul salbatice

http://www.newzealandslang.com/

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Eu mi-am facut un calcul, am 75 puncte. Posted Image

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Bucifon, on 24 mai 2016 - 10:42, said:

Eu mi-am facut un calcul, am 75 puncte. Posted Image
gata, fuga la gratar din coada de cangur Posted Image

#7
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Daca inca sunteti studenti eu zica ca este destul de greu sa obtineti punctajul... cel mai usor ar fi sa va inscrieti la o facultate acolo, lucru care oricum v-ar ajuta ca probabil va vor trebui tot felul de echivalari, mai ales in domeniul vostru. Fara ceva experienta de munca pe o specializare este greu sa obtineti punctajul necesar... de asta va recomand sa va uitati putin sa mergeti cu viza de studio. Cautati forumuri dedicate emigrarii in Australia/Noua Zeelenda si acolo veti primi sfaturi mai precise.
Dar tineti cont ca este un drum lung obtinerea vizei si sa nu mai zic destul de costisitor. testul IELTS pt limba engleza ar trebui pus pe lista prioritatilor (nu este foarte usor).
Succese

#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

 TheStarkestTruthMatters, on 24 mai 2016 - 10:37, said:

Acolo o sa va descurcati, au multe oi, vite, cai, caini, pisici, marsupiale si tot felul de alte jivine, unele domestice, altele de-a dreptul salbatice

http://www.newzealandslang.com/

Mai bine la gradina zoologica a raposatului Steve Irwin, parerea mea. Parca Australian Zoo Queensland se numea. Succes! ;)

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O iei frumos catre Anglia, zabovesti pe aici putin peste cinci ani exact cat sa poti pune ceva malai deoparte, obtii cetatenia si sa scoti din sistem romanismul dupa care te imbarci spre destinatia finala.

#10
opreatudor

opreatudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2016
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Iau în considerare și varianta cu Anglia pentru început, deoarece viitoarea mea profesie este relativ ok, nu știu care ar fi costul unei vieți modeste în Anglia pentru a reuși sa adun niște bani dintr-un salariu pe care unii îl considera cam mic pentru Anglia.. 1200-1300 lire. Sunt membri pe forum care au încercat sau au reușit sa emigreze în Australia / Noua Zeelanda? Poate doresc sa împărtășească unele impresii :)
Pardaleon..  am avut oportunitatea sa lucrez din liceu în domeniu și tocmai de asta caut o schimbare. Eu doresc sa ma informez, sunt dispus sa lucrez ca tehnician/asistent, îmi cunosc nivelul de pregătire comparativ cu absolvenții facultăților din tarile mai dezvoltate.

Edited by opreatudor, 24 May 2016 - 19:07.


#11
opreatudor

opreatudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2016
Eville & Jones de exemplu angajează direct de pe băncile facultății, asigura un training de 2luni și apoi lucrezi ca meat inspector (profesia de medic veterinar este reglementata european și este singura care realizează controlul sanitar al produselor de origine animala) sau pentru realizarea acțiunilor obligatorii în ferme. Nu asta e subiectul discuției, doar am ținut sa înțelegi ca nu visez cai verzi pe pereți :) scuze pentru off topic.

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

 Pardaleon, on 24 mai 2016 - 19:01, said:

puneti osul la treaba in tara, nu mai visati la valuta cu sacul

Daca ne-am cunoaste putin mai bine ti-as zice ceva de rudele inca nedecedate. Dar cum nu ne cunoastem, eu zic doar sa-ti tii opiniile pentru tine.

Hai bafta.

PS. Is nitel nervos ca nu am apucat sa cumpar hartie igienica si trebuie, iar, sa ma sterg cu hartii de 50 lire.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Unde gasesti frate hartii de 50 de lire ca sunt mai rare decat alea de 500 EUR...

#14
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 LukRo, on 27 mai 2016 - 13:02, said:

Unde gasesti frate hartii de 50 de lire ca sunt mai rare decat alea de 500 EUR...

Pai daca se sterg toti cu astea de £50 la fund cum naiba sa mai gasesti :)

#15
rhadu_bogdhan

rhadu_bogdhan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2016
am 28 de ani, am terminat Facultatea de Istorie, dar am 10 ani de experienta, ca Research Analyst si Management Consultant (Business Analyst ) (care sunt incluse in lista Skilled, chiar daca nu long sau short shortage). Sotia mea a terminat Contablitatea, insa are 0 ani experienta in domeniu. Am vreo sansa sa reusesc sa iau viza de munca?

#16
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

 rhadu_bogdhan, on 17 iunie 2016 - 10:21, said:

am 28 de ani, am terminat Facultatea de Istorie, dar am 10 ani de experienta, ca Research Analyst si Management Consultant (Business Analyst ) (care sunt incluse in lista Skilled, chiar daca nu long sau short shortage). Sotia mea a terminat Contablitatea, insa are 0 ani experienta in domeniu. Am vreo sansa sa reusesc sa iau viza de munca?

Este cam greu... daca ai ceva diploma pe experienta ta atunci lucrurile se pot schimba in bine... tu ai pe hartie o calificare dar in realitate experienta ta e cu totul alta si fara o diploma pe domeniul experientei pierzi destul de multe puncte vitale sa te poti califica pt o aplicatie... cu sotia e viceversa, va obtine pcte pt calificare dar nimic pe experienta, care este si ea importanta...

#17
rhadu_bogdhan

rhadu_bogdhan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2016
Merci pt raspuns. Totusi, pe site spune ca pentru Market Research Analyst conditiile sunt:

A relevant recognised qualification which is at, or above, the qualification level on the New Zealand Qualifications Framework. The qualification must correspond to the skill level indicated for that occupation in the Australian New Zealand Standard Classification of Occupations (ANZSCO)
OR
The relevant work experience that the ANZSCO indicates may substitute the required qualification
OR
The relevant requirements specified in the Long Term Skill Shortage List (LTSSL) for your occupation (if your occupation is included in the LTSSL)
OR
Five years of relevant work experience.


asadar, cei 5 ani de experienta, daca ii dovedesc, nu ar trebuie sa fie suficienti? si cu o oferta de munca de la ei pe acest job, nu ar trebui sa primesc viza?

Edited by rhadu_bogdhan, 17 June 2016 - 14:09.


#18
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Chiar si pe vremea raposatului, anii 80, procentul de aprobare era de 1/10 la romani, cu toate punctajele si pregatirile profesionale, no wonder pt romani e raiul pe pamant, somaj nelimitat, pensie garantata, sistemul de sanatate gratuit..etc
Precum zicea cineva mai sus, incepe cu Anglia. mai dilueaza rumanismul si aplica pt NZ, odata luata cetatenia acolo esti liber sa te stabilesti si in AUS cu toate drepturile aferente

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate