Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

pomparea apei de la adancime relativ mare

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Normal ca n-are pic de aer, are doar cam 10m de apa, restul vid+vapori de apa. E chiar asa de grea fizica de scoala generala?

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postunderb, on 16 aprilie 2016 - 13:52, said:

Daca-l amorsezi ar trebui sa mearga.
Chestia cu adancimea de aspiratie e in situatia in care nu e amorsat.
Posted Image
Orice pompă trebuie amorsată, că nu e pompă de vid doară. Și colegul, fiind mai în vârstă a uitat că degeaba avea fântâna aia 15 metrii dacă oglinda apei era la 8 metrii. Chiar și amorsată, o coloană de apă mai lungă decât presiunea atmosferică va produce vid, apa va fierbe în pompă.

Edited by benis, 17 April 2016 - 12:40.


#21
crisfireyes80

crisfireyes80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.09.2009

View Postbenis, on 17 aprilie 2016 - 12:39, said:

Posted Image
Orice pompă trebuie amorsată, că nu e pompă de vid doară. Și colegul, fiind mai în vârstă a uitat că degeaba avea fântâna aia 15 metrii dacă oglinda apei era la 8 metrii. Chiar și amorsată, o coloană de apă mai lungă decât presiunea atmosferică va produce vid, apa va fierbe în pompă.
Esti simpatic.Colegul de care zici tu ca e mai in varsta nici nu stia ca presiunea atmosferica are lungime dupa cum reiese din ce spui tu.Sau ca fierbe apa....In fine am inteles ce vrei sa spui doar ca nu ai folosit cuvintele potrivite.Mersi de incercare oricum.

#22
crisfireyes80

crisfireyes80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.09.2009

View Postrumegus, on 17 aprilie 2016 - 12:16, said:

Normal ca n-are pic de aer, are doar cam 10m de apa, restul vid+vapori de apa. E chiar asa de grea fizica de scoala generala?

Normal ca intelegi ce vrei tu si raspunzi cum crezi tu ca e bine.Fac pariu ca te crezi mai inteligent ca unii dintre noi.Incearca sa fii mai modest.Iti va prinde bine in viata.Imagineaza-ti o coloana de apa de vreo 14 metri E greu de imaginat?Sau mai citeste pana te prinzi : "Ce se intampla insa in cazul unei pompe cu piston aflata sa spunem la 14 m de luciul apei care este amorsata iar pe coloana nu are pic de aer"(putem fi toti ironici insa nu e constructiv... :(  )"Lipsa aer" in aplicatia noastra poate insemna intr-un anumit moment "prezenta lichid" .Tu te-ai gandit ca lipsa aer = vid + vapori. Daca e sa ma dau destept si eu vid inseamna lipsa materie, nu ?Deci nu au loc vaporii in vid nu-i asa? :)Si inca ceva domnule rumegus, te rog sa nu imi raspunzi.Citeste si fii modest.E de mare ajutor sa fii modest.

#23
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011

View Postcrisfireyes80, on 17 aprilie 2016 - 13:19, said:

Sau ca fierbe apa....
Presiunea cea mai mica la care fierbe apa este vacuumul iar fierberea apei incepe de la 38.89 grade celsius.
De exemplu pe Everest apa fierbe la 69 grade.

Edited by ElcapoMafia, 17 April 2016 - 13:41.


#24
crisfireyes80

crisfireyes80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.09.2009

View PostElcapoMafia, on 17 aprilie 2016 - 13:39, said:

Presiunea cea mai mica la care fierbe apa este vacuumul iar fierberea apei incepe de la 38.89 grade celsius.
De exemplu pe Everest apa fierbe la 69 grade.
Corect.Stiam ca trecerea in stare gazoasa e influentata de presiune.Multumim pt completare.

#25
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am spus deja ca pompele americane(cu piston) nu pot fi folosite peste ~10 adancime...
Ar fi de reamintit ca fierberea apei,este trecerea din stare lichida in stare de vapori,atunci cand temperatură la care presiunea vaporilor  devine egală cu presiunea exterioară...
In cazul nostru,aplicand ce scrie mai sus,cand presiunea scade suficient de mult,avem [fierbere].
In cazul de fata,este mai potrivit termenul de cavitatie.
Concluzia este ca,indiferent de sistemul tau(coloana plina cu apa si piston)daca se depaseste inaltimea respectiva apa va fierbe(nu in sensul ca ii va creste temperatura,ci in sensul ca in masa ei vor apare bule de vapori la temperatura apei).
Daca vrei neaparat,un piston imersat poate fi actionat inclusiv cu o sfoara...

#26
crisfireyes80

crisfireyes80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.09.2009

View Postgcom61, on 17 aprilie 2016 - 15:56, said:

Am spus deja ca pompele americane(cu piston) nu pot fi folosite peste ~10 adancime...
Ar fi de reamintit ca fierberea apei,este trecerea din stare lichida in stare de vapori,atunci cand temperatură la care presiunea vaporilor  devine egală cu presiunea exterioară...
In cazul nostru,aplicand ce scrie mai sus,cand presiunea scade suficient de mult,avem [fierbere].
In cazul de fata,este mai potrivit termenul de cavitatie.
Concluzia este ca,indiferent de sistemul tau(coloana plina cu apa si piston)daca se depaseste inaltimea respectiva apa va fierbe(nu in sensul ca ii va creste temperatura,ci in sensul ca in masa ei vor apare bule de vapori la temperatura apei).
Daca vrei neaparat,un piston imersat poate fi actionat inclusiv cu o sfoara...
Nu sunt sigur dar cred ca la extractia petrolului se folosea exact pricipiul pistonului imersat in punga petroliera, actionat tocmai cum spui, prin franghii sau cabluri.Revenind la problema mea, am o aplicatie practica cu cateva necunoscute.O fantana cu un volum imens de apa folosita industrial a trebuit sa fie acoperita de o constructie.Apa era extrasa cu o pompa submersibila, undeva la 60 metri cubi in 24 de ore.Luandu-se in considerare o eventuala defectiune a pompei, baietii au montat in paralel o teava cu sorb la capat dupa care au acoperit si betonat fantana.Deasupra este o frumoasa constructie comerciala.Necunoscuta e distanta pana la luciul apei unde baietii nu se "hotarasc" daca e mai mult sau mai putin de 10 metri.Tinand cont ca apa nu prea vrea sa vina ma indeamna sa cred ca distanta e mai mare.Cineva m-a pacalit ca pompa cu piston ar fi de ajutor in cazul meu.Eu folosisem experimental o pompa de suprafata cu ax melcat si stator dintr-un cauciuc special folosita indeosebi la materiale vascoase, genul pompelor de noroi, deci cu o putere enorm mai mare decat cele centrifugale insa fara rezultat.Asadar ma asteptam sa fie de vina distanta de aspiratie Niciodata nu strica sa ceri parerea altora si va multumesc tuturor pt ca ati acordat un moment problemei mele.

#27
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Eu intentionez sa montez o pompa cu piston imersat ,intr-o fantana cu 18m pana la oglinda apei.
Diametrul pompei~30mm,lungime pompa=1000mm,diametrul tevii pana la suprafata Φ=20mm.
Pistonul va avea o greutate din plumb,pt a cobora mai rapid...si va fi actionat de sfoara din pvc...

Edited by gcom61, 17 April 2016 - 17:32.


#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcrisfireyes80, on 17 aprilie 2016 - 13:19, said:

Esti simpatic.Colegul de care zici tu ca e mai in varsta nici nu stia ca presiunea atmosferica are lungime dupa cum reiese din ce spui tu.Sau ca fierbe apa....In fine am inteles ce vrei sa spui doar ca nu ai folosit cuvintele potrivite.Mersi de incercare oricum.
Ai dreptate, am expus foarte idiot ideea. Însă apa chiar poate fierbe imediat sub zero grade la presiuni mici, tocmai de aceea există așa numită limită Armstrong sub care nu se poate supraviațui, pur și simplu fierbe sângele.

#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@crisfireyes80, scuze, dar totusi, cam pe unde-i fantana asta? Caracal, cumva? Nu de alta, dar nu-mi pot imagina alta zona in care s-ar betona fantana cu pompa submersibila, in loc sa-i puna un capac de vizitare, pe unde sa poata fi extrasa cand se strica.
Legat de teava cu sorb, iei un fir+pluta+plumb, ii dai drumul pe teava, cand vezica firul nu mai e tensionat, inseamna ca pluta a ajuns la nivelul apei, faci semn pe fir si incepi sa masori cati metri ai pana la pluta. E mai simplu decat scosul macaralei dintre cele 4 blocuri....

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View PostElcapoMafia, on 17 aprilie 2016 - 13:39, said:

Presiunea cea mai mica la care fierbe apa este vacuumul iar fierberea apei incepe de la 38.89 grade celsius.
De exemplu pe Everest apa fierbe la 69 grade.
Greșit. Fierbe în vacuum chiar și la zero grade. Asta e una din problemele de pe marte: Foarte greu poate exista apă lichidă pe suprafața planetei.

#31
crisfireyes80

crisfireyes80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.09.2009

View Postrumegus, on 17 aprilie 2016 - 21:36, said:

@crisfireyes80, scuze, dar totusi, cam pe unde-i fantana asta? Caracal, cumva? Nu de alta, dar nu-mi pot imagina alta zona in care s-ar betona fantana cu pompa submersibila, in loc sa-i puna un capac de vizitare, pe unde sa poata fi extrasa cand se strica.
Legat de teava cu sorb, iei un fir+pluta+plumb, ii dai drumul pe teava, cand vezica firul nu mai e tensionat, inseamna ca pluta a ajuns la nivelul apei, faci semn pe fir si incepi sa masori cati metri ai pana la pluta. E mai simplu decat scosul macaralei dintre cele 4 blocuri....
Totusi ai o inclinatie sa crezi ca "toti e mai prosti" ca tine.Am scris anterior ca pe acel teren s-a construit un centru comercial.Deci terenul a fost vandut.Daca proprietarul a fost de acord sa ne lase pompa acolo, nu inseamna ca o sa fie de acord sa inchida afacerea cateva zile pt a ne lasa sa facem sapaturi.Sunt pierderi enorme si de o parte si de cealalta.Si nu iti mai imagina nimic.Nu e un joc teoretic, sunt anumite limite reale pe care nu le intelegi nici daca ai vrea si nu ma refer la legile fizicii elementare pe care te lauzi ca le stapanesti.Parca te rugasem sa nu mai postezi aici.Nu te poti abtine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate