Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Linux pe celeron 2.4ghz, 1.75Gb Ram, incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Salut! Cum spune si titlul, sunt un incepator, placa video e "pe placa de baza" (cred ca integrata ii zice), am facut cateva teste, unul mi-a dat Puppy linux, altul Linux Mint, voi ce parere aveti? La ce il voi folosi? Browsing pe web, invatare linux si... vizualizare filme...

Multumesc Anticipat!

Ps. Il voi folosi in dual boot cu Windows XP... (Win Xp v-a fi instalat pe HDD1 si Linux pe HDD2 Posted Image )

Ps2. Il voi instala de pe un stick usb :).

Edited by qwertyuiop123467890, 26 April 2016 - 18:12.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Linux Mint Mate.

[ http://i1-linux.softpedia-static.com/screenshots/Linux-Mint-Gloria_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Ceva distributie rolling release, documentatia de la Arch e cea mai stufoasa. Nu ti-as recomanda sa te incurci cu sezoniere...

#4
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Arch mi se pare cam complicat, mai ales ca trebuie sa ii instalez eu GUI-ul..

#5
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Mai aveti propuneri? Voi testa azi Linux Mint in Virtual Box :).

#6
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Era un utilitar de iti instala toate cele din mouse, intereseaza-te.

Am zis-o mai sus ca recomandare si ar fi trebuit sa si motivez, dar tine mai mult de preferinta.
Simplu: ca filozofie, n-am placere pentru LTS-uri (am umblat pe Lubuntu ceva timp).

#7
sorinsidesmoke

sorinsidesmoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 21.11.2010
Xubuntu 16.04 :)

#8
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Momentan, descarc Linux Mint, pentru teste, de Xubuntu nu prea stiu nimic, ce cerinte are? :D

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru ca esti incepator si esti familiarizat cu XP, si eu as recomanda Linux Mint Mate.

Totusi, s-ar putea sa nu fi fericit cu resursele folosite, caz in care as recomanda Linux lite.

#10
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Si eu as merge pe Linux Mint Mate.

#11
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Cand ai timp poti incerca si LXLE.

#12
paul.bodea

paul.bodea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.06.2007
Dai prea putine detalii

Quote

celeron 2.4ghz, 1.75Gb Ram
. Daca e mononucleu si cu placa video "sis" sau ceva asemanator, orice distributie actuala pentru "incepatori" e prea mult pentru respectivul sistem. Mai ales daca vrei sa navighezi pe internet. Nu se va "misca" mai bine decat xp-ul Internetul (YouTube, etc,) raman la fel chiar daca schimbi sistemul de operare. Daca chiar vrei sa instalezi Linux instaleaza pe un PC ceva mai bun. In opinia mea minin necesar ar fi un dual core. Ca interfata grafica eu as recomanda XFCE. Eventual, tot s-a sugerat mai sus Linux Mint, descarca Linux Mint 13 XFCE (e mai vechi dar mai are suport 1 an).
Din pacate, daca eu am dedus corect, PC-ul prea vechi pentru a mai fi folosit ca desktop.

Edited by paul.bodea, 26 April 2016 - 20:24.


#13
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Linux lite e compatibil cu toate aplicatile pentru Ubuntu, nu?

View Postpaul.bodea, on 26 aprilie 2016 - 20:20, said:

Dai prea putine detalii . Daca e mononucleu si cu placa video "sis" sau ceva asemanator, orice distributie actuala pentru "incepatori" e prea mult pentru respectivul sistem. Mai ales daca vrei sa navighezi pe internet. Nu se va "misca" mai bine decat xp-ul Internetul (YouTube, etc,) raman la fel chiar daca schimbi sistemul de operare. Daca chiar vrei sa instalezi Linux instaleaza pe un PC ceva mai bun. In opinia mea minin necesar ar fi un dual core.

Placa video e un intel extreme, sau ceva de genul, da e mononucleu, dar o duce bine pe xp, vreau linxu pentru ca vreau sa il invat :).

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postqwertyuiop123467890, on 26 aprilie 2016 - 18:34, said:

Arch mi se pare cam complicat, mai ales ca trebuie sa ii instalez eu GUI-ul..
Doar pentru cultura generala, ca sa-l instalezi doar tastezi o comanda si astepti finalizarea. Oricum de treaba asta tot nu scapi, indiferent ca nu vei folosi Arch, daca la un moment dat vei dori sa intelegi ceva din componentele unui OS.

Edited by neagu_laurentiu, 26 April 2016 - 20:57.


#15
paul.bodea

paul.bodea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.06.2007
Nu stiu ce inseamna se misca bine pe un mononucleu vechi. Cred ca poti lua in seama recomandarea pe care ti-am facut-o mai sus: Mint 13 XFCE. Descarca versiunea pe 32. Nu stiu daca o sa inveti Linux asa dar daca iti place poti sa treci la alte arome mai tarziu. Cu ani in urma am incercat si LXDE. Nu mi s-a parut mai prietenos cu resursele decat XFCE. Nu RAM-ul va fi problema ci procesorul. Dupa cum poti vedea in imagine consum in jur de 700 cu foarte multe pagini deschise in Firefox. Schimba procesorul. Daca ai LGA 775 un dual core poti gasi.

Attached Files



#16
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Hmm, am încercat în vară să îl instalez, nu am reușit, se pare că sunt chiar prost..

Oricum, am testat un live CD cu linux Mint Mate, merge impecabil pe web :-)  acum îl instalez :-)

View Postpaul.bodea, on 26 aprilie 2016 - 20:56, said:

Nu stiu ce inseamna se misca bine pe un mononucleu vechi. Cred ca poti lua in seama recomandarea pe care ti-am facut-o mai sus: Mint 13 XFCE. Descarca versiunea pe 32. Nu stiu daca o sa inveti Linux asa dar daca iti place poti sa treci la alte arome mai tarziu. Cu ani in urma am incercat si LXDE. Nu mi s-a parut mai prietenos cu resursele decat XFCE. Nu RAM-ul va fi problema ci procesorul. Dupa cum poti vedea in imagine consum in jur de 700 cu foarte multe pagini deschise in Firefox. Schimba procesorul. Daca ai LGA 775 un dual core poti gasi.
Pai... Asta e faza, eu am învățat să mă comprim, nu folosesc multe resurse, mai am un laptop în service, voi vedea si de pe acela ce îi pun, bine Inteles dacă îmi place linux prima oară :-)

#17
paul.bodea

paul.bodea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.06.2007
Din cate stiu eu Mate e ceva  ce ar trebui sa continue Gnome 2.xx. Sunt destul de multi useri carora nu le-a placut Gnome 3.xx. S-o luam altfel, cand KDE a trecut la 4.xx mie nu mi-a mai placut si am trecut la Gnome. Cand gnome a trecut la randul ei la 3.xx am renuntat si am trecut la XFCE. Toate aceste 3 interfete existau si inca alte "cateva" oarecum. E mai complicat ca nu sunt neaparat acelasi lucru dar ma rog OpenBox, FluxBox, etc, Nemultumirea de directia in care a luat-o KDE a dus la aparitia Trinity care trebuia sa continue KDE 3.xx. Ai auzit ceva de proiect? La fel si in cazul Gnome. Nu stiu care va fi soarta Mate, dar daca ceilalti programatori s-au obisnuit cu trecerea la Gnome 3, si vor scrie pentru aceasta ce vei face daca nu vor fi programe pentru Mate? Cred ca e o alegere proasta. Cei de la Mint, nemultumiti de Gnome3 au creat Cinammon, care pastreaza compatibilitatea cu Gnome3. In opinia mea Mate e o alegere neinspirata. mai bine Cinammon, dar nu pe sistemul acela. Totusi pana la urma e o chestiune de gusturi. In principiu, XFCE poate fi considerata acum o interfata grafica majora din linux, nu se compara cu KDE sau Gnome ca integrare, unele lucruri nu se pot rezolva cu un click (de exemplu sharing fisiere), dar nu se compara nici la consumul de resurse.
Zici ca s-a miscat bine pe web? Actualizeaza navigatorul si (daca te joci farmerama) instaleaza adobe flash si pe urma spune-mi.

#18
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Folosesc chromium, adobe flash a venit preinstalat, încă nu l-am testat în toată puterea lui.. Dar se mișcă bine per total.. L-am instalat fără dual boot pentru a avea o experienta completa.. :-)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate