Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Dezincriminarea abuzului in serviciu

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Cine stie sa explice ce se intampla cu dosarele celor acuzati de procurori?
Se inchid pe 24 mai si de pe 25 mai nu mai are nimeni nicio problemă?

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Principiul legii penale mai favorabile. La fel cum au fost eliberate prostituatele odata cu noul cod penal.

#3
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Eu intreb foarte precis. Sunt primar in localitatea X. DNA mă acuza de abuz si imi interzice sa-mi exercit mandatul etc.
Pe 24 mai, CCR decide ca abuzul nu e constitutional.
Ce fac eu pe 26?

#4
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Dar ce sfant e pe 24 mai?

#5
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
dar a fost dezincriminat abuzul in serviciu?
cand?

#6
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postnycolae, on 18 mai 2016 - 19:43, said:

dar a fost dezincriminat abuzul in serviciu?
cand?
Nu trebuie să discutăm aiurea. Eu întreb ce se intampla DACĂ pe 24 se dezincriminează

#7
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Pe 24 mai, CCR decide ca abuzul nu e constitutional.

Vise placute

#8
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postsceptic_schizo, on 18 mai 2016 - 19:53, said:

Pe 24 mai, CCR decide ca abuzul nu e constitutional.

Vise placute
Intrebarea mea nu era aia la care ai raspuns tu.
Stie cineva sa explice?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Abuzul in serviciu  este abuz in serviciu, nu suntem tara bananiera (desi nu mai e mult).
2. Ce hotarste CC e una , iar in caz particular conteaza ce zic procurorii si.sau judecatorii.
Adica in urma horararii CC trebuiesc modificate anumite acte normative si deabia apoi isi face efectu vizibil.

Edited by pasilla, 18 May 2016 - 20:15.


#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Evident ca nu se inchide nici un dosar a doua zi, indiferent de stadiul acestuia.
Oricum ce spune CC nu e lege,

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005

View Postrebroff, on 18 mai 2016 - 19:33, said:

Eu intreb foarte precis. Sunt primar in localitatea X. DNA mă acuza de abuz si imi interzice sa-mi exercit mandatul etc.
Pe 24 mai, CCR decide ca abuzul nu e constitutional.
Ce fac eu pe 26?

DNA nu are autoritatea sa-ti interzica exercitarea unei functii. Te poate cel mult pune in imposibilitate sa o exerciti impunandu-ti sa domiciliezi temporar in vreun centru de retinuti si arestare preventiva.
In secundar te intreb in ce fel poate fi constitutionala o (cel putin, deocamdata) fapta incriminata ca si infractiune.
Intai pune-ti speta cap la cap.

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ce oameni rai...
De ce se numeste abuz in serviciu nu stiu... ar trebui sa se numeasca ajutare in serviciu, ca ajuta si omul pe cineva (un cetatean sau mai multi) sa capete un contract, o hartie, etc... si nu ar trebui sa fie fapta penala ajutarea cetatenilor.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu nu prea cred că abuzul în serviciu va fi scos din Codul penal, nici nu ar fi corect să elimini pedepsele penale pentru unele fapte. Și așa, cu DNA-ul suflându-le în ceafă, fură de rup, dacă nu vor mai răspunde decât administrativ pentru absolut tot ce fac în calitate de aleși sau funcționari publici va fi și mai jale ca acum. Posibil să decidă că trebuie reformulat astfel încât să se poată distinge cât mai clar infracțiunile de faptele care pot fi sancționate cu amenzi, demitere din funcție sau alte măsuri disciplinare, așa cum recomandă Comisia de la Veneția. Pentru cine e curios, recomandarea poate fi citită aici:
http://www.stiripesu...66796526000.pdf

Inițiator, indiferent ce va decide CCR în 24 mai până să ajungă să producă și modificările care speri să-ți fie de folos mai e cale lungă. Întâi decizia trebuie publicată în Monitorul Oficial, apoi legea se trimite la reexaminare în Parlament, trebuie modificat, dezbătut, votat... cale lungă. Și vine vacanța parlamentară. Așa că nu-ți pune speranțe în data de 25 mai, indiferent care e fapta pentru care ai probleme.

Edited by althea, 19 May 2016 - 07:43.


#14
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sa isi anunte avocatul sa mai amane procesul 1 an (stie el cum Posted Image ), ca sa apuce noua lege :D

Asta presupunand ca se va schimba legea favorabil pentru el.

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În funcție de ce a făcut da, e posibil însă fără folos pentru alegerile astea. Poate peste 4 ani :)

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrebroff, on 18 mai 2016 - 19:53, said:

....Eu întreb ce se intampla DACĂ pe 24 se dezincriminează

Atunci de ce intrebi in avans?
Pastreaza-ti intrebarile pentru 24 mai.Suntem de abia in 19 mai.

#17
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postadisz, on 19 mai 2016 - 09:53, said:


Atunci de ce intrebi in avans?
Pastreaza-ti intrebarile pentru 24 mai.Suntem de abia in 19 mai.
So, înțeleg că în gândirea ta este aiurea să întrebi, de pildă „ce facem dacă luna viitoare are loc un cutremur”. În gândirea ta, trebuie să așteptăm întâi să se cutremure pămîntul și abia după aia să punem întrebări. Halal!

#18
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postsebulbus, on 18 mai 2016 - 22:06, said:


DNA nu are autoritatea sa-ti interzica exercitarea unei functii. Te poate cel mult pune in imposibilitate sa o exerciti impunandu-ti sa domiciliezi temporar in vreun centru de retinuti si arestare preventiva.
In secundar te intreb in ce fel poate fi constitutionala o (cel putin, deocamdata) fapta incriminata ca si infractiune.
Intai pune-ti speta cap la cap.
Imi pare rău. Uite cum sună un comunicat al DNA dintr-un județ oarecare (dau numai fragmentul care te contrazice):

Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpații XXX XXX XXXXX și YYY YYY YYYYY  trebuie să respecte următoarele obligații:
a) să se prezinte la Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial ZZZZ, ori de câte ori sunt chemați;
B) să informeze de îndată Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial ZZZZ cu privire la schimbarea locuinței;
c) să se prezinte la Inspectoratul Județean de Poliție WWWWW – Biroul Supravegheri Judiciare, conform programului de supraveghere întocmit de organul de poliție sau ori de câte ori sunt chemați.
d) să nu părăsească țara, decât cu încuviințarea prealabilă a procurorului competent;
e) să nu exercite funcția de primar, respectiv de secretar al orașului HHHHHH, jud. WWWWW, de care s-au folosit la săvârșirea faptei reținută în prezenta cauză, și să nu se deplaseze în sediile unității administrativ-teritoriale HHHHHH;

So, dacă ai argumente, explică ce-ai vrut să zici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate