Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache
 Toate site-urile PROTV down

Obtinere gratuitati Legea 189/2000

La mulți ani @BlueKing-69!

suspectez un switch ca are probleme
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#307
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Am tras SAO2, in ideea ca primul a fost borderline interesant. Asta nu a mai fost, nu reusesc sa il termin. Noroc ca are doua arcuri si am fost nevoit sa suport doar 14 episoade pentru concluzie.

Stiu ca si primul a fost aberant cu drama exagerata din lumea virtuala, dar asta a luat-o pe aratura rau de tot. Vine gagica asta si ii povesteste eroului nostru otaku cum a ucis ea odata un om. Iar otaku preia o expresie profunda si zice "si eu am ucis!". In joc, ma! In joc! A ucis niste personaje intr-un joc, vai de plm. Fata aia ucisese in viata reala un om, iar SAO 2 vrea sa ne faca sa credem ca e acelasi lucru. Mai grav e ca apoi nu ne mai lasa din prostia asta, de cinci ori pe episod ne tot aminteste cum a ucis el niste jucatori si asta ii da PTSD. Pur si simplu a fost prea mult, nu am mai rezistat.

Nota 5.

Am tras si Baki, citisem manga de la el New Grappler Baki si stiam ce ma asteapta, doar violenta si gore cu franturi de pseudofilozofie. Asta a si oferit, doar ca e prea putin ca sa-l poti numi un anime bun, am ajuns rapid sa ma plictiseasca violenta.

Nota 6.

Re:ZERO -Starting Life in Another World-, inca un anime de nota 6 cu indulgenta, pentru ca povestea e peste tot, dar a fost suficient de diversificata incat sa-mi mentina atentia.

[ https://i.redd.it/ci8z0nx9bc611.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#308
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Nu mai stiu cu ce era SAO 2. Parca era una cu o sabie intr-un joc cu arme de foc. Aia mi-a placut.
Oricum peste Gun Gale Online (un spin-off/sequel) care a fost jenant. Asteptam tot show-ul sa vad vreun moment "tanoshii" ceva. Am asteptat degeaba.

#309
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Nu orice fel de sabie, ci un lightsaber! Adica aia erau acolo cu pusti, mitraliere si arme cu luneta, iar el a luat o sabie si respingea gloantele ca un jedi Posted Image

Am uitat sa mentionez ca, fara vreo explicatie, a ales un avatar feminin si toata lumea il credea fata.

[ https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/105107777340050179/0DC8DDB582D2FF5199D9F228DA47C0D1ACC0D86E/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am urmarit si Goblin Slayer, a fost reconfortant de light, un fantasy care nu-ti solicita neuronii. Nici asta nu trece nota 6, l-am terminat ieri si am si uitat despre ce e vorba.

Edited by Mizu, 06 January 2019 - 17:51.


#310
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMizu, on 06 ianuarie 2019 - 17:40, said:

Nu orice fel de sabie, ci un lightsaber! Adica aia erau acolo cu pusti, mitraliere si arme cu luneta, iar el a luat o sabie si respingea gloantele ca un jedi Posted Image

Am uitat sa mentionez ca, fara vreo explicatie, a ales un avatar feminin si toata lumea il credea fata.

[ https://steamuserimages-a.akamaihd.net/ugc/105107777340050179/0DC8DDB582D2FF5199D9F228DA47C0D1ACC0D86E/ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi? Stiam io ca a fost fun. :D

#311
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Tocmai am vazut filmul de animatie No Game No Life Zero, care-i prequel pt. No Game No Life.
Superb. Recomand si este primul anime caruia ii dau 10 de vreun an incoa. Seamana oarecum cu Saikano, dar arata mult mai bine.

Edited by Genjurooo, 06 January 2019 - 22:42.


#312
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Kokkoku- un anime misto prin lipsa tatelor si fan service-ului, fara elevi si gagici in uniforme scolare. Un anime care are un inceput, mijloc si sfarsit.

Nota 6.

[ https://i1.wp.com/blackandyellowotakugamers.com/wp-content/uploads/2018/04/blonde-deus-ex-machina.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#313
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Juuousei - e un SF in care doi frati sunt aruncati pe o planeta salbatica unde trebuie sa supravietuiasca si sa afle motivul pentru care sunt acolo.

Ideea e una interesanta si scenariul suficient de complex pentru un shoujo, dar e foarte multa informatie comprimata in 11 episoade. Nota 6 pentru efort.

[ https://66.media.tumblr.com/1cfd2eabd841a6b02d0a096832a51a7f/tumblr_p1yejbpx1v1taaksjo1_400.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#314
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Yona of the Dawn - pentru amatorii shoujo, povestea confuza a unei printese care, dupa ce ii e asasinat tatal, merge in lumea larga si strange echipa pentru... ceva. Nu pentru razbunare, nu stiu exact pentru ce si nici ea nu stie.

Seria se termina cand abia ai zice ca incepe, deci nah, confuz. Ar trebui sa existe o continuare, dar e un anime din 2015 si nu se intrevede vreuna la orizont.

Tehnic i-as da un 6, dar lipsa completa de vreo urma de satisfactie dupa ce am urmarit 24 de episoade il impinge la nota 4.

[ https://data.whicdn.com/images/190306288/original.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 11 January 2019 - 11:55.


#315
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,918
  • Înscris: 25.12.2016
La Overlord v-ati uitat? Este la sezonul 3 deja,

#316
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
A fost amuzant pentru cateva episoade, dar am ajuns sa ma plictisesc repede de genul ala de umor. Iar fara umor nu prea mai ramane nimic din anime, povestea e zero.

#317
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,918
  • Înscris: 25.12.2016
Mie mi-a placut Overlord pentru ca spune povestea din perspectiva mai multor personaje/rase. Si de abia acum ar trebui sa urmeze ce e mai interesant, sa apara tradarile si tot felul de aliante.


Acum ma uit ocazional la cate un episod din Gabriel DropOut, o comedie cu umor clasic japonez.
Dupa 3-gatsu no Lion am mai cautat ceva cu shogi si am ajuns la Ryuuou no Oshigoto!, o serie ce are ca pretext jocul de shogi dar care prezinta un fel de harem mai ciudat, constituit in jurul unui liceean, si format din cateva fete de 9 ani (dintre care una locuieste cu el), o gagica apropiata de varsta lui, si o tipa de vreo 25 de ani. Dintr-un motiv oarecare, japonezilor le plac foarte mult astfel de alaturari ciudate, amuzante la inceput dar plictisitoare dupa cateva episoade.

Am terminat si Goblin Slayer, ma asteptam la mai mult dar n-a prea avut sare si piper.
Si am vazut recent un live action bunicel, printre putinele reusite de japonezi in domeniul acesta: Inuyashiki (2018)

#318
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Un anime interesant ce ii la inceput, The Promised Neverland, povestea mi se pare geniala si foarte captivanta cu niste orfani si apoi horror story. Daca erau toate episoadele deja il terminam in seara aia, atat de mult m-a captivat.

#319
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,918
  • Înscris: 25.12.2016
Am inceput Dororo, mi se pare cel mai bun din sezonul acesta.
https://myanimelist....me/37520/Dororo

#320
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.03.2018
cea mai buna este loli Kitsune , Senko-san. Posted Image

Attached Files



#321
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015
Salut, caut ceva similar ca idee cu anime-uri mature precum Knights of Sidonia, Evangelion, Blue Gender, Blame !, etc...Imi puteti recomanda ceva ? Acel serial Ingress cum e ?

#322
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.03.2018

View Postdoxan, on 19 iunie 2019 - 11:52, said:

Salut, caut ceva similar ca idee cu anime-uri mature precum Knights of Sidonia, Evangelion, Blue Gender, Blame !, etc...Imi puteti recomanda ceva ?
Iti recomand Kimetsu no Yaiba. Este foarte intens.

#323
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,507
  • Înscris: 22.12.2015
Merci, o sa-l descarc, scenariul e foarte interesant. Am mai descoperit recent un serial mecha destul de captivant, poarta denumirea de Gasaraki...o alta capodopera marca Ryosuke Takahashi *Armored Trooper Votoms, etc.
Din pacate, la fel ca majoritatea creatilor sale...si acest anime e condamnat sa ramana vesnic in obscuritate.

Urmatorul pe lista mea, din cate am citit, pare a avea multe puncte comune cu Ergo Proxy:

https://myanimelist....e/26/Texhnolyze

Edited by doxan, 07 July 2019 - 19:54.


#324
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Trigun, Elfen lied, Bleach si Hellsing

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate