Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

MAGNAT Monitor Supreme 2002 (5.1)

- - - - -
  • Please log in to reply
816 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postion_daniel, on 03 mai 2016 - 01:49, said:

Ce boxe mai bune? Lamureste-ma te rog
Pai la buget de 1000 de euro e pacat sa investesti in cele mai ieftine boxe. Am zis 2/3 din boget pt. boxe. La 3000 RON gasesti boxe foarte bune ,mult peste MMS1002-2002. Am zis ca Magnaturile sunt OK pt. pretul dat pe ele dar sa nu ai pretentia de finetzuri ,detalii sonore ,soundstage ,etc . Si se mai ard si usor tweeterele daca le fortezi cu butonul de treble mult spre dreapta la volum mare.

#38
anniculae

anniculae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.06.2010
La 1000 de euro eu unul mi-as lua:
Dali Zensor 7 care sunt acum la reducere (daca ai camera de cel putin 20m2) sau Dali Zensor 5 daca ai camera mai mica
NAD 326 - care este un amplificator destul de puternic care duce foarte multe boxe. Eu unul l-am pus cu o pereche de boxe de 87dB, 200W in 4Ohm si nu a avut probleme.
DAC Fiio E10K

Daca le iei pe toate din acelasi loc presupun ca beneficiezi si de o reducere.

O alta combinatie foarte buna ar fi boxe Focal + amplificare Arcam. Dar iti depaseste bugetul daca le iei de noi.
Daca te risti la SH sunt multe oferte.

#39
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bune recomandari, ba chiar, eu mi-as face mila de buget si-as lua C325, dat fiind ca se gaseste (SH, evident) pe la 700 lei si e acelasi lucru cu C326.
Zensor 7 sunt chiar peste necesitatile unui incepator si e pacat (si orz stricat) daca nu se ia in considerare si-o minima amenajare acustica. Adica, daca iei acele boxe ca sa le-nghesui prin niste colturi de camera si sa dai Play de pe Youtube, uita degraba de ele si ia ceva mai ieftin, eventual ramai la acele Magnaturi, ion_daniel.

Apropo de bugete de 1000Euro, uite aici ceva ce se numeste boxe audio, insa e pacat ca nu prea te-nscrii cu bugetul, cu toata acea reducere.

#40
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
In tot orasul Craiova am gasit numai pocnitori cu 1977545 wati, Singurul pe care l-am gasit mai decent dar calitatea sunetului totusi lasa de dorit la 5000 Lei
Yamaha 5.1 format din:
Receiver RX-V379
Boxe:
Yamaha
NS-555
NS-333
NS-C444
Subwoofer:
YST-SW030


#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Trebuie sa te hotarasti de la bun inceput daca vrei stereo sau multicanal.

#42
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Stereo vreau. Am spus ce am gasit...

#43
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Ai gasit ce nu cumpara lumea  boxele  yamaha  , cel putin cele entry , nu au renume bun.

Daca te hotarasti la NAD 326 + Dali Zensor 5 , trebuie sa cauti si un subwoofer pe masura , nu cred ca unul magnat e potrivit.

Ar mai fi o varianta cu amplficator Yamaha as 501 + Heco  702 recomadate ieri de patrioturobert

Edited by Mirel_F, 03 May 2016 - 18:06.


#44
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
M-ati bagat in ceata de tot.... La ultimele boxe recomandate nu m-ar multumi BASS-ul.... in mare parte ascult Remix-uri si am nevoie de Bass...

#45
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am impresia ca te arunci la chestii de prea mare finetze avand genul de muzica pe care il asculti. Basul ala pe care il vrei tu denota o lipsa de cultura audio si acustica ,des intalnita la generatia tanara. Auditia cu minim de calitate nu inseamna bas sau inalte exagerate. Sunetul trebuie sa fie natural ,asa cum a fost conceput in studioul respectiv de artistul respectiv. In niciun caz cu bas exagerat. Trebuie sa se auda clar tooate detaliile muzicale nu doar sa duduie basul. Astea sunt clar reminescente de pe vremea lui Z5500.  Ia-ti un receiver ieftin ,pui 2 boxe mari de podea sau 2 de raft si un sub si ai rezolvat-o. Oricum la cat de saraca e in armonici acea muzica nu se justifica buget de 1000 euro ,mai ales pt o ureche neantrenata.

#46
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Raman Boxele Dali Zensor 7.
Ce amplificator e mai bun:  NAD C326BEE, sau Marantz PM6005

#47
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Nu te grabi cu achizitia ,  boxele Dali dupa cum ti -a zis cineva nu prea au bas , e posibil sa nu-ti placa , mai  dai si o groaza de bani. Nad are iesire pentru subwoofer iar la nevoie pui unul. Dar ajungi la 1300 de euro.

Cautand prin oferte am gasit pentru mine un amplificator , il iau la salariu peste o saptamana , e la oferta ,  deocamdata nu-i  divulg numele. Sper sa mai fie valabila oferta  saptamana viitoare. Succes la achizitie !

Edited by Mirel_F, 03 May 2016 - 22:43.


#48
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Mai mult ca sigur boxele o sa ramana Dali Zensor 7.
Ce amplificator sa iau sa scoata tot ce e mai bun din boxele acestea?

#49
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Merg cu orice amplificator, si cu Yamaha, si cu NAD, si cu Marantz, nu-i problema.
Ca sa scoti ce-i mai bun din ele trebuie sa mizezi pe-o amenajare acustica a camerei de auditii, altfel arunci cu banii de pomana si te trezesti ca altcineva de-aici de pe forum care-a cumparat pe la-nceputul acestui an o pereche de Zensor 3, le-a trantit in camera apoi a ajuns la concluzia ca o pereche de Solo 6C suna mai bine decat acele Zensor 3.

Cat priveste amplificatorul, eu insist sa iei in considerare varianta SH, iesi mult mai ieftin si fara rabat la calitatea sunetului.

Si, inca o data, daca-ti plac huruieli din alea care fac sa zdrangane totul in jurul tau, a la Logitech, ai zbarcito cu Dali.

Nu in ultimul rand, dat fiind ca ai in vedere sa cheltuiesti o suma destul de frumoasa, eu iti sugerez sa iei in considerare un drum pana la capitala, ca nu esti departe, si sa asculti in cateva showroom-uri cat mai multe modele. Asa te lamuresti cu urechile tale exact cu privire la ce ai nevoie si daca anumite produse isi merita banii, raportat la asteptarile tale.

Edited by Protopopeus, 04 May 2016 - 16:43.


#50
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Am sunat la AVSTORE si mi-au recomandat Yamaha A-S501 si Marantz PM6005 pentru Dali Zensor 7, Dar a zis ca mai ok ar fi Yamaha A-S501 pentru ca e mai puternic si are iesire pentru Subwoofer...
@Protopopeus. Ai si tu dreptatea ta....

#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se poate conecta subwoofer si pe a doua iesire de boxe a unui amplificator ca PM 6005 cu conditia ca acel subwoofer sa aiba si intrari de high level ,adica de semnal pt. boxe. Ca la asta.
Problema atat la S501 cat si la Pm 6005 este cu adevarat lipsa posibilitatii unui management e bas corespunzator ,chiar daca de exemplu Yamaha are iesire de subwoofer dedicata. Pe scurt ,tu trebuie sa reglezi crossoverul din subwoofer la o frecventa la care boxele de fata (in cazul tau acele Dali) nu mai raspund corespunzator. De exemplu ,sa zicem 60Hz. Subwooferul in cazul asta presteaza doar la ce-i sub 60Hz. In acelasi timp ar trebui sa poti regla in asa fel o frecventa de taiere de 60Hz si la boxele de fata(Dali) incat acestea sa mearga doar cu ce-i peste 60Hz. Adica sa ai taiere sus la subwoofer si taiere jos la boxe. Din pacate la amplificatoare(cu putine exceptii) n-ai cum regla exact aceasta taiere pt. boxele de fata. Rotesti tu butonul de bas mai spre minim dar efectul e foarte aproximativ. La receiverele multicanal aceasta taiere la boxe se face mult mai usor ,managementul de bas e mai bun. Din pacate receiverele multicanal nu presteaza atat de bine ca amplificatoarele in modul stereo.
Lucru foarte important: Subwooferul in sistemele audio decente se adauga doar pt. a completa pe partea de bas acolo unde boxele front(de raft sau standfloor) nu mai pot. Nu trebuie sa ai aceleasi frecvente de bas care ies si din subwoofer si din boxele fata. Altfel se va auzi defazat ,defectos ,cam ca la nunta. Subwooferul nu se integreaza deloc simplu intr-un sistem audio ,nu e ca la sistemele de pc. Mai trebuie avuti in vedere inca multi factori importanti la managementul de bas cum ar fi reglajul defazajului (phase) si mai ales pozitionarea in punctul optim in camera(lucru cel mai dificil).
Asa ca te sfatuiesti sa iei intai amplificatorul si boxele(vezi ca Yamaha nu presteaza asa stralucit pe partea de bas) si mai apoi abia ,daca crezi ca e cu adevarat necesar ,sa te gandesti sa adaugi si un subwoofer. Ca amplificator dintre cele doua eu as merge totusi pe PM 6005 sau pe NAD C326 sau 325 BEE. Chiar NAD-urile stau foarte bine pe partea de bas. Deci din doua eu aleg al treilea Posted Image

Edited by edigee, 04 May 2016 - 20:00.


#52
ion_daniel

ion_daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 14.02.2009
Bun.... Deci NAD C326BEE sau Yamaha A-S501 Plusuri si minusuri intre cele doua daca se poate Posted Image

#53
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Am ascultat vineri inainte de Paste boxele Dali Zensor 7 + Yamaha A-S501 la avstore. Motivul pt care ti-au recomandat aceasta combinatie este acela ca boxele respective nu au foarte multe inalte, iar amplificatorul Yamaha favorizeaza oarecum tocmai frecventele inalte. Pe partea de joase, intr-adevar boxele nu coboara foarte mult in frecventa, dar asta e boala generala in ziua de azi la boxele cu difuzoare mici. Marketingul zice ca nu ai nevoie de frecvente sub 35-40 Hz, desi tu poti auzi pana la 16-20 Hz. O melodie f buna pt un astfel de test este Black Eyed Peas - Boom Boom Pow: la boxele care nu pot cobora sub 35-40 Hz nu se aude basul pe portiuni lungi de melodie. Chiar daca o sa ma acuze colegul edigee de "incultura audio si acustica", parerea mea e ca la nivelul asta de pret, fara subwoofer, nu poti spune ca ai sunet full range.

In concluzie: nu da o caruta de bani fara sa asculti inainte. Te costa mult mai putin drumul pana la Bucuresti, decat o combinatie de scule pe care o s-o regreti ulterior.

#54
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostProtopopeus, on 04 mai 2016 - 16:38, said:

Merg cu orice amplificator, si cu Yamaha, si cu NAD, si cu Marantz, nu-i problema.
Ca sa scoti ce-i mai bun din ele trebuie sa mizezi pe-o amenajare acustica a camerei de auditii, altfel arunci cu banii de pomana si te trezesti ca altcineva de-aici de pe forum care-a cumparat pe la-nceputul acestui an o pereche de Zensor 3, le-a trantit in camera apoi a ajuns la concluzia ca o pereche de Solo 6C suna mai bine decat acele Zensor 3.

...
Eu is ala,...da' se vede ca n-ai mai urmarit topicul deschis de mine.Posted Image

Si eu as merge pe Dali Zensor 7...Zensor 5 in niciun caz nu se pot compara cu Zensor 7.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate