Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Boala Hamster

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Buna seara,

Acum cateva ore am avut un prieten hamster care a murit Posted Image

Ca simptome mentionez ca mergea foarte greu, avea o mica umflatura in gusa stanga, corpul ii tremura tot, si piciorusele la fel.
La ochisori avea 2 buline albe

Precizez ca locul in care urina era foarte umed, cred ca urina foarte des.
As vrea sa stiu si eu de ce a murit Posted Image si daca mai puteam sa il salvez...
Toate aceste simptome le-a avut in interval foarte scurt, dintr-o data era vioi ca de obicei si in 2 zile a murit
Ochisoriii ii avea cu buline cam de 1 luna sau 3-4 saptamani.

A avut coma diabetica ????

Edited by ovidiu21, 22 May 2016 - 18:17.


#2
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Daca ai observat ca de o luna ca are probleme la ochi, nu te-ai gandit sa-l duci la veterinar? Poate asa nu se ajungea in situatia asta.

In alta ordine de idei, hamsterii traiesc putin (1-2 ani). Al tau ce varsta avea?

#3
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 Egosoette, on 22 mai 2016 - 18:28, said:

Daca ai observat ca de o luna ca are probleme la ochi, nu te-ai gandit sa-l duci la veterinar? Poate asa nu se ajungea in situatia asta.

In alta ordine de idei, hamsterii traiesc putin (1-2 ani). Al tau ce varsta avea?
Putin peste 2 ani...2 ani si 4 luni cam asa

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pai aia e.
S-a dus in raiul de cascaval. Posted Image

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca era umed si ai sa cauti pe net, ai sa observi ca una din bolile cele mai raspandide la ei, este chiar boala cozii umede. se trateaza unele, dar de obicei mor din asta.

acesta a fost hamsterul meu, probabil unic pt specia lui. chiar foarte inteligent as completa. a murit de ceva vreme, chiar imi e dor de el.

Attached Files



#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 Dany_Darke, on 22 mai 2016 - 18:57, said:

daca era umed si ai sa cauti pe net, ai sa observi ca una din bolile cele mai raspandide la ei, este chiar boala cozii umede. se trateaza unele, dar de obicei mor din asta.

acesta a fost hamsterul meu, probabil unic pt specia lui. chiar foarte inteligent as completa. a murit de ceva vreme, chiar imi e dor de el.
Ti-am dat like pentru poza, frumos hamster ai avut, la fel ca al meu, hamster pitic campbell,dar al meu nu a avut coada umeda.
Urina foarte mult, si cred ca a avut diabet.
Sper ca e fericit acolo unde este acum :(

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
chiar nu stiu ca hamsterii sa faca diabet, de obicei la ei sunt letale bolile daca nu sunt tratate la timp.

si al meu a avut o perioada de vreo 2 zile cand era letargic, nu manca, dar l-am doftorit si apoi era vioi de numa numa. a mai trait 1 an pe urma. depinde ce rezistenta au la boli.

pe site-urile de specialitate nu este indicata varza, unii spun ca ii omoara, al meu baga la varza de ziceai ca este iepure.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate