Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfaturi achizitie bicicleta MTB

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1382 replies to this topic

#145
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View PostArlekhinn, on 10 iulie 2017 - 09:49, said:

Salut!
TREBUIE sa cumpar o bicicleta.
Beneficiarul este o ea.
Nu ma pricep, ea nici atat.
Bicicleta v-a fi folosita in Bucuresti, oras, parc. As prefera ceva usor(aluminiu?), ca trebuie urcata 4 etaje. Rezistenta, fara probleme de intretinere. Nu sunt limitat de buget.
Varianta pentru grasi(preferabil).
Pe cat posibil, magazin cu livrare la domiciliu.
Pe cat posibil sa mearga la magazin sa probeze.
Daca e prea greu atunci mai bine o lasa balta fiindca sa urce/ coboare bicicleta pe scari va fi mult mai greu Posted Image

Varianta ieftina, pe care o recomand la inceput.. sa vada daca ii place.
https://www.dedeman....-2896/p/7048829

Scumpa:
http://www.bikexpert...599&pid=3919629
http://www.playbike....id_produs=36312

Edited by sirgoofy, 10 July 2017 - 11:18.


#146
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Ok. Se pare ca am atentat la sentimentul de casta.
Sa detaliez!
(ciudat,al doilea raspuns in care nu mi se spune care este cea mai importanta informatie care lipseste)

Quote

Foarte multe informații, dar lipsește cea mai importanta!
Este vorba de fata mea,sta la etajul 4, are 25 de ani. (petre69 posteaza pe aici? Sa stiu daca cer fetei poze cu sanii, sa nu fiu acuzat ca nu dau informatiile...importante) Ca marea majoritate( Posted Image ), munceste. Bicicleta este necesara pentru iesiri in jurul cartierului... Stiti cu totii, chestia cu sedentarismul, viata sanatoasa, alea, alea. Ma gandesc ca una este sa cari 11kg 4 etaje si altceva sa cari...5-6...
Oricum, multumesc pentru ajutorul primit. Posted Image
Daca altcineva este amabil sa imi "sopteasca" ce informatie importanta trebuie sa postez, promit ca reformulez incepand cu acea informatie.
Multumesc!

LE
@sirgoofy
Nu am suficiente posturi pentru a da like. Multumesc!

Edited by Arlekhinn, 10 July 2017 - 11:20.


#147
limestone

limestone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2008
Datele problemei: Bicicleta MTB dama, hardtail, cadru 15inch neaparat, roata 27.5", buget 2500 RON, bicicleta noua sau sh in garantie.  Nu ma pricep deloc la biciclete, dotari. Este o bicicleta pentru sora mea, vreau sa ii fac o alegere perfecta, se va da cu ea in padure, la munte, etc. Multumesc anticipat

#148
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
@lime: imi place merida de pe olx (de pe pagina trecuta), dar mai scade pretul.

Edited by sirgoofy, 10 July 2017 - 13:31.


#149
limestone

limestone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.11.2008
multumesc mult pentru parere sirgoofy, am sa incerc sa negociez pretul de pe olx, in caz ca starea bicicletei este foarte buna.

#150
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostArlekhinn, on 10 iulie 2017 - 11:18, said:

Ok. Se pare ca am atentat la sentimentul de casta.
Sa detaliez!
(ciudat,al doilea raspuns in care nu mi se spune care este cea mai importanta informatie care lipseste)

Este vorba de fata mea,sta la etajul 4, are 25 de ani. (petre69 posteaza pe aici? Sa stiu daca cer fetei poze cu sanii, sa nu fiu acuzat ca nu dau informatiile...importante) Ca marea majoritate( Posted Image ), munceste. Bicicleta este necesara pentru iesiri in jurul cartierului... Stiti cu totii, chestia cu sedentarismul, viata sanatoasa, alea, alea. Ma gandesc ca una este sa cari 11kg 4 etaje si altceva sa cari...5-6...
Oricum, multumesc pentru ajutorul primit. Posted Image
Daca altcineva este amabil sa imi "sopteasca" ce informatie importanta trebuie sa postez, promit ca reformulez incepand cu acea informatie.
Multumesc!

LE
@sirgoofy
Nu am suficiente posturi pentru a da like. Multumesc!

https://www.bike-dis...52443/wg_id-119

#151
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArlekhinn, on 10 iulie 2017 - 11:18, said:

Ma gandesc ca una este sa cari 11kg 4 etaje si altceva sa cari...5-6...
Esti sigur ca ai bani de bicicleta de 5-6 kg? Întreb pentru că a mea, cumpărată anul acesta, are 13 kg fără pedale și alte accesorii și am cotizat ceva la ea.

Edited by MembruAnonim, 10 July 2017 - 23:12.


#152
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ce bicicleta "de parc" are 5-6 kg???
Sau: ce bicicleta are sub 6kg? În afară celor din plastic pentru copii sub 4 ani...

#153
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Buna dimineata!
Domnilor, nu luati ad literam! Daca ma pricepeam, nu apelam la domniile voastre. Pentru mine bicicleta e doar o bicicleta. Ca pot fi de mai multe feluri...sincer ma lasa indiferent. Eu o am pe a mea pentru munca si ..sunt multumit cu ea. O "aranjez" primavara si iarna o bag in "baraca". Am primit "ordin" sa cumpar o bicicleta. Scurt, simplu si ATAT. Nefiind in domeniu, am apelat la domniile voastre. Si ..primul raspuns, a fost putin cam din ...viteza bicicletei. Al doilea, a inceput si el... Era suficient un raspuns de genul..."prietene" ne trebuie informatia asta si asta sa te putem ajuta. Daca nu ne dai ce cerem, canta la alta masa! Habar nu aveam cat cantareste o bicicleta. Nu am postat sa ma laud, nu am postat sa deranjez, am postat pur si simplu in speranta ca pot obtine un mic ajutor. Habar nu am ce fel de bicicleta este necesara pentru ce am specificat deja. Sa deschid un magazin virtual ce vinde biciclete sau sa intru intr-un magazin fizic, pentru mine este la fel. Cu certitudine sunt chestii la care trebuie sa ma uit. Dar o sa ma uit precum "broasca la bariera".

Quote

Esti sigur ca ai bani de bicicleta de 5-6 kg? Întreb pentru că a mea, cumpărată anul acesta, are 13 kg fără pedale și alte accesorii și am cotizat ceva la ea.

NU banul este o problema. Dar nu cred ca pentru scopul initial, merita sa platesc cateva zeci de mii(probabil) de euro. Mi s-a cerut o bicicleta...
Concluzionand:
Ce informatii importante va trebuie, sa imi puteti recomanda o bicicleta buna, pentru cerintele deja prezentate? Exceptand greutatea bicicletei. Probabil ca am sa montez un rastel in parcarea subterana, unde isi tine masina. Trebuie sa ma uit dupa ceva anume? Nu vreau nici sa platesc o chestie de doi lei si apoi sa ma rog sa fie furata. Posted Image
In poze este bicicleta mea. Am spus "Baieti, ma vedeti, am 130 kg si am nevoie de bicicleta". Si au adus-o pe asta. Si o folosesc de vreo 5 ani in conditii de santier.
Sper ca urmatorul meu post pe aria asta sa fie si ultimul. Si sa fie doar un simplu multumesc pentru sfat. Am achizitionat ce ati recomandat si fata este multumita.
Cu respect si sa aveti o zi frumoasa!

#154
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Ori o cara la etajul 4, ori o ține în parcarea subterană!


#155
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Posted Image
OK. Multumesc. Va rog sa faceti abstractie de mine. Sunt cu siguranta de moda veche. Probabil m-as exprima coerent desenand. Cu scrisul se pare ca nu imi iese. O sa comand una pliabila, sa aibe loc in lift si gata.

#156
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Cu 2000 lei poți lua un lombardo cu Nexus 7r50, cadru aluminiu, 12.5  kg.
Magazin rovelo.

#157
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008

View PostArlekhinn, on 11 iulie 2017 - 07:26, said:

Pentru mine bicicleta e doar o bicicleta.
Ca pot fi de mai multe feluri...sincer ma lasa indiferent.
E ca si cum ai zice ca masina e doar masina, oltcit, maybach, tractor... tot aia e.
Sunt diferente imense intre biciclete.

View PostArlekhinn, on 11 iulie 2017 - 09:35, said:

O sa comand una pliabila, sa aibe loc in lift si gata.
Daca are loc in garaj e cel mai bine, de ce pliabila ?
Eu cred ca foloseste pliabila de 2 ori, sau 3, si apoi ramane pliata pe viata.
Asa bicicleta nu te indeamna la miscare, parerea mea.
Mai ales ca e plinuta, pe o bicicleta mica dupa ce rad cativa de ea s-a terminat.

Am zis de niste biciclete, vad ca astepti altceva.... ce ?
Ce am recomandat se si numesc hibrid/ fitness bike, adica pt a te mentine in forma, pe asfalt.

Totusi ce greutate are ?

Edited by sirgoofy, 11 July 2017 - 22:53.


#158
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
130kg.

#159
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Hai sa ne concentram cand citim!
Eu am 130 kg. Fata are 60. In alta dezordine de idei. Parcarea este subterana si securitateapaza este ...cea din Romania. Nu stiu cate de "safe" este varianta de a o tine acolo. Oricum nu este o varianta exclusa. Multumesc oricum.

Quote

Cu 2000 lei poți lua un lombardo cu Nexus 7r50, cadru aluminiu, 12.5  kg.
Magazin rovelo.
Posted Image Se pare ca am "scapat" informatia aia importanta Posted Image. Multumesc.

#160
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare
Va cer parerea pentru achizitia unei biciclete MTB, intrucat sunt novice in domeniu.
Am 1.84 / 93 kg si m-ar interesa o bicicleta atat pentru oras cat si pentru ture pe teren accidentat (padure, drum forestier).
Avand in vedere inaltimea si greutatea (cea din urma vreau sa o reduc), am inteles ca ar trebui sa iau o bicicleta cu roti de 29" si jante duble.
Bugetul ar fi de 1200 - 1400 ron.
M-am uitat la Decathlon, MTB Rockrider 520, dar are roti pe 27.5.

Va multumesc

Edited by nikolas, 24 February 2018 - 09:49.


#161
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
https://www.piese-de...-2016-biciclete

#162
alexis4tm

alexis4tm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 21.02.2007
Sau second, gasit una de pe dirtbike.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate