Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Program Devize

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AntoniaDorobant

AntoniaDorobant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2016
Buna ziua !
Pentru cei ce lucreaza in domeniul constructiilor, puteti sa imi spuneti ce program de Devize folositi ?  
Multumesc frumos !

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce te-ar interesa mai exact, "domeniul constructiilor" e prea vag mentionat?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Un program excelent este Intelsoft.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-1V4GWasE0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aici gasesti norme de deviz pentru multe "domenii de constructii".

#4
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Desi nu lucrez in constructii , utilizez pentru orientare ca nivele de costuri Doclib.
Mi se pare OK.

#5
bycushor

bycushor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.01.2007
Normele sunt aceleasi, interfata difera. Doclib e ok, nu a crapat niciodata...intelsoft  mai are ceva hibe :)

#6
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Salutare, resuscitez acest topic cu o problema de o intampin. Vreau sa contactez un credit pentru construire iar de la banca mi se solicita un deviz al imobilului. Nu am asa ceva la proiectele tehnice de la proiectant, doar memorii, planse desenate si antemasuratori.

Am intales ca asa ceva face un inginer/tehnician devizist si am cautat o astfel de firma sau persoana fizica autorizata pe net dar nu am gasit. Daca stiti astfel de firma sau persoana fizica autorizata care ma poate ajuta cu un deviz (bineintales contracost), va rog sa imi dati replay sau sa imi trimiteti mesaj privat, multumesc.

Edited by Mirel_85, 23 April 2017 - 19:12.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
De la constructor.

#8
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Care ar fi cel mai bun program pentru devize?
E-devize cum vi se pare? Au si tutoriale pe intelesul tuturor.

#9
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Toate programnele au partile lor bune si partile lor mai putin bune.
Eu personal de-alungul carierei am folosit: DOCLIB, Intelsoft, WinDoc, pe perioade lungi de timp si pe perioada scurta E-devize, cand era gratis.
Ce pot spune:
- Doclib l-am folosit cam pana prin 2012, de aproape de cand a aparut si era singurul pe piata, era cam arhaic, interfata mai greoaie, pentru Ofertare intrai intr-un meniu, pentru Decontare trebuia sa iesi si sa intri in alt meniu, plus ca se percepea vreo 300 euro abonament pe an. Daca nu plateai se bloca programul. Programul nu functiona fara internet, aveai 5 intrari fara internet apoi se bloca. Nu stiu cum functioneaza acum.
- Intelsoft, l-am folosit in perioada 2013-2016, mult mai bun decat DOCLIB, cu mai multe avantaje, grafic executie, drum critic, dar scump si ca sa poti face oferte, situatii de plata, antemasuratori, drum critic, trebuie achizitionate module separate si aici se percepe o taxa anuala pentru actualizari.
- WinDoc - 2017-prezent, este un program bun, nu scump, se plateste abonament anual pentru actualizari, e destul de flexibil, grafica OK, formatul se mai poate imbunatati. Ce-mi place ce mai mult la acest program e ca poti edita o norma de deviz, direct in deviz si o poti salva pentru folosiri ulterioare. Un alt avantaj/dezavantaj e ca poti sa pui la acelasi material daca apare in doua articole, pret diferit, ce la Doclib nu se putea, la momentul respectiv.
- E-Devize l-am folosit in perioada cand intra pe piata si era free. Avand in vedere ca era free, avea restrictii. Am vazut ca a avansat, am vazut cateva devize si mi se pare ca formatul e mai OK ca si la WinDoc. Cum lucreaza nu stiu.
Ar mai fi cateva, dar astea zic eu, ca sunt cele mai complete si mai OK.

Edited by donPedros, 07 May 2020 - 20:41.


#10
MaresRazvan

MaresRazvan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2020
Salut,

Eu folosesc eDevize pe care il si recomand de asemenea. O perioada am folosit varianta gratuita care inca mai este disponibila si este foarte ok pentru 2-3 lucrari mici pe an. Acum am trecut pe varianta eDevize Plus pentru ca mi s-a marit volumul de munca. Mi-au dat pentru varianta asta si o perioada de testare gratuita, dupa care am ales sa cumpar licenta pentru ca are multe facilitati utile cu care imi fac super bine treaba. Din punctul meu de vedere, dupa ce am facut putin research pe piata si am si testat produsul, este cel mai optim program in raport calitate-pret.

#11
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

View PostdonPedros, on 07 mai 2020 - 20:38, said:

- Intelsoft, l-am folosit in perioada 2013-2016, mult mai bun decat DOCLIB, cu mai multe avantaje, grafic executie, drum critic, dar scump si ca sa poti face oferte, situatii de plata, antemasuratori, drum critic, trebuie achizitionate module separate si aici se percepe o taxa anuala pentru actualizari.
- WinDoc - 2017-prezent, este un program bun, nu scump, se plateste abonament anual pentru actualizari, e destul de flexibil, grafica OK, formatul se mai poate imbunatati. Ce-mi place ce mai mult la acest program e ca poti edita o norma de deviz, direct in deviz si o poti salva pentru folosiri ulterioare. Un alt avantaj/dezavantaj e ca poti sa pui la acelasi material daca apare in doua articole, pret diferit, ce la Doclib nu se putea, la momentul respectiv.
Va referiti la Intelsoft sau Intersoft?
Acum, Intelsoft=Windoc.

View PostMaresRazvan, on 22 octombrie 2020 - 17:34, said:

Salut,

Eu folosesc eDevize pe care il si recomand de asemenea. O perioada am folosit varianta gratuita care inca mai este disponibila si este foarte ok pentru 2-3 lucrari mici pe an. Acum am trecut pe varianta eDevize Plus pentru ca mi s-a marit volumul de munca. Mi-au dat pentru varianta asta si o perioada de testare gratuita, dupa care am ales sa cumpar licenta pentru ca are multe facilitati utile cu care imi fac super bine treaba. Din punctul meu de vedere, dupa ce am facut putin research pe piata si am si testat produsul, este cel mai optim program in raport calitate-pret.
In comparatie cu Intersoft cum vi se pare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate