Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Tesla Model X probleme si rechemare service.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1229 replies to this topic

#1225
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Camera IR este influențată de soare, atât timp cât acesta ne încălzește…

#1226
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
torquemada - nu esti la prima postare in care pui link catre ceva si apoi tu afirmi exact opusul textului citat. postari doar pt a face flame si a dezinforma, de a induce in eroare si efectiv a minti.

o singura postare sa mai gasesc de genul si iti vei lua o sanctiune sanatoasa.

#1227
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcrokodilu, on 04 noiembrie 2016 - 13:01, said:

Ideea de autopilot e ca e mai bun ca omul, ca daca are aceleas capabilitati, dece te mai chinui sa implementezi autopilotul? Radarul nu e orbit de soare. Camera in IR de asemenea cred ca nu prea e influentata de soare.
autopilotul mai are ani buni pana sa devina mai bun decat omul. Da, e mai putin distrat, e atent permanent la senzori si ce info ii ofera acestia, fsce calcule de sute de ori mai repede decat ar putea un om, dar nu are inca inteligenta, intuitie, experienta. De aia inca nu exista autopilot care sa tina loc complet unui sofer uman, in conditii de trafic reale. Nu e nici departe, dar nu e nici acum. Probabil ca e folositor sa poti sa il activezi si sa faci altceva cateva secunde, sau doar sa il lasi tu pe el sa conduca, tu doar supervizand, dar eu nu m -as increde inca in AI pana cand nu e demonstrat statistic ca in 99,99% din cazuri AI e mai bun. Totusi e viata mea, a doua greseala de gen nu o mai apuc.

#1228
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostDany_Darke, on 04 noiembrie 2016 - 13:58, said:

torquemada - nu esti la prima postare in care pui link catre ceva si apoi tu afirmi exact opusul textului citat. postari doar pt a face flame si a dezinforma, de a induce in eroare si efectiv a minti.

o singura postare sa mai gasesc de genul si iti vei lua o sanctiune sanatoasa.
  

Care e minciuna? Nu a avut accident si a luat foc? Evident da. Deci?

Nu am afirmat. Am intrebat. Se vad clar semnele de intrebare.

https://electrek.co/...t-indianapolis/

Am zis ca a luat foc, asa cum s-a si intamplat? Cu ce am contrazis stirea?

Si apoi, fiecare e liber, de dupa 1989, sa-si exprime propria parere.

Si daca ai avea dreptate, eu sunt singurul din toti cei n inregistrati pe forum, care a facut ceea ce afirmi tu?

Edited by Torquemada-666, 04 November 2016 - 15:29.


#1229
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Comentarii dupa accident, de pe forum:

"I first read about this crash on a local news site and the comments were scary. A bunch of people talking about how much more dangers electric vehicles are, and how this was likely caused by autopilot. The news article went on at length about how much more difficult battery fires are than "normal" car fires. Personally I don't think I realized how miseducated people are regarding electric cars. I just assumed people prefer what's familiar, but its clear there is an active bias trying to persuade people away from electric vehicles."

Oare de ce a luat foc o masina electrica asa de usor. Nu e la primul accident la care ia foc. Acuma am observat ca pompierii sunt pregatiti sa intervina si la masini electrice, sa nu moara electrocutati.

#1230
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View Postcrokodilu, on 04 noiembrie 2016 - 13:01, said:

Ideea de autopilot e ca e mai bun ca omul, ca daca are aceleas capabilitati, dece te mai chinui sa implementezi autopilotul? Radarul nu e orbit de soare. Camera in IR de asemenea cred ca nu prea e influentata de soare.
Am mai spus, autopilotul de pe Tesla nu e condus autonom, mai e pana atunci. Nici cu noul hardware nu cred ca va fi oficial autonom, pentru mine o masina complet autonoma presupune:
- tehnic nu are comenzi pentru sofer (asta e cel mai simplu)
- legal la producerea unui accident exista o entitate responsabila (nu soferul). Asta e o chestie extrem de complexa, probabil va fi ca la accidente de avion/tren unde se fac investigatii mai de durata. Nu mai vorbim ca sunt si reglementari de elaborat, si la avioane/trenuri omul poarta o responsabilitate mare, nefiind integral autonom.

Trecand la partea tehnica am fost putin surprins de clipul postat recent de Tesla in care si pe strazi cu marcaje destul de slabe pastra banda. Totusi compar cu alte mijloace de transport mai usor de facut autonom (tren, avion) din punct de vedere al complexitatii modelului si consider ca nu vom avea prea curand masini complet autonome.
Indiferent, sunt partial de acord cu opinia din acest articol https://electrek.co/...-other-systems/
1. ,,the perfect is the enemy of the better". Cum au spus, daca senzorii sunt mai buni ca omul atunci e un pas inainte iar sistemul (semi)autonom poate fi comercializat. Prin comparatie, obiectivul Volvo de sistem perfect sau 0 incidente e complet nerealist, nu doar in automotive ci in orice industrie erorile fac parte din proces iar cuantificarea lor e primul pas spre minimizarea lor.
2. Doar un echipament hardware autonom mai bun decat un om nu-l poate suplini din motivele legale anterior mentionate.
3. Un echipament complet autonom se va lovi probabil de o reticenta majora in anumite tari. De exemplu la noi, cati soferi nu au depasit viteza legala? Cati nu au depasit pe linia continua (chiar daca e vizibilitate si e exagerat pusa, vezi toata Valea Jiului)?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate