Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cursuri de croitorie-cele mai bune oferte

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
maribell_new

maribell_new

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.03.2016
Salut eu sunt Maribell si vreau sa va impartasesc experienta mea cu 3 firme mizerabile care dau cursuri in Brasov si in toata tara :
www.profesionalnewconsult.ro
www.cursuricalificaregratuite.ro
www.feg.ro
De doi ani caut un curs de croitorie in Brasov, nu pentru o diploma cat pentru a invata tehnici si trucuri noi. Initial m-am inscris la cursul din cadrul www.cursuricalificaregratuite.ro unde de la inceput mi s-a spus ca mai este nevoie de 3 persoane pentru a incepe cursul. Nu a fost nici o problema, cunoasteam inca 3 fete care doreau sa faca acest curs si le-am trimis la doamna cu par carunt sa le faca inscrierea. Dupa cateva zile de la data inceperii cursului am primit un telefon in care mi s-a spus ca se amana inceperea cursului. Dupa vreo 2 luni am primit un al doilea telefon in care ma intrebau daca sunt somera, cursul devenind un curs destinat somerilor…am mai primit vreo 2-3 telefoane de genul si atat.
In drum spre munca in fiecare dimineata treceam pe langa sediul celor de la FEGsi intr-o zi apare mare un afis pe usa „Curs de croitorie in Brasov”…Super mi-am zis! Am intrat in sediu si am cerut informatii despre curs, totul era neclar, nu se cunoastea programa, nu se stia data inceperii, iar cand am fost intrebata in ce domeniu lucrez mi-a fost recomandat cursul de „Integrare in corporatie” sub pretextul ca mi se potriveste mai bine. „Femeie nu mai vreau in corporatie!” urlam in capul meu si cred ca i-am trimis niste priviri rautacioase doamnei. Oricum se pare ca nu eram portivita cursului.
Dupa un an de la acel eveniment am gasit un anunt pe net despre un nou curs de croitorie in Brasov. Deja eram neincrezatoare si total neinteresata insa cu toate astea m-am gandit sa aplic. Pe langa faptul ca mi se raspundea la telefon, primeam informatii clare si pretul era super OK. Se oferea in cadrul sumei de 500 lei, 1 sedinta de curs pe saptamna timp de aproape 4 luni + 1 luna de vacanta in care ai timp sa iti faci obiectele vestimentare pentru examen. Ti se pune la dispozitie masina de cusut, materiale, instrumente specifice…absolut TOT! Totul parea super frumos, eram entuziasmata si plina de optimism. Cursul a inceput in data si la ora scrisa pe fisa de inscriere. Prima sedinta a fost inainte de Pasti, o sedinta de cunoastere completarea procesului verbal si contractul urmand ulterior sa primesc un telefon cu data si ora la care sa ma duc saptamanal la curs.
Asa a fost, dupa Pasti am fost sunata si am stabilit detaliile legate de zilele in care pot merge la curs. (Se schimbase programa la 2 sedinte/ saptamana). La a doua sedinta ne-au fost aratate masinile de cusut, materialele pe care vom lucra si ne-a fost specificat faptul ca sedintele de curs se vor tine intr-o sala mai mare, unde fiecare va avea loc pentru cusut si croit.
Ok …si pentru ca totul pare mult prea desprins dintr-o lume perfecta, sa va spun si partea goala a paharului, nu? Cursul se desfasoara in cladirea aia jumate daramata de langa Restaurant Serban, vis-a-vis de Metrom. Unde te asteapta la intrare 2 dulai si un morman de oase si sorici. Usa este in permanenta inchisa si cladirea pare a fi locul ideal pentru turnarea unui film horror. Intram in micul atelier improvizat, intr-o debara, 4 cursante + profesoara, uneori contabila, fetele de la dansuri, mecanicul…oricum pentru cei ce sufera de claustrofobie este locul ideal unde poti murii in chinuri si miros de ulei ars de masina de cusut.
Aflam cu stupoare la a 4 sedinta de curs ca profa a fost tepuita de cei de la www.profesionalnewconsult.ro/, pentru ca acest curs i-a fost bagat pe gat de doamna Dana (who the f*** is Dana?!) si ca primeste doar 70 lei de cursanta, dupa inca 10 minute de bocete, aflam ca de fapt primeste 80 lei/ cursanta…bine ca povestea cu cursantele s-a terminat repede. Apoi incepe sa ne povesteasca ca de fapt si noi ne-am cam tapit, ca de fapt nu avem nici masina de cusut, nici materiale la dispozitie, nici instrumente …doar o profa pensionara, cu memoria pe duca care are dureri de cap, de picioare si migrene la fiecare ora de curs.
Partea interesanta este ca acum dupa o luna de curs, asteptam „grilele” de la Ploiesti si pana atunci frecam menta. Nu stiu ce chestii magice or fi grilele astea de noi inafara de tiparul de fusta dreapta nu am facut nimic intr-o luna de curs. Cheia succesului sta in aceste grile si in D-na Dana (personajul fantoma din poveste) care va veni sa ne predea grilele.
Intre timp, cred ca rahatul amestecat de D-na Viorica incepe sa miroase mai sus, pe la astia ce o platesc sa ne predea, ca saptamana asta joi a venit D-nul Mecanic sa ia masinile la reparat, foarfecele la ascutit si a venit si catalogul de materiale. Insa cheful D-nei Viorica (Craciun)…poate vine pana de Craciun.
Ca si concluzie mai avem 2 luni de curs in care avem de facut urmatoarele: de croit fusta dreapta, sacoul, pantalonul, bluza, rochia de seara si GRILELE …cred ca avem toate sansele sa le facem pana in 17 iulie cand luam vacanta.
Bai, asta e, m-am tapit! Acum tac si rabd! Da’ nu vi sa imi vinzi mie gogosi! Eu inteleg ca faci bussines, toti facem, dar nu imi insiri mie in debara (dupa ce ca nici aer nu am, il share-uiesc cu celealalte femei din incapere) toate hainele pe care le face fiica-ta. Ma pacalesti ca sti sa faci tipare si sa croiesti, cand tu faci tiparele acasa modificand un alt tipar dupa dimensiunile mele, ca ai magazin virtual pe OLX (OLX e a lu’ altu si toti vindem pe OLX) si ca esti obligata sa faci prezentare cu tam-tam la finalul cursului.
Asa ca daca doriti sa faceti un curs de croitorie in Brasov…mutati-va in Bucuresti!

#2
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Sincer imi pare rau pentru ce ai patit.
Succes in continuare!

#3
Mimisor_Mimi

Mimisor_Mimi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.02.2013
stai cill ca alaturi de astia mai sunt si excrocii de la Eurocor.ro o mare mica tepusa infipta bine in capatana celor ce viseaza sa ajunga.....ha,ha,ha....croitori on line !!!! adica stau cocosate alea prin fabrici si uzine si muncesc o viata la tras carpe pe 2 lei si tot nu baga la capatana cum si in ce fel se face o amarata de fustita ca na lucreaza lohn si vine Eurocoru sa dea el croitorie pe caietele la tot poporu' basca ca iti vara pe gatulet cica gratis primele volume si apoi daca nu cumperi si restul evident la un pret superpiperat ajungi pe vreo lista a datornicilor si te mai trezesti si cu procese pe cap.....inca mai vad jaful de firma cum isi face reclama pe net la porcaria de curs care de fapt nu exista !!!! aviz amatorilor de hartie de sters la ....E MUUUULLLLTTTT MAI IEFTINA LA SUPERMARKET si miroase si frumos :))))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate