Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7379 replies to this topic

#3205
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

 ProdanV, on 19 mai 2019 - 23:42, said:

Am cumparat din targul din Calugareni-Giurgiu un disc care sper sa nu mai permita infasurarea buruienilor pe ax
Am luat si eu unul asemanator dintr-o piață din Bucuresti dar de 230x25.4 mm si nu a tinut decat o zi mai precis cateva ore,nu mai taie.Am cumparat un disc de la Ruris dintr-un magazin de bricolaj cu 80 dinti si el inca rezista tot dupa cateva ore de utilizare.
Amandoua sunt de 230x25.4 mm,la motocositoarea Makita EBH341U pot folosi si de diametru 250 mm sau 255 mm

Edited by bogdangelu, 20 May 2019 - 18:59.


#3206
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

 Techmasters35, on 20 mai 2019 - 18:48, said:

Domnu' IancuMic aveti makita si de cat timp?Si e defecta?Eu i-am trecut de mult pe japonezi la sectiunea "colorati".In afara de electronica nu stiu sa facă altceva,la mecanica sunt praf copiază si ei ca si romani nici ce copiază nu fac bine....

La motocoase depinde de model si ghiolbanu care trage de ea. nici macar Sthill sau Husky nu fac fata daca alegi scula nepotrivita.

Eu am Makita 2T de  6 ani sau mai mult si inca merge excelent (DBC400), mai stiu inca una in 4 timpi care de vre-o patru ani asigura furajarea pentru 3 vaci.

#3207
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Baxon, on 20 mai 2019 - 18:07, said:

Ai putea sa-ti iei una pe acumulatori ca asta de exemplu ...
Multumesc,
Cat e de buna? O ai de mult?

Mai astept si alte recomandari, ptr ca pretul....

#3208
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Ieri am curatat gradina de iarba plus  alte balarii de peste 1m si m-am facut ca Shrek, verde din cap pana in picioare. Firul de 3mm de la Stihl a fost foarte bun :-)

Exista cumva, pentru Husqvarna 545rx, o aparatoare completa, mai mare? Modelul cu care se vinde standard te protejeaza foarte putin.

Attached Files


Edited by biosystems, 20 May 2019 - 22:33.


#3209
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
La asa iarba tai cu discul, firul cand e sub 30cm.

#3210
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
@biosy...
Banuiesc ca ai folosit firul!
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 20 May 2019 - 22:24.


#3211
vornach

vornach

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 04.06.2016
iarba taiata cu fir     [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DAC-WQcJx_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3212
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Cand se folosesc urmatoarele modele de discuri? Nu inteleg de ce exista 3 modele pentru taiat iarba ...

Attached Files



#3213
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 addysoftware, on 20 mai 2019 - 22:16, said:

Multumesc,
Cat e de buna? O ai de mult?

Mai astept si alte recomandari, ptr ca pretul....
Am pomenit de Makita  ca vroiai motor brushles .
Eu am pe benzina 2T , la recomandarea unui coleg de aici si-s foarte multumit de ea, de aceea iti recomand si tie sa lasi electrica si sa iei una pe benzina mai ales ca esti off grid Posted Image

#3214
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Sunt mai multe modele de cutite, personal pe cele cu pastile de vidia nu le agreez din punctul meu de vedere ar trebui interzise.

Cel mai util si folosit cutit la cosit este cel cu trei dinti.
Cu cat creste puterea motocoasei se folosesc cele cu patru, opt sau mai mari. Cutitele cu mai multi (4,8, etc) dinti se folosesc in special pentru vegetatie cu tulpina groasa (trestie spre exemplu) sau defrisari nu neaparat pentru eficienta cat pentru a prevenii incarcarea, efortul inutil.

#3215
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Eu folosesc cel din mijloc de la husky si e ok,dupa pret.....

#3216
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Baxon, on 20 mai 2019 - 22:42, said:

Am pomenit de Makita  ca vroiai motor brushles .
Eu am pe benzina 2T , la recomandarea unui coleg de aici si-s foarte multumit de ea, de aceea iti recomand si tie sa lasi electrica si sa iei una pe benzina mai ales ca esti off grid
Am io un fix, vreau sa imi scad dependenta de petrol si derivate in timp. Tot ce fac, fac electric, doar masina mai e pe benzina... cat o mai tin (cativa ani)
Multumesc pt recomandare si o sa tin cont de ea.

#3217
petryx_o

petryx_o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.06.2006

 addysoftware, on 20 mai 2019 - 22:16, said:

Multumesc,
Cat e de buna? O ai de mult?

Mai astept si alte recomandari, ptr ca pretul....


am eu makita 187 cu acumulator si pentru intrebuintare casnica merge bine, cu un acumulator de 18v 5Ah se poate cosi cam 100 mp ( asta in functie si de iarba ) cu un acumulator de 3 Ah merge undeva la 50 mp (maxim ) la o iarba de 15-20 cm, nu neaparat gazon.
vine montata cu fir de 2 mm , dar o chestie interesanta este reglarea turatiei : mica, mijlocie, mare si auto; la auto trimmerul tureaza la o viteza medie, dar cand "simte" ca intru cu ea in iarba mai mare, accelereaza la maxim si isi face teaba cu succes

pret foarte bun ( fara acumulator si incarcator ) gasesti aici : https://www.shopexpe...ulator-18V-SOLO

este destul de usoara ( coseste nevasta, care are 1.5 m Posted Image ) are motor brushless si chiar sunt multumit de ea; daca trece ploaia, fac cateva poze si evetual un clip scurt sa vezi cum merge; e clar ca nu se compara cu o motocoasa cu motor termic, dar pentru lucruri marunte , isi merita banii.

uite si un clip video de pe youtube :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8YnHsZRfPRo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poate te ajuta informatia Posted Image

Edited by petryx_o, 21 May 2019 - 15:45.


#3218
Ciucasnelu

Ciucasnelu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 18.05.2019

 biosystems, on 20 mai 2019 - 22:42, said:

Cand se folosesc urmatoarele modele de discuri? Nu inteleg de ce exista 3 modele pentru taiat iarba ...
primele doua cutite sunt pentru motocoasele mai hobby iar ultimul , imaginea mai mica se foloseste de la semiprofesinal in sus . cel putin la motocoasele de firma husqy sau sthil .

Mi-am cumparat mai deunazi o motocoasa husqvarna 135r . Intreb si eu daca la tija se adauga in interior ceva vaselina sau altceva . Poate cineva stie raspunsul la problema .

Edited by Ciucasnelu, 21 May 2019 - 20:30.


#3219
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
Salutare! Aveti idee cum vine acel mic arc, cel care actioneaza acel buton? Am desfacut ca era ceva stricat si am uitat pozitia arcului... Am incercat multe variante insa nimic.

Attached Files



#3220
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Capatul de jos, cred ca doar dupa marginea carcasei.atat.

#3221
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017

 Chedburn, on 23 mai 2019 - 18:49, said:

Salutare! Aveti idee cum vine acel mic arc, cel care actioneaza acel buton? Am desfacut ca era ceva stricat si am uitat pozitia arcului... Am incercat multe variante insa nimic.
Vezi poza !

intorci cu fata in jos plasticul verde, si strangi arcul cu tijele una langa alta pana pui capacul

Arcul vine sub plasticul verde subtire. Poate nu e intors plasticul verde, nu-mi dau seama exact, dar arcul asa se pune.
le: Asezi arcul strans cum apare in poza, si pui peste el plasticul verde, tii presat pe plasticul verde (parghia de siguranta) pana asezi capacul negru si pui suruburile.

Attached Files

  • Attached File  1212.jpg   348.29K   31 downloads

Edited by AndreiOP, 23 May 2019 - 20:19.


#3222
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Cu ce tip de pila (eventual marca de calitate) pot sa ascut acest disc de la Husqvarna?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate