Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Asigurare de calatorie complexa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare,

Plec in concediu peste cateva luni in Asia si as vrea sa inchei o asigurare complexa de calatorie, care sa acopere costul biletelor de avion si ale cazarii (in caz ca nu mai pot anula) in situatia in care nu mai pot pleca din motive de tipul: m-am imbolnavit, a decedat o ruda de gradul 1-2, a falimentat compania aeriana, a erupt un vulcan si se anuleaza zborul etc.

Anii trecuti am incheiat o polita Travel Guard Chartis + Natural Catastrophe care acoperea toate astea, insa respectiva asigurare a fost preluata intre timp de AIG si mi s-a spus ca, teoretic, se incheie acum doar daca am contract incheiat cu o agentie, functionand probabil ca o asigurare storno (inca astept raspuns de confirmare/infirmare de la Eturia).

Ei bine, eu imi organizez singura vacantele si, prin urmare, biletele de avion le-am luat de pe site-ul companiei aeriene, iar cazarile le-am rezervat pe booking.com.

Stiti vreo alta asigurare de acest tip care se poate incheia in Romania?

Va multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
cred ca singura asigurare care ar include ce vrei tu acolo e la generali, asigurarea turist plus premium.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Intreaba la brokerii de asigurari, ei ar trebui sa cunoasca toate tipurile de asigurari.
Cand plec pe afara, imi fac doar asigurari simple de calatorie la Transilvania Broker.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca si la mondial assistance
https://www.mondial-...alatorie/storno

#5
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Va multumesc pentru raspunsuri!

Pe cei de la Generali si Mondial i-am intrebat daca acopera si rezervari individuale, adica de pe site-urile companiilor aeriene sau de tipul booking.com. La Generali scrie clar in conditii ca nu acopera rezervari pe booking.com, insa sper ca macar biletele de avion sa fie acoperite. La Mondial tot fac referire la "pachetul turistic", deci posibil sa acopere doar pachetele cumparate prin agentie.

O sa postez raspunsurile primite, ca poate mai intereseaza si pe altcineva.

Calatorii frumoase sa aveti! :)

#6
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011
Salutare,

Revin cu lamuriri privind asigurarea storno de la Generali. Pana la urma mi-au raspuns ca sunt acoperite si rezervarile de pe site-uri specializate si, prin urmare, mi-am incheiat polita la ei.
Totusi, intrucat respectiva polita nu a fost achizitionata in aceeasi zi cu biletele de avion, o sa intre in vigoare peste 10 zile.
Sper ca informatiile astea sa ii ajute si pe altii.

Calatorii frumoase!

#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
ca sa nu deschid alt topic , are cineva idee cum functioneaza asigurarea de santate pentru calatorie ? Sa zicem ca ai ceva probleme si ai nevoie de asistenta medicala in alt stat (SUA in cazul meu). Factura ajunge la asigurator ? Platesti pe loc si apoi asigurarea iti da banii inapoi ?

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 yonut_a, on 08 iulie 2016 - 10:22, said:

ca sa nu deschid alt topic , are cineva idee cum functioneaza asigurarea de santate pentru calatorie ? Sa zicem ca ai ceva probleme si ai nevoie de asistenta medicala in alt stat (SUA in cazul meu). Factura ajunge la asigurator ? Platesti pe loc si apoi asigurarea iti da banii inapoi ?

depinde.
in mod normal cand ai probleme de sanatate in timpul calatoriei, trebuie sa contactezi centrul de asistenta pentru a face notificarea. in acest fel decontarea se face direct, intre firma de asigurari si medic/clinica, tu nu platesti nimic.
daca nu anunti centrul de asistenta, este posibil sa platesti din buzunar, dar va trebui sa pastrezi absolut toate documentele medicale primite, chitante, samd. si la revenirea din deplasare intocmesti dosarul de despagubire, pentru a-ti recupera cheltuielile medicale. mult mai complicat si de durata.
cel mai bine este sa intri pe site-urile principalelor firme de asigurari si sa citesti clauzele si conditiile pentru asigurarile care te intereseaza. sau sa suni la relatii cu clientii, sau sa ceri detalii suplimentare pe adresa oficiala de contact, samd.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 yonut_a, on 08 iulie 2016 - 10:22, said:

ca sa nu deschid alt topic , are cineva idee cum functioneaza asigurarea de santate pentru calatorie ? Sa zicem ca ai ceva probleme si ai nevoie de asistenta medicala in alt stat (SUA in cazul meu). Factura ajunge la asigurator ? Platesti pe loc si apoi asigurarea iti da banii inapoi ?
ideal e sa suni la numarul de asistenta de pe asigurare, inainte de a beneficia de asistenta medicala.
Verifica daca deconteaza si convorbirea, ca daca te tine 20 de minute la telefon, s-ar putea sa platesti mai mult convorbirea decat daca ai fi platit asistanta medivcala, daca e ceva banal.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate