Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

help limbaj de asamblare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2015
salut, am nevoie va rog de niste ajutor/indrumari/etc. legat de 2 teme pentru un proiect la limbaje de asamblare, sunt total pe langa acest limbaj si habar nu am nici cu ce sa incep sa le fac.

temele sunt:

1. sa se scrie un program care converteste un numar intreg cu semn din formatul zecimal impachetat in formatul zecimal despachetat
2. sa se scrie un program care converteste un sir de caractere ascii in numarul real cu semn corespondent.

am incercat sa caut pe google diverse solutii dar nu am gasit nimic concludent pentru aceste doua teme, cel putin nu in romana, iar in engleza nu stiu care e traducerea exacta a acestor termeni gen format zecimal impachetat/despachetat, numar intreg/real, semn corespondent,etc.

Edited by srk, 12 April 2016 - 22:10.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Gasesti explicatii in curs, pe net in limba romana iar pt. engleza cauta dupa "bcd packed and unpacked".

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In caz ca nu stie altii cum sa citeste ce scrie tu acolo, ne dai si noi niste explicitati? Adicace ce ajutor vrei?

View Postsrk, on 12 aprilie 2016 - 22:09, said:

1. sa se scrie un program care converteste un numar intreg cu semn din formatul zecimal impachetat in formatul zecimal despachetat
2. sa se scrie un program care converteste un sir de caractere ascii in numarul real cu semn corespondent.


View Postsrk, on 12 aprilie 2016 - 22:09, said:

am incercat sa caut pe google diverse solutii dar nu am gasit nimic concludent pentru aceste doua teme
De cine sa se scrie? De google?
Intreb si io...

*Bocancu'n gura ti-l iei la absolvire, da' stie G! cum se face-se sa nu fie dureros.
*Pari baiet destept din descrieri. Ai auzit de Google, stii sa cauti pe acolo. Ar fi nasol sa-ti iei bocanci in gura cand n-ai de unde copia solutia...

Edited by dexterash, 13 April 2016 - 02:49.


#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Are sens sa te ocupi de programare fara sa stii engleza?
Toate resursele sint in engleza... mai ales la nivel de assembler, unde lucrezi cu procesorul practic, nu cred ca o sa fie ceva documentatii CPU in romana...
Poate ma insel.

#5
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Unpack the Packed BCD Number code:
http://projectsgeek....umber-code.html

Referitor la a doua problema nu gasesc inca solutie.

#6
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
la a 2-a problema pur si simplu citesti caracter ascii cu caracter,  sa zicem ca ai numarul 341
, le bagi in stiva, si le scoti invers, cand le scoti, le faci din ascii in numar (scazand codul ascii al cifrei 0 , sub al,'0' ), si inmultesti cu 10 si aduni la numarul deja format . putin mai complicat daca e cu semn

Edited by paulicaFX, 14 April 2016 - 08:27.


#7
MihaiProg

MihaiProg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 08.02.2016
Pentru problema 2 am gasit ceva aici:
http://board.flatass...=8491&view=next
si aici
http://board.flatass...opic.php?t=7717
Uita-te la procedura flttovalue
Creat in flat assembler! Probabil ca programul tau trebuie creat in TASM.

#8
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2015
multumesc mult tuturor pentru ajutor :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate