Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Tratament pentru diabetul de tip II

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
happyastrid

happyastrid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.09.2010
Am vazut aici discutia despre cele mai intalnite boli in Romania si mi-am adus aminte ca am citit ca in Romania s-a facut anul trecut la Spitalul Ponderas un studiu clinic despre vindecarea diabetului de tip II in urma operatiei de gastric sleeve. Si apoi am vazut stirea asta si prin ziarele occidentale ca o mare descoperire a nu stiu caror medici de pe undeva din America.
Si la o simpla cautare pe net am gasit interviurile doctorului Copaescu despre desfasurarea si concluziile studiului pe care l-a condus la Ponderas. Si cum in urma operatiei de gastric sleeve pacientii au constatat ca la cateva luni de la operatie diabetul a fost in remisie si analizele le-au iesit bine.
Cu precizarea ca studiul a fost facut pe barbati si din cate am inteles cu obezitate, unde diabetul era o boala asociata obezitatii. Diabetul de tip II.
Deci, pentru unii exista speranta aici, la noi!

#2
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
E asociata bautura si tigarile,...stiu ce vorbesc,....

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu știi ce vorbești. Diabetul nu are treabă cu alcoolul și tutunul.

Axistă și o alternativă la micșorarea chirurgicală a stomacului prin folosirea unui balon ce micșorează cavitatea lui cu aceleași efecte. E în studiu clinic de câțiva ani cu rezultate la fel de bune.

Edited by orlandobarbulescu, 11 May 2016 - 21:56.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bre , tu vrei sa mananci in continuare , sa te scalzi in sarmale si ciorba de burta ....si nu nu mai faci diabet ..dintr-o operatie Posted Image . Smecherie mare operatia asta ! unde era articolul , dupa anuntul cu sprayul miraculos din plante de pe 5 continente care face chelia sa se transforme in halaciuga de pleata in 3 saptamani ?
Pune mana si slabeste , du o viata cumpatata , cu multa miscare , odihneste-te cat trebuie , hraneste-te corect , uita de prajeli , grasimi , dulciuri ....si nu mai iti faci griji de Diabet tip 2 .

Edited by JurasikMan, 11 May 2016 - 22:00.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Unde dai si unde crapa. Diabetul e o dereglare a pancreasului si cauzele nu sunt pe deplin elucidate. Asa ca nu stiu cu ce va ajuta pe voi operatiile astea de micsorare a stomacului.

#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Diabetul de tipul II se poate vindeca prin slabit. Nu-i musai sa fie chirurgical.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nu întotdeauna se poate „vindeca” prin slăbit. Există foarte multe cazuri de dereglări hormonale, imposibil de reglat prin dietă. Micșorarea chirurgicală, sau pseudo-umplerea stomacului „spune” creirului că stomacul e plin deci nu mai e nevoie de hrana și astfel se oprește senzația de foame. Nu comentați răutăcios pt că nu cunoașteți realitatea.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPurpura, on 12 mai 2016 - 01:24, said:

Diabetul de tipul II se poate vindeca prin slabit. Nu-i musai sa fie chirurgical.

Si aia care au 50 de kg la 180cm de unde dracu sa mai slabeasca?
Nu mai vorbiti pe langa cu slabitul sau cu miscarea sau alte aiureli.
Exista persoane de 180 de kg care n-au nimic si exista persoane ca ata de slabe si sunt cu diabet.
De ce nu aminteste nimeni de adevarata cauza,adica otrava numita mancare,care nu permite pancreasului (si altor organe interne) sa-si faca treaba.
Diabetul este o boala asa-zisa moderna.Inainte de 1989 numarul de diabetici a fost infim fata de ce este acum.Si sa nu cumva sa ziceti ca atunci se facea miscare sau nu existau grasi.

Edited by adisz, 12 May 2016 - 07:43.


#9
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cati oameni de 50 de kg au diabet de tipul II?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Mai multi decat crezi.
Ii vad la fiecare trei luni,in fata cabinetului de diabetologie boli nutritie si diabet unde ma prezint de 8 ani.
Cand am zis 50 de kg am dorit sa evidentiez faptul ca sunt slabanogi.Poate ca au 55.Nu stiu.


ps.
Dupa stiinta mea,deocamdata,singura modalitate de a vindeca diabetul este sicriul.Poate ma insel.
Diabetul poate fi insa tinut sub control,chiar destul de usor.Dar tema devine foarte vasta,pentru ca fiecare individ in parte prezinta forma lui de diabet.
Cunosc cazuri care in decurs de cateva minute trec de la hipo la hiperglicemie.Astea-s cazurile grave,carora nu prea li se pot adecva tratamente,decat cu aproximatie..
Iar nivelul glicemiei depinde de foarte multi factori.Cel mai important este mancarea,adica "otrava" ingurgitata zilnic.
Si iarasi revin cu cele comentate de mine pe alte topice destinate diabetului:cuiva ii place foarte mult sa se joace pe aceasta tema.Pentru ca unele laboratoare au ca nivel maxim 105,altele 110,apoi 120 sau 125.Pe care sa le iei in seama?
Ca si fapt divers,inainte de 1989 aceasta limita maxima era intre 140 -160.
Dar nu-i asa,trebe' sa mance si gura lu' producatoru' de medicamente & medicul nutritionist (urasc din suflet acest termen) ceva,sa ma exprim grobian,asta referitor la timpurile noi.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Purpuro, taica-meu e slab aschie (din totdeauna a fost mai slab) si tot are diabet 2 de vreo 16 ani. Nu baga deloc ca spartu', are regim si mananca cu limita, din ce in ce mai rar si mai putin din cate vad. Si ete ca nu se vindeca, din contra.
Diabetul e dereglare hormonala nevindecabila a pancreasului si basta. N-are nici o treaba cu stomacul. Ca unii de ingrasa dupa ce fac diabet e alta treaba, multi altii nu se ingrasa. Organismele reactioneaza diferit.

Edited by Friskey, 12 May 2016 - 16:31.


#12
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Ba are legatura. Exista si exceptii, insa, la o simpla cautare, aflam ca:

Quote

Factorul de risc principal pentru apariţia diabetului de tip 2 este obezitatea, iar 80-90% din persoanele cu această boală sunt supraponderale. Deoarece obezitatea produce rezistenţă la insulină, persoanele afectate necesită cantităţi foarte mari de insulină pentru menţinerea volorilor normale ale glicemiei.

Quote

Exista doua mari clase de diabet de tip 2. Prima ar fi cea a oamenilor grasi, ce nu fac miscare, cu varsta in general mai mare si reprezinta 85% din cazuri. A doua clasa este cea a oamenilor cu greutate normala sau la limita de sus a normalului, care fac miscare obisnuita, sunt in general mai tineri si reprezinta 15% din cazuri (cu mentiunea ca la unii se va dovedi ca au alt tip de diabet si procentul poate scade astfel la 10%)

Edited by Purpura, 13 May 2016 - 00:45.


#13
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
Pai in discutia asta tocmai despre asta era vorba, ca am mai scris asta pe aici, tot azi :), cand am gasit subiectul cautand ceva despre ulcer :(. Studiul ala de la Ponderas cu gastric sleev-ul care duce la remisia diabetului a fost facut pe pacientii cu diabet de tip II dobandit odata cu obezitatea. Nu de cei de 50 de kilograme cu diabet de tip II. Iar oamenii astia, carora diabetul le pune viata in pericol trebuie sa slabeasca drastic intr-un an doi, de aceea apeleaza la operatie. Nu pentru ca nu ar fi incercat sa slabeasca sau nu ar fi trecut prin toate dietele poszibile, fara rezultat. Si nici nu pot alerga in ritm sustinut 30 de minute prin parc cu IMC 40 di diabetul declansat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate