Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Abuz de catre Profesor

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Am deschis acest topic pentru ca am nevoie de un sfat inainte de a apela la un avocat.
Sunt inscrisa la o facultate din strainatate si unele cursuri sunt online.Problema este profesorul care este incompetent si face multe abuzuri.
Am inceput cursul online in Ianuarie, si am fost 20 de studenti la inceput. Acum am ramas numai 9.
De la bun inceput am observat ca Profesorul este incompetent. La orice lucrare tranteste note mici fara explicatii. Nu explica unde este greseala.Daca il intreb spune numai: Nu este ce am cerut si atata.
Un exemplu la prima mea lucrare:Am trimis un e-mail in care am explicat ce vreau sa fac cu lucrarea si nu a spus nimic. La baza lucrarii mi-a dat nota 10. Cand am predat lucrarea am luat nota 6. Raspunsul lui a fost ca am inteles gresit ce am de facut si de fapt ca lucrarea nu e "X" dar pentru review la colegi sa citesc din carte capitolul "X".Posted Image
Intarzie cu notele 2, chiar si 3 saptamani. Ultimul e-mail am trimis acum o saptamana si inca nu a raspuns. Este obligat de facultate sa ne raspunda in maxim 48 de ore. Au fost multe probleme.
Pana acuma am media de aproape 10 la toate materiile,ultima materie am terminat cu 9.98. Sunt pe lista pentru High Honors dar din cauza ca mi-a stricat media nici pe lista cu Honors o sa fiu.
Acum 2 luni am incercat sa vorbesc cu o persoana la facultate si ma sfatuit sa vb cu profesorul. Am incercat sa vb cu profesorul dar nu se poate discuta cu el.
Am fost sfatuita sa nu mai spun nimic despre profesor ca sa nu ma aibe in vizor si asta am facut.
Regula la facultate este daca pici un curs,trebuie sa il refaci si se aduna nota cu primul si se imparte la doi pentru nota finala. Problema este daca pic asta va fi la dosarul meu,voi pierde un an sa astept.Chiar daca trec clasa cu nota de la el nu pot intra unde vreau.
Ma gandesc cu un avocat sa sterg din dosar cursul(un curs picat ramane la dosar) si voi cere de la facultate sa refac acelasi curs cu alt profesor. Atata cer.
Nu mi se pare corect sa imi distruga viitorul un profesor pentru ca este incompetent. Daca era asa de corect nu plecau 11 din clasa.
Ce ma sfatuiti sa fac?

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ce facultate e aia online?
De ce esti atat de obsedata de note... oricum nu da nimeni doi bani ca ai tu 7 sau ai 10. Nu iti afecteaza nici un viitor. :D

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cu conducerea facultăţii aţi vorbit?

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Se vede ca inca esti tanara si crezi propaganda cu invatamantul e un viitor frumos :D

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Legile diferă în funcție de țară, ce sfaturi te aștepți să primești dacă nu dai mai multe detalii? Țara, universitatea, contractul semnat cu ei.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
daca sunteti mai multi in aceeasi situatie, vorbiti cu cei din conducerea facultatii.... daca esti doar tu cea care il considera incompetent pe profesorul respectiv, cam naspa.

#7
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Poate vrea sa predea niste sedinte private pe skype...

#8
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postvubiv, on 16 mai 2016 - 09:18, said:

Ce facultate e aia online?
De ce esti atat de obsedata de note... oricum nu da nimeni doi bani ca ai tu 7 sau ai 10. Nu iti afecteaza nici un viitor. Posted Image

Afecteaza,pentru ca unde vreau sa intru eu este top 10 in tara respectiva. Se intra pe baza de notele precedente.

#9
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ce universitate e aia? Proesorul nu are evaluari de la studenti si reviewuri on line? Fara un minim de date nu o sa primesc nici un feedback decent aici, de fapt nu o sa primesti oricum mare lucru ca ... softpedia. Nu sint forumuri spceilizate in tara respective? Nu poti vorbi cu administratia universitatii?

View Postvubiv, on 16 mai 2016 - 09:18, said:

De ce esti atat de obsedata de note... oricum nu da nimeni doi bani ca ai tu 7 sau ai 10. Nu iti afecteaza nici un viitor. Posted Image

Habar n-ai ce vorbesti. Viitorul de spalator d evase nu i-l afecteaza, dar la pretentii mai mari da.

Edited by wizardofoz, 16 May 2016 - 09:38.


#10
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postvubiv, on 16 mai 2016 - 09:19, said:

Se vede ca inca esti tanara si crezi propaganda cu invatamantul e un viitor frumos Posted Image
Da uite daca termin facultatea astea imi asigura un 35$ pe ora si asta numai la inceput.Si nu sunt promisiuni sau vorbe auzite,am lucrat in domeniul respectiv pe mai putin pentru ca nu am avut terminate anumite cursuri. Si da este un viitor frumos!
Daca tu crezi ca terminand facultatea  e o prostie,asta e problema ta.

View Postdjl, on 16 mai 2016 - 09:19, said:

Cu conducerea facultăţii aţi vorbit?

Inca nu, am incercat acum 2 luni dar am fost sfatuita sa nu continui sa nu intru in vizorul lui.

View Postwizardofoz, on 16 mai 2016 - 09:36, said:

Ce universitate e aia? Proesorul nu are evaluari de la studenti si reviewuri on line? Fara un minim de date nu o sa primesc nici un feedback decent aici, de fapt nu o sa primesti oricum mare lucru ca ... softpedia. Nu sint forumuri spceilizate in tara respective? Nu poti vorbi cu administratia universitatii?


Habar n-ai ce vorbesti. Viitorul de spalator d evase nu i-l afecteaza, dar la pretentii mai mari da.

Nu are feedback,alti profesori care am avut au.
Pentru a vorbi cu administratia Universitatii profer sa ma prezint cu un avocat care cunoaste mai bine legile tarii respective. Nu stiu ce viitor vorbesti tu,lucrez deja in domeniul respectiv. Chiar daca as spala vasele nu mi-ar fi rusine,dar nu asta este domeniul meu.

View Postjericho, on 16 mai 2016 - 09:31, said:

daca sunteti mai multi in aceeasi situatie, vorbiti cu cei din conducerea facultatii.... daca esti doar tu cea care il considera incompetent pe profesorul respectiv, cam naspa.

Cursul este online si sunt multe dovezi.
Cei 11 care au plecat le stiu numele, la profiluri nu au afisate e-mail. Poate incerc sa ii gasesc cu facebook. E cu risc sa se bage pentru ca daca se afle o sa le fie frica cu alti profesori.

Edited by Whitefairy, 16 May 2016 - 09:48.


#11
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Arata-i omului ca-i apreciezi munca pe care o face. Daca el se simte apreciat p[oate si el la randul lui va aprecia lucrarile tale.
Fa asta in stil romanesc, un 300$ mi se pare numarul corect. . .dar tu stii mai bine cat valoreaza pt tine o nota buna.

Cei cu un simt etic ridicat probabil au vomitat putinin gura dupa ce au citit postul meu, hehe. Sper ca tu nu ai probleme din astea.

Edited by AwkwardMe, 16 May 2016 - 09:49.


#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Totusi ce facultate este, din ce tara?
O faci la ZI in acea tara, sau la ID prin internet?
Dupa absolvire vei activa pe piata muncii din acea tara?

Toti absolventii de facultati cred ca au asigurat un venit de X/ora pentru ca fac facultatea.
Problema e ca dupa absolvire o sa constate ca acele venituri de X/ora nu se obtin numai cu diploma (aia e doar buna de anexat la dosar, indifferent ca e de 7 sau de 10), si trebuie sa ai o intrare la astfel de posturi sau sa stai milog pe la usi poate ii pari simpatic/a cuiva si isi face mila sa iti ofere un post.
Daca ar lucra toti absolventii pe salariile visate cand si-au ales facultatea... ar dudui economia romaneasca. Din nefericire unii sfarsesc prin a fi someri/casnici si altii prin a ocupa locuri de munca care nu necesita nici o diploma.

#13
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,413
  • Înscris: 04.08.2010

View PostWhitefairy, on 16 mai 2016 - 09:44, said:

Inca nu, am incercat acum 2 luni dar am fost sfatuita sa nu continui sa nu intru in vizorul lui.
Acum, practic, nu mai ai nimic de pierdut. Trebuie întâi să înştiinţezi conducerea facultăţii cu privire la metodele sale pedagogice. Nu trebuie să te iei la ceartă cu ei, cu avocat sau alte lucruri (în primă fază), ci doar să ceri explicaţii. Dacă profesorul n-a fost în stare să ţi le ofere, poate va fi conducerea facultăţii.

Şi încă ceva... Nu lua în seamă ce spun unii. Tu trebuie să te ţii de drumul pe care ţi l-ai ales şi te încurajez s-o faci în continuare. Baftă! :)

#14
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postvubiv, on 16 mai 2016 - 09:47, said:

Totusi ce facultate este, din ce tara?
O faci la ZI in acea tara, sau la ID prin internet?
Dupa absolvire vei activa pe piata muncii din acea tara?

Toti absolventii de facultati cred ca au asigurat un venit de X/ora pentru ca fac facultatea.
Problema e ca dupa absolvire o sa constate ca acele venituri de X/ora nu se obtin numai cu diploma (aia e doar buna de anexat la dosar, indifferent ca e de 7 sau de 10), si trebuie sa ai o intrare la astfel de posturi sau sa stai milog pe la usi poate ii pari simpatic/a cuiva si isi face mila sa iti ofere un post.
Daca ar lucra toti absolventii pe salariile visate cand si-au ales facultatea... ar dudui economia romaneasca. Din nefericire unii sfarsesc prin a fi someri/casnici si altii prin a ocupa locuri de munca care nu necesita nici o diploma.

Am terminat deja ceva in domeniul in care sunt. Momentan cateva luni este online,am fost si la zi la respectiva la facultate si voi fi si pe viitor. Colegi cu functii mai inalte aveau salariul in functie de vechime si facultatile terminate. Cu un bachelor  se incepe de la o suma X. cu un master o suma mai mare. PhD nu prea mai vad pentru ca nu e diferenta atat de multa la salariu comparativ cu  Bachelor.

View PostAwkwardMe, on 16 mai 2016 - 09:46, said:

Arata-i omului ca-i apreciezi munca pe care o face. Daca el se simte apreciat p[oate si el la randul lui va aprecia lucrarile tale.
Fa asta in stil romanesc, un 300$ mi se pare numarul corect. . .dar tu stii mai bine cat valoreaza pt tine o nota buna.

Cei cu un simt etic ridicat probabil au vomitat putinin gura dupa ce au citit postul meu, hehe. Sper ca tu nu ai probleme din astea.

Se apreciaza un om incompetent?
Legat de ce ai spus prefer chiar sa nu raspund. Nu are rost.

View PostCipry7, on 16 mai 2016 - 09:50, said:

Acum, practic, nu mai ai nimic de pierdut. Trebuie întâi să înştiinţezi conducerea facultăţii cu privire la metodele sale pedagogice. Nu trebuie să te iei la ceartă cu ei, cu avocat sau alte lucruri (în primă fază), ci doar să ceri explicaţii. Dacă profesorul n-a fost în stare să ţi le ofere, poate va fi conducerea facultăţii.

Şi încă ceva... Nu lua în seamă ce spun unii. Tu trebuie să te ţii de drumul pe care ţi l-ai ales şi te încurajez s-o faci în continuare. Baftă! Posted Image

Multumesc. Daca voi vorbi cu conducerea faculatii singurele pretentii care le am e sa fie sters cursul din dosar si sa il refac din nou.
Nu cred ca voi ajunge la proces cu ei,o scrisoare de la avocat ii va convinge.

#15
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostWhitefairy, on 16 mai 2016 - 09:44, said:

Nu are feedback,alti profesori care am avut au.
Pentru a vorbi cu administratia Universitatii profer sa ma prezint cu un avocat care cunoaste mai bine legile tarii respective. Nu stiu ce viitor vorbesti tu,lucrez deja in domeniul respectiv. Chiar daca as spala vasele nu mi-ar fi rusine,dar nu asta este domeniul meu.


Daca esti in SUA cum se intelege din alte posturi, mi e pare foarte suspect totul. Profesorii au evaluari de la studenti de care le e foarte frica (prea frica chiar) si reviewuri online care sint importante. Astea sint chesti vechi nu de azi de ieri. Sper ca nu vorbim de university of phoenix sau ceva asemanator.
Ideea cu avocatul nu e rea, dar nu inteleg ce fel de opinii cauti aici.  

La aia cu viitorul nu te-ai prins, mai baga o fisa. Ma refeream la vubiv. E plina lumea de semianalfabeti care nu inteleg nimic despre invatamint si rostul lui.

View PostWhitefairy, on 16 mai 2016 - 09:44, said:


Inca nu, am incercat acum 2 luni dar am fost sfatuita sa nu continui sa nu intru in vizorul lui.

Iarasi foarte ciudat daca vorbim de SUA. Esti sigur ca facultatea astea e acreditata? nu e o tzeapa? Suna din ce in ce mai mult ca o tzeapa.

#16
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postwizardofoz, on 16 mai 2016 - 10:10, said:



Daca esti in SUA cum se intelege din alte posturi, mi e pare foarte suspect totul. Profesorii au evaluari de la studenti de care le e foarte frica (prea frica chiar) si reviewuri online care sint importante. Astea sint chesti vechi nu de azi de ieri. Sper ca nu vorbim de university of phoenix sau ceva asemanator.
Ideea cu avocatul nu e rea, dar nu inteleg ce fel de opinii cauti aici.  

La aia cu viitorul nu te-ai prins, mai baga o fisa. Ma refeream la vubiv. E plina lumea de semianalfabeti care nu inteleg nimic despre invatamint si rostul lui.



Iarasi foarte ciudat daca vorbim de SUA. Esti sigur ca facultatea astea e acreditata? nu e o tzeapa? Suna din ce in ce mai mult ca o tzeapa.

Am mentionat anterior ca am fost si la zi la facultate si nu este teapa.
Legat de reviews la profesori la sfarsitul fiecarui semestru completam o fisa si lasam un review anonim. Online nu am cautat inainte de curs pentru ca de obicei intrebam unii pe altii de profesori. Respectivul a fost sugerat de o persoana de la facultate si e singurul care preda cursul respectiv online. Nu am avut nici o problema pana acuma cu nici un profesor toti au fost exceptionali.

#17
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Eu sunt avocat in tara respectiva si iti pot face scrisoarea. Asta era ce cautai aici pe forum, nu? Pentru ca nu-mi imaginez ca vroiai sfaturi pertinente de la niste oameni care nici nu stiu in ce tara e universitatea cu pricina si chiar de-ar stii, care sunt sansele sa se gaseasca unul care a avut contact cu sistemul de invatamant de acolo (nu mai spun cu universitatea in sine) si a avut fix acelasi tip de problema pe care o ai tu? O fi asta cel mai mare forum din Romania, dar oamenii de aici se pricep mai mult la masini, la construit case si la sfatuit virginii cum sa faca laba mai vartos. A, si cateodata mai "sustin" cate-un depresiv si intra in polemici stupide pe aria de religie.

#18
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostMichidoo, on 16 mai 2016 - 10:41, said:

Eu sunt avocat in tara respectiva si iti pot face scrisoarea. Asta era ce cautai aici pe forum, nu? Pentru ca nu-mi imaginez ca vroiai sfaturi pertinente de la niste oameni care nici nu stiu in ce tara e universitatea cu pricina si chiar de-ar stii, care sunt sansele sa se gaseasca unul care a avut contact cu sistemul de invatamant de acolo (nu mai spun cu universitatea in sine) si a avut fix acelasi tip de problema pe care o ai tu? O fi asta cel mai mare forum din Romania, dar oamenii de aici se pricep mai mult la masini, la construit case si la sfatuit virginii cum sa faca laba mai vartos. A, si cateodata mai "sustin" cate-un depresiv si intra in polemici stupide pe aria de religie.

Multumesc pentru sprijin,din punct de vedere legal nu se poate face nimic pentru ca aceste insitutii au propriile reguli. Am vorbit cu un avocat si nu se poate face mare lucru. In plus pot fi privita ca "oaia neagra" daca incerc sa caut dreptate.
In fiecare saptamana acest profesor a gresit in repetate randuri,inclusiv la examenul final.
Intructiunile lui nu sunt clare.
Un exemplu:
Luni dimineata au fost postate instructiunile pt examenul final in care scrie: You will have the entire three day time frame to write your ..... and submit it”.
Deci prin asta inteleg ca am 3 zile:Luni,Marti si Miercuri la miezul noptii trebuie sa trimit lucrarea.
La drop box scrie Marti la miezul noptii.
Alte saptamani in mod repetat a avut instructiuni care sunt confuze. Scria ca trebuie sa raspundem la colegi pana Sambata la miezul noptii, si in alt loc pana Duminica la miezul noptii. Lucrarea trebuia trimisa Duminica la miezul noptii. Eu am raspuns la colegi Duminica seara,si mi-a dat o nota mica, pe motiv ca nu mai apuca colegii sa faca schimbari. Pai si atunci de ce la instructiuni scrie Duminica?
Alte dati cand a trebuit sa las pareri asupra unor lucrari  la alti colegi,am observat ca altii au raspuns un simplu Ok, E bine lucrarea. In timp ce eu am scris un raspuns mai detaliat si am primit un 6 pe motiv ca raspunsurile mele nu au fost detaliate. Pai daca mie mi-a dat 6 ala care a zis un simplu Ok ce nota a luat?
Daca trimit email si intreb unde am gresit la o lucrare spune doar:Nu este ce am cerut! Atata si nimic mai mult nu spune,deci ajutor 0.
Voi face un post separat cu screen print in care se poate observa cate greseli face si cat de neglijent si de nepasator este.
Notele mele sunt aiurea de tot 10,6,10,6,10,5 pe tot parcursul cursului online

Edited by Whitefairy, 18 May 2016 - 10:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate