Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum putem boicota televiziunile?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
http://www.paginadem...ara-audienta-tv

Ai aici totul despre. Mi se pare o prostie, mai ales ca nu esti platit si faci asta voluntar.

#38
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Tehnic vorbind esti platit...

E ca un barter.

#39
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postlex404, on 09 mai 2016 - 13:41, said:

Eu nu mai am abonament la cablu TV de cativa ani, am scapat. Ieftin si rapid Posted Image

Am locuit 7 (sapte) ani intr-un apartament, fara TV. Doar internet. Multi nici nu isi pot inchipui ce bine m-am simtit.
Boicot TV - despre ce vorbim aici, despre acele televiziuni? Ca n-as pune A3 pe aceeasi treapta cu Nat Geo Wild. Cand esti tanar si bantui, bagi poate juma de ora un ochi pe Digi World, sa zicem. Problema e ce faci cand esti pensionar sau asistat social, si ai tot timpul din lume.

#40
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postdjl, on 09 mai 2016 - 13:42, said:

Probabil o să mă uit doar la TVR, la posturi străine iar la cele româneşti mă voi uita doar din an în Paşte. Sper să mă pot abţine.

Exact asta fac eu acum, mă uit excusiv la TVR2 și foarte rar la TVR1 sau Digi24. Deși Digi încet, încet, începe să se transforme în aceeași mizerie media pur românească.
Cu toate bubele celor din TVR, îi prefer. TVR2 cred că singurul post unde mai vezi dezbateri și emisiuni cât de cât interesante.

View Postqueron, on 09 mai 2016 - 16:10, said:

Daca National Geographic ti se pare o mizerie, atunci o lasam asa.

E o mizerie, da. Când vezi emisiuni cu pușcăriași care povestesc cum fac ei dragoste dorsal, da, poți afirma că NatGeo e o mizerie. N-am înțeles niciodată ce legătură e între emisiunile de genul ăsta și cuvintele „National Geographic”.

#41
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu te uiti la alea cu dorsale . Te uiti la  Camionagii pe drumuri inghetate , te uiti la leu si la tigru , pe History la War 1,2 , sunt o multime de emisiuni super stas la Nationale si Discovery. Viata din Alaska iar e faina , cu pluta pe Yukon , sunt cateva televiziuni bune totusi .Ca sa nu mai spunem de  Bahar si Furtuna pe Bosfor .Ma uit vrand nevrand ,ca asa-i in  cuplu ,dar imi palc anumite scene si cladiri si  obiceiuri ,mancaruri exact ca la noi . Chiar multe cuvinte turcesti sunt ca ale noastre ,nu degeaba influenta turceasca  se cunoaste si  in obiceiuri ,anumite traditii chiar .

#42
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,844
  • Înscris: 07.07.2009

View Postdjl, on 09 mai 2016 - 13:32, said:

Cum putem boiocota televiziunile? Vreau să le scadă şi mai mult veniturile din publicitate până vor ajunge să întrebe la colţ de stradă ce vor să facă ca să ne mai uităm la televizor.
Așa ai rămâne fără posturi, mulți ar râmâne fără loc de muncă etc. deci baftă cu așa ceva. Până la urmă nu e obligatoriu ca cineva să se uite la posturile TV, nu? Nici mie nu-mi plac multe chestii dar ce să fac? Să încep să le boicotez și eu? Nu-mi plac porcăriile gen McDonalds. Și? Nu le frecventez și gata. Cum să boicotezi posturile TV ca să le scadă veniturile din publicitate? Poți încerca dar șansele de reușită sunt extrem de mici Posted Image Dar prin alte părți nu te deranjează reclamele? La radio e o plăcere de ex. să le asculți sigur :lol: Suntem înconjurați peste tot de reclame și asta nu se va schimba niciodată!

Edited by Kalman2007, 09 May 2016 - 18:51.


#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
La unele posturi de radio mai găseşti muzică interesantă. Iar alte posturi, deşi sunt posturi de 2 bani, sunt posturi de radio, aşa că nu ai cum să şi vezi unele prostii.
De cei care lucrează la televiziuni îmi pare rău, că cei din tehnic dacă sunt o.k. nu au treabă cu mizeriile dictate de sus. Şi nu vreau falimentul posturilor, vreau reformarea lor.
Că tot fac postul 52.995: când Pro Tv-ul a apărut în 1995, a fost cam la fel de frumos precum anul 1995 (unul dintre cei mai frumoşi ani din viaţa mea), dar acum e precum era tramvaiul 52, adică rar mai vezi ceva bun la acest post (tramvaiul 52 avea un interval de succedare foarte mare).

#44
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Cum poti boicota? Simplu: ai telecomanda. Foloseste-o!

#45
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Au mai incercat unii sa nu mai cumpere produsele la care se face reclama in timpul unor anumite emisiuni. Dar chestia asta are 2 mari bube:

1. poti sa nu cumperi medicamentul X din farmacia Y, sa iei in schimb medicamentul Z din farmacia W care nu-si fac reclama. Dar nu poti de ex. sa renunti la abonamentul la un operator de telefonie doar pentru ca face reclama pe un post care tie nu-ti place.

Si 2: trebuie mai intai sa te uiti la publicitatea (macar) de la o emisiune ca sa vezi ce produse ar trebui sa boicotezi :naughty:

Pana una-alta, tot telecomanda ramane cel mai bun mijloc.

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View PostiZet, on 10 mai 2016 - 11:38, said:

Cum poti boicota? Simplu: ai telecomanda. Foloseste-o!

Eu o folosesc. De ar folosi-o mai mulţi.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Pai mai degraba boicotati produsele pe care le promoveaza la publicitate. Alta metoda nu vad. Ca de acolo le vin banii. Oricum tv-ul mi-a devenit decor, ce sa mai boicotez? :)

Edited by caiuscorneliu, 18 May 2016 - 09:40.


#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Păi să-i invităm şi pe alţi la boicot.

#49
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Stiti ca in televiziunile romanesti precum PRO TV, Antena 1, Prima, TVR, Realitatea , angajarile se fac pe  pile sau relatii de rudenie  si  nu dupa criterii de competente sau talent?
Ce este foarte surprinzator e ca majoritatea actorilor, cantaretilor, prezentatorilor, jurnalistilor si reporterilor au parinti securisti, fosti ofiteri sau membri PCR,  unii chiar avand rude prin parlament si  partide de tip PSD sau PNL   , fie prin institutii de tip SRI,  fie provin  din familii evreiesti sau cele ex-boieresti.
Pentru cine a terminat  Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică,  facultatea de jurnalism ori Facultatea de Cinematografie si Televiziune fara sa aiba deloc pile sau vreo ruda bogata sa fie in bafta lui ca nu o sa pupe niciun post in televiziune si jurnalism, ci poate la supermarket sau vreun call-center.

Inclusiv si in echipa de cameramani si cea de machiaj se intra tot pe pile.

#50
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
La TVR inteleg, ca e firma de stat, si acolo se intra pe pile si nepotisme. Dar la privati, daca abuzeaza de chestia asta, se vor trezi ca scade calitatea productiei si in final vor pierde audienta. Nu zic ca aia nu practica pilele, doar ca pentru ei e contra-productiv.

PS Esti primul pe care-l aud ca are ceva impotriva familiilor vechi boieresti. Pana la urma, aceste familii au dat tarii oameni educati, care au adus contributii in toate domeniile. Binenteles ca unii din ei au facut si compromisuri, de ex. Balaceanu-Stolnici, dar per ansamblu contributia lor merita observata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate