Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Bucatarie Open Space - da or ba?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View Postvrajitoruldinoz, on 15 iulie 2016 - 01:10, said:

[...]
PS: acum am ajuns la aia cu slănina e buna si cirnatii sint o leguma sănătoasa... Du-te ma de aici Posted Image

E foarte usor cand iei ca termen de comparatie 'extrema cealalta'. Mai departe pe firu' ratiunii, o palma din senin de la unu' ar putea pare o ofensa suprema, da' gandul ca, in loc sa fii pleznit, ai putea fi ciopartit...probabil te face tare fericit. Asa si cu carnatii omului :D

#74
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Eu sunt adepta bucatariei inchise intrucat in momentul in care achizitionezi o casa, trebuie sa te gandesti pe termen lung. Desi multi care isi iau la 25 - 30 ani nu gatesc la momentul respectiv, pe termen lung ajungi sa realizezi ca pana si fiertul legumelor pentru copil se simte intr-o bucatarie open space. Chiar daca parintii mananca la restaurant in primii ani ai copilului trebuie sa ii gatesti (conservele si alte chimicale la borcan nu le iau in calcul). Asa ca cine spune ca nu o gateasca in viata lui, e un mare ipocrit. Nu are nici o legatura mancarea grasa cu cea slaba. Toata mancarea se simte in casa si in hainele in care gatesti.
Din punctul meu de vedere cei care isi permit sa manance numai la restaurant automat ma gandesc ca isi permin o casa intr-adevar open space, cu o insula, o zona de dining si multe altele. Restul tinerilor din pacate isi fac open space pentru ca apartamentul este prea mic si automat da mai bine asa, decat cu un perete dar in timp realizeaza ca este o mare prostie intrucat atat mirosul cat si aburii dauneaza intr-o incapere...

PS: Am 26 ani si n-am copii...sa nu credeti ca sunt vreo frustata care sta prin bucatarie toata ziua :)))

#75
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am spus ca e mai sanatoasa slanina si un carnat facut din carne adevarata tocata acolo pe loc decat un mezel sau carnat din industrie care contine buze si cururi de porc si alte bazaconii. Daca mananci in fiecare zi 5 felii de slanina evident ca nu iti face bine, dar nici o cana de tei bauta de trei ori pe zi in fiecare zi nu iti face bine.

Cat despre bucataria spaniola nu spun ca sunt expert, dar am fost de cateva ori si la romani care stau acolo si la spanioli si am mancat ce se mananca de obicei in spania, nu m-a dat pe spate nici un fel de mancare si nu as schimba bucataria romaneasca pe cea spaniola nici mort. Ce e deosebit la ei si e de laudat ca au pastrat traditiile in ciuda sclifoselilor sunt felurile de carne conservate - jambonul acela pe care il gasiti atarnat prin toate carmangeriile si multe alte feluri deosebite de carne uscata sau sarata. La noi daca tii un picior din ala de porc atarnat aiurea in magazin sa mai vina eventual cate-o musca pe la el te ustura si peste 3 luni amenda pe care o primesti, dar la ei este ok.

Spune drept acum, ti se pare mai bun gazpacho decat o ciorba de vitel?

Edited by Bylly00, 15 July 2016 - 13:45.


#76
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postitzi-bitzi, on 18 aprilie 2016 - 09:31, said:

Bucataria romaneasca e caracterizata de mancaruri grase, pline de ulei, prajeli, fel si fel de aluaturi cu untura si margarina, carnuri si slanina cat cuprinde.
Eu nu i-am mai vazut pe cei din generatia mea (30-35 de ani) sa se apuce sa faca ciorbe de burta, sarmale si carnati de casa. Generatiile care vin din urma, nici atat.
Dimpotriva, sunt din ce in ce mai multi care renunta la ceea ce se cheama "mancare traditionala" si se axeaza pe mancaruri mai usoare, mediteraneene, salate, pui si peste la gratar/la aburi etc.
uite ca eu sunt unul din cei care prefera oricand sa faca un carnat de casa adevarat decat sa il cumpar. Bineinteles ca mai si cumpar dar cand este sezonul fac destui cat sa ajunga pentru cateva luni , afumati in curte la afumatoare special facuta pentru preparate traditionale(fum rece). SI face sotia niste sarmale cum nici la mama nu am mancat... Sa iti spun de ardei umpluti si alte cele?? Nu exista sa nu ai timp sa faci mancare , hai sa nu dramatizam...Si noi suntem din generatia de care spui tu , asa ca....
Cand vreodata sa dau mancarea traditionala romaneasca pe junk foodul actual?? hai sa fim seriosi...
Si da, am uitat sa iti spun ca desi open space-ul are vreo 60 mp , nu se simte miros decat foarte putin si am observant ca in special la chiftele. Curios pentru ca la peste nici nu se simte.
Cand facem la cuptor se simte mai mult intr-adevar deoarece acolo nu am hota, cuptorul are evacuarea prin fata asadar chiar daca dau drumul la hota nu prea are effect. Dar asta e un lucru pe care mi-l asum  :) :) ASsa e cand vrei sa mananci sanatos si cat mai "de casa",  mai facem si compromisuri ...
Dar si hota este echipamentul nr 1 in bucatarie.... Face fata cu brio , nu ma plang :)

Edited by flp014, 15 July 2016 - 18:15.


#77
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
60mp... generozitate maxima. Ce hota aveti?

#78
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostBylly00, on 15 iulie 2016 - 18:52, said:

60mp... generozitate maxima. Ce hota aveti?

Whirpool AKR 891 IX. Contrar asteptarilor face fata cu brio pot spune.in general nu sunt un fan Whirpool dar in cazul asta recomand hota. Pentru restul electrocasnicelor am mers pe Bosch.

Attached Files



#79
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Multumim, e bine de stiut.

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da! Merita.

Am făcut clătite, miroase in casa dar iese repede mirosul... ☺

Eu nu mai vreau ca sotia sa stea condamnată in bucătărie ... In timp ce eu ma tolănesc la tv 😁

#81
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostElsaAn, on 15 iulie 2016 - 11:31, said:

Eu sunt adepta bucatariei inchise intrucat in momentul in care achizitionezi o casa, trebuie sa te gandesti pe termen lung. Desi multi care isi iau la 25 - 30 ani nu gatesc la momentul respectiv, pe termen lung ajungi sa realizezi ca pana si fiertul legumelor pentru copil se simte intr-o bucatarie open space. Chiar daca parintii mananca la restaurant in primii ani ai copilului trebuie sa ii gatesti (conservele si alte chimicale la borcan nu le iau in calcul). Asa ca cine spune ca nu o gateasca in viata lui, e un mare ipocrit. Nu are nici o legatura mancarea grasa cu cea slaba. Toata mancarea se simte in casa si in hainele in care gatesti.
Din punctul meu de vedere cei care isi permit sa manance numai la restaurant automat ma gandesc ca isi permin o casa intr-adevar open space, cu o insula, o zona de dining si multe altele. Restul tinerilor din pacate isi fac open space pentru ca apartamentul este prea mic si automat da mai bine asa, decat cu un perete dar in timp realizeaza ca este o mare prostie intrucat atat mirosul cat si aburii dauneaza intr-o incapere...

PS: Am 26 ani si n-am copii...sa nu credeti ca sunt vreo frustata care sta prin bucatarie toata ziua :)))

Vei deveni!
Lasand gluma la o parte, mai e un avantaj la care nu te-ai gandit: supravegherea copiilor cat sunt mici. Iti poti face treaba in bucatarie si ii ai sub ochi cat se joaca prin camera de zi.
In rest, avantaje si dezavantaje, o hota buna face mult, dar si o bucatarie inchisa poate frustra proprietara.
De acord cu tine ca pt multi a fost si din ratiuni de ... eliberare dupa ani de zile de trait la cusca.

#82
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In concluzie in bucataria open-space e frumos sa stai, nu sa gatesti; la fel cum si la tara e foarte frumos sa stai, nu sa muncesti :D

#83
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Fiecare are dreptate in felulul lui, e aiurea sa stai inchis in bucatarie cand ai musafiri, pe de alta parte eu  m oroare de miros de mancare in casa, in living hai ca mai merge, dar cand incepe sa urce prin dormitoare. Ma gandesc deja cum sa imi inchid terasa intr-un mod semi-permanent ca sa o pot folosi pana toamna tarziu si sa imi fac o statie de lucru direct pe terasa - chiuveta, o plita electrica, un blat de lucru, inca ma gandesc daca sa nu mut si gratarul sa il lipesc de terasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate