Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Hidroizolatie beci deja construit

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sau cel mai simplu si garantat: aduci o cifa de beton (sau mai multe, functie de volumul beciului), umpli beciul complet si ai terminat cu infiltratiile.

Si e garantata si integritatea structurala, desi tu (initiatorul) nu ai pomenit absolut nimic despre asta.

Edited by Groot, 15 May 2016 - 08:17.


#20
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
sau desfaci placa de deasupra si faci piscina :D

#21
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014
Am avut și eu aceasta problema: infiltrat doar prin pardoseala.
Rezolvarea mea :
am scos toată apa și după ce s-a uscat pardoseala am dat cu Aquastop .

#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Razvan_N, on 15 mai 2016 - 00:30, said:

Sa fi cazut ruterul?

Sigur ca a cazut !
Ceea ce voiam sa spun este ca trebuie mai intai rezolvata problema din punct de vedere structural si abia apoi se face izolatia cu ciment polimerizat.
Se pune plasa sudata, si se aplica cu pompa beton in a carui compozitie se introduc si vestitii polimeri. Apoi cu bidineaua se aplica un strat de ciment polimerizat pe deasupra.
Pe langa faptul ca se pierde din spatiul deja existent, costurile unei astfel de lucrari depasesc cu mult pretul initial de constructie al beciului.
Daca afla initiatorul cat costa, comanda o basculanta de balast si umple groapa pana sus.

Edited by cspot, 15 May 2016 - 09:09.


#23
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am cam aflat. A venit o persoana de la o firma de hidroizolatii si mi-a facut o oferta "aproximativa". Cica in jur de 6000 de ronPosted Image !!!! Cu materialul si manopera lor. Pentru 18 metrii patrati!

Edited by roland_s, 15 May 2016 - 09:15.


#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
cu aproximatia asta, dupa ce se apuca de lucrare, isi aduc aminte ca mai trbuia un material, nu au mai gasit nu stiu care material, dar iti pun ei unul mai bun, dar te costa in plus, iar la final mai dai 2 000 de lei peste

#25
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ce se poate intampla daca il las asa? Probleme din astea apar numai cand e ploaie. De pilda pana acum o luna (inainte sa inceapa ploile astea infernale) nu aveam apa deloc in beci. Ma gandesc ca vor inceta o data ploile astea.

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
acum da, dar mai la iarna cand acea apa va dori sa inghete, ce crezi ca vor face cristalele de gheata cu betonul?

#27
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 roland_s, on 14 mai 2016 - 20:26, said:

......... Sau ce alte solutii ar mai fi?
Pina la investii mari , ceva simplu si fara costuri mari  , poti face o basa , si sa astepti ploaia . In functie de marimea ei , este posibil ca apa infiltrata sa nu creasca peste placa . Dupa manevra asta , si daca apa se stringe doar in basa , poti monta o pompa ieftina de scos apa .

#28
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 Dany_Darke, on 15 mai 2016 - 09:23, said:

acum da, dar mai la iarna cand acea apa va dori sa inghete, ce crezi ca vor face cristalele de gheata cu betonul?

pai ala nu mai e beci daca ingheata apa...

#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 roland_s, on 15 mai 2016 - 09:11, said:

Pentru 18 metrii patrati!

    Pai nu sunt chiar 18 mp ! Daca e 3x 6 ai 18mp numai podeaua+ peretii 36 mp(2m inaltime) sa tot fie 54 de mp. Nu am calculat tavanul.
    6000 nu e rau, daca raman la pretul initial.
    De asemenea e interesant de stiut ce fel de metoda vor folosi, pentru ca daca e pe baza de roaba si de lopata, poti sa mai adaugi cateva saptamani de chin si in final se poate sa iasa ...aproximativ bine. Adica, nu o sa ai 10 cm de apa in beci ci numai 5 cm.

#30
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 06.01.2014

 cristobob, on 15 mai 2016 - 09:01, said:

Am avut și eu aceasta problema: infiltrat doar prin pardoseala.
Rezolvarea mea :
am scos toată apa și după ce s-a uscat pardoseala am dat cu Aquastop .
[ http://phieg.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/h/y/hydrostop-atlas_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am gresit putin.

Inainte de a cheltui enorm (6000 lei nu e mult, este ENORM, EXTRAORDINAR DE SCUMP), incearca Hydrostop. Costa pana in 100 lei, mai ai nevoie de bidinea si , la 18mp, vreo juma' de ora (daca pardoseala e goala).

 >ficus, on 15 mai 2016 - 09:37, said:

pai ala nu mai e beci daca ingheata apa...

corect.

 maximg, on 15 mai 2016 - 09:30, said:

Pina la investii mari , ceva simplu si fara costuri mari  , poti face o basa , si sa astepti ploaia . In functie de marimea ei , este posibil ca apa infiltrata sa nu creasca peste placa . Dupa manevra asta , si daca apa se stringe doar in basa , poti monta o pompa ieftina de scos apa .

Cu basa am inceput si eu. Pe urma a trebuit sa o astup.

#31
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,467
  • Înscris: 13.02.2006
Treaba sta in felul urmator:Materialele de impermeabilizare osmotica patrund in beton si cristalizeaza.
In functie de porozitatea betonului, pot patrunde 1,5 sau 10cm.
Dezavantajul lor este ca, chiar daca nu vei mai avea apa in beci, in cazul in care nu penetreaza decat cativa cm din grosimea peretelui, restul betonului ramane imbibat cu apa, cu efecte negative asupra armaturii.
Poti sa cumperi un sac de 25kg-e cam 100 euro-si iti ajunge pt 12-15mp.
Trebuie insa sa faci si un profil de racord(scafa) intre pereti si radier si apoi aplici materialul-se da cu bidineaua pe betonul curatat si umed.

Edited by rinaldoparaipan, 15 May 2016 - 10:10.


#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014

 rinaldoparaipan, on 15 mai 2016 - 10:09, said:

materialul-se da cu bidineaua pe betonul curatat si umed.

de umezeala sigur nu duce lipsa :P

#33
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
o precizare importanta, materialele care au in compozitie bitum nu prea se impaca cu umezeala atunci cand sunt aplicate, cu toate ca producatorii mint ca e ok, np, da-i inainte, numai da-ne noua banii

ai grija deci la pregatirea suprafetei de impermeabilizat inainte de a aplica adezivul pe baza de bitum, sa fie cat mai uscata!

#34
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Sincer o treaba de calitate nu poti face acum indiferent de cat ti se promite ! Solutia simpla este turnarea unei sape inclinate catre un colt unde lasi un spatiu de marimea unei galeti in care sa se stranga apa ! Acolo bagi o pompa mica de suprafata de genul :
http://pompa.compari...0-20-p43167841/ (sau mai ieftina)
care va scoate apa afara in cateva minute ! Simplu , ieftin , eficient si GARANTAT !!!
Poti sa o lasi permanent in priza si va functiona automat prin plutitor doar cand este apa !
Succes !

Edited by FAP, 15 May 2016 - 12:45.


#35
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Prin podea sau prinyre podea si baza peretelui - ffff important detaliul asta , ca daca e SIGUR (desi eu nu cred) prin podea, e la revedere

 roland_s, on 15 mai 2016 - 09:11, said:

Am cam aflat. A venit o persoana de la o firma de hidroizolatii si mi-a facut o oferta "aproximativa". Cica in jur de 6000 de ronPosted Image !!!! Cu materialul si manopera lor. Pentru 18 metrii patrati!
Si pe unde vor face izolatia ?
Exterior sau interior ?

#36
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Interior. Si numai podeaua. Fara pereti. De aia mi s-au parut foarte multi bani. In nici un caz nu dau atatia bani. Pe peretii exteriori ma indoiesc ca intra apa. Exteriorul e tencuit si izolat cu polistiren.

Edited by roland_s, 15 May 2016 - 17:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate