Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

posibil virus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postred46, on 14 mai 2016 - 17:46, said:

Pe bune?? Îi trebuie un software de recuperare a datelor, care recuperează DOAR fișierele șterse logic de pe HDD. Adică click-dreapta și Delete . În nici un caz criptate.
Nu stiu ce ai inteles tu, am spus sa dea o scanare cu  Malwarebytes pentru a  sterge fisierele infectate si a  opri procesul de criptare, nu ca sa decripteze fisierele criptate. Din ce inteleg eu e inca in faza de criptare habar nu am din ce motive, ( in mod normal criptarea se facea in cateva minute) iar daca e asa poate sa salveze fisierele necriptate (inca) pe CD/DVD
S-ar putea sa aiba noroc cu softul de decriptare al celor de la Kaspersky
Vad ca unele persoane vorbesc AICI (??? de cand s-a interzis punerea de likuri  catre forumul bleepingcomputer ???  ) despre acest lucru (unele adrese onion pentru recuperare cheie  de pe forumul celalalt  vad ca sunt identice cu cele din imaginea postata de initiator )

Edited by stlk, 14 May 2016 - 18:15.


#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ura si la gara, e ransomware, iti cripteaza fisierele si iti cere bani ca sa ti le dea inapoi. Chiar daca sari cu mia de euroi pe ei, tot nu ai garantie ca iti ofera parola.

Nu te mai gandi atat la ele ca-ti faci inima rea, mai bine apuca-te de rescris lucrarea de licenta si alta data foloseste un antivirus cum trebuie si nu mai da click pe toate rahaturile.
Introdu in vocabular si notiunea de backup.

View Poststlk, on 14 mai 2016 - 18:02, said:

Nu stiu ce ai inteles tu, am spus sa dea o scanare cu  Malwarebytes pentru  sterge fisierele infectate si a  opri procesul de criptare, nu ca sa decripteze fisierele criptate. Din ce inteleg eu e inca in faza de criptare habar nu am din ce motive, ( in mod normal criptarea se facea in cateva minute) iar daca e asa poate sa salveze fisierele necriptate (inca) pe CD/DVD
S-ar putea sa aiba noroc cu softul de decriptare al celor de la Kaspersky
Vad ca unele persoane vorbesc AICI (??? de cand s-a interzis punerea de likuri  catre forumul bleepingcomputer ???  ) despre acest lucru (unele adrese onion pentru recuperare cheie  de pe forumul celalalt  vad ca sunt identice cu cele din imaginea postata de initiator )
Chillax, daca mai avea ceva ramas necriptat, s-a rezolvat pana acum, lucreaza foarte repede procesul de criptare.

Edited by gumball3000, 14 May 2016 - 18:08.


#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postgumball3000, on 14 mai 2016 - 18:06, said:

Ura si la gara, e ransomware, iti cripteaza fisierele si iti cere bani ca sa ti le dea inapoi. Chiar daca sari cu mia de euroi pe ei, tot nu ai garantie ca iti ofera parola.
Nu te mai gandi atat la ele ca-ti faci inima rew, mqi bine apuca-te de rescris lucrarea de licenta si alta data foloseste un antivirus cum trebuie si nu mai da click pe toate rahaturile.
Chillax, daca mai avea ceva ramas necriptat, s-a rezolvat pana acum, lucreaza foarte repede procesul de criptare.
"un antivirus cum trebuie" Care o fi ala ? ca domnul ransomware a trecut pana acum si pe langa  o gramada de antivirusi de top  cu plata.

Edited by stlk, 14 May 2016 - 18:10.


#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Bitdefender se lauda cu ceva protectii ransomware.

#23
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
se pare ca nu e chiar asa nasoala treaba, disertatia o am pe un stick, as vrea sa iau cateva fisiere, mai exact salvarile de la jocuri ce vad ca sunt in regula, nu.mi vor afectca activitatea pe noul sistem de operare ?

#24
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Poststlk, on 14 mai 2016 - 18:02, said:

Nu stiu ce ai inteles tu, am spus sa dea o scanare cu  Malwarebytes pentru a  sterge fisierele infectate si a  opri procesul de criptare, nu ca sa decripteze fisierele criptate. Din ce inteleg eu e inca in faza de criptare habar nu am din ce motive, ( in mod normal criptarea se facea in cateva minute) iar daca e asa poate sa salveze fisierele necriptate (inca) pe CD/DVD
S-ar putea sa aiba noroc cu softul de decriptare al celor de la Kaspersky
Vad ca unele persoane vorbesc AICI (??? de cand s-a interzis punerea de likuri  catre forumul bleepingcomputer ???  ) despre acest lucru (unele adrese onion pentru recuperare cheie  de pe forumul celalalt  vad ca sunt identice cu cele din imaginea postata de initiator )
''scaneaza cu complet cu Malwarebytes poate reusesti sa mai salvezi ceva fisiere'' asta ai scris .

Edited by red46, 14 May 2016 - 18:26.


#25
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
de unde atatia virusi nu stim.
Pai w7 are el insusi un antivirus al lui, nici ala nu mai e bun?
Eu nu stiu ce computere aveti dar cred ca sunt groaznice

#26
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postmotanu_mic, on 14 mai 2016 - 18:57, said:

de unde atatia virusi nu stim.
Pai w7 are el insusi un antivirus al lui, nici ala nu mai e bun?
Eu nu stiu ce computere aveti dar cred ca sunt groaznice
tu ai habar ce spui?

#27
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postbogdan723yo, on 14 mai 2016 - 18:17, said:

se pare ca nu e chiar asa nasoala treaba, disertatia o am pe un stick, as vrea sa iau cateva fisiere, mai exact salvarile de la jocuri ce vad ca sunt in regula, nu.mi vor afectca activitatea pe noul sistem de operare ?
Probabil că ai dreptate; zi merci că ai lucrarea pe stick, dar ai grijă să-l bagi numai într-un sistem curat!
Faptul că vrei să mai mai iei ceva balast de pe discul infectat înseamnă că-ţi place să trăieşti periculos!Posted Image

#28
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ma intrebam nu se pot crea ceva softuri care sa faca hdd-ul sa sara exact peste parola si sa citeasca hdd-ul? de fapt  chestia e de adrese de memorie ...pentru ca undeva trebuie sa fie si parola ..... exact pe hdd.....
poate un soft care sare peste toate celelalte fisiere care se stie ca sunt curate si ce ramane sa caute parola .....

ma rog eu nu prea inteleg cum functioneaza calculatorul.....insa ceva trebuie sa ii spuna hdd-ului ca mai intai trebuie primita o parola si dupa aia sa citeasca ......ei bine exact la acel ceva trebuie lucrat

#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Peste ce parola sa sara daca tot fisierul este compromis, invata despre notiunea de criptare.

Edited by gumball3000, 14 May 2016 - 19:08.


#30
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am gasit ceva aici
http://www.cplusplus.../windows/18019/
poate cine se pricepe poate face ceva

View Postgumball3000, on 14 mai 2016 - 19:08, said:

Peste ce parola sa sara daca tot fisierul este compromis, invata despre notiunea de criptare.
aaaahhhh...la asta te refereai.....
da nu m-am gandit la asta ..... criptografie pe tot continutul fisierului.......
poate gaseste niste softuri de decriptare si incearca el insusi chestia asta ..........
in locul marilor firme de antivirus as pune un supercomputer la dispozitia userilor pentru decriptare ......
desi pana si un simplu caesar shift poate da batai de cap unui supercomputer .....

ar merge in felul asta : daca autorul mai stie cateva dintre cuvinte si fraze si unde sunt ele plasate ar face decriptarea mai usoara ....cu mult .....

#31
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

View Postred46, on 14 mai 2016 - 18:58, said:

tu ai habar ce spui?
pai eu n-am antivirus deloc la celerom si tot nu am virus asa mult.
sau nu e despre virus aici vorba?

#32
bogdan723yo

bogdan723yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 12.12.2009
bun, multumesc frumos pentru raspunsuri, am reusit sa gasesc cam 80% din doc in desktop, deci mare pierdere nu o sa fie, decat acele cateva ore pt win si programe; mai am nevoie de un singur sfat, trebuie sa folosesc un antivirus ceva pt a devirusa initial hdd-ul sau il formatez direct ? au mai fost criptate fisiere si de pe un hdd extern ce era conectat, ii pot da format direct din windows ?

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In momentul in care apare pe ecran acel mesaj, virusul si-a terminat treaba in sistem si s-a sters singur.
Este insa posibil sa mai ai si alti paraziti in sistem - o curatare conform acestui topic - http://forum.softped...hide-topic-nou/ poate fi utila.

Detalii suplimentare despre criptare pe acest topic - http://forum.softped...re-gen-fhqkham/
Initiator - ai gresit si aria.

Topicul se inchide - se poate continua discutia pe topicul indicat ptr criptare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate