Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Recomandare aparat foto compact

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Salut! As vrea sa-mi iau un aparat foto compact deoarece am inteles ca asta mi s-ar potrivi mai bine din niste articole pe care le-am citit.
Experienta mea se rezuma la ajustat ISO-ul, focus-ul, luminozitatea, etc. la camera din telefon, deci n-are rost sa-mi iau un DSLR pentru ca nu o sa stau sa 5 minute inainte sa fac o poza.
De la aparat as vrea sa indeplineasca urmatoarele cerinte:
  • Poze de calitate pentru peisaje si persoane
  • Calitatea la lumina scazuta sa fie acceptabila
  • Sa pot face poze rapid una dupa alta(aici am inteles ca ar fi bine sa nu fie cu baterii, pentru ca are nevoie de putere pentru focus rapid)
  • Pret sub 800 RON. Daca sunt motive foarte bune as fi dispus sa ajung la 1000
  • Zoom destul de bun, incat sa pot mari poze cu peisaje fara sa fie pixelate instant
  • Sa aiba niste configurari auto pentru poze in care este mult soare, sau intuneric, sau in casa, etc.
Nu ma intereseaza daca/cum filmeaza, asta pot sa fac si cu telefonul. Aveti ceva recomandari? :)
Eu m-am gandit la unul din astea:
http://www.emag.ro/a...3/pd/DJY7CBBBM/
http://www.emag.ro/a...a/pd/D59ZRMBBM/
http://www.emag.ro/a...s/pd/DG5JCMBBM/

#2
zveroboi78

zveroboi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2013
Salut.
Vezi Sony DSC HX50, e fenomenal.
Incape in buzunar, cam cat un pachet de tigari lungi Posted Image

Mic, dar are... zoom optic 30! (perfect exploatabil), abia pe la zoom maxim digital (x60)imaginile mai pierd din calitate.
Stabilizare foarte buna (si extrem de utila la asemenea zoom)
Are si reglaje, dar e ideal pt click and shoot.
Autonomie destul de buna, poti sa faci sute de poze, sa filmezi etc. Are acumulator, se incarca cu miniUSB fara sa-l scoti, inclusiv cand descarci pozele pe calculator.

20Mpix, senzor de 12800 ISO ! Nu stiu daca am folosit blitz ul de 2 ori, in rest nu-i nevoie, "vede" mult mai bine decat ochiul meu la lumina f. scazuta, sau cu lumina din fata (contre-jour).
Are o multime de moduri de functionare, poti sa-l lasi pe automat si le alege singur.
Filmeaza FullHD, sonor si imagine de exceptie, zoom ajustabil in timpul filmarii.

Evita varianta HX50V, care are si GPS (iti mananca bateria)

Am studiat bine piata inainte sa-l aleg.
L-am luat cu 189 euro. La banii astia, e o bijuterie.

Edited by zveroboi78, 21 April 2016 - 17:37.


#3
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Canon sx-530 hs la f64 este 999 lei

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Chiar daca ai un telefon scump,cu filmare FullHD sau chiar 4K,nu cred sa aiba si zoom optic,asa cum au camerele foto...sau poate ca pentru filmare n-ai nevoie de zoom (?).
Punctul 3. e gresit:
-nu e nevoie de "putere" din baterii pentru focus rapid.Tine de alti factori,in schimb,e nevoie de sursa puternica pentru a incarca rapid blitzul si ca acesta sa fie mai puternic (distanta la care bate)...iar aici,sa stii ca cel mai rapid se incarca la camerele cu tensiune mai mare,adica cele care se alimenteaza cu 4 acumulatori R6 (AA),sau cu Li-Ion de 7,2V.
Din pacate,mai sunt prea putine camere cu AA.De ce sa nu dea omul 2-300 RON pe un Li-Ion de rezerva?...ma rog original.Unul compatibil poate fi sub 100Ron.
Singurele avantaje ale bateriilor dedicate sunt gabaritul si masa mai mici,in schimb...dezavantaje:faci mai putine poze dintr-o incarcare si sunt mai scumpe.
5.-Nu trebuie folosit zoom-ul digital.Numai zoom optic si pozele nu ies "pixelate".
6.-Sistemul se numeste HDR (pot fi si alte denumiri,in functie de producator).Camera face mai multe poze cu diferite expuneri,apoi le combina pentru a reduce dinamica intre lumina si umbra.

LE:sa nu te atraga un ISO foarte mare,ca nu ai ce face cu el.La ISO peste 800,calitatea imaginii lasa de dorit (la orice camera cu senzor mic ...sub 1").

Edited by danpet, 21 April 2016 - 17:30.


#5
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Pana acum imi place Sony-ul recomandat de zveroboi78. Mai am o intrebare, credeti ca merita un aparat compact la banii astia? Ma uitam la cele mai bune compacte din 2016 si ajungeau si pe la 1000$. Adica la un buget de 1000 RON, credeti ca face poze mult mai bune decat un telefon de top? Eu am un Lumia 930, planuiesc sa-mi iau un Galaxy S7 in curand, si nu as vrea sa imi iau aparat degeaba, adica vreau sa fie o diferenta observabila chiar si de catre mine intre poze, ca asa e mult mai comod sa fac doar cu telefonul poze.

Edited by Ann0nim, 22 April 2016 - 10:07.


#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca vrei sa faci poze cu telefonul nu iti mai lua camera foto. Tot ce ofera camerele compacte acum este un zoom optic. Senzorii de pe telefoanele de top au ajuns foarte apropiati ca marime cu cei din camerele compacte asa ca mare diferenta n-o sa fie.
Daca vrei sa faci fotografii cat de cat decente mai bine uita-te dupa un mirroless mai ieftinut.
Sony recomandat este un pic peste genunchiul puricelui. Evident ca nu are experienta unor camere mai bune.
Daca neaparat vrei o camera cu obiectiv fix uita-te macar sa aiba un senzor de 1/1,7" daca nu de 1". Camerele cu senzori de 1/2,3" sunt destul de slabe ca sa nu le poti deosebi de cele de pe un telefon mobil.

Edited by baloo2009, 22 April 2016 - 21:55.


#7
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Nu am zis ca vreau sa fac doar cu telefonul, ca telefon am deja, spuneam ca as vrea sa-mi iau un aparat in bugetul asta daca diferenta ar fi sesizabila pentru ochiul unuia care nu se pricepe ca mine :)
Daca zici ca nu e diferenta, atunci raman sa fac poze cu telefonul mobil si gata.

#8
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Uite la F64 e un Olympus E-Pl6 cu 14-42 mm la 1200 lei. Daca iti iei S7 nu cred ca vei face foamea pentru 200 lei. Vei observa destul de rapid ca vei avea poze mai bune (o sa aiba adancime, contrast si zgomot mult mai putin) decat ce stie camera de 1/2,6" de Samsung S7. Samsung mai compenseaza un pic cu f/1,7. Ca sa poti sa compari o sa le aduc ambele la senzor de 1,5" (MFT).
Samsung S7 13 mm f/5,4
Olympus E.PL6 14 mm f/3,5 si 42 mm f/5,6
Deci imaginea obtinuta de Samsung o sa fie mai slaba. Si inca n-ai pus un prime rapid (gen 17 mm f/1,8) pe Olympus.
Uite cum se descurca in conditii de iluminare scazuta si miscare (am folosit 1/640 s ca sa inghet miscarea): https://picasaweb.go...anceMasters2015

Edited by baloo2009, 23 April 2016 - 01:50.


#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Oare vad eu bine? Aceasta Olympus nu are blitz?...
Inca ceva:daca nu putem vedea pozele din link la 100%...nu sunt concludente...mai ales la ISO 1600 sau 3200!

Edited by danpet, 23 April 2016 - 10:04.


#10
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdanpet, on 23 aprilie 2016 - 10:00, said:

Oare vad eu bine? Aceasta Olympus nu are blitz?...
Inca ceva:daca nu putem vedea pozele din link la 100%...nu sunt concludente...mai ales la ISO 1600 sau 3200!
Are un blitz mic pe care ti-l dau. La fel de nefolositor ca si cele built-in.
Nu sunt la ISO 3200. Sunt ISO 3200 subexpuse 2-3 stopuri (deci ISO 12800 sau ISO 25600). As vrea sa te vad cu o compacta ca acel Sony daca observai ca era un concurs de dans.

Edited by baloo2009, 23 April 2016 - 14:19.


#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Compactă doar Canon PowerShot G3 X, G7 X, G9 X, Sony RX100 I, II, III, IV.

#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
@Ann0nim
Poate ne spui si noua,celor care am incercat sa te ajutam cu sfaturi,daca ti-ai luat pana la urma o camera si de care?

#13
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 07.04.2008
Mi-am luat un Galaxy S7 pana la urma, si sunt foarte multumit de camera, e exact ce vroiam. Am ajuns la concluzia ca la ~1000 RON nu iau un aparat compact bun, asa ca am preferat smartphone-ul.

#14
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Tot e cu reclama aia ca are o camera careia nu-i e frica de intuneric.
Poate am eu standardul de calitate un pic prea sus dar ce am vazut eu la aceasta camera (care n-are frica de intuneric) este cu mult sub minim acceptabil insa nu prea diferit fata de compactele cu senzor mic.
Eu cred ca intunericul la Samsung incepe pe la ora 16 in zi de vara si se temina pe la ora 20.
Macar are o diafragam de f/1,7 si 12 MP. Pentru ecranul telefonului este mai mult decat buna.

Edited by baloo2009, 19 May 2016 - 23:34.


#15
traian_2012

traian_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.08.2012
Buna,
  Ma bate gandul sa-mi iau o camera foto compacta atat pentru poze cat si pentru filmari la un buget maxim 1000 ron. Din ce am studiat eu m- am focusat pe doua modele :
-Canon PowerShot SX530
-Canon PowerShot SX710
Camera este destinata pentru concediu si calatorii si e sunt un amator in ale fotografiei. Cateva sfaturi sau chiar alte variante de camere sunt binevenite.
As dori un raport pret camera calitate fotografie cat mai bun si camera sa fie destul de mica (cineva mi- a dat un Nikon D5100 sa-l incerc si sincer mi s-a parut prea mare si greu ca sa-l car dupa mine ).
Va multumesc.

#16
traian_2012

traian_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.08.2012
Pana la urma am achizitionat un Canon PowerShot SX510 (sfatuit de prieteni ca este un aparat foarte bun pentru un incepator). Acum studiez manualul de 270 de pagini ca sa-i pot folosi o buna  parte din optiunile care le are.
O seara buna tuturor.

#17
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Sa-l stapanesti sanatos. Orice aparat e bun pentru incepatori. Dupa ce incepi sa vezi problemele e mai dificil. Pana la punctul acela o sa treaca o anumita perioada de timp.

#18
traian_2012

traian_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.08.2012
Multumesc. Am inceput sa fac primele poze jucandu- ma cu timpii de expunere si diafragma si sunt incantat de rezultat. Mai am de studiat mult.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate