Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fericirea satanei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#37
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 MembruAnonim, on 09 mai 2016 - 17:36, said:

Satana iti ofera minciuna imbracata in vesminte de aur sau cu alte cuvinte adevarul trunchiat. Te face sa crezi ca negrul nu este chiar atat de negru. Aparent totul poate fi frumos si bine, iti ofera luna si stelele, pana te prinde in offsaid.
exact.
adica, te dezbraca in curul gol, dupa care striga in gura mare: ia uitati! mascariciul asta e in curul gol!

#38
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

 halflife, on 08 mai 2016 - 18:14, said:

Cat de fericit credeti ca este diavolul avand in vedere treaba "buna" pe care o face pe Pamant ? Cred ca ar trebui sa fie destul de satisfacut.

Cine "suferă" la urmă "suferă" mai tare, "spune" Biblia, în Cartea Apocalipsei. Posted Image

Diavolului i s-a lăsat de lucru până când se împlinesc numărul oamenilor lui Dumnezeu. După asta, vai de diavol va fi: va sfârşi prin eliminarea lui din Istorie.

Deci, "fericirea" diavolului e precum însăşi natura lui: e trecătoare.

Edited by lupini, 10 May 2016 - 14:47.


#39
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 she_wolf, on 09 mai 2016 - 21:16, said:

Steaua2006, ai primit vreodata vreo minciuna de asta aurita, ai vazut pe Satana asta de care stii asa bine ce invarte? Posted Image

Dar tu, ai vazut vreodata curentul electric din prize? Dar stii ca este acolo si ce poate face. Raul exista si in forma pura. La nivel spiritual se manifesta actiuni si forte care nu pot fi vizualizate. Ai vazut vreodata dragostea? :-)

 lupini, on 10 mai 2016 - 14:27, said:

Cine "suferă" la urmă "suferă" mai tare, "spune" Biblia, în Cartea Apocalipsei. Posted Image

Diavolului i s-a lăsat de lucru până când se împlinesc numărul oamenilor lui Dumnezeu. După asta, vai de diavol va fi: va sfârşi prin eliminarea lui din Istorie.

Deci, "fericirea" diavolului e precum însăşi natura lui: e trecătoare.

Fericirea, prin definitie, e o stare de "maxim" si e trecatoare, indiferent cui apartine... nu exista fericire permanenta...

#40
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

 Scorpionul_Lenes, on 10 mai 2016 - 16:10, said:


Dar tu, ai vazut vreodata curentul electric din prize? Dar stii ca este acolo si ce poate face. Raul exista si in forma pura. La nivel spiritual se manifesta actiuni si forte care nu pot fi vizualizate. Ai vazut vreodata dragostea? :-)


Dragostea, adica pe Dumnezeu? Nu, nu am vazut-o in felul asta :)
Dar am simtit-o, transmisa in diverse feluri prin oameni. Prin oameni, nu prin ingeri sau alte fiinte supranaturale.
Le fel cum raul l-am simtit tot transmis precis sau mai putin precis de oameni, nu de diavoli, nici de satane.

Iar daca ai vrut sa opui pe Satana lui Dumnezeu, cred ca nu e ok, pentru ca nici pe departe nu ar avea capacitati egale, deci nu are cum Satana, daca ar exista, sa te infleunteze asa cum Dumnezeu ar putea-o face.
Atunci cand facem chestii satanice, le facem noi insine, de bunavoie si nesiliti de nimeni, asa ca in loc sa dam vina pe Satana, mai bine am privi mai atent la ce ne poate pielea fiecaruia si, daca e ceva ce dorim sa remediem, sa o facem fara teama ca ar putea exista cineva din exteriorul nostru care ar putea sa ne impiedice :).

#41
Legine

Legine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 26.12.2015

 she_wolf, on 10 mai 2016 - 16:25, said:

Atunci cand facem chestii satanice, le facem noi insine, de bunavoie si nesiliti de nimeni, asa ca in loc sa dam vina pe Satana, mai bine am privi mai atent la ce ne poate pielea fiecaruia si, daca e ceva ce dorim sa remediem, sa o facem fara teama ca ar putea exista cineva din exteriorul nostru care ar putea sa ne impiedice :).

Asa imi amintesc ca spuneau si Sfintii...:yes:

#42
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 she_wolf, on 10 mai 2016 - 16:25, said:

...
Dar am simtit-o, transmisa in diverse feluri prin oameni. Prin oameni, nu prin ingeri sau alte fiinte supranaturale.
Le fel cum raul l-am simtit tot transmis precis sau mai putin precis de oameni, nu de diavoli, nici de satane.

...
Atunci cand facem chestii satanice, le facem noi insine, de bunavoie si nesiliti de nimeni, asa ca in loc sa dam vina pe Satana, mai bine am privi mai atent la ce ne poate pielea fiecaruia si, daca e ceva ce dorim sa remediem, sa o facem fara teama ca ar putea exista cineva din exteriorul nostru care ar putea sa ne impiedice Posted Image.

Cred ca avem o problema de comunicare, vina e a mea, nu criptez suficient de bine in cuvinte ideea pe care vreau sa o exprim... s-ar putea sa spunem acelasi lucru, cu cuvinte diferite, dar sa avem aceeasi imagine. Unde ai citit tu in postarile mele ca cele doua divinitati, Raul si Binele, sunt niste personaje cu o localizare spatio-temporala bine definita? Azi unu' e la Cluj si altu' la New-York? Binele si Raul sunt acelasi lucru la Infinit, se ating, devin un singur plan energetic, si la nivel de macrocosmos si la nivel molecular.

Spunea Altcineva ca "din momentul in care deschidem gura sa vorbim, incepem, cu sau fara voia noastra, sa mintim" deoarece imaginea din capul meu, emisa in cuvinte spre tine si decriptata conform culturii si experientei tale, se transforma in alta imagine, mai mult sau mai putin diferita de cea initiala, rezultand un factor de eroare care se poate numi... minciuna.

Asadar, IN NOI se exprima cele doua experiente, dinamic, ne schimbam de la o secunda la alta, facem si rau si bine simultan sau la mici intervale de timp, NOI INSINE suntem si Yin si Yang... insa in felul in care lasam fie Mielul, fie Lupul sa iasa mai mult la suprafata, "slujim" diferit cele doua entitati care sunt peste tot / pretutindeni...

#43
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Pentru lamuriri suplimentare, doua texte copy / paste pe care le-am scris acum cativa ani...

Am ajuns sa cred ca fiecare actiune ne este determinata de o lupta instantanee si continua dintre doua forte contrare si de marimi aproape egale, numite oricum, Yin si Yang, Dumnezeu si Diavol, Activ si Pasiv, Alb si Negru... oricum. Uneori invinge asa-zisul Bine, si intindem mana celui care are nevoie de ajutor, alteori invinge asa-zisul Rau si... intindem mana celui care ne va distruge ulterior. M-am speriat doar cand am constatat ca e nevoie doar de o secunda de gandire abstracta si rezultatul poate sa difere esential. Aceeasi persoana, aceeasi provocare si rezultate contrarii. Doar o secunda diferenta...

Tot ei, Faraonii, indicau dimineata Soarele Ra si seara mangaiau doar varful Piramidelor. Tot ei, Voievozii, trimiteau in lupta cu armatele straine regulate grupe de tarani inarmati doar cu furci si topoare. Tot ei, Inchizitorii, ardeau pe rugurile credintei vrajitoarele care le fusesera amante cu o seara inainte. Acelasi lucru este si astazi in definitia Civilizatiei: mor multi fara sa stie exact de ce, ca sa traiasca doar cativa cu adevarat.

Edited by Scorpionul_Lenes, 10 May 2016 - 21:59.


#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,565
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oBzOsVY_3RQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


De unde le tot scoate?
Satana, inainte de cadere, era un ....Balaur...fericit? Posted Image

#45
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 dark, on 12 mai 2016 - 09:26, said:

De unde le tot scoate?
Satana, inainte de cadere, era un ....Balaur...fericit? Posted Image

... au mai ramas si insectele fara sef, nevertebratele, si bacteriile, virusurile, etc... aberatii diverse sau presupuneri gasim la tot pasul, mai mult sau mai putin argumentate.

Geneza, Capitolul I:
...
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
...
Geneza, Capitolul VI:

1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime.
5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
...

Fiecare intelege ce vrea... porunca lui Dumnezeu era ca oamenii sa se inmulteasca, si atunci, unde mai e pacatul originar? Apoi, fiii Domnului "intrau" la fiicele oamenilor, care erau frumoase? Apoi, Dumnezeu s-a cait pentru ca a facut omul? Sustin dualitatea bine / rau a unicului Dumnezeu, argumentata in postarea mea anterioara.

Edited by Scorpionul_Lenes, 12 May 2016 - 19:46.


#46
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,565
  • Înscris: 16.03.2004

 Scorpionul_Lenes, on 12 mai 2016 - 19:43, said:

Fiecare intelege ce vrea... porunca lui Dumnezeu era ca oamenii sa se inmulteasca, si atunci, unde mai e pacatul originar?

Nu sexul a fost păcatul originar ci faptul că Adam și Eva au mușcat din fructul oprit.Posted Image

#47
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 09.12.2015

 dark, on 12 mai 2016 - 09:26, said:

De unde le tot scoate? Satana, inainte de cadere, era un ....Balaur...fericit? Posted Image
L. Gog fiul lui MaGog, e un lunatic pen-trick Posted Image -costal , o căzătură infectă în slujba domnului veacului acestuia/a duhului răzvrătirii

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,565
  • Înscris: 16.03.2004

 TheStarkestTruthMatters, on 17 octombrie 2016 - 16:59, said:

L. Gog fiul lui MaGog, e un lunatic pen-trick Posted Image -costal , o căzătură infectă în slujba domnului veacului acestuia/a duhului răzvrătirii

Oh, câtă dreptate ai.... Lazăr Gog prostește poporul penticostal cu așa-zisele descoperiri ”profetice” la fiecare început de an, de fapt niște găselnițe de toată jena.

#49
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 dark, on 17 octombrie 2016 - 13:13, said:


Nu sexul a fost păcatul originar ci faptul că Adam și Eva au mușcat din fructul oprit.Posted Image
Deaia isi imagineaza unii ca acel fruct oprit era de fapt mar . E bine sa specifici ca au "mancat din pomul cunostintei binelui si raului . De fapt e vorba de hrana spirituala care perverteste constinta . Si nu am inteles pentru care motiv Creatorul ar pune la dispozitia inocentilor o "hrana" interzisa ? Nu cumva de fapt era un plan pentru a observa evolutia Satanei si a-l demasca de rautatea intentiilor ?  In acest "conflict" omul e victima colaterala pe care Creatorul incearca sa-l recupereze . insa numai primi doi oameni sunt creatia directa in totalitate a Creatorului si astfel nu se va face responsabil de alegerile fiecaruia decat in masura informarii corecte . Si atunci cum va fi "judecata" celor care nu au ajuns la maturitate spirituala pentru a evalua corect o fiinta umana ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate