Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7379 replies to this topic

#3043
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Ramane sa reglez pozitia coarnelor si hamul.

Pe teava are doua gaurele, sunt pentru ungere periodica?

Attached Files



#3044
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017

View Posttil, on 27 februarie 2019 - 10:04, said:

Ramane sa reglez pozitia coarnelor si hamul.

Pe teava are doua gaurele, sunt pentru ungere periodica?
Uite unde trebuie pui vaselina periodic sau chiar inainte de orice utilizare, depinde daca mai are dupa utilizarea anterioara. Alta ungere ar fi, sa scoti tija si sa o "manjesti" cu vaselina, dar asta dupa ceva ani de utilizare, se poate face si o data pe sezon.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fJIW6I-Od30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gaurile alea, cred ca sunt pentru montarea aparatoarei, mai jos sau mai sus, in functie de utilizare - cu fir sau disc.

#3045
vaxalbin

vaxalbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 03.10.2007
salutare
vin cu o intrebare simpla
exista (de unde se poate achizitiona) adaptor de la diametru 26  mm, 7 caneluri (ax central ) la diametru 26 mm, 9 caneluri? (am o chinezarie cumparata de vreo 8-10 ani din praktiker)
a folosit cineva asa ceva?

#3046
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017

View Postvaxalbin, on 27 februarie 2019 - 16:20, said:

salutare
vin cu o intrebare simpla
exista (de unde se poate achizitiona) adaptor de la diametru 26  mm, 7 caneluri (ax central ) la diametru 26 mm, 9 caneluri? (am o chinezarie cumparata de vreo 8-10 ani din praktiker)
a folosit cineva asa ceva?
De ce nu schimbi tija de 7 caneluri, si sa pui una de 9 caneluri? Eu n-am vazut adaptor. Ai vreun accesoriu cu 9 caneluri, gen freze sau drujba?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/294U3HVJ6KE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3047
vaxalbin

vaxalbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 03.10.2007

View PostAndreiOP, on 27 februarie 2019 - 17:11, said:

De ce nu schimbi tija de 7 caneluri, si sa pui una de 9 caneluri? Eu n-am vazut adaptor. Ai vreun accesoriu cu 9 caneluri, gen freze sau drujba?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/294U3HVJ6KE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
intentionez sa-i pun un mini cultivator si unu' de taiat crengi, tip drujba...
din cate imi aduc aminte, tija are tot 7 caneluri si la ambreiaj,.... (am schimbat rulmentul din zona aia), cred ca sunt cam multe de schimbat....

Edited by vaxalbin, 27 February 2019 - 21:41.


#3048
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
La cat timp ai schimbat rulmentul dinspre ambreiaj?
Ma uitam si eu la asta nou al meu ca nu e tocmai perfect si poate ar fi o idee buna sa pun din start rulment bun acolo.

View PostAndreiOP, on 27 februarie 2019 - 14:14, said:

Uite unde trebuie pui vaselina periodic sau chiar inainte de orice utilizare, depinde daca mai are dupa utilizarea anterioara. Alta ungere ar fi, sa scoti tija si sa o "manjesti" cu vaselina, dar asta dupa ceva ani de utilizare, se poate face si o data pe sezon.
Notat. Nici nu observasem surubul ala, dar exista si la mine, e ok.

DAR, mai sunt doua gaurele pe tija, date cu cap, la fix cat sa nu le acoperi cand montezi capetele. Iar daca montezi tija invers, una din gauri o sa fie acoperita, pe partea dinspre motor, iar cea dinspre tambur ar sta mai sus decat normal.
Eu cred ca sunt date pentru ungerea canelurilor si a lagarelor de la capetele axului fara sa mai demontezi tija la capete. Cu riscul sa intre mizerie pe acolo cand utilizezi jucaria....

Am amestecat tija/ax/teava, dar sper ca s-a inteles ce vreau sa zic.

#3049
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Probat ieri, merge super super bine, hamul si coarnele erau puse la fix (abtibild-urile care erau puse pe tija erau puse cu cap aparent, sa marcheze exact locurile in care sa montezi coarnele si agatatoarea pentru ham).

Cum e cu dozarea uleiului de amestec? Cartea zice 1:25 , bidonul e marcat la fel, pentru pregatirea unui amestec 1:25 (adica 24ml/600ml).
Am pus ulei bun, Husqvarna albastru.


La drujba merge 1:40 - 1:50 , acelasi ulei. Recomandat e 1:50 , eu pun 1:40.

#3050
vaxalbin

vaxalbin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 03.10.2007

 til, on 27 februarie 2019 - 22:36, said:

La cat timp ai schimbat rulmentul dinspre ambreiaj?

nu mai stiu exact, la vreo 5-6 ani... l-am schimbat deoarece a trebuit sa inlocuiesc un arc de la ambreiaj si mi s-a parut ca uruie nitel (era cam uscat...) daca tot desfacusem pe acolo....


gasesc pe undeva tija la un capat cu 7 caneluri iar la celalalt capat cu 9 caneluri?

Edited by vaxalbin, 02 March 2019 - 20:54.


#3051
andreigh88

andreigh88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2019

 vaxalbin, on 27 februarie 2019 - 21:40, said:

intentionez sa-i pun un mini cultivator si unu' de taiat crengi, tip drujba...
din cate imi aduc aminte, tija are tot 7 caneluri si la ambreiaj,.... (am schimbat rulmentul din zona aia), cred ca sunt cam multe de schimbat....
Eu mi-am pus prasitoare la motocoasa da am avut noroc ca motocoasa avea tija cu 9 caneluri si nu a mai trebuie sa fac nici o adaptare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/th0hjXgZeE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In locul tau as cumpara o tija cu 9 caneluri care se gaseste peste tot
https://www.generalm...otocoasa-627960

#3052
Dobreiulian98

Dobreiulian98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.10.2015

 vaxalbin, on 02 martie 2019 - 20:52, said:

nu mai stiu exact, la vreo 5-6 ani... l-am schimbat deoarece a trebuit sa inlocuiesc un arc de la ambreiaj si mi s-a parut ca uruie nitel (era cam uscat...) daca tot desfacusem pe acolo....


gasesc pe undeva tija la un capat cu 7 caneluri iar la celalalt capat cu 9 caneluri?
nu, doar cu 7 sau 9 in ambele capete. am avut aceeasi poblema si pana la urma am schimat transmisia de jos tot cu 9 si am rezolvat https://www.generalm...-9dinti-6037568

sau poti sa schimbi partea de sus, dar este mai complicat pentru ca trebuie sa nimeresti pe gaurile de la motor

#3053
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 til, on 27 februarie 2019 - 10:04, said:

Ramane sa reglez pozitia coarnelor si hamul.

Pe teava are doua gaurele, sunt pentru ungere periodica?
Oare merge pus accesoriu cultivator pt motosapa ? M-ar tenta sa iau si io una si un accesoriu cultivator si sa las McCulloch-ul doar pt taiat iarba .

#3054
Dobreiulian98

Dobreiulian98

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.10.2015

 Baxon, on 27 martie 2019 - 20:25, said:

Oare merge pus accesoriu cultivator pt motosapa ? M-ar tenta sa iau si io una si un accesoriu cultivator si sa las McCulloch-ul doar pt taiat iarba .
da, dar depinde de teava si cati dinti are

#3055
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Normal ca ceva compatibil , nu improvizatii , la asta m-am referit . La 9 dinti e ok ? Adica 9 cu 9 .

#3056
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Trebuie sa mearga cu accesoriile lor chinezesti. Nu stiu cate caneluri avea pe ax... pareau a fi multe :))

#3057
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2008
Buna ziua,

observ ca la partea de motocositori nu se mai "vorbeste" de prin 2016, de aceea va intreb aci:
am luat de curand o motocositoare de umar UralMash, inclusiv cu prasitoare. Am terminat de montat, sunt in rodaj, deocamdata foarte silentioasa. I am pus doar capatul cu nylon. Mai are in dotare disc 2T, 3T si disc vidia cu 40 dinti, Din experienta voastra, cu care capat sau disc taiati mai bine o iarba normal de inaltime 10-15 cm?
Mersi

#3058
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Eu am folosit fir pentru iarba, cutite pentru balarii (rugi, curpeni, etc) si disc (o singura data) pentru lastari la un stihl; iarba 10-15 cm = "nylon" - presupun ca e acelasi lucru cu "fir".

Cu stima,
Liviu

#3059
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
@babuinus , daca vrei sa tai iarba de la suprafata pamantului , folosesti fir . O poti taia si un cm sub pamant cu firul . Daca doresti sa ramana 3-4 cm de iarba , folosesti un cutit din ala de lai primit .

#3060
babuinus

babuinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2008
ok, va multumesc tuturor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate