Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7405 replies to this topic

#2935
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
Motocoasa pe benzina.
Ce buget ai la dispozitie sa investesti in utilaj?

Edited by AndreiOP, 12 September 2018 - 10:44.


#2936
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008

 laurentiu19_75, on 12 septembrie 2018 - 10:25, said:

nu sunt bune .nu au putere .gandeste te la consumarea acum cat sunt de scumpi la achizitionare si sunt cazuri cand ai nevoie de putere pe anumite portiuni si vei regreta ca nu ai luat pt cativa bani in plus
Ai probat asa ceva? Daca Da, ce model anume si fata de ce model pe benzina ai facut comparatia?
Multumesc.

Intreb pentru ca si eu ma uitam zilele astea la o Makita DUR365UZ pe 36V cu motor brushless.

#2937
laurentiu19_75

laurentiu19_75

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 24.06.2016
nu am lucrat .dar 1 l de benzina costa 5lei .nu este saracia asa mare .m am uitat la configuratii .nu este grozava .ia un stihl 55 la acelasi pret si mult mai buna

#2938
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Nu vreau sa fiu rautacios, dar ce sa compari ? 200W cu 1000W ? asa...la ochi...fara calcule; cele mai parlite benzinare pleaca de la 700W in sus.

Edited by liviu9, 12 September 2018 - 21:09.


#2939
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
Faci treaba si cu astea, nu-s chiar asa slabe.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63zt9MMBY1w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2940
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Interesant, dar acumulatorul ala nu cred ca tine o ora si nici un numar de incarcari cate plinuri se pot face la un...sa zicem FS55...intr-o viata de motocoasa; iar pretul aleia electrice s-ar putea sa fie mai mare; sa nu mai spun ca dupa ce se uzeaza acumulatorul (2-3 ani), putin probabil sa gasesti ceva identic (cel putin calitativ).

Edited by liviu9, 12 September 2018 - 21:48.


#2941
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
Treaba e ca, se livreaza fara acumulatori si incarcator, la pretul de cca 1000 lei, mai trebuie si acumulator si incarcator, alte costuri, adica inca vreo 500 lei.In clip se folosesc 2 acumulatori simultan. Dar daca ai acumulator si incarcator compatibile de la alte scule electrice makita, nu mai ai costurile respective. Din acest motiv, se vând si fara acumulator si încărcător.

Edited by AndreiOP, 12 September 2018 - 22:05.


#2942
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Am avut in mana 2 electrice; una la 220V (noname) si una la 18V ceva gen B&D; aia la 220V dupa ce am fortat putin, s-a topit motorul...aia la 18V nu avea acumulator si am testat cu redresor si cabluri de forta (proprietarul voia un adaptor); ca suprafata am reusit cat a facut ala din clip, dar iarba de 3 ori mai scurta si mai cruda...dupa care a sarit protectia...

#2943
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@laurentiu19_75,

Nu crezi ca ar fi mai OK daca ne-am da cu parerea doar asupra lucrurilor cu care am avut de a face? Multe chestii pot diferi pe hartie, dar in realitate sa fie altfel. Stiai ca modelul de Makita propus de mine se incadreaza in categoria Profi?

Am observat ca foarte multa lume cand analizeaza un produs o face numai dupa nevoia apropiata si nu dupa cele care pot aparea in timp. De exemplu, vrea unul sa isi ia o masina noua. Se duce la dealer, ala ii zice ca trebuie sa dea un avans de X lei si ca rata lunara va fi Y lei - omul e in culmea fericirii, ca ce mare afacere a facut. Total gresit !!! Ce a omis omul sa intrebe si dealerul sa-i spuna e tocmai costul de intretinere (revizii & stuff) pe toata aceasta perioada, cat si dupa, caci de acolo mananca service-ul o paine, nu de pe vanzare.

In cazul de mai sus, costul benzinei e tocmai nevoia apropiata, care poate parea un nimic daca ne raportam doar la un banal 5 lei, dar care in fapt se aduna, ca doar nu cosesti doar de 5 lei pe an. Problema e cu costurile de intretinere globala in perioada de folosire (ca doar nu consuma doar benzina), cu zgomotul si vibratiile, mai pica un furtun, mai trebuie reglat carburatorul, mai se uzeaza segmentii, etc.

Pentru mine, singura problema va fi doar incarcatul bateriilor, dar cum am curent gratis de la soare, nici macar asta nu va fi.

#2944
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Totul e sa ai autonomia necesara sa termini lucrarea in timpul propus, ca daca trebuie sa pierzi vremea 2-3 ceasuri pana se incarca si apoi sa cosesti juma de ora si iar sa stai cu ea la incarcat atunci nu mai e o afacere buna , pierzi timp pe care nu-l mai recuperezi veci . Dpmdv timpul e inamicul nr 1 nu ca e electrica sau termica .

#2945
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010

 vast, on 12 septembrie 2018 - 22:24, said:

@laurentiu19_75,

Stiai ca modelul de Makita propus de mine se incadreaza in categoria Profi?



Cind ii voi vedea pe cei de la spatii verzi cu asaceva iti voi da dreptate.
In cei 2 accu si incarcatorul iau peste 100l de amestec.
Cu ala cosesc peste 200 de ore cu FS55 sau cam 100 cu DBC4510.
La cit cosesc acuma ar fi cam 5 ani.
In 5 ani deja schimbi acumulatorii macar o data.
Si nu uita cu DBC4510 nu cosesc, defrisez!

#2946
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017
Se folosesc si de cei de la spatii verzi.
Sunt zone unde pentru mai putina poluare fonica, se folosesc si motocoase, drujbe cu acumulatori - vezi zone urbane, cartiere rezidentiale, scoli, spitale. Exista si utilizatori care prefera electrice pentru ca vor sa lucreze in liniste, sa nu miroasa a benzina dupa folosire, sa nu se murdareasca pe maini daca au vreo problema mecanica, poate nu se pricep la mecanica, au arii mici de lucrat, s.a.m.d.

#2947
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,662
  • Înscris: 31.01.2010

 AndreiOP, on 13 septembrie 2018 - 07:48, said:

sa nu se murdareasca pe maini daca au vreo problema mecanica, poate nu se pricep la mecanica, au arii mici de lucrat, s.a.m.d.

Atunci cumpara Stihl, Husqvarna sau Dolmar, cei trei rosii, la noi ultimul e albastru, Makita.

#2948
AndreiOP

AndreiOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 11.02.2017

 Ion_Bumbu, on 13 septembrie 2018 - 08:14, said:


Atunci cumpara Stihl, Husqvarna sau Dolmar, cei trei rosii, la noi ultimul e albastru, Makita.

Ce treaba are afirmatia asta?! N-am zis ca o sa cumpar ceva, sau ca makita e intr-un fel.
Nu am initiat eu discutia despre motocoase cu acumulatori, doar am mai lamurit niste lucruri.

#2949
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
1. Trebuie sa cosesti si nu sti cand o sa iei pauza, important e sa faci treaba...te duci cu motocoasa...benzina, ulei, cutite, discuri, scule, etc.
2. Te duci in weekend sa te linistesti la iarba verde, bere, gratar, etc, da' vrei sa faci un pic de sport si te tine punga...te duci cu coasa electrica si acumulator de rezerva incarcat.
In ambele cazuri ma refer la marci consacrate.

#2950
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Slava Domnului ca nu sunt motocoase diesel, ca altfel vedeam pe aici o multime de comentarii si argumentari pe tema benzina vs diesel.

#2951
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 AndreiOP, on 13 septembrie 2018 - 07:48, said:


Sunt zone unde pentru mai putina poluare fonica, se folosesc si motocoase, drujbe cu acumulatori - vezi zone urbane, cartiere rezidentiale, scoli, spitale.

Poti detalia? Pare mai degrabă o fantezie.

#2952
gxpopa

gxpopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.06.2014
Nu, nu pare a fi o fantezie ci chiar este. Eu, cel putin, nu am vazut inca un muncitor de la spatii verzi care pleaca dimineata de la sediul firmei cu o roaba de acumulatori incarcati sa aiba cu ce munci toata ziua. Cu un bidonas de benzina si o traista de scule da, am vazut. Un alt aspect ar fi acesta: cat credeti ca-i pasa lui Dorel de linistea celor din jur atunci cand taie iarba? Eu unul n-as paria prea multi bani pe ,,grija'' asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate